Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Vanzare imobil. Plata in euro/lei pe Revolut sau deschid un cont la alta banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ok. Asa o fi cum zici tu.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,737
  • Înscris: 01.12.2001
Exista vreo banca ce eliberează euro la ATM fara comision? La BCR e comision 1,75% eliberare euro la ATM și 2% la ghișeu.
Retragere lei la ATM au majoritatea băncilor fara comision.
Deci ar fi mai bine sa contul in lei, sa îi poți scoate la ATM fara comision.


#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,613
  • Înscris: 24.02.2017

 pasilla, on 24 aprilie 2023 - 16:34, said:

Vezi aici bancile romanesti.
https://www.bnro.ro/...333-Mobile.aspx


E expirat site-ul ala.  Eximbank si Banca Romaneasca sunt o singura entitate de ceva vreme. Acolo apar ca fiind doua.

Banci romanesti sunt : Exim., CEC si Banca Transilvania. Atat cu mentiunea ca BT are printre actionari si romani insa nu Statul Roman.

#22
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 03.12.2021
Cui i-ar veni in cap sa faca vanzare-cumparare cu revolut?
Ceri banii in lei, deschizi cont la libra/bcr/ing ,o banca serioasa. La libra sau bcr sau cec multicurrency ai si cont euro gratuit. Ai si posibilitatea de a face depozite.

Edited by the_blue_raven, 25 April 2023 - 08:13.


#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,311
  • Înscris: 26.06.2009
De ce sa ceri in lei? Inflatia leu Vs euro este mai mare la leu. Plus ca oricum tot ce cumpara peste un an (imobiliar) va fi comunicat ca pret in euro la cursul euro/leu.

Dar cu siguranta NU Revolut!

Plus ca nu inteleg de ce nu ING? O fi mai sigura Banca Transilvania (cu Guv Romaniei in spate) decat ING (cu Guv Olandez in spate)? Daca se duce BT sau ING in cap oricum vom avea probleme mult, mult mai mari decat asta...

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,209
  • Înscris: 05.05.2003
Plus ca la ING se primeste suma garantata (tot 100 mii Euro) in cel mult 10 zile lucratoare... la noi degeaba se da un termen, daca nu se si respecta (datorita birocratiei ori nepotismului ca la noi se practica asta cu ''bagatul in fata'')
https://ing.ro/ing-i...matii-utile/dgs

Edited by rz, 25 April 2023 - 13:34.


#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,613
  • Înscris: 24.02.2017
Cica inflatia la RON e in scadere, zice INS-ul.  Voi de unde va luati informatiile de ii dati astfel de sfaturi ?

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005

 don_King, on 24 aprilie 2023 - 14:57, said:

Alege o banca autohtona, nu straina (ING, Revolut etc).
AUTOHTÓN, -Ă, autohtoni, -e, adj. (Adesea substantivat) Care s-a format și s-a dezvoltat pe teritoriul unde trăiește și în prezent, care este originar de aici; băștinaș, aborigen
Adică CEC. E singura care îndeplinește criteriul ăsta.

Revenind la subiect - vezi care bancă oferă pachete mai bune și aia e.

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,474
  • Înscris: 13.03.2005
Daca tot esti carcotas, si Eximbank si BT indeplineste cerinta din DEX.

#28
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 07.01.2014
O fi. Dar dacă tot suntem cârcotași, lista pusă de colegul Pasilla nu-și are rostul aici, că acolo e discuția.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca e important, cel putin dpdv al FGDB, dar nu numai.

#30
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 07.01.2014
Dpdv al FGDB mi-aș face griji în primă fază în privința despăgubirii din partea statului Român, nu al celui Olandez...
Nu de alta dar tind să cred că al nostru-i doar pe hârtie, la fel ca FGA, din cadrul asigurărilor. Posted Image

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005

 wertyck, on 25 aprilie 2023 - 14:09, said:

Daca tot esti carcotas, si Eximbank si BT indeplineste cerinta din DEX.
De Exim Bank știam că nu se ocupă și de persoane fizice - văd că au început de anul ăsta. Dar au niște texte...
Pachetul Nobil se adresează intregului personal din domeniul sanitar, atat din mediul public, cat si din cel privat, care isi desfasoara activitatea in spitale, clinici, policlinici, Serviciul de Ambulanta, SMURD, INML, DSP, precum si tuturor angajatilor din sectorul public (institutii bugetare si companii cu capital de stat)
Subtext - angajații la stat sînt nobilimea. Restu' sînteți pălmași așa că hai, valea!

BT - aproape corect, e 70% românească.

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 17.01.2012
1.dacă primești euro, cont în euro (idem la lei)
2.revolut îți va bloca suma până se convinge f-un robot că nu-s primiți pe cocaină sau tankuri leopard
3.aș alege euro, pt că  - în momentul de față - paritatea euro/leu este ARTIFICIALĂ

 Bogotta, on 25 aprilie 2023 - 13:47, said:

Cica inflatia la RON e in scadere, zice INS-ul.  Voi de unde va luati informatiile de ii dati astfel de sfaturi ?

este extrem de trist că unii iau de bune afirmații fără susținere reală :( , în loc să meargă-n piață :)
uite motive de inflație:
-cheltuielile din pandemie NU s-au recuperat
-în pandemie s-au tipărit bani la greu (masa monetară a crescut vertiginos)
-este în derulare UN RĂZBOI care secătuiește europa de resurse
-clima a luat-o razna, cheltuielile cu păpica au crescut de 2x, iar producția de-ngrășăminte este pe butuci datorită crizei energetice

PS: că unele motive sunt create artificial, nu contează, contează că inflația se duce drakku :(

#33
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 15.02.2005
@OP, sa-ti povestesc experienta mea de anul asta cu cumpararea unui apartament; vanzatorul dorea euro, eu aveam doar 20k in euro, inca pana la vreo 50% in lei si restul prin credit.  Vanzatorul a fost destul de intelegator sa primeasca si in lei banii din credit (sau chiar toti), dar pana la urma solutia a fost:
- in decurs de vreo 2 saptamani, folosind revolut si casele de schimb valutar, am schimbat aproape tot ce aveam ca avans, in euro.  Cursul la banca e... nasol, la revolut am schimbat cate 30k de lei, trimis in contul meu de euro, dupa ce intrau schimbam alti 30k, etc; asta a fost ca sa limitez riscul sa-mi blocheze banii revolut: 30k era limita de care ma puteam lipsi, daca ii bloca revolut.
- banii din credit i-a schimbat direct banca (au fost vreo 3000 de lei 'pierduti' din diferenta de schimb valutar) si i-a virat cumparatorului.

Totul a durat mai putin de 2 saptamani, de cand am semnat ante-contractul de v/c si s-a finalizat totul.

In situatia ta, sfaturile mele sunt:
- foloseste o banca unde ai 'ghiseu fizic' si eventual si un istoric de comportament bancar. ING (nu mai zic de revolut), in caz de probleme doar la telefon/chat poti rezolva.  E altceva cand poti merge intr-o sucursala i.e. judeteana si poti discuta direct cu sefii, in caz de probleme.
- lei vs euro - cand vinzi, poti sa ceri orice de la cumparator.  problema e cand o sa cumperi: daca tu ai euro si cumparatorul vrea lei, sau invers, o sa pierzi diferenta de schimb valutar.  Sunt sanse mari ca viitorul vanzator sa vrea tot euro, dar mai sunt cazuri cand vrea sa vanda ca sa stinga un credit ipotecar in lei, si atunci va fi nevoie de lei.    Sfatul meu, oricum i-ai primi, fa un depozit pe un an si nu te atinge de ei.

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,474
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.cec.ro/curs-valutar e de luat in calcul si platforma de schimb valutar de la CEC. Ai acces gratuit la ea prin comandarea unui card Multicurrency sau alegerea unui pachet CEC.
https://www.cec.ro/i...lutar?c=2&v=EUR - e unul din cel mai avantajoase cursuri de schimb valutar de pe piata din Romania. Schimbi gratuit, fara comision, din aplicatia mobila CEC,  mai multe transe de cate 100.000 lei/ schimb valutar pe zi.

Edited by wertyck, 26 April 2023 - 09:12.


#35
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 03.12.2021
Ing nu are ghiseu fizic sau care e problema cu Ing ?!

#36
ElisaC

ElisaC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.10.2022
Am ales sa primesc banii in euro si am deschis un cont la Libra. Am preferat sa nu ma risc cu Revolut si am mers, zic eu, pe varianta sigura si mai simpla. O sa ma interesez si de treaba cu depozitul si ce presupune pt ca nu prea sunt familiara cu termenul. Va multumesc pentru sfaturi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate