Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 

Împerechere boxe profesionale pasive cu active.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
,,Idpe''Esti într-o eroare totală! La RCF ai 130db spl la puterea maximă pe când la Behringer este dată sensibilitatea la amplificarea cu 1w la distantă de 1m.La 2000w puterea maxima Behringer are un câstig de 33 db,care adaugati la cei 96 sensibilitate la 1w rezulta SPL maxim 129 db.

#20
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 nykysor, on 07 martie 2023 - 14:46, said:

,,Idpe''Esti într-o eroare totală! La RCF ai 130db spl la puterea maximă pe când la Behringer este dată sensibilitatea la amplificarea cu 1w la distantă de 1m.La 2000w puterea maxima Behringer are un câstig de 33 db,care adaugati la cei 96 sensibilitate la 1w rezulta SPL maxim 129 db.
Are chiar 99 db sensibilitate w/m declarat de producător...e buna ideea ta dar nu am buget de 2 RCF,doar sa merg pe doua the box pro dsx 115 dar nu cred ca se compara nici doua the box pro dsx 15 cu 1 rcf art 715, o sa testez cu 1 bucata rcf și dacă nu sunt mulțumit, retur , 2 bucăți the box pro dsx 115 , și dacă nu e mare diferență le dau se pe alea retur și rămân doar cu behringer-urile,  eu oricum nu merg cu ele ca dj pe bani ...

#21
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Un difuzor are 96 db/w/m
Două difuzoare 99 db/w/m dar la final tot 129 db rezultă maxim pe boxă.

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017

 nykysor, on 07 martie 2023 - 14:46, said:

,,Idpe''Esti într-o eroare totală!
Eu vorbesc din teste audio ...Behringer NICIODATA nu respectra ce scrie ! RCF da Posted Image
Ia pune 2 behringer si dupa 1 rfc din modelele enumerate si vei vedea care suna mai bine la acoperire ....
RCF "arunca" tot afara , behringer urla tare pe inalte , mediile mai greu, basul e ok la 15 toli - 2 Behringer b115d nu pot face fata la 1 bucata rcf art 910 ...la bass le spulbera pe ambele iar acoperirea e uriasa la rcf si are dif de 10 toli pe bass .

Edited by ldpe, 08 March 2023 - 08:21.


#23
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 ldpe, on 08 martie 2023 - 08:16, said:


Eu vorbesc din teste audio ...Behringer NICIODATA nu respectra ce scrie ! RCF da Posted Image
Ia pune 2 behringer si dupa 1 rfc din modelele enumerate si vei vedea care suna mai bine la acoperire ....
RCF "arunca" tot afara , behringer urla tare pe inalte , mediile mai greu, basul e ok la 15 toli - 2 Behringer b115d nu pot face fata la 1 bucata rcf art 910 ...la bass le spulbera pe ambele iar acoperirea e uriasa la rcf si are dif de 10 toli pe bass .
Posibil sa ai dreptate , se aud destul de tare astea behringer dar la cât sunt de mari cred ca se puteau auzi și mai puternic , o sa fac comanda de rcf art 715-a și o sa testez,  pana atunci am la vânzare un amplificator hi-fi yamaha as 701 si doua boxe magnat mms 2002 dacă interesează pe cineva :))

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
Daca o cumperi de la tohmann poti sa o testezi si daca nu-ti comvine faci retur - atentie la : ambalaj, exteriorul intact , totul ca nou, fara lovituri ca verifica totul la sange . Si-au schimbat politica de retur de vreo 6 luni si testeaza totul.
715 nici de sub nu mai au nevoie , foarte rezistente , nu se incing, sunet curat si 700W sunt acolo, ii simti. In cadru de dj , galagie pe ring si in sala , urlete duc 50-80 persoane fara probleme 2 bucati

#25
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 ldpe, on 08 martie 2023 - 09:29, said:

Daca o cumperi de la tohmann poti sa o testezi si daca nu-ti comvine faci retur - atentie la : ambalaj, exteriorul intact , totul ca nou, fara lovituri ca verifica totul la sange . Si-au schimbat politica de retur de vreo 6 luni si testeaza totul.
715 nici de sub nu mai au nevoie , foarte rezistente , nu se incing, sunet curat si 700W sunt acolo, ii simti. In cadru de dj , galagie pe ring si in sala , urlete duc 50-80 persoane fara probleme 2 bucati
Da, pai mi-se pare normal sa fie totul intact , doar ca am cumpărat de la ei amplificatorul ep4000 și a venit cam burdușită prima cutie ...
Cred ca ar fi cea mai buna varianta 2 bucăți rcf art715 dar trebuie sa le vând pe astea behringer si cam greu cu vandutul...am observat ca se vand greu sh echipamentele chiar dacă sunt la prețul corect ...

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
Da, asa e dar in gama pro niciodata nu sti cat de abuzate au fost acele boxe , ce mai are original prin ele, daca si-a bagat cineva mana in amplificator , ce a facut prin el . Nu sunt boxe de ascultat inainte de a adormi, cand le cumperi au un scop desi sunt echipamente pro peste cele home use asa zise hifi cum sunt yamaha dbr 10/12/15 , au un sunet boxele astea de intorci capul .
Un difuzor rebobinat niciodata nu va mai suna ca originalul dar face diferenta la vanzare intre a functiona sau sa apara "difuzor bun dar ars"Posted Image
Nu ma refer la produsele tale care din start sunt pasive si nu cred ca au facut vreodata maraton de 8 ore maxim, blana ...

Edited by ldpe, 08 March 2023 - 11:00.


#27
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 ldpe, on 08 martie 2023 - 10:59, said:

Da, asa e dar in gama pro niciodata nu sti cat de abuzate au fost acele boxe , ce mai are original prin ele, daca si-a bagat cineva mana in amplificator , ce a facut prin el . Nu sunt boxe de ascultat inainte de a adormi, cand le cumperi au un scop desi sunt echipamente pro peste cele home use asa zise hifi cum sunt yamaha dbr 10/12/15 , au un sunet boxele astea de intorci capul .
Un difuzor rebobinat niciodata nu va mai suna ca originalul dar face diferenta la vanzare intre a functiona sau sa apara "difuzor bun dar ars"Posted Image
Nu ma refer la produsele tale care din start sunt pasive si nu cred ca au facut vreodata maraton de 8 ore maxim, blana ...
Au mai avut, dar de 2 ori și nu știu dacă au mers 8 ore , dar oricum niciodată nu au mers mai mult de 1 secunda cu ledul clip pâlpâit.
Am vb cu cei de la thomann au zis ca nu este recomandat din pct de vedere tehnic nu este recomandat combinarea diferitelor difuzoare deoarece acest lucru ar putea cauza extincti de faza și ar putea scădea calitatea sunetului  ,nu știu ce înseamnă extincti de faza :)
Dar ca ma indemana ca sa iau sa testez cu garanția rambursări banilor în 30 de zile ca nu se știe exact , poate suna bine cu un reglaj cu mai mult bass pe boxele b2520...în fine , e de testat toată treaba :)

Edited by Govela, 08 March 2023 - 11:58.


#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
E complexa problema fazei la amplificatoarele in clasa D
https://sites.google.../6-8-filtre-fir

Aici ai un vs cu un the box care are aproximativ acelasi difuzor ca behringer produse de turbosound
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OP-pWQ-2vVg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar daca nu e elocventa auditia pe yt mai ales pe boxe mici de pc diferenta MARE de bass se simte , idem si cum iese muzica din ele .

Edited by ldpe, 08 March 2023 - 13:30.


#29
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 ldpe, on 08 martie 2023 - 13:24, said:

E complexa problema fazei la amplificatoarele in clasa D
https://sites.google.../6-8-filtre-fir

Aici ai un vs cu un the box care are aproximativ acelasi difuzor ca behringer produse de turbosound
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OP-pWQ-2vVg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar daca nu e elocventa auditia pe yt mai ales pe boxe mici de pc diferenta MARE de bass se simte , idem si cum iese muzica din ele .
Am văzut testul , dacă ne luam după acest video nu știu cât merita prețul dublu pentru rcf,și mai bine iau 2 the box pro dsp sau dsx 115...habar nu am

Edited by Govela, 08 March 2023 - 13:49.


#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
The box intra rapid in limitare ...
Daca vrei tare pe ele trebuie luat din bass pana la liniar , nu ai facut nimic .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate