Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 

Comandam scule de pe Amazon si nu numai

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007
Achizitii online 'din afara' - zic sa povestim cum si de unde comandam diverse echipamente, cum platim, care sunt experientele, care sunt recomandarile, capcanele, care sunt intrebarile.

Tocmai am butonat o comanda pe Amazon Germania. Vad ca Amazon Europe inseamna capitole cumva separate pentru:
DE
FR
IT
SP

#2
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,735
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am comandat AVR Denon 1600 de pe amazon.de in 2020. Preț f. bun atunci, sub 500 eur, livrare in 2 săpt in Buc. Nu știu cum funcționează returul și garanția.

Am comandat sapt trecută de pe fiio.eu un dac Fiio KA1 pt telefon și căști Fiio/Jade JH3 la un preț ceva mai bun decât preturile locale. Livrare din Bg, comandat vinerea trecută livrat luni la prânz.

#3
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 19.06.2018
ESWD

#4
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 18.11.2005

 overseas, on 09 februarie 2023 - 15:36, said:

Achizitii online 'din afara' - zic sa povestim cum si de unde comandam diverse echipamente, cum platim, care sunt experientele, care sunt recomandarile, capcanele, care sunt intrebarile.

Tocmai am butonat o comanda pe Amazon Germania. Vad ca Amazon Europe inseamna capitole cumva separate pentru:
DE
FR
IT
SP
...plus Amazon NL, BE

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007
Atentie la cine vinde, cine livreaza etc
Sunt oferte bune cand Amazon vinde, Amazon livreaza, Amazon da cu capul si centreaza ... dar face si dume, avem coleg pe forum care a luat recent in FR, produs ofertat 'nou' si a cam fost desigilat si bine folosit, in plus returul a fost cosmar.

Am comandat ceva de 180 euro, un magazin de producator pe Amazon, nici eu nu am stat sa citesc povestea cu garantia, cu returul sunt sigur ca se poate, gratis sau cu o taxa mica. Daca iau ceva scump, clar ma documentez cu garantia.

#6
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

 overseas, on 09 februarie 2023 - 15:36, said:

Achizitii online 'din afara' - zic sa povestim cum si de unde comandam diverse echipamente, cum platim, care sunt experientele, care sunt recomandarile, capcanele, care sunt intrebarile.

Tocmai am butonat o comanda pe Amazon Germania. Vad ca Amazon Europe inseamna capitole cumva separate pentru:
DE
FR
IT
SP

Ca si sugestie: instaleaza pe chrome extensia Amazon Best Price Europe.
Iar apoi, cand cauti un produs (spre exemplu pe amazon.de) acea extensie iti verifica daca pe alt amazon (din europa) e mai ieftin. Am comandat asa produse si cu diferenta de 100-200 euro. Poti face asta si manual, dar nu merita.
Totusi, unele produse nu sunt trimise catre Romania de pe amazon.es sau .nl, spre exemplu. Depinde de ce cauti. Sau depinde de noroc.

Edited by Hazideon, 09 February 2023 - 16:12.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Eu comand doar de pe Amazon. UK sau DE. De obicei astia au preturile mai mici.
Rar de pe US dar de-acolo mai mult filme.
De ani de zile o fac si nu am avut probleme majore.

Am luat odata un smartwatch de la un seller chinez - i-am prins cu minciuna - zicea ca masoara si tensiuena dar dadea valori aleatorii in jurul unei valor "de calibrare" te puneau pe tien sa bagi valoarea medie a tensiunii pe care o ai. Dupa ce le-am facut un review negativ in care aratam cum masuram tensiuena la piciorul mesei si avea HT mi-au dat banii inapoi si mi-ai zis ca po tsa pastrez si ceasul.

Alta problema avuta - cu un tensiometru Omron vandut de Amazon - masura complet gresit si l-am returnat - am pierdut vreo 5 euro la transport - au returnat mai putini bani ptr transport, dar suma integrala ptr aparat.

Pe pareta de Audio, nu am avut nicio problema pana in prezent cu nimic ciumparat - DAC, Player, Casti...

#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 overseas, on 09 februarie 2023 - 16:10, said:

Atentie la cine vinde, cine livreaza etc
Sunt oferte bune cand Amazon vinde, Amazon livreaza, Amazon da cu capul si centreaza ... dar face si dume, avem coleg pe forum care a luat recent in FR, produs ofertat 'nou' si a cam fost desigilat si bine folosit, in plus returul a fost cosmar.

Da, asta pot sa-ti confirm ca asa e. Uneori se intampla asemenea lucruri. (Ca exemplu luna trecuta mi-am comandat o Makita DDF485 de pe amazon.de si cand o desfac, toate noi in cutie inafara de masina care era clar ca lumina zilei ca era folosita. Bine, nu m-ar fi deranjat ca era folosita dar avea o bataie in mandrina de cativa mm buni de se vedea la ochi. CIneva inaintea mea a comandat masina, a inlocuit masina cu una pe care a stricat-o/fortat-o si a trimis-o inapoi la Amazon. Apoi am cumparat-o eu.)

Trebuie avut grija cu Amazon.

Edited by Bucifon, 09 February 2023 - 16:35.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu retururile catre Amazon nu se mai comercializeaza ca noi - se vand in Warehouse deals sau Mystery Box..
Insa mai fac magarii angajatii din depozite sau sellerii daca nu sunt vandute de Amazon.

#10
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

Quote

Eu comand doar de pe Amazon. UK sau DE. De obicei astia au preturile mai mici.
UK-ul nu mi se mai pare ca merita, de cand cu brexit-ul.

Totusi ce m-a socat... e faptul ca am facut o comanda de niste haine in urma cu vreo 2 ani (cam prin februarie/martie 2021) de pe amazon.co.uk. Am platit transport, taxe de import, tot ce-a fost nevoie. Marimea nu a fost potrivita, am facut retur, am comandat altele... am primit banii inapoi, dar fara taxele de import, bineinteles. Ma trezesc prin noiembrie 2022 cu un refund de la amazon, reprezentand taxele de import pentru hainele respective. Dupa aproape 2 ani.

In caz de retur la electronice sau produse mai scumpe, daca sunt comandate de pe uk, sa va asteptati sa primiti dupa mult timp suma completa/platita de catre voi. Posted Image

Edited by Hazideon, 09 February 2023 - 16:50.


#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Problema pe care o vad eu ii ca la un eventual retur din Romania catre Amazon (DE, FR, ES, IT etc) ii ca de obicei la scule de muzica vorbim de colete mari, mai voluminoase care costa sa le trimiti inapoi.

Edited by Bucifon, 09 February 2023 - 16:43.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007

 Hazideon, on 09 februarie 2023 - 16:11, said:

Ca si sugestie: instaleaza pe chrome extensia Amazon Best Price Europe.

Pentru asemenea sugestii am deschis topicul.
In cazul meu, stiam ca e produs nou lansat si pretul e acelasi peste tot.
DAR daca deschid Amazon.com, sunt logat in contul de client si e vizibila clar optiunea sa-mi livreze la adresa din RO - nu e acelasi lucru ? Adica imi arata toate variantele de pret de pe Amazon care livreaza la mine ?

 Bucifon, on 09 februarie 2023 - 16:42, said:

Problema pe care o vad eu ii ca la un eventual retur din Romania catre Amazon (DE, FR, ES, IT etc) ii ca de obicei la scule de muzica vorbim de colete mari, mai voluminoase care costa sa le trimiti inapoi.

Clar la sume si dimensiuni mari trebuie cascat bine ochii inainte la conditii.

#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 23.12.2015
inainte de a comanda ceva e bine sa cauti in "Amazon Warehouse deals" unde sunt produsele returnate. Am gasit de multe ori deal-uri incredibile si in general in stare noua. O singura data a lipsit ceva, dar l-am trimis inapoi. Asa cum s-a spus e bine sa comanzi numai produse "shipped" de Amazon si eventual vandute de ei. Nu stiu de Europa, dar peste ocean Amazon US e mai ieftin decat in Canada. Exista si un site camelcamelcamel cu istoria preturilor si cu posibilitate de a fi notificat cand pretul unui produs scade. Partea proasta la Amazon e ca la bilietele de avion. Daca sunt prea multe vizitari la un produs, atunci sistemul o sa creasca pretul la acel produs mizand pe probabilitatea de a avea vanzari.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007
Amazon is active in the following countries in Europe: France, Germany, Italy, the Netherlands, Spain, Sweden, Turkey, the UK, Sweden and Poland. In these markets, it has a dedicated, localized ecommerce website. Amazon.com.be is the latest addition, it officially launched in October 2022.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 06.09.2008

 godaro, on 09 februarie 2023 - 15:47, said:

Am comandat sapt trecută de pe fiio.eu un dac Fiio KA1 pt telefon și căști Fiio/Jade JH3 la un preț ceva mai bun decât preturile locale.
Livrare din Bg,

Ai salvat undeva la ~50lei vs magazinele locale... ex avstore (castile sunt la aceeasi bani dar dac-ul e mai ieftin afara)
Dpmdv nu merita daca trebuie sa faci retur.
Adica as considera si deranjul cu aceste comenzi externe.

#16
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

 overseas, on 09 februarie 2023 - 17:06, said:


Pentru asemenea sugestii am deschis topicul.
In cazul meu, stiam ca e produs nou lansat si pretul e acelasi peste tot.
DAR daca deschid Amazon.com, sunt logat in contul de client si e vizibila clar optiunea sa-mi livreze la adresa din RO - nu e acelasi lucru ? Adica imi arata toate variantele de pret de pe Amazon care livreaza la mine ?
.com iti livreaza din USA. Platesti tva, taxe, valoarea transportului e mai mare, etc.

#17
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,735
  • Înscris: 25.01.2007

 sirgoofy, on 09 februarie 2023 - 17:25, said:



Ai salvat undeva la ~50lei vs magazinele locale... ex avstore (castile sunt la aceeasi bani dar dac-ul e mai ieftin afara)
Dpmdv nu merita daca trebuie sa faci retur.
Adica as considera si deranjul cu aceste comenzi externe.

Îți dau dreptate, eu am comandat de test. Economia a fost de vreo 100 Ron, dar ai dreptate.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,317
  • Înscris: 09.01.2007
Aha, deci .com = USA, bine daca pretul final e OK, aia e, dar e bine de stiut.

Ca vreau sa comand trupa Delerium 'opere cat mai complete' pe CD de preferat si ma invart in cerc. Zici ca sunt vreo trupa de underground, astia prin Europa nu au auzit de ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate