Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Permisele categoria B vor fi valabile și pentru motociclete de maxim 125 cm3

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu stiu de cele 10 ore, nu erau in proiectul amendat de cele 2 camere.
Dar, un scuter cu 3 viteze de 125 cmc greu depaseste 120 km. Iar daca mai are si doua persoane pe el... Poate fi insa o modalitate de a inlocui masina pentru mersul la serviciu si pe distnte relativ scurte, fara greutati.
Sa vezi acum importuri la greu de sh-uri... si ce vor prolifera service-urile moto!
PS. Cand s-a depus proiectul, acum multi ani, visam la un Burgmann 125 sau in cel mai rau caz la un PCX 125. Acum insa, nu ma mai dau jos din masina, fie ce-o fi.

Edited by adip1962, 13 June 2023 - 16:36.


#20
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021

View PostHazideon, on 13 iunie 2023 - 14:35, said:



Daca se va respecta pregatirea, poate fi considerata o schimbare buna.

Lasa ca am iesit eu Valentino Rossi din scoala...

Daca iti doresti sa ajungi acasa, o sa ajungi acasa. Este adevarat ca am abia 3000km pe un scuter de 125 si imi pare deja cam mic, dar este cea mai potrivita varianta dpmdv pt incepatori si nu numai. Iti lasa loc de greseli, demarajul si acceleratia sunt suficiente cat sa nu te dea de pamant si este aproape la fel de usor de manevrat ca o bicicleta.
Aproape ca nu este zi sa nu fiu observat, dar m.am obisnuit. Maxim 60km/h, incetinesc in intersectii nesemaforizate sau cand am verde dar nu am masina in fata, niciodata paralel cu masinile si exclus total slalomul. Reteta asta pare ca functioneaza si n.am de gand sa o schimb. Imi fac cu ochiul motoarele, dar nu.mi inspira aceeasi senzatie de siguranta ca scuterul.

View Postadip1962, on 13 iunie 2023 - 16:31, said:

Sa vezi acum importuri la greu de sh-uri... si ce vor prolifera service-urile moto!

Nu merita sa iei un scuter SH, cand poti lua prin programul rabla. SYM iei cu vreo 1400 euro sau Honda cu vreo 1600 euro.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007
Sunt și motociclete care s-ar încadra, de exemplu Gilera DNA și Honda Navi.
Parcă mai era una pana in 125, nu mai îmi aduc aminte…

#22
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

View PostNamidee, on 13 iunie 2023 - 16:34, said:

Lasa ca am iesit eu Valentino Rossi din scoala...

Rossi am iesit si eu, stai linistit. Prinsesem loc la ultimul examen din sezon si eu nu apucasem sa fac numai vreo jumatate din orele necesare. Inainte cu 3 zile de examen a zis instructorul sa iesim "SA NE MAI PLIMBAM putin prin oras", cu mentiunea ca nu iesisem deloc pana atunci... facusem doar poligon. Noroc ca aveam permis categoria B de mai bine de 10 ani, dar tot n-a fost un sentiment placut  sa ma vad in trafic fara "cutia" care de obicei ma apere in caz de vreun incident.

Dar da, cu tot cu experienta aceasta (si cu mentiunea ca pot spune ca am facut la fara frecventa scoala de soferi - categoria A), tot o sa sustin ca efectuarea acelor ore sunt de ajutor. Nu iesi cu siguranta sofer/motociclist/scuterist profesionist de acolo, dar poate ai timp sa asimilezi cel putin pericolele care te inconjoara si o parte din situatiile cu care te poti intalni zilnic in trafic. La prima iesire in oras, dupa aproximativ 1km de la iesirea din poligon, circuland pe un drum drept & prioritar, mi-a taiat calea unul din dreapta, care iesea de pe un drum secundar, avand un "STOP" mare cat el acolo. Eu mai aveam vreo 10 metri maxim pana la el. Nu se pune problema sa fi avut eu viteza si sa nu ma vada (aveam probabil vreo 25km/h), dar pur si simplu l-a durut fix unde nu-l ajunge soarele. Ce am invatat de aici? Ca poti sa mori linistit pe scuter/motocicleta cu prioritatea in mana, deci e mai bine sa conduci prudent si oricata prioritate ai avea... sa fii atent. Si am invatat asta mai repede decat mi-as fi dorit. Pana in acel moment nu-mi imaginam ca e chiar atat de periculos pe doua roti. Experienta din poligon bineinteles ca fusese una pozitiva, iar cu traficul eram invatat, dar pe 4 roti; si e total diferit.

Cam aici cred ca ar fi utile acele ore... sa capeti macar putina experienta in "jungla urbana". Posted Image

Edited by Hazideon, 13 June 2023 - 19:30.


#23
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021
Aceasta lege mizeaza practic pe experienta de la volan si asa zis mintea mai coapta...minim 3 ani de B si 24 de ani. Eu raman la parerea ca experienta din scoala a foat ok, cat sa te obisnuiesti cu motocicleta, dar experienta reala, traficul, este de un 0 aproape absolut. Am facut 2 iesiri in trafic si aia a fost tot. As zice ca noroc tot cu experienta de peste 10 ani la volan.
Pe de o parte ii inteleg si pe insstructori sa se fereasca de necazuri, ca nu au cine stie ce control si este greu sa te bazezi pe un invatacel care te poate surprinde neplacut. O gagica a comis.o de doua ori in poligon...o data a intrat in gard, lejer :) si a doua oara i.a dat blana si s.a oprit in acelasi gard, dar cu daune materiale(moto) si doar norocul a facut sa aiba doar vanatai si zgarieturi.
Deci cate ore ai face ca instructor moto cu elevii in trafic?

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,388
  • Înscris: 24.06.2006
nu cred ca va fi nici o schimbare semnificativa, cine vrea pe doua roti o va face si daca trebuie sa dea pentru permis pentru asta

pe de alta parte, cand am venit in UK m-am trezit cu AM si A in permis, nu-mi folosesc la nimic, ca multor milioane de soferi britanici

aia cu poluarea si aglomeratia reduse sunt iluzii

#25
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postexqusit_drunk, on 13 iunie 2023 - 14:01, said:

IZF 125, preferata adolescenților.

Alte variante mai vechi(de 2008) si mai ieftine ar fi la 125cmc? Legea zice sa fie automate, exista asa ceva la SH vechi an 2000-2010?

View PostCeltic, on 13 iunie 2023 - 13:39, said:


„Permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile şi pentru motocicletele cu transmisie automată

Nu prea am inteles asta. De ce doar automata?

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,884
  • Înscris: 02.08.2021
Si pentru nu înseamnă doar automată. Înseamnă atât manuală cat si automată.
Oricum, cat de hater al cutiilor automate as fi eu, pentru moto nu mi-aș lua manuală.

#27
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021

View Postsandu222, on 13 iunie 2023 - 21:58, said:


Nu prea am inteles asta. De ce doar automata?

Pentru ca este simplu de folosit, se apropie de ideea de bicicleta. Ai acceleratia la manerul drept si cam atat ai in plus fata de bicicleta. La moto ai nevoie de coordonare, mai dificil cu franarea, practic esti implicat cu toate membrele in controlarea motocicletei.

#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,119
  • Înscris: 04.10.2007
interesant... cu ocazia asta cred ca imi iau si eu motor de 125cc cu cutie automata, si in zilele frumoase merg la servici cu el...

Probabil fratemiu o sa faca misto de mine, dar aia e (el e motorist convins, cu motor serios, ceva de 700 sau 750cc - ceva supersport), merge pe circuit cu el, etc...

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

View PostValy_User, on 13 iunie 2023 - 23:52, said:

Înseamnă atât manuală
De unde ai dedus asta? :habarnam:

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,040
  • Înscris: 06.01.2006
As fi vrut si eu un 125 dar cu cutie automata e ori scuter ori motocicleta electrica.
Ma gandesc la Super Soco Tc Max prin programul rabla la 2800 euro, voi ce gasiti la pret asemanator dar sa nu fie cu forma de scuter?

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKroghy, on 14 iunie 2023 - 10:38, said:

sa nu fie cu forma de scuter?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iAroirff1P8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/573R10yZi9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012

View PostHazideon, on 13 iunie 2023 - 14:35, said:

...Dar ce vreau sa subliniez din nou ar fi faptul ca acele ore chiar ar trebui sa fie obligatorii si sa nu ne trezim cu tot felul de romanisme sau manareli la mijloc, pentru ca e in joc atat viata noastra cat si a celor din jur.

la fel este obligatorie și testarea psiho..., iar pe străzi juma din șoferi sunt „duși” :(

View Postadip1962, on 13 iunie 2023 - 15:42, said:

L-au amanat pana-m imbatranit!

...știi de când pândesc un scuter yamaha de 125? :o
dar mi-era lene să plătesc o școală de șoferi ca să merg pe 2 roți! :P

#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postgushpi, on 14 iunie 2023 - 11:39, said:

...știi de când pândesc un scuter yamaha de 125? Posted Image
dar mi-era lene să plătesc o școală de șoferi ca să merg pe 2 roți! Posted Image
Suzuki Burgman 125 este mai frumos. Si... mai bun!

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 13.07.2011

View PostNamidee, on 14 iunie 2023 - 08:21, said:

Pentru ca este simplu de folosit, se apropie de ideea de bicicleta. Ai acceleratia la manerul drept si cam atat ai in plus fata de bicicleta. La moto ai nevoie de coordonare, mai dificil cu franarea, practic esti implicat cu toate membrele in controlarea motocicletei.

si important de mentionat, manerele de franare sunt inversate fata de bicicleta.

cel din stanga franeaza pe spate, cel din dreapta pe fata

View Postadip1962, on 14 iunie 2023 - 13:50, said:

Suzuki Burgman 125 este mai frumos. Si... mai bun!

eu cand imi cumpar un scuter, il vreau cat mai practic, iar cu burgmanul se pierde acest aspect.

aproape ca nu te poti strecura pe nicaieri si de parcat la fel mai greu, mai ales in orasele aglomerate. singurul avantaj este "portbagajul" destul de mare (iti intra o lada de bere) si locul pasagerului foarte comfortabil.

#35
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Exact.
Scuterul nu este sa faci slalom printre masini la semafor. E pentru confort.
In fapt nicio motocicleta nu e pentru slalom. Nici macar pe vreun DN sau autostrada. Nu am vazut vreodata un motociclist in Romania sa respecte regulile de circulatie. Dar toti vor respect in trafic...

Edited by adip1962, 14 June 2023 - 14:39.


#36
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 13.07.2011
Atat timp cat este coada, iar masiniile stau pe loc, este dreptul meu sa ma strecor printre ele. Acest lucru este permis chiar si de legislative si cam asta este si un scop principal al scuterului. Cu un Burgman stai la aproape orice coada, asa ca mai bine merg cu masina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate