Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Proprietara a intrat in apartament in lipsa mea si a furat o bratara si o pereche de cercei toate din aur

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 17.08.2022

 sorin147, on 25 iunie 2023 - 19:55, said:

Hmmm, care dreaq o merita mai mult?

Respectarea legii, daca nu va suparati.....!

Edited by vio69c, 25 June 2023 - 21:23.


#56
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 yekun, on 25 iunie 2023 - 13:35, said:


1.Amenda pt ce, ca a lasat pe una sa stea in apartament ?
Chiar daca poate demonstra ca a platit chirie, s a terminat anul si nu a depus ala la ANAF ce datora statului ?

2.Ca sa o evacueze cand n are contract, vine cu doi prieteni, o ia de aripa si o da pe usa afara, dureaza o jumatate de ora.

3. Cand dati sfaturi de astea amintiti va 2 lucruri, bataia doare si distrugerea este prevazuta ca infractiune, fara sa fie nevoie de contract.
Total gresit.
1. Contractul trebuie inregistrat la ANAF inainte  - nu il inregistrezi retroactiv. O nepoata a stat / sta  in Cluj cu inca 2 fete intr-un apartament - e studenta. Una din fete s-a certat cu prietenul in parcare a facut asa scandal, ca a venit politia. A venit si la apartament. CI la control la toata lumea! Unde este flotantul? Nepoata si nimeni nu avea. A cui este apartamentul? ANAF pe baza raportului i-a f***t la proprietara o amenda (2019) aproape cat a incasat din chirii intr-un an.
2. In vislele tale sadice. Chiriasul admis fara contract nu poate fi evacuat decat prin hotarare judecatoreasca. De accea contractul tine loc de titlu executoriu. Nu ai platit in 1-2 luni zbori. Vii doar cu executorul. Daca incerci sa il evacuezi cu prietenii - daca e destept - te da in judecata si iti i-a apartamentul si ramai cu p**a in soare. Merita sa pierzi un apartament?
3. Distruge si pleca - pe ce baza o reclami? Adica - o poti reclama - dar te auto inculpezi si tu. Nu ai vazut pe TikTok video cu proprietari din Romania, cum aratau cum au facut praf proprietatile chiriasii? Unii au inchiriat pensiuni doar pentru 24 ore pentru o petrecere. WC si usi smulse, chiuvete geamuri sparte, mizerie incredibila, WC chiuvete infundate parchet cu urme de arsuri, faianta scoasa etc etc
In mod normal exista culpa comuna - tu iti platesti amenda fata de stat - apoi dovedesti in JUSTITIE, nu altundeva ca cel ce a distrus apartamentul, este fostul tau chirias ce a stat ilegal. Daca reusesti apoi se ajunge la despagubiri dupa 2-3 ani de procese.

#57
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008

 Augustus1978, on 24 iunie 2023 - 18:38, said:


2. Nu mai platesi nici o chirie de acum încolo. Ca sa te evacueze fără contract o sa ii i-a 4-6 luni pe putin. Și trebuie sa obțină evacuarea în instanță. Dacă ai prieten/a avocata rogi doar sa ceara tergiversarea de câte ori poate - poate o sa stai 6-18 luni gratis acolo.
3. Devastezi apartamentul și pleci - neavând contract nu are ce sa iti facă.

Ordinul de evacuare în cazul în care nu există contract se obține repede, instanța decide în camera de consiliu pe procedură rapidă. Asta, desigur, dacă nu fac judecătorii vreo grevă. Apoi se poate adresa executorului, ca în cazul în care ar fi avut contract. Devastarea apartamentului e infracțiune, nu e o variantă și nu avem ce discuta aici.

Edited by caiuscorneliu, 28 June 2023 - 10:48.


#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005

 Augustus1978, on 24 iunie 2023 - 18:38, said:

Denunt-o la ANAF. Amenda o sa o rupa.
1. Tu nu o sa patesti nimic - poți si sa ii zici - daca nu imi dai cerceii te denunț. Dacă ii primesti - e clar ca i-a furat și nu mai plătești chirie ca pedeapsa pana te evacuează.
2. Nu mai platesi nici o chirie de acum încolo. Ca sa te evacueze fără contract o sa ii i-a 4-6 luni pe putin. Și trebuie sa obțină evacuarea în instanță. Dacă ai prieten/a avocata rogi doar sa ceara tergiversarea de câte ori poate - poate o sa stai 6-18 luni gratis acolo.
3. Devastezi apartamentul și pleci - neavând contract nu are ce sa iti facă.
4. Combinații punctul 1-2-3
si fara vreo hartie scrisa, cand nu e acasa propietarul (sparge usa daca schimbi butucii), iti evacueaza lucrurile si schimba butucii.
fostul chirias cheama politia si ia de dovedeste ceva.

Edited by arg, 28 June 2023 - 11:10.


#59
AmaliaAnca93

AmaliaAnca93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2023
Am revenit cu update. Nu am distrus apartamentul. M-am mutat urgent pentru ca nu mai aveam liniște. Primeam zilnic telefoane cu amenințări din partea ei. Nu am mai anunțat politia pentru ca știu ca politia romana nu își face treaba. Mi s-a mai furat un iPhone acum doi ani si am făcut plângere si aveam tote dovezile nu nu a făcut nimeni absolut nimic. Nici măcar nu mi-au dat număr de înregistrare. Am presimțit ca si de data asta va fi la fel. Am stat acolo in chirie inca de anul trecut din Septembrie si si singurele dovezi ca am plătit chiaria erau conversațiile cu ea pe whats app. Din păcate mi-a cauzat mult prea multe probleme aceasta proprietara mai ales ca îmi cunoaște familia si niște neamuri m-au dus acolo. Nu am mai avut putere sa ma lupt cu ea. Atat pot sa va spun ca trăim intr-o tara groaznica unde majoritatea își bat joc de legi si de drepturile omului si polița nu face absolut nimic. Mai ales fata singura sa nu fii ca mine fără iubit/soț si fără tata. Daca aveti ocazia sa plecați sa i faceți cât mai repede. Eu așa voi face cât de repede pot.

#60
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 09.06.2023
Desi inteleg ce spui nu ai dreptate. Da, uneori e nevoie sa insisti ca politia sa-si faca treaba, dar pana la urma si-o fac. Da, in Romania e o lupta, dar pana la urma se intampla.

Sigur nu vrei sa depui o plangere penala pentru ce s-a intamplat? Trebuie doar sa trimiti un mail.

#61
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 11.08.2003
E destul de ciudat sa zici ca nu se face nimic in tara dar, atunci cand esti in masura sa o faci, renunti.

#62
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 03.12.2021
O plangere la anaf tot merita

#63
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 05.04.2023

 AmaliaAnca93, on 30 iunie 2023 - 23:44, said:

Ai si tu partea ta de vina, poate ai iesit mai ieftin cu chiria la negru si nici nu ai luat masuri minime de precautie (spunea cineva aici despre un seif de doi lei din tabla).
Sper sa iti fie invatatura de minte, oriunde ti se poate intampla lucrul asta, nu doar in Romania, nu te mai victimiza pentru un nimic, fii barbata!

#64
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 16.12.2003

 murdar, on 24 iunie 2023 - 07:57, said:

Iaca de ce e bine sa ai un seif din ala mic, comercial in casa.
Și o camera TP-Link Tapo C200 de 200 lei. 😀


 vio69c, on 24 iunie 2023 - 09:29, said:



In general, lege sustine chiriasul, fiind mai vulnerabil

Chiriasul nu poate schimba incuietoarea casei inchiriate.
Daca se defecteaza, anunta proprietarul si ii transmite un rand de chei.
Insa,
in caz ca s-a facut contract si ii este interzis proprietarului sa viziteze apartamentul, chiriasul poate faca schimbarea, urmand ca la predare sa lasa noile chei sau sa puna la loc yala

Toate sunt reglementae de lege, doar ca, chiriasi si proprietari sar peste ele,
le minimalizeaza pe principiul "mie nu o sa mi se intample" ....
De regula se intampla

Vio, m-ai uns la inima cu "reglementat de lege". Dacă ar fi mai mulți ca tine, lucrurile ar fi altfel și la noi în tara.
Am o rugăminte la tine, ca mesajul tău sa fie complet, prezintă și articolul din lege, măcar cu număr, dacă nu și textual, în care se face referire la ce spui tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate