Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 

Sugestie boxe

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#73
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 20 februarie 2023 - 23:06, said:

Si eu am vreo 18 metri patrati cu aria 948  😀


Mda, alt exemplu negativ 😁

View Postparmaboy77, on 20 februarie 2023 - 14:40, said:



Cand merg la audiție o sa ii rog sa le conecteze la un anumit tip de amp.

Jura-te pe decibelii tai ca in prezent ai boxele amplasate corect pt stereo, pozitia de ascultare OK si cat de multumit esti de sunet - de ex. daca pui CD Santana 'Blessings and miracles' si nu te baga in transa cel putin 3-4 piese...sau un streaming cd quality, iti dam noi piese de test.
Citesc ca Vardus au fost varf de gama cand le-ai luat.
Adica una e sa faci un deal, sa iei boxe de 1000 euro cu pret de 700,alta e sa iti dea 'wow'.

#74
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postoverseas, on 20 februarie 2023 - 23:38, said:



Mda, alt exemplu negativ 😁



Jura-te pe decibelii tai ca in prezent ai boxele amplasate corect pt stereo, pozitia de ascultare OK si cat de multumit esti de sunet - de ex. daca pui CD Santana 'Blessings and miracles' si nu te baga in transa cel putin 3-4 piese...sau un streaming cd quality, iti dam noi piese de test.
Citesc ca Vardus au fost varf de gama cand le-ai luat.
Adica una e sa faci un deal, sa iei boxe de 1000 euro cu pret de 700,alta e sa iti dea 'wow'.

Nu cred ca am reușit chiar sa le asez corect boxele. Le-am amplasate în camera dreptunghiulara in asa fel încât "bat" de-a latul nu de-a lungul camerei. Distanta de perete, cam 40 cm.Vardus le-am cumpărat în 2011 parcă. Poate sa imi dai "wow" boxele la 700, sunt convins de asta.

Edited by parmaboy77, 21 February 2023 - 07:33.


#75
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postparmaboy77, on 21 februarie 2023 - 07:23, said:

Nu cred ca am reușit chiar sa le asez corect boxele. Le-am amplasate în camera dreptunghiulara in asa fel încât "bat" de-a latul nu de-a lungul camerei. Distanta de perete, cam 40 cm.Vardus le-am cumpărat în 2011 parcă. Poate sa imi dea "wow" boxele la 700, sunt convins de asta.


#76
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postparmaboy77, on 20 februarie 2023 - 06:57, said:

Cea SH, B&W unde ai vazut-o?

Pe O L x ....

#77
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View PostTzur, on 21 februarie 2023 - 12:26, said:



Pe O L x ....

Am discutat cu vânzătorul.

#78
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postparmaboy77, on 21 februarie 2023 - 20:10, said:

Am discutat cu vânzătorul.

Si, sunt 10/10 tehnic si estetic ?

Ti le trimite ?

Le iei ?

#79
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View PostTzur, on 21 februarie 2023 - 21:10, said:



Si, sunt 10/10 tehnic si estetic ?

Ti le trimite ?

Le iei ?

Dacă e, ma duc eu sa le iau din sectorul 6.
El zice ca sunt. Am uitat sa întreb cam câți ani au boxele.
Am de ales intre B&W 684 , QA 3050i, Focal Chora 826. Cea din urmă cel mai scump 4999  lei.

#80
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
QA 3050i cred ca sunt mai usor de condus.
Din pacate nu sunt de vanzare SH in stare perfecta, deci .... noi.

Insa vad niste QA Concept 40 cu 2500 Ron pe negru. Concept ar fi peste 3050i ca serie.

Focal Chora 826 .... n-am ascultat Focal-uri, nu stiu. Doar ca pare ca e 4500 bucata dar cine stie, o fi un super deal perechea la 5000.

Dar probabil ca pt astea vei vrea si alt amplificator, tot ceva de 1000 euro sau mai mult.

In ori ce caz, daca iei SH, trebuie ascultate, du-te cu CD-urile preferate, posibil si cu CD playerul tau, sa vezi cum suna.

Baga si un tone generator pe ele cu telefonul (cu fir cu jack to rca) https://www.rapidtab...-generator.html

In felul asta testezi pe rand driverele, si left si right speaker, sa nu baraie vreunul la o anumita frecventa sau sa fie vreo problema pe care n-o auzi ascultand muzica.

Si inca ceva, la B&W, daca au calotele de la tweetere sifonate, nu le lua :D

#81
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
S-a tot vorbit de upgrade sau inlocuire de amp:

https://www.ecoustic...ted-amplifiers/

#82
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008
Cauta boxe cu sensibilitate de la 90db in sus.

#83
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
3050i nu am ascultat dar am 3020. La pretul lor sint foarte bune. Chora 826 am ascultat si sunt peste Q Acoustics,  dar si pretul e pe măsură.

#84
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
Am 3050i, ascultate mult cu Yamaha AS701 si cu RN803D, imi plac mult, mai ales la pretul vechi... pretentioase la asezare, bas bogat nu sec/plesnit, in functie de asezare sau sursa basul poate sa mai deraieze. Pe voce mi s-au parut f. realiste.

#85
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
Fiindca se discuta de update sistem, pun si acest link cu rapciuga Audiophonics la bani de Loxjie A30 (buget de sambata la mall in 2 oameni, zic), specificatii si dotari OK), se poate incerca.
Fiind clasa  D, gurile rele  spun ca astea nu ar avea bas, nici cele scumpe.  Aviz amatorilor.
Eu as incerca la banii astia.

https://www.audiopho...ck-p-17100.html

#86
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006
După îndelungi săpături pe diferite forumuri și discuții private, m-am uitat și spre piața de boxe SH.
Sunt perechi de boxe care in momentul apariției au fost apreciate și costau pe măsură. Acum sunt mai ieftine dar nu neapărat mai puțin performante ca unele noi ( constatare pe diverse forumuri de specialitate)
Ar fi un B&W DM 603 S3 si un Dali Lector 6 care sunt la vânzare in plaja de preț 1900-2500 lei. După descrierea proprietarilor acestea fiind în stare foarte bună.
Dintre cele noi alese, Focal Aria sau Chora îmi depășesc bugetul, ar mai fi QA3050i care se încadrează în buget.
Așadar dintre aceste trei opțiuni as avea de  ales.
După boxe îmi iau și un amplificator care sa se pupe cu boxele.

Edited by parmaboy77, 28 February 2023 - 04:46.


#87
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
In primul rand, important e sa fie proprietarul in stare buna. Eu unul nu ma pricep la testat boxe sh, asa ca as verifica partea logistic-umana, sa fie primul proprietar, de cand sunt boxele, cam cum asculta, daca le-a mutat etc
Alti colegi te pot sfatui cum sa le testezi efectiv.

#88
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
B&W 603 S3 sunt bune. Mai bune decat urmatoare serie (China) 68x. Si cred ca si fata de seriile actuale din clasa similara
Daca amplificatorul va fi tot SH , orienteaza-te la ceva de la NAD , CA sau mai ales HK. HK 980 pe care l-a avut userul @vinciun de aici ,de ex. , se potriveste minunat cu astfel de boxe, in pricipiu trebuie amplificatoare care sa nu fie deloc stridente.

#89
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,737
  • Înscris: 24.10.2015
Subscriu  Hk980 adauga partea aia de sunet catifelat, plapand, fluent... care lipseste pe unele boxe cu sunet prea sec.

#90
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postoverseas, on 28 februarie 2023 - 10:02, said:

In primul rand, important e sa fie proprietarul in stare buna. Eu unul nu ma pricep la testat boxe sh, asa ca as verifica partea logistic-umana, sa fie primul proprietar, de cand sunt boxele, cam cum asculta, daca le-a mutat etc
Alti colegi te pot sfatui cum sa le testezi efectiv.

Proprietarii nu stiu in ce stare sunt, am avut doar contact ''scriptic'' cu ei!
B&W sigur nu e la primul proprietar, pe cel care are Dali il intreb .

View Postedigee, on 28 februarie 2023 - 10:09, said:

B&W 603 S3 sunt bune. Mai bune decat urmatoare serie (China) 68x. Si cred ca si fata de seriile actuale din clasa similara
Daca amplificatorul va fi tot SH , orienteaza-te la ceva de la NAD , CA sau mai ales HK. HK 980 pe care l-a avut userul @vinciun de aici ,de ex. , se potriveste minunat cu astfel de boxe, in pricipiu trebuie amplificatoare care sa nu fie deloc stridente.

Am nevoie de un amplificator care are si phono stage pt pick up.
Azi ma duc sa vad boxele B&W, sa vad la ce pret pot sa le scot. Acum sunt cam 500 euro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate