Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Recomandare troler cala

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007

 Qwerty69, on 20 martie 2023 - 16:39, said:

Toata lumea Samsonite... dar nimeni nu zice un model anume... ca si astia de la Samsonite au sute de modele...
nu e mare diferenta intre ele. Diferenta o fac materialele (textil sau policarbonat), accesorizarea. De rezistat rezista la fel cand compari acelasi material.

#20
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 20.05.2013
Crezi ca mai stiu ce material are trolerul meu? seamana cu asta https://www.samsonit...cm-Gri-Cărbune , se poate extinde. L-am cumparat pt vizita la Seattle unde am stat o saptamana. A fost infoliat  de 2 ori, la plecarea din Romania. In strainatate nu mi-am batut capul, dar nu a patit nimic.

Referitor la "preturile omenesti", consider ca suntem prea saraci pt lucrurile ieftine. Prefer sa imi cumpar un rucsac la 5-6 ani si iau Samsonite, geaca de iarna de la Columbia, la fel rezista 6 ani inclusiv impermeabilitatea s.a.m.d . Daca iei trolere Lamonza, sau alte modele "no name", eventual de la bazarul chinezesc, poti sa le consideri de unica folosinta.

#21
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.03.2007
Mie astea mi se par interesante :   https://maletasgladi...-large-trolley/
Ce parere aveti? Cele din polipropilena par rezistente..din poze 😅.

Edited by Dodo03, 20 March 2023 - 17:12.


#22
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,169
  • Înscris: 05.12.2002
Eu am 2 d-astea: https://altex.ro/tro...pd/VTR38N41005/
Am dat 600 de lei pe unul. Au deja vreo 4-5 zboruri la activ si rezista bine.
Toate se sparg/rup/etc. la chinurile prin care trec. Le-am ales pe astea pentru ca erau decente la pret si pentru ca sunt foarte usoare (si incapatoare).
Eu nu am patit niciodata sa-mi dispara ceva din bagaje. Oricum, cam toate bagajele de firma au incuietoare TSA si sunt doar 7 chei.
Stiti ca puteti cere despagubiri in cazul deteriorarii bagajului, nu?

#23
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
Noi avem Samsonite si American Tourister, din material textil, au ani de zile, au zburat in multe locuri, nu au patit nimic decat usoare julituri cel mai vechi dintre ele. Oricun e perfect folosibil in continuare. Secretele cred ca sunt doua: unul e marca si al doilea ca sunt trollere de cala medii, nu foarte mari. Am senzatia ca cele mai mari fiind si mai grele, zonele astea de rezistenta sunt solicitate mai tare.

Trollerele noastre de dimensiune medie ajung la 18-20-23 kg pline, cam cat accepta de altfel si majoritatea companiilor  aeriene si totul e Ok.

Nu le-am infoliat niciodata, nu ni s-a furat niciodata nimic din ele, nici n-am pus in ele bunuri de valoare pt altii (bocancii mei purtati si incercati de vreme sunt de mare valore pt mine dar de zero valoare pt altul). Sau mai murdarit dar cu servetele umede s-au curatat.

Edited by mdt, 20 March 2023 - 17:36.


#24
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.03.2007
Eu as zice asa - textil si roti ascunse pentru avion..si pentru masina ...de care vrei. Cele cu 4 roti si plastic mi se par cele mai fragile pentru transport avion.

#25
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
Pe cele cu roti ascunse nu prea le poti duce in pozitia verticala, trebuie duse inclinate ceea ce e mai greu (mai ales pt o femeie) si neplacut prin aeroporturi.

#26
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 eiffel, on 20 martie 2023 - 16:27, said:

Alea cu fermoar... fura din ele de nu se poate.

Alea cu cifru se desfac în 10 secunde. Posted Image

#27
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 20.05.2013

 Dodo03, on 20 martie 2023 - 17:47, said:

Eu as zice asa - textil si roti ascunse pentru avion..si pentru masina ...de care vrei. Cele cu 4 roti si plastic mi se par cele mai fragile pentru transport avion.

Nu se strica rotile la Samsonite. Nu stiu de alte marci dar ce am eu sunt super rezistente. E greu sa cari trolerele cu roti ascunse, asa doar le impingi usor.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,897
  • Înscris: 15.06.2004

 Annoying, on 20 martie 2023 - 18:05, said:

Alea cu cifru se desfac în 10 secunde. Posted Image

Vreo 9 in plus fata de cel cu fermoar :D


Eu am un Lamonza antic- luat prin 2007, dar e mare, nu e "de avion" - am mers cu le prin toata Europa, cu autocarul.
Nu stiu ce material este - e un plastic un pic moale - se juleste usor, dar extrem de rezistent la socuri.
Cu 5 incuietori - 2 cu cufru si 3 cu chei
DIn pacate nu se mai fabrica.

#29
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 23.12.2015

 unknown_35, on 20 martie 2023 - 16:32, said:

Samsonite inchidere cu sistem special pt vamesi. Am un bagaj de cala care a facut 1 drum in Seattle, 1 in Rhodos si unul la Paris. Inca rezista, pare ca nou. Nu e rigid, e cu fermoar. Daca ti-e frica de hoti, nu lasa obiecte valoaroase in bagjul de cala. Nu am auzit pe nimeni sa i se fi furat blugii ..

E bun in America de Nord nu in Europa. Am unul ca asta si anul trecut a ajuns in Turcia in loc de Bucuresti si cei de la vama turceasca au fortat lacatul ca sa-l deschida si sa-l verifice. Noroc ca fusesem cu turcii cu un an inainte si m-au avut in sistem deoarece cei de la Lufthansa si cei cu bagajele nu stiau unde se afla.

#30
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
pai cine te pune sa iei trolere d-alea cu pereti tari?
alea se sparg la prima excursie.

ia troller textil si o sa te tina mai mult.

#31
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.03.2007
Cele de ABS se sparg mai usor, cele de polipropilena mult mai greu, sunt si ceva mai scumpe . https://www.samsonit...-24-ozone-black

Asta mi se pare tipla, dar nu l-as folosi pentru aeroport .

#32
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007

 cattavencu, on 21 martie 2023 - 11:21, said:

pai cine te pune sa iei trolere d-alea cu pereti tari?
alea se sparg la prima excursie.
ia troller textil si o sa te tina mai mult.
Pai alea cu pereti tari iti protejaza daca ai chestii fragile in troler (un parfum, un aftershave, etc)

#33
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 18.04.2007
Chestiile fragile se înfășoară în haine. Am dus sticle de vin în America (3 avioane) fără probleme.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,897
  • Înscris: 15.06.2004
Corect. Am carat sticla si portelan prin toata Europa in bagaje.
Pe autocar ce-i drept, dar in fiecare zi caram geamantanul cu mien in camera la hotel a doua zi iar la drum...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate