Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 

Reținere permis pentru o atingere cu oglinda

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,987
  • Înscris: 22.12.2005

 Dany_Darke, on 03 aprilie 2023 - 07:57, said:

nu vreau sa deschid vreun flame, insa dupa cele relatate, a aflat si conducatorul nostru auto, pt ca nu poate fi numit sofer, ca prostia si domnia, se platesc de multe ori si-n Romania

fie chiar si pe carosabil, chiar si cu o masina tunata ca un ozn, trebuie respectate regulile si legile, prioritatea de ozn si smecherie inca nu este incadrata in lege

idem si atitudinea, miseleasca (ca sa nu o spun altfel) de a incerca sa obtii permisul si sa acuzi autoritatile, pe premiza ca ce nene, daca nu s-a zvarcolit pe sosea si e doar o vanataie, nu e vatamare corporala si eu vreau permisul, nu sa ma retineti voi aici, ca eu am treaba

problema este ca de greselile tale se vor lovi si altii pe viitor, pardon, ii vor lovi si pe altii si poate iesi mai urat

atentie!!! nu disculp sub nici o forma pietontii care merg pe carosabil ca pe vreun pietonal si ocupa uneori un sens intreg de mers, o banda sau chiar stau ca ovinele desi claxonezi sa se miste de acolo

poate ca in apararea lui  este de mentionat hobbyul, ii place sa se murdareasca pe maini, are iubita (nu iubit) si a mers destul si in destule locuri pentru un incepator. Hai sa analizam un pic si contextul (daca te uiti cine ce topicuri deschide pe aici te crucesti). Omu' asta e peste 90% din ei (si e tanar!)
prefer un tanar muncitor si mai putin informat  decat "desteptii" de care am vorbit.

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,315
  • Înscris: 30.08.2006
Nu se pleaca de la locul accidentului niciodata. Ramai pe loc si anunti la 112 chiar daca victima nu doreste sa ramana. Scapi de o problema care asa cum ai vazut s-a intors impotriva ta.

#21
alecsul

alecsul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2023
Repet și sper sa înțeleagă toată lumea.
Nu am venit sa ma laud cu un Golf 5 care e pe toate străzile, nu am facut vreun avion, pur și simplu am simțit sa scriu și asta, nu stiam ca acum ești luat la mișto pentru orice...

Acum știu și eu ca trebuia anunțată poliția(știam și atunci însă poate dacă erați în locul meu vedeați altfel situația), știu ca am greșit ca nu am anunțat 112, știu ca puteam sa mai trag câțiva cm de volan, desi am menționat ca deja încalcasem marcajul discontinuu cu scopul de a o ocoli.
NU AVEAM INTENȚIA SA O LOVESC, ce km normal la cap ae face asta, sa lovești pe cineva, să-ți pierzi dreptul de a conduce etc...

Dacă veniți să-mi spuneți ca este vina mea, DA știu asta, știu acum ce aveam de făcut. Știu ca pana la urma conduc o "tigaie" și cum mai spuneți voi și știu ca după spusele unora sunt un "smecheras".

Am deschis topicul cu scopul de a da o lectie altora și poate alții cu experiente similare sa împărtășească pățaniile.

Cred ca poliția și parchetul aplica legea și iau decizii, vad ca sunt mai mulți legiuitori aici.
Cu respect!

#22
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,816
  • Înscris: 06.09.2004
ca sa raspund la intrebarea din topic, nu ai nimic de facut decat de asteptat. o sa mai treaca multe luni pana o sa auzi noutati despre dosar. stai calm, nu-ti face griji, rabdare si tutun, asta e ritmul justitiei in Romania…

#23
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 17.12.2019
Dacă doar așteaptă stă și fără permis până la ordonanța de clasare. Dacă vrea să conducă trebuie să meargă lunar la procuror pentru dovadă.

Edited by exqusit_drunk, 03 April 2023 - 09:49.


#24
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 15.08.2005
pe langa povestea asta mirobolanta nu ne pui si noua o poza cu procesul verbal primit de la politie? ca sa vedem ca e pe bune si nu poveste de 1 aprilie

Edited by rexx, 03 April 2023 - 09:59.


#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,248
  • Înscris: 15.05.2008
Si cu acest subiect s- a confirmat ca sunt multi, ei cred ca stiu sa conduca chiar daca teorie nu le trebuie, ei bine nu este asa.

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,702
  • Înscris: 08.03.2017
Daca lovesti o persoana nu te misti de acolo, anunti politia imediat si stai sa se incheie pv, nu pleci nici picurat cu ceara - dupa pot sa apara "oameni de bine care dau idei" si dintr-o simpla atingere ajungi sa afli ca are 7 rupturi de coste, 2 traumatisme cranio cerebrable , splina rupta s.a. de platesti ani de zile spitalizari si medicamente .
Nu ai auzit la stiri tot timpul " a parasit locul accidentului " - daca se tot repeta aceasta propozitie inseamna ca insemana ceva - scrie pe hartie si lipeste-ti pe bord ! Iar important e sa ai martori , cat mai multi martori , o camera de bord ajuta enorm in anumite situati .

Tu cand te vei casatori o rupi pe soacrata la cat vorbesti ,isi si da demisia sau isi schimba sexul .

Edited by ldpe, 03 April 2023 - 10:14.


#27
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 29.09.2008

 Kokoshmare, on 03 aprilie 2023 - 08:00, said:

Acum niste ani ici-sa am luat pe capota Matizului un boschetar care avea damblaua asta sa fuga printre masini. Il mai vazusem de zeci de ori pe acolo ca ala era drumul al si de la job. Si intr-o zi cand am fost mascat intr-o parte de o masina care abia l-a evitat il iau eu in plin. Viteza a fost mica, Matizul are oricum botul tesit dar tot l-am trimis in tufisuri. M-am dat jos , m-am dus la el, nu avea urme de sange . parea mai aiurit dar oricum nu era zdravan . Am sunat la 112, salvare si ambulanta. Intre timp veneau de la Udriste cel putin trei patru masini de politie ca era dimineata. Sar in fata lor, baa astati am facut accident. Doar una opreste cu un ce e domne , unde victima. Ma uit in tufis, ala nu mai era. Gaborita imi zice asa din demaratul masinii ca pot sa declar accidentul. O iau la sectie la Udriste ma duc acolo , le zic ce si cum, scrius o declaratie. Intre timp ma suna ambulanta, le zic , victima a fugit eu sunt la sectia de politie. A iesit un gabor sa caute ceva urme pe masina , am dat declaratia si asta a fost.
Si foarte bine am facut , ca am sunat EU la 112, am declarat EU imediat accidentul. Chiar daca boschetarul victima a fugit putea sa moara mai tarziu la spital si atunci chiar ca era nasol.
Eu am patit exact acelasi lucru, la iesirea din Pasajul Unirii intre Centrul Vechi si Universitate. A sarit un boschetar fix in fata masinii, l-am atins putin, s-a ridicat si a vrut sa fuga dar l-a oprit prietenul cu care eram in masina ca eu inghetasem. L-am asezat acolo pe bordura, am sunat la 112 si am asteptat sa vina politia, chiar daca ala insista sa plece. Pe scurt epopeea accidentului s-a terminat cam in 2 ani [nu mi-a fost suspendat permisul dar am facut cam 3 drumuri la politie si apoi tribunal sa imi sterg acest accident din cazier]. Personajul in cauza a dat o adresa care nu exista si de cate ori a incercat politia sa il gaseasca si sa ia o declaratie de atatea ori a esuat si dupa 2 ani au hotarat sa incheie dosarul. Era mai bine sa nu declar, nu stiu ce sa zic, eu prin asta am trecut si daca as mai fi in aceeasi situatie azi as suna din nou....

#28
alecsul

alecsul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2023
Pana acum am făcut 4 cereri de prelungire dovadă.
Am scris și în primul mesaj/post faptul ca mereu cererea a fost respinsă în urma celor doua articole încălcate menționate.
Să zicem că sunt ok cu faptul ca procesul va dura mai mult, justiția din România, însă nu îmi oferă drept de circulație și nu știu dacă este alta cale unde sa fac o cerere sau sa ma interesez pentru posibilitatea de prelungire a dovezii.
Am încercat sa întreb la politie și la Parchet însă toți mi-au spus doar sa aștept asa pe un ton de parca i-aș fi deranjat.
Am auzit și eu de cazuri nasoale în care șoferii încă au avut drept de circulație și consider ca ce s-a întâmplat la mine nu se compară.
Nu vreau sa se rezolve de pe o zi pe alta, nu vreau permisul mâine, vreau doar sa știu dacă mai este posibil sa fac rost de o prelungire de dovada în privința problemelor personale...

Poliția nu mi-a dat mie nici un proces verbal. Doar mi-a dat o dovada xu drept de conducere pe 15 zile.
Si pe mine m-a mirat faptul ca nu mi-a dat o copie a procesului verbal...

Nu m-am dat vreun Titi Aur, abia fac 2 ani de permis, consider ca încă sunt un începător.
Mai e nevoie sa repet ca știu ce greșeli am făcut?
Acum am aflat pe pielea mea cum este.

Edited by Dany_Darke, 03 April 2023 - 10:37.


#29
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Offf, mi ai adus aminte de liceu, când citeam descrierile alea tâmpite ale lui Sadoveanu, întinse pe 2 pagini, când voia să spună că era soare, dar puțin înnorat.

Te a mâncat în cur sa o atingi pe aia cu oglinda iar acum o tragi. Că ai făcut o intenționat.

E foarte bine și corect ce se întâmplă, șmecheria se plătește.
Dacă s a deplasat oglinda înseamnă că ai atins o bine, avem și noi mașini și știm că e necesară o forță considerabilă pentru a le plia, nu doar o atingere

Că vrei tu să ne convingi acum că nu ai avut intenția să o lovești, că ai fost doar un șofer prost ...  Eu nu te cred și am impresia că nici procurorul nu te crede .

Are drumul minim 7 metri lățime și puteai să zbori pe lângă țigăncușă cu 150 de km/h fără să intereseze pe nimeni.
Ai vrut să te bagi in seamă cu ea. Ghinion, vorba lui El Presidente ...

#30
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 15.08.2005
deci oricine care are ciuda pe tine se poate lovi cu mana de tocul usii si apoi sa mearga la spital sa declare ca l-ai lovit cu oglinda
chiar daca nu se cunosc nici un fel de urme pe masina, tie iti retine permisul, iti da dovada pe 2 sapt pe care tb sa o innoiesti din 2 in 2 sapt si alergi vreo 2-3 ani pe la politie si tribunal sa iti dovedesti nevinovatia.

#31
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 06.01.2008

 Bogotta, on 03 aprilie 2023 - 08:18, said:

Eu stiu ca daca pietonul merge aiurea, pe unde vrea el, adica in cazul de fata pe mijlocul strazii, tu esti dezincriminat din start. Acum daca ai sunat sau nu la 112 e discutabil. Sincer nici eu nu stiu daca imi dadea prin minte sa sun. E util topicul oricum. Mai invatam din greselile altora.
Stiu caz concret cand l-au scos vinovat pe cel nevinovat. Si nici macar nu era cu masina, era cu bicicleta.

#32
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 02.09.2009
Putea sa o loveasca ca lumea sa tina minte toata viata,insa nu trebuia sa paraseasca locul accidentului
Venea politia, constata ca circula pe partea carosabila si era 100% vinovata ,mica maimuta cu telefon.
Permisul era retinut pe durata desfasurarii procesului ,insa avea dreptul la dovada(reinoita periodic cu ajutorul procurorului) in aceasta perioada

Edited by florinellll, 03 April 2023 - 10:48.


#33
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 11.02.2006

 Bogotta, on 03 aprilie 2023 - 08:18, said:

Eu stiu ca daca pietonul merge aiurea, pe unde vrea el, adica in cazul de fata pe mijlocul strazii, tu esti dezincriminat din start. Acum daca ai sunat sau nu la 112 e discutabil. Sincer nici eu nu stiu daca imi dadea prin minte sa sun. E util topicul oricum. Mai invatam din greselile altora.

Nu e deloc discutabil, e OBLIGATORIU să anunți la 112 orice fel de eveniment in care sunt implicate victime (chiar dacă fug, se ascund etc).
Și tot obligatoriu este să nu pleci de la locul accidentului până nu-ți dă voie poliția.
In caz contrar - consecințele sunt cele de mai sus.

În plus, nu există dezincriminare "din start", orice accident cu victime se anchetează și se concluzionează individual.
De ex. dacă pietonul este pe mijlocul autostrăzii, iar soferul e șprițuit, atunci e culpă comună  etc.

#34
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,870
  • Înscris: 07.06.2014

 alecsul, on 03 aprilie 2023 - 10:16, said:

Mai e nevoie sa repet ca știu ce greșeli am făcut?
Acum am aflat pe pielea mea cum este.

da-mi voie sa te corectez, pe pielea ta ai aflat urmarile ignorantei, insa ceea ce ai facut, sa treci ca prin branza ca "stiu ca puteam sa mai ocolesc", si totusi ai ales sa dai lectii altora, aceea e pe pielea lor

cand lovesti pe cineva cu masina, pe tine te doare ca e tunata dupa gustul tau si ti-a deranjat vopseaua, insa ignori cu mare succes, pt ca in nici o postare nu am vazut sa spui ceva de parere de rau despre pietonul lovit, faptul ca lovesti pietonii si exista o vatamare corporala totusi, dar te revolti ca nu esti lasat sa circuli cu masina mai departe

repet, fumurile astea iti vor trece la un moment dat, insa stii cand? cand vei pune la pamant pe careva, ori vei incarcera pe careva. atunci vei intelege gravitatea situatiei si unde duc figurile

din postarile tale, nu a rezultat si nici mentionat macar cum ca voiai sa fie o atentionare pt altii, durerea ta era ca tu om cu golf 5 tunat tot ceri dovada de circulatie si cum au procedat altii sa o obtina ca sa faci si tu la fel, ca nu ai chef sa stai pe dreapta

 Hider141, on 03 aprilie 2023 - 10:30, said:

Stiu caz concret cand l-au scos vinovat pe cel nevinovat. Si nici macar nu era cu masina, era cu bicicleta.

stii ca si bicicleta este vehicul, nu?

Edited by Dany_Darke, 03 April 2023 - 10:48.


#35
alecsul

alecsul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2023
Dany_Darke dacă tot ești asa bun pe lege, de ce te aflii pe un forum și nu la secție?

Nu am nici o părere de rău pentru pieton când ea mi-a reproșat ca pe mine lumea ma ocolește, m-a ignorat când am vrut sa discut cu ea, sa vad dacă este bine(am avut toata bunăvoința), iar când a fost de poliție a plecat și m-a lăsat acolo, ignorând-ma total.
Era pana la urma un copil, si eu am fost, știu cine este sa fii copil... Dar știu și ce însemna totuși bun simt și respect.
In timp ce eu încercam sa discut u ea ea încă stătea pe telefon, habar n am ce făcea,iar abia după ce a sunat pe cine o fi sunat a spus ca o doare, pana atunci nu era nici o problema.

Macar stii ce însemna tunning? Asta e tunning? Niște leduri la interior? Niște plastice revopsite sau niște etrieri vopsiți?
Dacă te interesează nu sunt adeptul tunningului. Atat mi-am permis, un Golf 5. Țin la masina si am vrut sa spun și faptul ca sunt un mic pasionat, nu am vreun R32 sau mai stiu eu ce. Asta e tigaia mea și mă târăsc cu ea. Prostia mea ca am specificat asta.

In loc sa faci pe justițiarul aici ai putea sa cobori de pe piedestal și sa iti aduci aminte ca toți suntem oameni.


#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,930
  • Înscris: 01.01.2010
Sper ca nu poluez subiectul, dar am trecut si eu printr-o intamplare de genul. Acum cativa ani, printr-o localitate, conducat cu sub 30 km pe ora, de pe partea staga a sensul de mers, de mana cu mama lui, un copil de etnie roma mi-a sarit in masina. In aripa stanga si far. S-a indoit putin tabla pe aripa, dar apasand pe interior, a sarit la loc. Nu m-a interesat asta atunci, ci unu: copilului ii curgea sange din nas (a cazut in urma impactului, exact langa masina) si doi: siguranta mea: ma aflam intr-o comunitate roma. AM luat copilul si ma ain masina si am mers la cel mai apropiat spital (am parasit locul accidentului). Acolo, la spital, aveam de gand sa sun la 911, dar am gasit un echipaj de politie care a solicitat prezenta unui echipaj de la circulatie si de aici, verificarea masinii (pe banii mei), fiola si apoi la sectia de Politie declaratii, la locul accidentului, masuratori, intrebari.
Bun! Ca si tine, pot spune ca politistii au fost profesionisti. Nu m-au avantajat, nici dezavantajat. Corecti, fara discutii inutile. Ce i-a interesat pe ei a fost asa:
1. De ce am parasit locul accidentului. O intrebare cu raspuns instant (cand ne-am intor, tot cartierul era pe strada, jurand intr-un glas ca treceam cu 580 la ora.
2. Daca am respectat legea cofnorm regulilor de circulatie pe acel segment de drum (cu ce viteza ma deplasam, era vreo trecere de pietoni? etc).
3. Exista semne evidente de incercare a evitarii accidentului? Erau urme cum sa am virat brusc dreapta, in afara spatiului carosabil si putina frana (au spus ca lungimea franei se potriveste cu viteza pe care am zis eu ca am avut-o).
Nu mi s-a retinut permisul. Mi s-a deschis dosar penal.
Ce am facut eu? AM stat ca pe ace, vreo 9 luni. Atat a durat solutionarea dosarului. Politistii mi-au spus ca nu exista dovezi ca am incalcat legea. Am luat legatura cu cineva la spital sa vad ce facea copilul. Pentru ca dintre toate, starea lui ma preocupa. Copilul nu fusese internat. A avut o leziune la nas, cauzata de cazatura, dar nu a necesitat internare.
Si am asteptat eu ceva sa se intampla, de mi-a venit acru. Incidentul s-a petrecut prin iarna (noiembrie, decembrie) si cred ca in iunie-iulie s-a solutionat cazul. S-a hotarat incetarea urmaririi penale. A, parintii copilului mi-au cerut 4500 lei. Asta mi-a zis politistul cu care m-am intalnit cand am fost chemat la sectia de Politie pentru solutionarea cazului. Tot acesta mi-a zis ca le pot ignora cererea.

Poate te ajuta cu ceva patania mea, desi in acest punct, nu cred ca mersul lucrurilor mai depinde in vreun fel de tine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate