Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Cousteau !

Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Electronice de culoare albă - o strategie de marketing?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,739
  • Înscris: 01.12.2001
Eu doar câteva încărcătoare albe am. Niciun aparat electronic alb.
Un cass deck cu front de aluminiu și o statie Akai. Însă aluminiu, nu albe.
Nici măcar PC -ul nu mai e cu carcasa alba cum erau vechile 486. :)

#20
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi plac carcasele albe la electronice. Mouseul e negru (deschis) că așa s-a nimerit, idem monitorul; da' monitorul e ceva care pe vremuri era profi și nu are negrul ăla ieftinache + carcasa e puțin zgrunțuroasă, deci are alt aspect. NU sufăr albul în general dacă e vorba de decorul domestic, dar la I.T. e excepția.
La electrocasnice, albul a apărut cred că datorită frigiderelor. Primele aveau dulap din lemn, apoi au început să le pună metal și ulterior au devenit aproape integral din metal. Eh, metalul era emailat, că emailul rezistă mai bine la microbi. Și cum mai toate chestiile emailate erau albe, așa le-au făcut; doar o firmă "Norge" le mai făcea de altă culoare (un fel de smalț a la vopsire în ciocan). În anii '50 au început însă să apară frigiderele colorate - acum singurele frigidere colorate pe care le mai vezi sunt cele retro, de aduc a anii '50. Au început și alte electrocasnice să fie colorate. Ca f.d. mașinile de spălat 'Automatic' existau și în varianta colorată - am avut în familie una verde (dacă nu chiar vreo 2).
Acum există doar alb sau inox la electrocasnice. Alb, că probabil să iasă cât mai ieftinache. Și probabil că se potrivește cu orice cică... precum locuințele cu alb de aduc a la spital. Măcar un electrocasnic mare alb nu arată așa de rău, cu condiția să nu fie totul alb.

Attached File  431605828_10102463816648769_6154055024307379761_n.jpg   242.2K   3 downloads

#21
titi_kobra

titi_kobra

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.11.2023
Interesant e că un plastic alb când sa uzează , se ducă acel alb se face negru deci e vorba de o acoperire deci un proces tehnologic în plus. De ce ar fi mai ieftin ?

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,511
  • Înscris: 06.02.2008
Când m-am mutat în apartamentul nou mi-am făcut mobilă deschisă la culoare ca să amplifice lumina existentă și senzația de spațiu și am ales electrocasnice albe, am considerat că se integrează mai bine. Blat alb, plită albă, cuptor electric alb, cuptor cu microunde alb, hotă albă. Fiind toate de la Beko nu au fost diferențe de nuanță între ele, e albul ăla curat, nu gălbui, nu crem, nu altceva. Evident, frigiderul și mașina de spălat sunt și ele albe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate