Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

De ce sīnt (mai) proaste filmele si serialele de ceva vreme incoace

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
598 replies to this topic

#577
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,332
  • Înscris: 18.12.2007
Ma iau fix de mesajul pe care vrei sa il transmiti iar tonul contribuie din plin.
Si nu stiu de ce te surprinde faptul ca acum 50-100 de ani lumea avea alte valori. Societatea se schimba.

Inainte sa se stie ca exista dislexie copiii care nu puteau invata din cauza acestei afectiuni erau catalogati ca prosti. Ghici ce, nu erau. Asta e un exemplu despre cum se schimba societatea si cum se schimba modul de a privi oamenii.

Am mai zis de nu stiu cate ori: ma deranjeaza in filme/carti diversitatea care nu are ce sa caute acolo si care e prezenta doar ca sa bifeze diversitatea.
Daca ai unde, uita-te la serialul Major Crimes.  Acolo este reprezentata diversitate asa cum trebuie, nefortat.Sunt toate rasele, genurile si orientarile sexuale. asta e un exemplu perfect de 'asa da'.

#578
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 16 mai 2024 - 08:03, said:

Ma iau fix de mesajul pe care vrei sa il transmiti iar tonul contribuie din plin.
Ti se pare tie. Rareori am vazut la tine (cel putin pe threadurile mele) parerea ta referitoare la subiect, in general te iei „de ce scriu asa” „ce-am cu lumea” etc, samd.

View PostAlexEn, on 16 mai 2024 - 08:03, said:

Societatea se schimba.
Voi mai greu sau deloc, oricum, trebuie munca de convingere cu voi.

View PostAlexEn, on 16 mai 2024 - 08:03, said:

ma deranjeaza in filme/carti diversitatea care nu are ce sa caute acolo si care e prezenta doar ca sa bifeze diversitatea.
Si pe mine ma deranjeaca ca pe voi va deranjeaza DOAR PE MOTIIVUL ĂSTA, in timp ce alte filme, la fel daca nu mai proaste (ca subiect, mesaj, sau lipsa lui, de divertisment cum ai zis tu), le laudati.

View PostAlexEn, on 16 mai 2024 - 08:03, said:

serialul Major Crimes.
Nu ma mai uit de mult la filme si seriale cu „supercompetenti”, daca vrei, acolo COMPETENTA e fortata, dar, cum am zis, asta nu va mai deranjeaza.

#579
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,332
  • Înscris: 18.12.2007
Opinia mea e clara dar daca tu nu o vezi nu mai e la mine problema.
Si fix ce le reprosezi altora faci si tu doar ca nu realizezi.

#580
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,151
  • Înscris: 31.07.2007

View Posthellmarvel, on 15 mai 2024 - 07:33, said:

Nu trebuie sa fii economist sa-ti dai seama ca afirmatia si pretentia ca Disney sa-si fi acoperit investitia in LucasFilm din doar trei filme e absurda si timpita.

Exact la asta ma gandeam si io cand ai scris chestia asta! :D

Quote

N-au spus ei cu gura lor, sau ei au spus una si voi ati rastalmacit alta. Era aia aleasa sa regizeze noua trilogie Star Wars despre care au dezgropat un interviu de prin 2015 cind abia venise aia DIN PAKISTAN in care zicea ca ei ći place sa le dea barbatilor peste bot (make them uncomfortable). DUDES, in Pakistan daca o femeie calca strimb in fata barbatului risca bataia schingiuirea si omorul, nu vi se pare o idee buna pentru care sa fi plecat de acolo (si o reclama pentru eliberarea femeilor de sub patriarhat)? Or, berbecii au facut din interviul ćsta „agenda” ei, cu care cica o sa spurce Star Wars-ul. Bun asa.

Nu stiu despre ce vorbesti, io ma refeream la altceva.

#581
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 16 mai 2024 - 19:03, said:

Opinia mea e clara dar daca tu nu o vezi nu mai e la mine problema.
Si fix ce le reprosezi altora faci si tu doar ca nu realizezi.
Iaca exemplu de discutie constructiva/la obiect/subiect: Eu? Ba nu eu, tu! Dar daca tot ai zis poti sa dai si niste exemple ce cind am facut eu ce reprosez altora? Nu ca sa pun/i paie pe foc, ci ca sa arati ca nu vorbesti aiurea.

Eu cind raspund ăstora care bat cimpii, intotdeauna caut sa „deraiez” discutia catre subiect, de-aia si vorbesc la plural si fenomenologic (adica va iau ca fenomene in critica si aprecierea filmelor, din pacate nu pozitive).

View Postedy_wheazel, on 17 mai 2024 - 23:37, said:

Exact la asta ma gandeam si io cand ai scris chestia asta!
Ce, ti-a venit mintea la cap si ai inceput sa gindesti normal?

View Postedy_wheazel, on 17 mai 2024 - 23:37, said:

Nu stiu despre ce vorbesti, io ma refeream la altceva.
Imi iau vorbele inapoi, cu tine m-am obisnuit sa trebuiasca sa-ti explic exemplele pe care ti le dau ca exemplu. Daca n-o stii pe-aia (whatever whatever Chinoy o cheama) desi a fost plina presa „anti-wokista” cu declaratia aia DIN 2015, vino tu cu orice exemplu de declaratie cu „agenda” si-ti arat eu cum si de ce NU ai inteles-o.

De exemplu (here we go again) ORICE declaratie pe care voi o considerati wokista si „insert diversitate” nu incearca decit sa evidentieze CE ADUCE NOU filmul respectiv fata de variantele anterioare (daca e un remake) sau revolutionar, daca e un film original. Voi, in loc se urlati a-priori „nu ne place lucrurile astea noi” ar trebui sa veniti sa spuneti CE E RAU sau de nedorit la noutatile astea, fara sa va luati de sexul, culoarea sau inclinatia sexuala. De exemplu, (ca sa va dau eu o idee) de ce vin cu actori din categoriile respective pig ugly si fara talent (ca peste aspect mai poti sa treci, dar peste lipsa talentului n-ai cum) si daca asa nu fac un deserviciu „cauzei si agendei” facind-o repulsiva.

Dar nu, voi va faceti PC cind nu trebuie, si urlati impotriva PC-ului cind nu trebuie.

#582
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,151
  • Înscris: 31.07.2007

View Posthellmarvel, on 18 mai 2024 - 07:48, said:

Ce, ti-a venit mintea la cap si ai inceput sa gindesti normal?

Cateodata am impresia ca vorbesc cu un bot ce a luat-o pe ulei de la virusi. Nu stiu, probabil cand le gandesti suna mai bine si ai o problema cu exprimarea, altfel nu imi explic. Iti dau cu cifre de la Forbes cat mai au de recuperat si tu o dai random cu incasarile trilogiei, dupa care-mi spui ca de fapt aia mananca Nutella, ca figurine si parcuri dracu, lacu'. Ok, ii bine si asa. Incearca sa te concentrezi putin pe ce scriu, afirmatia era simpla: Disney mai are de facut o gramada de bani ca sa-si scoata parleala cu Lucas. Atat. Iar aia de au facut analiza nu cred ca sunt habarnisti aiurea.

Quote

Imi iau vorbele inapoi, cu tine m-am obisnuit sa trebuiasca sa-ti explic exemplele pe care ti le dau ca exemplu.

Io nu ti-am cerut exemple si habar n-am cine-i aia si care a fost faza cu ea. E simplu: in momentu' in care primu' lucru cu care iasa producatorii in fata (prin intermediul actori/regizori/scenaristi) la promovarea unui film e "diversitatea" si alte cacaturi atunci sunt toate sansele ca ala sa fie un gunoi si practic nu mai intereseaza pe nimeni.

#583
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,332
  • Înscris: 18.12.2007
@hellmarvel: simplul fapt ca mereu exista doar voi si eu pentru tine (rezultat din orice postare de a ta) imi spune ca nu vrei o dezbatere constructiva si ca orice argumente ti s-ar aduce ar fi in zadar.
Asa ca iti urez succes in lupta cu demonii cinematografiei.

#584
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 12.03.2010

View Postedy_wheazel, on 18 mai 2024 - 19:24, said:

Iti dau cu cifre de la Forbes cat mai au de recuperat si tu o dai random cu incasarile trilogiei,
Ai dat 3 cifre de la 3 filme care in capul tau (formatat de ăia de la Forbes) ar fi trebuit sa recupereze banii PE O INTREAGA FRANCIZA, ba mai mult, pe tot catalogul LucasFilm. Daca tu crezi ca in 12 ani Disney n-a reusit sa intoarca 4 miliarde de dolari DIN CEA MAI MARE SI MAI TARE SI MAI PRODUCTIVA (BANOASA) FRANCIZA CINEMATOGRAFICA, atunci nu mai am ce discuta cu tine, si oricit mi-ar parea de rau ca moare threadul ăsta, decit cu animatori dintr-ăstia, mai bine lipsa.

Zici de mine ca-s bot, cind tu (voi, fenomenul) nu aveti decit o placa uzata pe care o tot puneti si cu care reactionati? Nu pot decit sa trag concluzia ca va simtiti atacati, ca ăia obisnuiti sa le cinte Alina Eremia, Lidia Buble sau Delia de cite de tari sint ei si ce masini bengoase au ei si cum nu mai pot ele dupa/fara voi, si vine Erika Isac si va spune cum sinteti de fapt. No regrets there, sa le dea Dumnezeu bani si sanatate studiourilor sa va atace in continuare.

#585
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,151
  • Înscris: 31.07.2007

View Posthellmarvel, on 19 mai 2024 - 08:48, said:

Ai dat 3 cifre de la 3 filme care in capul tau ... ar fi trebuit sa recupereze banii PE O INTREAGA FRANCIZA

:D UNDE am sustinut eu asa ceva??? Pune degetu' pe citat, sa vada toata lumea! :D Si te mai superi cand zice lumea ca nu intelegi un text. :D

Quote

... Daca tu crezi ca in 12 ani Disney n-a reusit sa intoarca 4 miliarde de dolari DIN CEA MAI MARE SI MAI TARE SI MAI PRODUCTIVA (BANOASA) FRANCIZA CINEMATOGRAFICA, atunci nu mai am ce discuta cu tine...

Da' cearta-te dom'le cu prostii aia de la Forbes, prietenii lu' Disney, ca pe aia i-am citat. Ia tot articolu' la puricat si fa misto de ei, ca io nu aveam chef sa-mi dezactivez add-blockeru' si am pus doar partea citata.

Quote

Nu pot decit sa trag concluzia ca va simtiti atacati, ca ăia obisnuiti sa le cinte Alina Eremia, Lidia Buble sau Delia...

Stii mai bine ca mine, ca io in afara de Delia nu stiu cine sunt alea.

Quote

No regrets there, sa le dea Dumnezeu bani si sanatate studiourilor sa va atace in continuare.

Sa le dea muica, si bani si sanatate ca pe mine nu ma mai intereseaza nici piratate :D

#586
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 12.03.2010
Attached File  1716756008213608.jpg   556.48K   14 downloads
Ha-ha-ha-haaa, mai tineti minte cind rideati de Mica Sirena ca a scos „doar” 94 de milioane (117 in tot weekendul de Memorial Day, de 4 zile) si urlati „go woke go broke”?

Ćsta ce-a mai avut (ca nu vad negri pe afis), actiune are, actori cu priza are, aud ca au folosit si nu'ș ce tehnologie de i-au schimbat treptat fața actriței mai tinere in cea a lui Taylor Joy, asa ca tranzitia intre cele doua actrițe e fluida si imperceptibila. Despre subiect si story nu ma pot pronunța ca n-am vazut nici un Mad Max (in afara de primul, care mi-a si ajuns de tîmpit ce a fost), dar voua CE NU V-A PLACUT la el (in afara de „muh 95 pound wahman”)?

#587
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,795
  • Înscris: 05.11.2009
colegul, dar ti-a dat prin cap ca atat furiosa cat si restul kkturilor marvel , o dat chix pentru ca nu era bune? Asta din motivele lui (nu stiu , ca nu am vazut filmul), iar celelaltele din motivele lor (la care contribuie enorm si wokismul care se potrivea cu tema filmului ca o bashina la o petrecere de demoazele de societate)?

#588
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,236
  • Înscris: 30.10.2003
Citisem un titlu de articol cum Chris Hemsworth joaca bine in film. Pentru el ma duc numai sa-mi gasesc timp.

#589
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 12.03.2010

View Postvanitty, on 27 mai 2024 - 16:50, said:

colegul, dar ti-a dat prin cap ca atat furiosa cat si restul kkturilor marvel , o dat chix pentru ca nu era bune?
Eu te-am (v-am) intrebat DE CE NU E BUNE Furiosa (si la care kakaturi Marvel te referi? ca la mine toate-s kakaturi, btw, in caz ca te intrebi, nick-ul meu nu vine de la Marvel). Ce zici, e vina studioului acuma, SAU A VOASTRA, ca v-ati bagat intr-un colt de unde va pute totul?

Ati sapat o groapa in care ati cazut tot voi, ce-ati crezut, ca o sa dispara Netflix sau Disney daca dati voi cu flit filmelor pe care le scot ei? Nu, tot voi ati ramas cu buza umflata, ca ati ramas cu un mindset cu miros de mortaciune care va e infipt in creier care nu va lasa sa va bucurati de viata de ce va ofera viata.

#590
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,795
  • Înscris: 05.11.2009
colegul explicatia e transcedentala: Poate furiosa nu are succes la boxoffice pentru ca e un film slab. Iar filme gen The Marvels au fost esecuri la box office pentru ca: au fost interpretate prost, scenariu a fost prost, povestea si ideea a fost proasta si asta in general pentru ca era mai important pentru studio ca sa fie inclusiv si sa promoveze femeile, decat sa faca .. stii tu.. un film bun. Adica faptul ca furiosa e un film prost, nu inseamna ca kkturile Disney brusc miros a trandafiri

#591
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 12.03.2010

View Postvanitty, on 28 mai 2024 - 07:19, said:

Poate furiosa nu are succes la boxoffice pentru ca e un film slab.
Tocmai ca nu e, dupa toti „criticii” care l-au vazut, multi dintre cei care arunca si aruncau cu kakat in tot ce apare in ultima vreme. Singura lor critica mai serioasa e ca nu-i la nivelul lui Fury Road, care nici ăla n-a fost vreo lumina la box-office, plus e dinainte de epoca „woke”.

Cit îți ia sa recunosti ca v-a cazut in sîn pocitul filmelor care nu va plac, de aU cazut palanca si filmele care altfel AR FI TRBUIT SA VA PLACA?

#592
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,795
  • Înscris: 05.11.2009

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 28 mai 2024 - 07:30, a scris:

Tocmai ca nu e, dupa toti „criticii” care l-au vazut, multi dintre cei care arunca si aruncau cu kakat in tot ce apare in ultima vreme. Singura lor critica mai serioasa e ca nu-i la nivelul lui Fury Road, care nici ăla n-a fost vreo lumina la box-office, plus e dinainte de epoca „woke”.

Cit îți ia sa recunosti ca v-a cazut in sîn pocitul filmelor care nu va plac, de aU cazut palanca si filmele care altfel AR FI TRBUIT SA VA PLACA?

dude , ai o problema. nu am vazut filmul, dar pun pariu ca nu e succes de box office pentru ca e filmul prost. Face asta cumva kkturile woke disney-iste succese de box-office? Ca motivul pentru care au dat flop la box-office filmele alea, ramane indiferent de furiosa sau nu

#593
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 12.03.2010

View Postvanitty, on 28 mai 2024 - 07:43, said:

pun pariu ca nu e succes de box office pentru ca e filmul prost.
Daca vrei sa pierzi, n-ai decit. Din principiu nu tot ce n-are succes la box-office e prost, dupa cum nu tot ce ARE succes la box-office e bun. VOI luati box office-ul drept etalon care sa va gîdile pe voi ca aveti dreptate (daca toti prostii care nu s-au dus la el sau îl critica va dau dreptate).

Nici eu nu l-am vazut, deci n-am motive a-priori (bias) sa-mi placa, sint cit se poate de obiectiv aici. E un trend cu vechime deja sa va kakati cu anticipatie pe cite un film, doar pe baza de spirit de turma, si pe urma, cind filmul va dovedeste ca nu aveti dreptate simtiti ca nu puteti da inapoi, asa ca va kakati in continuare pe el, chiar daca nu mai aveti nici un motiv de data asta.

#594
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,151
  • Înscris: 31.07.2007

View Posthellmarvel, on 27 mai 2024 - 07:19, said:

... CE NU V-A PLACUT la el ...?

Cine o cerut asa ceva? Mi-a placut Furry Road si ii acelasi regizor, da' ii ca si cum mananci un tort si data viitoare patiseria iti vinde doar blatul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate