Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 

Retragere bani de pe card

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Buna ziua,

Am card de la HSBC - UK, si am venit in Romania in concediu, sambata aveam nevoie de niste bani cash si nu era nicio casa de schimb valutar deschisa pe langa mine. Am scos de la un bancomant de la Alpha Bank ca era langa blocul meu. Am avut tranzactia la pending aproape 5 zile, si azi am vazut ca tranzactia a disparut de la pending si banii ii am inapoi in cont. Ce trebuie da fac acuma? Sa iau legatura cu banca?

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,755
  • Înscris: 24.10.2019
stai linistit. Au 14 zile sa debiteze banii fara stres.

Ori HSBC ori Alpha au deblocat tranzactia.Dar vine la debitare si atunci pleaca banii.

Sa nu scoti in plus, ca daca ramai pe minus platesti dobanda soldului negativ.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.06.2009
Daca e card de debit cum sa aiba... credit??? Nu plateste nici un minus, dar il suna banca lui sa alimenteze contul ;-)

@initiator: e ok - se vor deconta bancile si iti va inregistra tranzactia. Dureaza uneori, desi de obicei este instant.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,465
  • Înscris: 13.03.2005
Prin tranzacția de retragere la bancomat ai autorizat acea plată și chiar dacă banii s-au întors pe cont se vor deconta ulterior ca o tranzacție întârziată.
Chiar dacă se pare ciudat cu orice card de debit, dacă ai o tranzacție întârziată ea se va decontacta și dacă ai soldul zero, și te va lăsa pe minus.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 20.05.2013

 Xman_ghio, on 19 aprilie 2023 - 19:07, said:

Daca e card de debit cum sa aiba... credit??? Nu plateste nici un minus, dar il suna banca lui sa alimenteze contul ;-)

@initiator: e ok - se vor deconta bancile si iti va inregistra tranzactia. Dureaza uneori, desi de obicei este instant.

Gresit. Daca ai mai multe tranzactii validate in acelasi timp, sau o tranzactie validata de 2 ori  poti ajunge in sold negativ pe un card de debit. Se numbeste descoperire de cont neautorizata. Cauta cu incredere in comisioanele bancii ( lor) cu care lucrezi si vezi ca este. Mie mi s-a intamplt in 2007 pe un card ING, tranzactie debitata de 2 ori din vina bancii ( angajata magasinului a trans banda apoi a bagat CIP-ul) si eu am platit vreo 20 de lei descoperirea de cont neautorizata. Deci se poate.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,726
  • Înscris: 01.12.2001

 Xman_ghio, on 19 aprilie 2023 - 19:07, said:

Daca e card de debit cum sa aiba... credit??? Nu plateste nici un minus, dar il suna.
Se poate am pățit eu
Descoperire de cont neautorizată de 8.000 lei.
Din cauza lor. Nu le mergea app băncii deloc. Habar nu am avut că am intrat pe minus.
Mi-au luat vreo 40 lei comision pt câteva zile. Am făcut sesizare și mi i-au dat înapoi.

Nu a sunat nimeni. Eu am sunat de câteva ori că era contul zero

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 08.02.2011
Cand semnezi hartiile de la banca pentru card de debit scrie acolo despre descoperit de cont neautorizat, cu care implicit esti de acord.    Acum nu stiu daca e corect sa platesti tu dobanda din diverse greseli ale bancii.

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 23.10.2015
Vezi ca HSBC are comision de plata in alta valuta de te rupe. Fa-ti card Revolut sau similar pentru cheltuieli in EU.

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 23.12.2015

 Xman_ghio, on 19 aprilie 2023 - 19:07, said:

Daca e card de debit cum sa aiba... credit??? Nu plateste nici un minus, dar il suna banca lui sa alimenteze contul ;-)

@initiator: e ok - se vor deconta bancile si iti va inregistra tranzactia. Dureaza uneori, desi de obicei este instant.
nu stiu cum e prin Romania dar prin alte parti sunt carduri de debit care au acoperire de cont. Eu am vreo $1500, dar trebuie sa platesc o taxa si dobanda daca o folosesc vreodata. Mi s-a intamplat o singura data din greseala

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,726
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cumva "descoperire de cont"? Nu acoperire

#11
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@sew : din cate am inteles, esti ingrijorat ca ai scos bani gratis de la HSBC si vrei sa-i anunti ca tranzactia a fost pe bune - fair play to you ; da' stai linistit ca bancile se deconteaza intre ele automat.
Scoaterea de numerar de la bancomat cu cardul tau in alta moneda decat pound sau euro ( non-euro area) vine cu taxe suplimentare , dar asta e la orice banca ( inclusiv revolut )
In ro nu gasesti magazine sa ceri cashback la till - am facut eu imprudenta sa intreb si au venit 2 nivele de manageri sa afle ce vreau eu , doar ca sa ajunga la rezultatul " la noi sistemul nu permite, banca nu ne-a zis nimic, etc " desi parca erau norme pt cashback si in ro ( probabil trecute la operatiuni 'exotice' )

ps: Nu stiu de ce toata lumea a inteles ca e o problema cu  descoperirea de cont si incearca sa despice firul in 4 .

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,465
  • Înscris: 13.03.2005
Lumea a înțeles ca "e o problemă descoperirea de cont" pentru că dacă îți cheltui toți banii și apare ulterior tranzacția de reglare, acea tranzacției întârziată, ți se decontează inclusiv dacă contul e pe 0.

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 23.10.2015
Revolut nu taxeaza primii 200 GBP la ATM pe luna, apoi are 2%

HSBC are 2.99% (min 3GBP) per tranzactie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate