Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Parcare si blocare troleibuze

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
Angemon500

Angemon500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2020
Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu lamurirea urmatoarei probleme. In urma cu 2 zile am parcat masina pe Strada Doctor Davilla pe unde trece linia de troleibuz 69. Am atasat o poza in care arat cu sageata unde am parcat masina. Din graba si neatentie vezand si ca este o masina in spate am decis sa fac o laterala in locul liber. Totul bun si frumos, las acolo masina aproximativ 1h si 10 minute. La intoarcere   observ pe soseaua prinicpala o coloana de troleibuze. N-am dat nici o importanta, am crezut ca este vorba despre o defectiune sau ceva. Ajung la masina si astept cateva minute pana sa plec. In acest timp, fix inainte sa plec apare la geam un domn , probabil conducatorul unui troleibuza sa mi spuna ca pe viitor sa nu mai parchez aici si ca uite ce am facut (facand referire la coada de troleibuze ) Ca din cauza mea, a masinii din spatele meu si a inca unei masini am blocat straduta pe care troleibuzele faceau stanga , si ca isi cere scuze dar a chemat politia ,au facut poze si ca astea sunt procedurile. Eu fiind total nedumerit si socat ca nu ma asteptam o secunda la asa ceva... Dupa toata discutia domnul pleaca si plec si eu.

Analizand toata faza la rece acum am cateva intrebari fara raspuns. Risc intocmirea unui dosar penal pentru blocarea circulatiei, daca da , de ce nu era nici un politist langa masina mea , sincer nu am apucat sa vad daca politia era acolo deoarece cand am trecut pe langa coada de troleibuze n am dat importanta , iar din masina nu se vedea absolut nimic pana in intersectie, dar la cum s a exprimat soferul parea ca deja au fost si ca voi primii amenda acasa.Sau de ce a trebuit sa vina soferul de stb si nu un politist, daca nu venea soferul eu nu stiam ca s a intamplat ceva sau este vreo problema.
Ajungand acasa m am uitat pe camera de bord si am observat ca este semnul de parcare permisa dar eu am parcat exact unde zona delimitata pentru parcare se termina.

Nici o secunda nu m-am gandit ca pe acolo poate trece troleibuzul si pot aparea alte probleme. Care credeti ca vor fii repercusiunile pentru acest incident?

Multumesc!

#2
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 18.06.2017

View PostAngemspam.spam0, on 15 martie 2023 - 08:58, said:

Nici o secunda nu m-am gandit ca pe acolo poate trece troleibuzul si pot aparea alte probleme.

Troleibuzul ca sa poata circula are nevoie de curent pe care il ia din niste cabluri suspendate dealungul sensului de mers, daca parchezi masina si vezi deasupra ta cabluri suspendate, cel mai probabil e traseu de troleu.

Edited by robert23mg, 15 March 2023 - 09:13.


#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 15.08.2005

View PostAngemspam.spam0, on 15 martie 2023 - 08:58, said:

Risc intocmirea unui dosar penal pentru blocarea circulatiei, daca da , de ce nu era nici un politist langa masina mea , sincer nu am apucat sa vad daca politia era acolo deoarece cand am trecut pe langa coada de troleibuze n am dat importanta , iar din masina nu se vedea absolut nimic pana in intersectie, dar la cum s a exprimat soferul parea ca deja au fost si ca voi primii amenda acasa.Sau de ce a trebuit sa vina soferul de stb si nu un politist, daca nu venea soferul eu nu stiam ca s a intamplat ceva sau este vreo problema.
pai probabil politaii s-au plictisit sa te astepte si au plecat. oricum iti vor trimite acasa "felicitarea"

si vezi ca nu ai pus nici o poza. pune si tu o poza cu masina ta sau macar un link de pe google street view sa vedem unde ai parcat, ca asa ne dam cu parerea degeaba

Edited by rexx, 15 March 2023 - 09:20.


#4
Angemon500

Angemon500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2020
Poza Atasata

Attached Files



#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,061
  • Înscris: 15.04.2019
O intrebare banala, de bun simt: aveati afisat in parbriz numarul telefonului mobil?

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 15.08.2005

View Post__Dan__, on 15 martie 2023 - 09:27, said:

O intrebare banala, de bun simt: aveati afisat in parbriz numarul telefonului mobil?
ce treaba are asta? ti si pare ca daca afisezi numarul in parbriz poti sa incalci orice regula de parcare? ca aia cu avariile: daca o lasi pe avarii poti sa o parchezi oriunde, inclusiv in mijlocul intersectiei

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 08.10.2004
nu, dar arata ca ai bun simt si stii ca posibil sa incurci ..si iti asumi macar ca te intorci cat de repede poti sa rezolvi ..

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,360
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrexx, on 15 martie 2023 - 09:30, said:

ce treaba are asta? ti si pare ca daca afisezi numarul in parbriz poti sa incalci orice regula de parcare?

Nu ti se pare evident ca daca avea numarul afisat nu mai bloca 1h si ceva troleibuzul ca putea sa dea cineva de el si sa il puna sa isi mute masina?

@initiator: era vreun semn cu parcare permisa pe acolo sau era vreo parcare amenajata? Daca nu, nu stiu de ce ai mai deschis subiectul. Pe langa legi, tine de bun simt elementar sa nu lasi masina aiurea in special pe o strada ingusta. Daca era nevoie sa intre pompierii pe acolo?

#9
Angemon500

Angemon500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2020

View PostAlexEn, on 15 martie 2023 - 09:41, said:

Nu ti se pare evident ca daca avea numarul afisat nu mai bloca 1h si ceva troleibuzul ca putea sa dea cineva de el si sa il puna sa isi mute masina?

@initiator: era vreun semn cu parcare permisa pe acolo sau era vreo parcare amenajata? Daca nu, nu stiu de ce ai mai deschis subiectul. Pe langa legi, tine de bun simt elementar sa nu lasi masina aiurea in special pe o strada ingusta. Daca era nevoie sa intre pompierii pe acolo?

WhatsApp Image 2023-03-15 at 08.37.04.jpeg

Am pus poza mai sus, am facut laterala in locul acela liber

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
STB ca pagubit va cere dauna de 50 000 euro pentru perturbarea transportului public cu pierderile asociate, fara posibilitate de acoperire din asigurare, iar politia face dosar penal pentru blocarea circulatiei pe drumurile publice, 2 ani puscarie, fara suspendare sau munca in folosul comunitatii.

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007

View Postrexx, on 15 martie 2023 - 09:30, said:

ce treaba are asta? ti si pare ca daca afisezi numarul in parbriz poti sa incalci orice regula de parcare? ca aia cu avariile: daca o lasi pe avarii poti sa o parchezi oriunde, inclusiv in mijlocul intersectiei

Eu spre exemplu chiar respect regulile de circulatie si sunt foarte atent unde parchez, dar cu toate astea am numarul de telefon afisat 24/24-7/7 in parbriz.... nu sti doamne fereste cand ia foc masina de langa tine si asa martorii te pot suna sa vi sa iti iei masina de acolo, sau te loveste unu din gresala si asa te poate contacta imediat, sau alte chestii care pot sa apara....

De aprox 10 ani eu nu am dat numarul jos din parbriz... si pana acum o singura persoana m-a sunat sa vin sa mut masina ca vroiau sa faca ceva reparatii la strada/trotuar... am amici care m-au intrebat daca nu mi-e frica ca imi ia cineva numarul si ma suna noaptea... sincer nu am nici un stres...

#12
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 04.03.2015
Felicit pe cei cu numarul de telefon in parabriz, chiar daca nu incalca nicio regula. La fel am si eu, numarul de telefon afisat tot timpul.
PS: urasc pe cei care parcheaza pe locurile platite si nici macar nu au bunul simt sa lase un numar de telefon. Lipsa de bun simt.

#13
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 15.08.2005

View PostAngemspam.spam0, on 15 martie 2023 - 09:26, said:

Poza Atasata
dupa cum ai pus poza tu ai parcat-o in locul fiestei argintii. daca te uiti mai atent o sa vezi ca locurile de parcare incep de la fiesta rosie, adica urmatoarea masina:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#14
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Din poza reiese ca ai parcat regulamentar, cu conditia sa nu o fi lasat pe diagonala sau iesita in afara

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,315
  • Înscris: 30.08.2006
Ai obstructionat spatiul de manevra al troleibuzului. Putea sa fie si un autobuz ca se intampla acelasi lucru. Ai parcat si langa trecerea de pietoni. Mai era si o intersectie care nu se vede in poza. Ai incalcat mai multe reguli de circulatie parcand ilegal.

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007

View Postryan87bc, on 15 martie 2023 - 10:04, said:

Felicit pe cei cu numarul de telefon in parabriz, chiar daca nu incalca nicio regula. La fel am si eu, numarul de telefon afisat tot timpul.
Eu mi-am printat pe o hartie A4 pe care am taiat-o intr-o bucata de aprox 15x8cm pe care am trecut nume, numar de telefon si un cod QR care daca il fotografiezi/scanezi cu telefonul iai apare direct numarul de telefon. Am laminat acea bucata de hartie si am lipit-o pe interiorul prabrizului in partea dreapta jos cu dubluadeziv transparent.

#17
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 15.08.2005
probabil pe partea stanga a mai fost parcata alta masina pe colt chiar langa intersectie, apoi a fost a lui pe dreapta si troleibuzul nu a mai avut loc sa intre pe strada
politia a venit, a constatat si apoi a plecat. acum poate doar sa astepte "felicitarea" de la politie. cum se spune la nunta "felicitarile si darul la sfarsit" doar ca darul il va da, nu il va primi :D

#18
Angemon500

Angemon500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2020

View Postrexx, on 15 martie 2023 - 10:12, said:

probabil pe partea stanga a mai fost parcata alta masina pe colt chiar langa intersectie, apoi a fost a lui pe dreapta si troleibuzul nu a mai avut loc sa intre pe strada
politia a venit, a constatat si apoi a plecat. acum poate doar sa astepte "felicitarea" de la politie. cum se spune la nunta "felicitarile si darul la sfarsit" doar ca darul il va da, nu il va primi :D

Da probabil asta se va intampla , dar o sa fie amenda sau probabil dosar penal?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate