Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...

Alimentare motor stea-triunghi
 

Probleme cu un TV LG (Model: CF-21K57EX)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Sinclairzx

Sinclairzx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2005
Salut,

   Am un TV LG Model: CF-21K57EX  si verificand cu un creion de faza intrarea de la antena din TV
imi indica tensiune, si pe firul cald zi pe asa zisa masa a intrari de antena.
   Verificat cu aparatul de masura verificat in C.C aparatul nu imi indica nicio tensiune,
verificat cu aparatul in C.A imi indica o tensiune de 10,20 V care scade si apoi aparatul imi indica 0,
de curentat nu ma curenteaza daca pun mana pe intrarea de antena.
   Asa trebuie sa fie sau e un prim semnal de defectiune in TV ?

Rog pe cineva (oricine) sa ma ajute in aceasta problema cu ceva sfaturi.

#2
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Daca merge televizorul, vezi-ti de treaba. Mai demult cand nu era cablu ma curentam frecvent lucrand la antenele de pe bloc.

#3
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 Sinclairzx, on Apr 11 2006, 20:23, said:

...verificand cu un creion de faza intrarea de la antena din TV
imi indica tensiune, si pe firul cald zi pe asa zisa masa a intrari de antena....
Este normal deoarece televizoarele sunt conectate la reteaua de curent alternativ cu doar doua fire:
faza si nul,  fara sa aiba si  fir de impamantare.
Pentru eliminarea perturbatiilor exista un filtru de retea simetric de deparazitare, (bobine/condensatoare), filtru  care are punctul median conectat la sasiul televizorului. Valoarea capacitatilor este mica, aproximativ 2,2-4,7nF/400V pentru a preveni electrocutarea dar cu un creion de tensiune se simte potentialul indus, egal cu jumatate din valoarea tensiunii de alimentare ~110Vca...
De aceea se recomanda la conectarea diverselor echipamente sensibile cum sunt placile video cu Tv-out, ca televizorul sa nu fie conectat la retea.

#4
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006

 Sinclairzx, on Apr 11 2006, 20:23, said:

Salut,

   Am un TV LG Model: CF-21K57EX  si verificand cu un creion de faza intrarea de la antena din TV
imi indica tensiune, si pe firul cald zi pe asa zisa masa a intrari de antena.
   Verificat cu aparatul de masura verificat in C.C aparatul nu imi indica nicio tensiune,
verificat cu aparatul in C.A imi indica o tensiune de 10,20 V care scade si apoi aparatul imi indica 0,
de curentat nu ma curenteaza daca pun mana pe intrarea de antena.
   Asa trebuie sa fie sau e un prim semnal de defectiune in TV ?

Rog pe cineva (oricine) sa ma ajute in aceasta problema cu ceva sfaturi.
probabil este o bobina intre antena si masa  si faza ajungand pe sasiu(?) normal ca ai faza pe intrarea de  antena , incearca daca inversez stecherul in priza ramine la fel faza pe intrarea pe antena,probabil nu.

#5
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 bandi, on Apr 12 2006, 00:02, said:

probabil este o bobina intre antena si masa  si faza ajungand pe sasiu(?) normal ca ai faza pe intrarea de  antena , incearca daca inversez stecherul in priza ramine la fel faza pe intrarea pe antena,probabil nu.
LOL
Cauta sa mai citesti inainte de a da sfaturi pe acesta tema... :rolleyes:

#6
Sinclairzx

Sinclairzx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2005

 bandi, on Apr 12 2006, 00:02, said:

probabil este o bobina intre antena si masa  si faza ajungand pe sasiu(?) normal ca ai faza pe intrarea de  antena , incearca daca inversez stecherul in priza ramine la fel faza pe intrarea pe antena,probabil nu.

La inversarea in priza tot ramane faza pe firul cald de la antena si pe masa, eu am incercat asta (cu creionul de faza pe mufa de la antena din TV) *fara* niciun cablu de antena introdus in TV, deci doar pe mufa mama a TV-ului.

Mersi oricum de idee, dar nu merge.  :console:

#7
Sinclairzx

Sinclairzx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2005

 bchendran, on Apr 11 2006, 20:53, said:

Daca merge televizorul, vezi-ti de treaba. Mai demult cand nu era cablu ma curentam frecvent lucrand la antenele de pe bloc.

Problema e urmatoare: dupa un timp (aleator) apare un zgomot de fond la TV (am OBS. ca mai ales pe culoarea alba, iar pe nuante mai inchise (asa maroniu) se vede niste linii (orizontale de o grosime asa aprox de 1 deget si jumate) "transparente"albe si negre, dar liniile nu prea deranjeaza la vizionare prea tare, doar ca se aude zgomotul ala).

Mersi oricum si te raspunsul tau.


 Acta non verba, on Apr 11 2006, 21:08, said:

Este normal deoarece televizoarele sunt conectate la reteaua de curent alternativ cu doar doua fire:
faza si nul,  fara sa aiba si  fir de impamantare.
Pentru eliminarea perturbatiilor exista un filtru de retea simetric de deparazitare, (bobine/condensatoare), filtru  care are punctul median conectat la sasiul televizorului. Valoarea capacitatilor este mica, aproximativ 2,2-4,7nF/400V pentru a preveni electrocutarea dar cu un creion de tensiune se simte potentialul indus, egal cu jumatate din valoarea tensiunii de alimentare ~110Vca...
De aceea se recomanda la conectarea diverselor echipamente sensibile cum sunt placile video cu Tv-out, ca televizorul sa nu fie conectat la retea.

Unde pot gasi un asa filtru in comert sau cum (o schema) sa-l fac ?
Nu prea inteleg ce ai vrut sa zici cu
"De aceea se recomanda la conectarea diverselor echipamente sensibile cum sunt placile video cu Tv-out, ca televizorul sa nu fie conectat la retea." (??? :-??) te rog sa ma lamuresti.

Mersi mult de raspunsul tau. :D

#8
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006

 Acta non verba, on Apr 12 2006, 01:48, said:

LOL
Cauta sa mai citesti inainte de a da sfaturi pe acesta tema... :rolleyes:
este vorba despre o bobina care exista in mai multe selectoare de canale,trebuie vazut si nu citit...

#9
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006
Cred ca explicatia este capacitatea parazita dintre primar si secundar la trafo chopper. ACesta se incarca cu o capacitate parazita care se descarca la masa prin cablul TV . Se incarca cu o tensioune mare dar nu exista pericol mare de electrocutare .Daca sursa TV are avea izolare galvanica perfecta nu s-ar intampla fenomenul .Electronica in principiu reprezinta un compromis .Pe hartie poti calcula orice ca sa iasa bine dar aplicatia o faci cu componente din lumea reala si cum bine stim ..nimic nu e perfect .Un condensator oricat ar fi de bun tot are rezistenta serie si paralel .O bobina cat de ideala ar fi tot are o rezistenta serie si o capacitate parazita intre spire .De aici se intampla aceste fenomene ...

#10
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 i.dani83, on Apr 12 2006, 22:27, said:

Cred ca explicatia este capacitatea parazita dintre primar si secundar la trafo chopper... :lol:

Quote

...este vorba despre o bobina care exista in mai multe selectoare de canale,trebuie vazut si nu citit...  :rolleyes:
Cred ca trebuie sa citim... si poate apoi sa intelegem cum functioneaza un filtru plasat la intrarea in sursa de tensiune... B)


Este normal ca televizorul sa prezinte fata de potentialul pamantului o tensiune egala cu jumatate din tensiunea retelei de curent alternativ.


Am explicat ca televizoarele au prin constructie, la intrarea in sursa un filtru LC ce opreste ca perturbatiile create local de catre sursa in comutatie sa se propage in reteaua electrica.
Acest tip de filtru este simetric fata de cele doua fire de alimentare si are un punct conectat la sasiul televizorului. Deoarece nu exista si un fir de impamantare, potentialul sasiului va fi egal cu 220V/2=110Vca...
[ http://i2.tinypic.com/v8n2ic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
PS: este normal ca un incepator sa greseasca in a explica fenomenul.... dar cine are pretentia ca a invatat cate ceva trebuie sa stie aceste lucruri elementare... B)

#11
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 Acta non verba, on Apr 12 2006, 23:27, said:

Deoarece nu exista si un fir de impamantare, potentialul sasiului va fi egal cu 220V/2=110Vca...

Absolut corect ce zice Acta.  Tensiunea aparuta pe intrarea de antena nu trebuie sa influenteze functionarea iar o instalatie de antena sau cablu corect realizata  trebuie sa o puna la pamint.

Cit despre defectele sesizate de @SinclairZX nu cred ca au nici o legatura cu repectiva tensiune parazita.  Defectul sesizat de pine para a fi mai degraba o crestere a nivelului de alb : zgomot pe sonor la aparitia unor zone foarte luminoase,  aparitia unor linii de intoarcere .

Edited by Paul_l, 13 April 2006 - 07:18.


#12
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006

 Acta non verba, on Apr 12 2006, 23:27, said:

Cred ca trebuie sa citim... si poate apoi sa intelegem cum functioneaza un filtru plasat la intrarea in sursa de tensiune... B)
Este normal ca televizorul sa prezinte fata de potentialul pamantului o tensiune egala cu jumatate din tensiunea retelei de curent alternativ.
Am explicat ca televizoarele au prin constructie, la intrarea in sursa un filtru LC ce opreste ca perturbatiile create local de catre sursa in comutatie sa se propage in reteaua electrica.
Acest tip de filtru este simetric fata de cele doua fire de alimentare si are un punct conectat la sasiul televizorului. Deoarece nu exista si un fir de impamantare, potentialul sasiului va fi egal cu 220V/2=110Vca...
[ http://i2.tinypic.com/v8n2ic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
PS: este normal ca un incepator sa greseasca in a explica fenomenul.... dar cine are pretentia ca a invatat cate ceva trebuie sa stie aceste lucruri elementare... B)
asa ceva nu exista in schemele TV, sasiul este (si trebuie)  separat galvanic de retea.. si nu se leaga sasiul la pamantare!

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 bandi, on Apr 13 2006, 23:22, said:

asa ceva nu exista in schemele TV, sasiul este (si trebuie)  separat galvanic de retea.. si nu se leaga sasiul la pamantare!
:rolleyes:
Ce anume nu ai inteles?...
Ca punctul median al filtrului este legat la masa/sasiul televizorului?
Te-ai uitat pe o schema de tv? B)
Si atentie nu spune nimeni ca exista o legatura directa - galvanica- intre primar/reteaua de curent alternativ si secundar-sasiul televizorului. Condensatoarele din filtru  permit trecerea unei tensiuni din reteaua de curent alternativ  catre secundar/sasiul televizorului...

#14
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006

 mister_rf, on Apr 13 2006, 23:55, said:

:rolleyes:
Ce anume nu ai inteles?...
Ca punctul median al filtrului este legat la masa/sasiul televizorului?
Te-ai uitat pe o schema de tv? B)
Si atentie nu spune nimeni ca exista o legatura directa - galvanica- intre primar/reteaua de curent alternativ si secundar-sasiul televizorului. Condensatoarele din filtru  permit trecerea unei tensiuni din reteaua de curent alternativ  catre secundar/sasiul televizorului...
ok sunt de acord,dar problema era daca imi aduc aminte el are faza pe firul cald pe antena, deci trebuie sa fie ceva o rezistenta mica sau o bobina  de adaptare care face legatura galvanica cu sasiul si de aici apare faza pe antena,pot sa masori cu instrumentul (Ohmmetru) daca nu ma crezi sau vezi schema selector eu despre asta vorbesc, cel putin televizorul meu(Lg-Goldstar) si altele de acest tip sunt la fel

#15
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 bandi, on Apr 14 2006, 10:10, said:

ok sunt de acord,dar problema era daca imi aduc aminte el are faza pe firul cald pe antena, deci trebuie sa fie ceva o rezistenta mica sau o bobina  de adaptare care face legatura galvanica cu sasiul si de aici apare faza pe antena,pot sa masori cu instrumentul (Ohmmetru) daca nu ma crezi sau vezi schema selector eu despre asta vorbesc, cel putin televizorul meu(Lg-Goldstar) si altele de acest tip sunt la fel
OK. Hai sa lamurim cateva lucruri...
Creionul de tensiune contine in interior un tub cu neon inseriat cu o rezistenta de valoare mare, de la 1-2.2 Mohmi. Tubul cu neon are propietatea sa se amorseze, deci sa se ''aprinda'' de la un potential care depaseste 60-90V. Rezistenta are rolul de a limita valoarea curentului, pentru a nu se distruge tubul si mai ales pentru ca acest curent sa  nu atinga valori periculoase pentru utilizator.
De aceea si la 110V si la 220V avem indicatia de prezenta tensiune, asociata de obicei cu prezenta fazei in circuit.
Un selector are ecranul conectat direct la sasiul televizorului, iar firul central este conectat la circuitele aferente selectorului si care pot avea diferente de potential de maxim cativa volti fata de masa/ecran. De aceea daca pe exteriorul selectorului, adica pe ecran/masa/sasiu avem echivalentul tensiunii de 110V (aplicata printr-o impedanta mare, deci nu poate sa produca un curent periculos la atingere...) acesta tensiune se regaseste cu +/- cativa volti si pe firul central.  B)
Dar in practica si  selectorul poate sa primeasca prin cablul de antena potentiale electrostatice mari pe firul central, raportat la ecran/tresa cablului, si daca se doreste protejarea componentelor interne fata de aceste tensiuni, metoda cea mai simpla este scurtcircuitarea acestora la sasiu/masa. Deoarece este necesar ca sa nu scurtcircuitam si semnalul util de radiofrecventa se folosesc bobine cu un capat la firul central si al doilea capat la masa. Valoarea bobinelor se alege suficient de mare pentru a nu influenta gama de frecvente intre care functioneaza selectorul. De aceea exista aceste bobine si nu au legatura in producerea tensiunilor pe firul central, ci doar echilibreaza potentialul electrostatic/galvanic fata de masa/ecran.  :)

#16
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006
"Cred ca explicatia este capacitatea parazita dintre primar si secundar la trafo chopper"
De acord cu tine acta, asta am invatat si eu la scoala, dar vad ca nu ai pomenit nimic de cee ce nu sti ? Intre primar si secundar la trafo choper apare o capacitate parazita care trebuie eliminata De asta de ce nu zici nimic daca tot pretinzi ca le sti pe toate "in teorie" .

#17
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 i.dani83, on Apr 14 2006, 23:21, said:

"Cred ca explicatia este capacitatea parazita dintre primar si secundar la trafo chopper"
De acord cu tine acta, asta am invatat si eu la scoala, dar vad ca nu ai pomenit nimic de cee ce nu sti ? Intre primar si secundar la trafo choper apare o capacitate parazita care trebuie eliminata De asta de ce nu zici nimic daca tot pretinzi ca le sti pe toate "in teorie" .  :rolleyes:
Invata sa scrii corect si apoi poti sa dai si lectii... :lol:

PS: Incearca sa-ti sustii ideile fara ''atacuri'' la persoana... Probabil ca stiu (eu stiu, tu stii, el stie...) anumite lucruri atat in teorie cat si in practica. Daca ai argumente sa le folosesti, foloseste-le cu pricepere, lasa comentariile despre altii, ca astea nu rezolva problema data... B)
Si tine cont ca in situatia clasica  capacitatea primar/secundar este neglijabila comparativ cu capacitatile folosite in filtrele respective. Studiaza diverse scheme si mai vorbim.  Apropo, care este de obicei valoarea capacitatii primar/secundar?... ;)

#18
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006

 Acta non verba, on Apr 15 2006, 00:56, said:

Invata sa scrii corect si apoi poti sa dai si lectii... :lol:

PS: Incearca sa-ti sustii ideile fara ''atacuri'' la persoana...
De ce te simti atacat ? Esti foarte fragil Dom`le .Uhhh .O sa incerc sa nu te mai "ating" .Scuze :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate