Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 

Mașină avariată în parcare la stradă

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 26.02.2010
Mulțumesc cu recunoștință tuturor pentru sfaturi și recomandări. Revin vineri cu rezoluția. Pe camera la final face o poza la parbriz, începuse să ningă afară în acea dimineață, după care a plecat.

Edited by aris86, 07 February 2023 - 13:38.


#38
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdorin_2k, on 07 februarie 2023 - 13:18, said:

Cine te-a păcălit? Sau așa ai auzit tu?
Nu m-a pacalit nimeni, esti tu in eroare. Sa zicem ca sunt plecat in concediu, masina e parcata in fata casei, intra unul in ea, ala se duce la politie pe data de 5 ianuarie si declara incidentul, eu revin acasa pe 10 ianuarie, merg la politie sa declar si eu accidentul, conform tie mi se va suspenda permisul pentru o luna, pentru ca nu am declarat accidentul in 24 de ore ?
Acum vreo 5 ani m-a lovit unul si mi-a deformat bara din spate, am optat pentru reparatia in regie proprie, am luat o bara noua dar am ales sa nu o pun pe masina (ca la cati meseriasi au permis in Romania e pacat sa risc sa ajunga in aceeasi stare) si de atunci circul asa, cu bara infundata. Acum vreo 2 ani am fost oprit pentru depasirea vitezei, agentul a vazut bara si mi-a cerut dovada de reparatie pentru a vedea daca nu am depasit termenul, i-am spus ca nu am nicio dovada, ca am dat cu spatele si am intrat intr-un stalp pe care nu l-am vazut in oglinzi si discutia s-a incheiat.

View Postunderrated, on 07 februarie 2023 - 13:22, said:

Ma faci sa rad. Asta se intampla in filme, in realitate n-o sa ceara nimeni nicio filmare, ca i se rupe militianului ca v-ati scrijelit voi barile.
In realitate exact asa se va intampla, doar politia poate cere imaginile de pe camerele unor persoane fizice sau institutii.

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
@Titoo
Tu nu român?
Citește bine ce am scris eu și apoi comm.


View Postdorin_2k, on 06 februarie 2023 - 21:25, said:

Da, trebuia in 24 ore de când ai văzut mașina avariata să declari la poliție.
Priceput? De când ai vazut

View Postdorin_2k, on 06 februarie 2023 - 21:37, said:


Am scris clar : de când a văzut. Poate fi și după un an.
Nici asta nu ai înțeles?

View Posttitoo, on 07 februarie 2023 - 10:44, said:


Fals. Esti obligat sa declari atunci cand esti implicat intr-un accident . Daca eu dau cu spatele si lovesc masina intr-un gard nu ma obliga nimeni sa declar incidentul.
Te obliga OUG când TU lovești ceva cu mașina proprie și personală.

Dar poate nu ai permis și nu știi astea cu OUG.


#40
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdorin_2k, on 07 februarie 2023 - 14:15, said:

@Titoo

Te obliga OUG când TU lovești ceva cu mașina proprie și personală.

Dar poate nu ai permis și nu știi astea cu OUG.

Ai lasa-ma, circul cu bara aia de peste 5 ani, ti-am relatat discutia cu politistul, plus ca am mai fost oprit de n ori pentru controale de rutina si nu am fost sanctionat .

Si zici ca eu nu am permis si nu cunosc ce scrie in legislatie ?
Pai eu stiu ca scrie asa
"sa se prezinte la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs accidentul in termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru intocmirea documentelor de constatare."

Sau iti sunt neclare cuvintele "de la producerea accidentului" ?

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
Tu nu știi bine nimic
Eu îți dau art din OUG
Nu cum faci tu cu zvonuri din piata de la babe.
Nici măcar acest topic nu il înțelegi dar comentezi aiurea și faci flame.
Citește, studiază, înțelege. Ce nu știi: întreabă dar nu contrazice fara niciun argument.

https://legeaz.net/o...i-de-circulatie
Art. 80

(1) Proprietarul, deţinătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul şi tractor agricol sau forestier, remorcă ori tramvai a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulaţie este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare


Zvoneri și răspândaci ca tine îs mulți.


#42
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 23.06.2004
@dorin_2k, ce legatura are articolul 80? E vorba de alte imprejurari decat un accident de circulatie. Nu e cazul, a fost un accident.

Quote

Art. 75
Accidentul de circulație este evenimentul care întrunește cumulativ următoarele condiții:
a)s-a produs pe un drum deschis circulației publice ori și-a avut originea într-un asemenea loc;
b)a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puțin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c)în eveniment a fost implicat cel puțin un vehicul în mișcare;

LE: Recitind, interpretarea diferita ar putea veni doar de la punctul a). Parcarea era cu bariera sau deschisa circulatiei publice?

Edited by aladdin2k, 07 February 2023 - 17:56.


#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
Hai că îți explic și ție: un proprietar de autovehicul lasă mașina în parcare 3 luni și pleacă din țară. Ii poate fi avariata mașina de "n" ori.
El doar când revine poate constata daunele. Din momentul constatării trebuie să meargă în 24 ore la poliție și sa declare

#44
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdorin_2k, on 07 februarie 2023 - 15:35, said:

https://legeaz.net/o...i-de-circulatie
Art. 80

(1) Proprietarul, deţinătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul şi tractor agricol sau forestier, remorcă ori tramvai a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulaţie este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare
Bagă și alineatul 2:
(2) Persoanele prevăzute la alin. (1) sunt exceptate de la obligaţia prezentării la unitatea de poliţie dacă există o asigurare facultativă în baza căreia pot fi despăgubite pentru avarierea vehiculelor respective.
Cînd lovești singur mașina nu ai nicio obligație, am reparat de mai multe ori diverse îndoituri de tablă sau crăpături de parbriz numai prin deschidere de dosar CASCO. Fără niciun drum la poliție. Inclusiv în cazuri în care am declarat că mi s-au aruncat pietre de traficul de pe contrasens într-o zinp cu lucrări etc.
Nici cînd faci amiabilă nu ai obligația să mergi la poliție.

Edited by abancor, 07 February 2023 - 17:59.


#45
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 23.06.2004

View Postdorin_2k, on 07 februarie 2023 - 17:58, said:

Hai că îți explic și ție: un proprietar de autovehicul lasă mașina în parcare 3 luni și pleacă din țară. Ii poate fi avariata mașina de "n" ori.
El doar când revine poate constata daunele. Din momentul constatării trebuie să meargă în 24 ore la poliție și sa declare

@dorin_2k, eu inteleg foarte bine ce spui tu si iti dau dreptate. Numai ca articolul citat de tine precizeaza (citez): a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulaţie
Ori, conform articolului 75, masina initiatorului a fost avariata intr-un accident de circulatie si teoretic s-ar aplica articolul 79.

Quote

Art. 79
(1)Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
...
b)să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
Dar, sper sa nu interpretez gresit, in cazul in care am masina parcata si bantui prin Italia, eu nu sunt implicat intr-un accident de circulatie ci doar cel care-mi loveste masina. Asadar el are obligatia sa declare accidentul in maxim 24h. Iar pe mine ma va cauta politia ca sa-mi dea RCA-ul respectivului.

Edited by aladdin2k, 07 February 2023 - 18:13.


#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
Când ești plecat 3 luni nu mai ești conducător auto


#47
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 23.06.2004
Exactly my point.
Articolul postat de tine ar avea sens si ar fi logic sa se aplice numai ca formularea nu pare sa permita asta. Masina initiatorului a fost avariata intr-un accident de circulatie iar in acest caz cel care a produs accidentul are obligatia sa-l declare. Pagubitul ce obligatie are? Face o plangere ca un necunoscut i-a avariat masina, dar e obligat? Cert e ca nu poti repara masina fara autorizatie.
Faza e ca am trecut de doua ori prin asta (masina avariata in parcare) dar nu mai tin minte cum a sunat declaratia la politie.

#48
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdorin_2k, on 07 februarie 2023 - 15:35, said:

Tu nu știi bine nimic
Eu îți dau art din OUG
Nu cum faci tu cu zvonuri din piata de la babe.
Nici măcar acest topic nu il înțelegi dar comentezi aiurea și faci flame.
Citește, studiază, înțelege. Ce nu știi: întreabă dar nu contrazice fara niciun argument.

https://legeaz.net/o...i-de-circulatie
Art. 80

(1) Proprietarul, deținătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul și tractor agricol sau forestier, remorcă ori tramvai a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulație este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliție pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare


Zvoneri și răspândaci ca tine îs mulți.

Asa e cand citesti si nu intelegi, acolo se specifica foarte clar :" a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulație" Acum daca nu stii ce inseamna si ce se considera a fi un accident de circulatie, nu-i vina mea. Asa ca mai usor cu "acceleratia" ca nu e cazul, nu te mai ambala si nu mai face acuzatii cand de fapt tu esti pe langa.

Mai mult, mai e articol 102 care zice cam asa:
25.neprezentarea, în mod nejustificat, în termenul stabilit la unitatea de poliție rutieră la care au fost invitate pentru soluționarea oricărei probleme legate de calitatea de participant la trafic sau de proprietar ori utilizator de vehicul;
Si ca sa-ti traduc. In cazul ca cineva se duce si reclama ca ti-a lovit masina in parcare si tu esti instintat dupa un anumit timp, dar refuzi sa te prezinti la politie, vei fi sanctionat conform acelui articol.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001

View Postaladdin2k, on 07 februarie 2023 - 18:56, said:

Pagubitul ce obligatie are? Face o plangere ca un necunoscut i-a avariat masina, dar e obligat?
Da. Are obligația sa declare paguba in 24 ore de când a constatat-o. Poate fi și după un an de la faptă.


@titoo
Ești pe calea cea bună.
Ai inceput să înțelegi un text scris. Nu doar Zu zvonuri de la taraba ca până acum.
Succes in studierea OUG. Îți va ajuta.

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postaladdin2k, on 07 februarie 2023 - 18:11, said:

@dorin_2k, eu inteleg foarte bine ce spui tu si iti dau dreptate. Numai ca articolul citat de tine precizeaza (citez): a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulație
Ori, conform articolului 75, masina initiatorului a fost avariata intr-un accident de circulatie si teoretic s-ar aplica articolul 79.


Dar, sper sa nu interpretez gresit, in cazul in care am masina parcata si bantui prin Italia, eu nu sunt implicat intr-un accident de circulatie ci doar cel care-mi loveste masina. Asadar el are obligatia sa declare accidentul in maxim 24h. Iar pe mine ma va cauta politia ca sa-mi dea RCA-ul respectivului.
Nu interpretezi gresit pentru ca articolul 79 zice :
1)Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:

Ori daca unul e in casa si doarme linistit in timp ce ii intra altul in masina si provoaca un accident, nu se poate considera ca "conducatorul auto a fost implicat", pentru ca nu era fizic acolo, nu a avut nicio contributie la producerea accidentutui, ba poate nici nu realizeaza o perioada mai lunga sau mai scurta de timp ca masina i-a fost lovita.

View Postdorin_2k, on 07 februarie 2023 - 19:08, said:

Da. Are obligația sa declare paguba in 24 ore de când a constatat-o. Poate fi și după un an de la faptă.


@titoo
Ești pe calea cea bună.
Ai inceput să înțelegi un text scris. Nu doar Zu zvonuri de la taraba ca până acum.
Succes in studierea OUG. Îți va ajuta.
Stii care e diferenta ? Eu cand gresesc recunosc si imi asum, tu cauti sa tii "coada sus" desi tu esti cel care "e pe langa" in acest caz.

#51
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdorin_2k, on 07 februarie 2023 - 19:08, said:

Da. Are obligația sa declare paguba in 24 ore de când a constatat-o. Poate fi și după un an de la faptă.

De aberatia asta nu are rost sa mai scriu...pai cum poate dovedi politia fix ziua in care am descoperit ca mi-a fost lovita masina, astfel incat sa-mi suspende permisul ca nu am declarat in 24 de ore ? Ca omul vine dupa 1 an acasa vede ca i-a fost lovita masina, se duce dupa 10 zile sa declare, spunand ca a observat cu o zi inainte (ieri) si asta s-ar fi intamplat daca ar fi fost asa cum traiesti tu cu impresia.
Pe bune, eu sunt ala cu zvonuri de la taraba si lipsit de logica ? Nu gandesti si tu inainte sa scrii, ca sa zic ca stii legislatia, problema e ca o interpretezi eronat ?

Strict la subiect, pentru initiator, trebuie sa te prezinti la politie in ziua si la ora mentionate, altfel risti 4 puncte de penalizare si amenda aferenta, de suspendat nu-ti va suspenda nimeni permisul pentru ca nu ai declarat in 24 de ore incidentul.

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
Tu nu cunoști nici legislația, nici nu o înțelegi chiar daca ai articolul în fata.

Că ai și scris pe topicul alăturat. Că nu știi. Doar comentezi pe lângă.

#53
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Pai cu articolele din legislatie ti-am combatut impresiile. Da pe topicul alaturat am recunoscut ca am omis sa citesc noile reglementari si mi-am asumat greseala. Lucru care nu se poate spune despre tine, care o tii langa si faci inutil atac la persoana. Lasa-i pe ceilalti sa aprecieze cine stie si interpreteaza corect, nu te mai impauna ca cel putin in topicul asta nu e cazul. Ca ti-am exemplificat ca la clasa intai, cu exemple concrete, pentru a pricepe...si constat ca e degeaba.

#54
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 26.02.2010
Am fost la poliție, am completat o declarație, a mers la mașină, făcut poze, mi s-a dat o autorizație de reparație și o să mai merg odată să iau copie după RCA, după ce o cheamă pe doamna. Polițistul a fost super de treabă. Topicul se poate închide.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate