Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 

Comandam scule de pe Amazon si nu numai

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

View Postoverseas, on 09 februarie 2023 - 17:33, said:

Aha, deci .com = USA, bine daca pretul final e OK, aia e, dar e bine de stiut.

Ca vreau sa comand trupa Delerium 'opere cat mai complete' pe CD de preferat si ma invart in cerc. Zici ca sunt vreo trupa de underground, astia prin Europa nu au auzit de ei.
Pe .com iti apare daca apesi pe details aproximativ care ar fi pretul final.

Exemplu:

Attached Files



#20
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,735
  • Înscris: 24.10.2015
Numai nu amazon.de, daca ai de returnat ceva e mort...

#21
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 06.11.2005
@overseas. Cand am cumparat amplificatorul Denon PMA1600NE acum niste ani, de pe amazon (de) l-am luat cu aprox 5000 lei (echivalent), la noi cel mai ieftin era ~9000 lei.
Si era vandut de amazon. Poate aia de la amazon au niste tipi cu mustati fine, miros bun si urechi ascutite care cumpara cantitati serioase cu discount bun si apoi sparg concurenta.

#22
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 22.01.2008

View Postoverseas, on 09 februarie 2023 - 17:33, said:

Aha, deci .com = USA, bine daca pretul final e OK, aia e, dar e bine de stiut.

Ca vreau sa comand trupa Delerium 'opere cat mai complete' pe CD de preferat si ma invart in cerc. Zici ca sunt vreo trupa de underground, astia prin Europa nu au auzit de ei.

https://www.amazon.d...e/dp/B08J21B5WH

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007

View Postfavoritul, on 09 februarie 2023 - 21:18, said:


Ce bine era...
Nu sunt astia, e o coincidenta de nume legata de casa de discuri, eu caut trupa canadiana Delerium:
https://www.amazon.c...m/dp/B0002QO49U

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

View Postvinciun, on 09 februarie 2023 - 18:19, said:

Numai nu amazon.de, daca ai de returnat ceva e mort...

Am zis eu mai devreme ca ma returnat ceva pe Amazon.de.
Nu am avut probleme.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007
Vinciun a luat ceva care pare din Warehouse Amazon, dar e sigur ca oferta era marcata produs nou, oricum problema recenta a fost ca procedura de retur il baga intr-un cerc inchis vicios, fara interventie umana si fara finalitate practica, cu chatboti si mesaje automate care se bateau cap in cap. A durat niste saptamani bune, a vorbit cu vreo 4-5 persoane si in final s-a putut face returul.
Intr-o faza din asta, cel mai important este sa dai un mesaj scris gen mail (nu chat, nu vorbe pe telefon)  in termenul de retur, ca sa poti dovedi ulterior ca te-ai incadrat cu cererea in conditiilor lor.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Singura belea cu Amazon.de e ca de multe ori desi ai limba engleza selectata cand dai sa intrii la suport se schimba in germana - trebuei sa schimbi din nou in engleza inainte de a deschide chatul.
Iar in chat sa ceri sa vorbesti cu un operator uman.II zici care e problema si o sa primesti un mail cu date de contact - adresa de mail unde transmiti actele de retur - gen chitanta de la posta ca sa-ti restituie si transportul. La adresa aia am si pus o intrebare ca ajunsese coletul la ei conform tracking dar nu aparea ca l-au preluat pe site-ul lor.si mi-au raspuns ca apare abia dupa ce trece de verificarea produsului.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007
Pe perioada sarbatorilor, sistemul lor de retur a clacat, producea bucle inchise. Nu acceptau retur facut de tine, ci numai initiat de ei, iar returul lor consta in mandatarea curierului sa treaca pe la tine aleatoriu, fara sa te anunte in prealabil... cosmar de sarbatori si imediat dupa.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e mai curand ca Vinciun e intr-o tara in care exista Amazon.
Si acolo au ei alte aranjamente cu curierii.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007
Esentialul e ca un (mic) colet e pe drum de pe Amazon.de spre mine... cu livrare marti.
Daca se poate cateva adrese pe PM cine ma poate adaposti aleatoriu cate 1-2 nopti datorita factorului WAF, ca e ger perioada asta.
Un demisol neincalzit, o magazie, un colt de garaj sunt ok, ma invelesc cu cartonul de la colet, sunt civilizat, nu creez probleme.
Eu o sa incerc faza cu 'Ia uite draga, o escrocherie, am primit colet Amazon de la un print nigerian, cica e preplatit' dar daca nu tine e jale...

#30
psychoticapex

psychoticapex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2023

View Postoverseas, on 09 februarie 2023 - 15:36, said:

Achizitii online 'din afara' - zic sa povestim cum si de unde comandam diverse echipamente, cum platim, care sunt experientele, care sunt recomandarile, capcanele, care sunt intrebarile.

Tocmai am butonat o comanda pe Amazon Germania. Vad ca Amazon Europe inseamna capitole cumva separate pentru:
DE
FR
IT
SP

@overseas mai ai cumva sony-urile SS-CS3? caut de innebunesc de cateva luni si nu gasesc nimic in Europa. Doar in US si te rupe la taxe, platesti dublu.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007
Nu am treaba cu boxe Sony, nu am comandat vreodata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate