Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Amplificator ROTEL în pana - nevoie de idei

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
crezi? ce e pe site nu e chiar ultima varianta ... exista 1.20 Posted Image ....pacat ca nu pot sa instalez nimic la mine  Posted Image

Edited by Clayman, 25 April 2023 - 13:07.


#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
1.20 ?!
Eu ma uit pe site-ul oficial Rotel, s-au oprit la 1.17 la A11 Tribute.
Daca il blochez cu o versiune de pe site Rotel, ma pot duce sa pun scula in brate la Avstore, in garantie.
Daca nu e pe site, ce sa le spun, ca sunt inovator ?

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Stiu ca ai zis ca esti in corespondente cu Rotel, pana in Japan, dar daca ma uit pe site Rotel, Release note la versiunile de A11, sunt cumulate in acelasi document si rezulta:
A11 Tribute– Version 1.17 Software Release
● Further optimize user experience by eliminating the relay control action when there is a pause to the Bluetooth audio.
A11 - Version 1.16 Software Release
● Updated for additional hardware support.
https://www.rotel.co...lease_Notes.pdf

Deci faza cu BT e la Tribute.

#22
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Cand mi-am luat eu ampliful, nu exista varianta Tribute.

Când l-au inventat, au oprit de la productie varianta clasica și (aici) l-au scos la același preț cu cel avut anterior de modelul clasic. Alea clasice de le aveau încă în stoc, le-au făcut vânt cu discount...

Habar n-am daca exista 1.18 sau 19, varianta cea mai buna e aia care merge cum trebe nu aia din reclama, dar care nu merge...

motivul pt care am vrut să-i upgradez firmware-ul e pt ca (ocazional) făcea figuri pe BT (se oprea/deconecta)....acuma nush cine nu merge cum trebuie, telefonul, ampliful sau protocolul dintre ele, drept pt care am zis ca poate rezolva upgrade-ul pb. Ce a urmat, se vede...

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007

View PostClayman, on 25 aprilie 2023 - 13:46, said:


motivul pt care am vrut să-i upgradez firmware-ul e pt ca (ocazional) făcea figuri pe BT (se oprea/deconecta)....

Pai aia sincer nu am inteles, ce varianta de firmware, ce nr. ai incercat si a dus la blocaj ?!

#24
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Al meu avea 1.15. Am încercat cu ultima varianta disponibilă pe site pt modelul meu adică 1.16. Ei mi-au trimis sa încerc să-i pun 1.20

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Am inteles, am fost indus in eroare fiindca 1.16 nu pomeneste de rezolvare pentru BT.
Acuma daca tot e blocat, au zis sa incerce si cu ultima varianta ca oricum mai rau nu poate fi.

#26
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
ce contine fiecare varianta si dac-o fi doar vreo linie de cod sau mai multe diferite între ele, aia știu doar ei, nu eu.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007

View Postoverseas, on 25 aprilie 2023 - 13:27, said:


A11 - Version 1.16 Software Release
● Updated for additional hardware support.


Conform Release note, varianta cu care te-ai blocat era pt 'hardware support', asta inseamna servisare cred ?!

#28
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Deocamdata n-am reușit sa rezolv nimic, dar e bine ca măcar comunicam (în 3: Eu, suportul technic Bower and Wilkins Europe intermediari și Rotel).

Apreciez că-și fac timp să-ți răspundă și nu vb cu un "robot". Mi-au făcut și un filmuleț oamenii și mi l-au trimis pe mail "cum se face mura-n gura")...atâta ca nu merge.

Sunt din ce în ce mai sigur ca de vina e cablul meu și nu softul lor...pt ca ce sa vezi și cablul are un eeprom băgat în el care ar trebui sa funcționeze pe post de "translator" între PC și amplif.

În teorie funcționează, în practica se vede treaba ca nu prea. Atât a tradus ca mi-a zăpăcit ampliful...

Calatoria continua Posted Image o scot eu la capat cumva

#29
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
yey

Attached Files



#30
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 26.06.2022
Spune -ne si cum l ai rezolvat.

#31
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Simplu spus, am schimbat cablul.

Japonezii nu înțelegeau cum de nu merge....mi-au făcut și un film din care am vazut ca de fapt, eu nu greșisem cu nimic.
Așa m-am prins ca practic, cablurile nu sunt "născute egale" chiar dacă teoria afirma asta, mai ales dacă sunt făcute de dubioși din China.

Așa ca am cumpărat un alt cablu (mai scump), schimbat eepromul din cablu (alt UART convertor făcut de un alt producător), evident driverele de windows (mi-am adus laptopul de la lucru ca eu am Mac și de pe ala nu merge din principiu), la cablu am desfăcut d-sub-ul și i-am lăsat doar pinii (ca a fost singurul cablu care se potrivea ca specificații - STRAIGHT nu NULL MODEM - asta nu scrie niciunde și nu e ușor de găsit un cablu care respecta asta pt ca nu prea scrie pe niciunde cum îs legate pe dinăuntru, dar mi-au zis ei în primul mail ca e musai sa fie asa), am luat ultima varianta de flashuit eepromul ala de pe site-ul producătorului (mi-au zis ei numele), am boot-at ampliful după instrucțiuni în modul write, i-am șters prostiile scrise anterior, după care i-am instalat firmware-ul trimis de aia (nelansat încă).

I-am dat restart si acu merge....Inca nu-s sigur ca e mai bine decât înainte...probabil ca nu, dar acu știu cum sa-l pun p-ala vechi la loc.

Din toată chestia asta am învățat ca următoarele scule tot de la ROTEL o sa le cumpar pt ca mi-a plăcut de ei ca și-au dat silința să-mi rezolve problema (d-acolo din Japonia via Anglia prin tech B&W).

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Suna minunat dar nu am inteles mai nimic. Probabil e in japoneza ce zici tu acolo. Inteleg ca merge...

#33
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Pai ia varianta simpla...am schimbat cablul și-a mers.

Morala: ia un cablu scump dacă te mânca sa faci mișcări d-astea. O sa ai mai putine bătăi de cap. Ignorance is bliss :)

#34
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 08.02.2011
Deci să înțeleg că celebrul cablu e un convertor usb-ttl ?

#35
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Răspunsul e da (in masura în care eu am devenit capabil sa dau răspunsuri de inginer dupa 2 saptamani de studiat pb).

#36
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Între timp i-am găsit un tovarăș amplif-ului  Posted Image

CD playerul ROTEL stia doar CD-uri...doar ca eu mai am o gramada de cd sau dvd-uri cu mp3 cu mix-uri sau emisiuni mai vechi care nu le găsești pe stream-uri. Așa ca l-am luat p-asta ROTEL RDV-1060 în completare...ca tot l-am găsit la un preț ridicol. Vedem acuma cât de capabil e în audio clasic comparat cu RCD-06....

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate