Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Proprietara a intrat in apartament in lipsa mea si a furat o bratara si o pereche de cercei toate din aur

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
AmaliaAnca93

AmaliaAnca93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2023
Stau in chirie fără contract.Am fost plecată câteva zile in concediu in afara tarii iar proprietara știind ca sunt plecată a intrat in apartament pe motiv ca am lăsat un robinet deschis si am inundat vecinul de jos dar eu am închis toate robinetele înainte sa plec si mi-a scris si ea in conversatia pe care am avut-o pe whats app după ce a intrat ca robinetele toate erau inchise intr-adevăr si ca poate s-a spart o țeava pe tronson. A doua zi mi-a spus ca pana la sfârșitul lunii sa plec din apartament pe motiv ca vrea sa îl puna in vanzare si a șters mesajul acela din conversatie in care spunea ca robinetele erau inchise dar eu oricum am făcut screenshot la conversatie. Cand am ajuns înapoi in tara in apartament am observat ca mi-a dispărut o brățara de aur si o pereche de cercei din aur pe care i-am cumpărat anul trecut când am fost in vacanța in Spania si care valorează in jur de 500 de euro. Singurele dovezi pe care le am sunt factura si bonul pe brățara si cercei si o poza din Spania in care le purtam. De când m-am întors in tara nu le-am mai purtat deloc si le-am ținut acolo intr-o cutie de bijuterii deci nu m-a văzut nimeni cu ele. Ce șansa am sa le recuperez sau sa îmi recuperez banii?

#2
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,208
  • Înscris: 15.01.2017
Zero.

#3
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Iaca de ce e bine sa ai un seif din ala mic, comercial in casa.

#4
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 09.06.2023

 AmaliaAnca93, on 24 iunie 2023 - 01:23, said:

Stau in chirie fără contract.Am fost plecată câteva zile in concediu in afara tarii iar proprietara știind ca sunt plecată a intrat in apartament pe motiv ca am lăsat un robinet deschis si am inundat vecinul de jos dar eu am închis toate robinetele înainte sa plec si mi-a scris si ea in conversatia pe care am avut-o pe whats app după ce a intrat ca robinetele toate erau inchise intr-adevăr si ca poate s-a spart o țeava pe tronson. A doua zi mi-a spus ca pana la sfârșitul lunii sa plec din apartament pe motiv ca vrea sa îl puna in vanzare si a șters mesajul acela din conversatie in care spunea ca robinetele erau inchise dar eu oricum am făcut screenshot la conversatie. Cand am ajuns înapoi in tara in apartament am observat ca mi-a dispărut o brățara de aur si o pereche de cercei din aur pe care i-am cumpărat anul trecut când am fost in vacanța in Spania si care valorează in jur de 500 de euro. Singurele dovezi pe care le am sunt factura si bonul pe brățara si cercei si o poza din Spania in care le purtam. De când m-am întors in tara nu le-am mai purtat deloc si le-am ținut acolo intr-o cutie de bijuterii deci nu m-a văzut nimeni cu ele. Ce șansa am sa le recuperez sau sa îmi recuperez banii?

Daca e asa cum spui mergi si depune plangere penala pentru infractiunea de furt la sectia de politie. O s-o cheme la declaratii si mai mult ca sigur se va incurca in minciuni.
Fa poze la apartament din care sa reisasa ca nu a existat inundatia.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005
obligatia propietatului e sa declare chiria.
o poti santaja ca ii faci reclamamtie.

#6
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 23.09.2010
Sesizata Politia. Macar scutura copacul sa cada maimutele de-acolo, proprietara, martorii ei, etc. Nu stiu ce sanse ai sa recuperezi bijuteriile, dar poate intimidezi pe cineva.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,572
  • Înscris: 05.06.2009
Dă-i mesaj ca dacă pana maine nu apar bijuteriile, ii faci reclamație la politie pentru furt și închiriere "la negru".

#8
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pasul numarul 1: schimbi incuietorile la usi.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005

 murdar, on 24 iunie 2023 - 08:21, said:

Pasul numarul 1: schimbi incuietorile la usi.
fara acordul propietarului cam greu.
iar faptul ca nu are un contract sau pv complica lucrurile.

#10
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 30.09.2014
Mergi la poliție!  Indiferent cine le-a luat, e tot furt!

#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 arg, on 24 iunie 2023 - 08:23, said:

fara acordul propietarului cam greu.
iar faptul ca nu are un contract sau pv complica lucrurile.

Cand nu exista contract, acordul proprietarului este vax albina. Contractul iti ofera drepturi dar iti traseaza si obligatii. Daca eludezi obligatiile, renunti si la drepturi.

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 11.08.2003
Mergi la Politie si le spui ce ne-ai spus si noua, te vor indruma ei mai departe si, din experienta, iti vor spune si ce sanse ai.

Foarte important: fara mesaje catre proprietar, fara intimidari sau amentintari. ramai la stadiul de pagubita, asa cum esti acum, si mergi la ei.

Edited by sorin147, 24 June 2023 - 08:53.


#13
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 01.12.2007
Mergi la Politie. Am patit ceva asemanator. Politia ia masuri, dar pana ia Politia masuri... te plictisesti.

#14
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Draga mea, primul lucru normal si logic l-ai facut deja: ai postat pe forum. Acum fa urmatorul pas: pleaca de acolo. Cu astfel de persoane nu o scoti la cap. Iti toci nervii de pomana si pierzi timp pretios, timp pe care il poti folosi ca sa-ti vezi de viata ta.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
daca toti merg pe principiul, timpul e pretios, asta e, m-a furat, imi vad de viata mea, atunci eu intreb: crezi ca esti prima furata? te asigur ca nu. iar a 2-a intrebare ar fi: de ce crezi ca ii vine atat de usor? pt ca toti si-au vazut de treaba lor ca nu vor sa se complice si ca nu vor sa aiba de-a face cu politia ori cu hotul

dar evident, cum toti stim sa avem gura mare de pe margine, chiar ca si pafubit, vine intrebarea: da chiar nu face nimeni nimic? pai la naiba, cum sa fca daca toti va dati la gard si o incurajati sa fure in continuare pt ca nu va pati nimic

#16
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 arg, on 24 iunie 2023 - 08:23, said:

fara acordul propietarului cam greu.
iar faptul ca nu are un contract sau pv complica lucrurile.
Ii spui de cand faci vizionare ca vrei sa schimbi butucii sau yalele.
Daca e de acord treci la pasul urmator si ii platesti banii.
Nu e de acord? Pleci si mai cauti alte apartamente.

#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 02.09.2009

 murdar, on 24 iunie 2023 - 08:21, said:

Pasul numarul 1: schimbi incuietorile la usi.
Pasul 2 :ii confisti apartamentul.............foarte multi justitiari pe aiciPosted Image
In momentul care i-a zis ca o da afara ea s-a gandit cum sa ii faca rau...........mi-a furat cerceii.
Deci proprietara sa mearga la politie sa o reclame pentru defaimare....gravaPosted Image

Edited by florinellll, 24 June 2023 - 09:19.


#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 21.04.2005

 murdar, on 24 iunie 2023 - 08:36, said:


Cand nu exista contract, acordul proprietarului este vax albina. Contractul iti ofera drepturi dar iti traseaza si obligatii. Daca eludezi obligatiile, renunti si la drepturi.

Daca nu are contract nu inseamna ca e casa parasita si poti face ce vrei acolo .
Pentru lipsa contractului de inchirirere poate raspunde fix pentru asta , nu inseamna ca-i poti modifica tu apartamentul !!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate