Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 

Sugestie boxe

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#361
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

View Postparmaboy77, on 10 martie 2023 - 12:15, said:

Ce tip de cabluri folositi pentru conectarea boxelor la amp?

Supra Cables Classic 2.5 daca ai o distanta mai mare de 5m
sau JenTech Sky, 2x2.5mm

Sunt facute de acelasi producator, diferenta dpdv auditiv e ca supra classic au un suntel mai deschis. Jentech sunt flat

View Postoverseas, on 10 martie 2023 - 12:31, said:


Nimic mai scump de 10-15 lei/ metru.
QED 79 de pe Avstore cu cele mai ieftine mufe banana (alea la 14 lei) - le scrii in mesaj sa le sertizeze si va fi foarte comod.

Foarte bune la un pret ok.

#362
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmirceazair, on 10 aprilie 2023 - 19:28, said:


Sunt facute de acelasi producator, diferenta dpdv auditiv e ca supra classic au un suntel mai deschis. Jentech sunt flat


Cablofilii sunt bineveniti. Toata smecheria e sa reziste la glume.

#363
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 16.11.2021
Supra is cam ieftine pentru gustul meu. Vezi audioquest, fac sunet inaltator. Dai un ban dar face.

#364
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,819
  • Înscris: 29.11.2008
Este ca povestea de la casti.

Poti lua casti ieftine, ma rog, pe la 500 euro si cablu scump, gasesti cablu mai scump decat castile.
Cu cablul cu care vin, sunt praf, dar cablul ala scump deschide sunetul foarte mult.

Exceptand cablurile foarte proaste, alea care u 2 floci pe fir, nu vad nicio diferenta intre cabluri.
Am avut scule scumpe si ieftine, cabluri mai scumpe si mai ieftine, si diferenta este insesizabila.

Ca alea scumpe isi pastreaza particularitatile in timp si rezista mai mult, aici sunt de acord.

Intre cablurile decente, alea recomandate mai sus-12-20 lei, sunt foarte bune.
Daca te tine buzunarul si vrei sa ai cabluri bemgoase, poti cumpara si mai scumpe.

PS: am uitat sa specific, aici care cumpara cabluri foarte scumpe pentru casti, sa desfaca castile si sa studieze cablurile de la difuzor la conector. :D

Edited by cilibiu, 11 April 2023 - 11:12.


#365
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am cablu Jensen HDMI pentru un TV - MI box, dar deschid scena prea mult si nu ajunge diagonala TV-ului... mai glumim si noi.
Este topic separat de cabluri pentru amatorii de senzatii si glume tari.

#366
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006
Anul acesta am planuri mărețe. Vreau să îmi iau o nouă pereche de boxe, as rămâne la B&W și aș cumpăra 603 S3 sau m-aș aventura la un PMC Prodigy 5 ( cam scump). As schimba si CD playerul, un Rotel A14 MkII.

#367
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
Teoria si practica spun ca boxele fac sunetul, deci acolo trebuie buget, research si succes la vanatoare.

Cu cd-playerul, si eu am bagat banul in Rotel CD11 Tribute, e doar o fractiune din bugetul boxelor + amp.
Deci la buget limitat, cd playerul ramane ca prioritate secundara, testase JLP pe aici si sunt modele de dvd player care presteaza excelent pe CD.

Vad acum pret la PMC Prodigy 5, cu riscul sa imi sara in cap initiatii, daca e cazul: 14 mii lei ?! wtf, chiar sa le punem langa niste Focaluri Aria 948 sau Triangle Australe EZ, luate noi la scoruri sub 2000 euro ?

#368
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postoverseas, on 08 ianuarie 2024 - 12:18, said:

Teoria si practica spun ca boxele fac sunetul, deci acolo trebuie buget, research si succes la vanatoare.

Cu cd-playerul, si eu am bagat banul in Rotel CD11 Tribute, e doar o fractiune din bugetul boxelor + amp.
Deci la buget limitat, cd playerul ramane ca prioritate secundara, testase JLP pe aici si sunt modele de dvd player care presteaza excelent pe CD.

Vad acum pret la PMC Prodigy 5, cu riscul sa imi sara in cap initiatii, daca e cazul: 14 mii lei ?! wtf, chiar sa le punem langa niste Focaluri Aria 948 sau Triangle Australe EZ, luate noi la scoruri sub 2000 euro ?


De asta am si lansat pe flux sa vad reactiile, clar boxele vor fi prioritate inainte de player. Mie mi se par
scumpe Prodigy desi parerile sint la superlativ despre ele. In Romania boxele Focal Aria 948 sunt la 16.000 lei.....Triangle Austral la 18.000....

Edited by parmaboy77, 08 January 2024 - 12:25.


#369
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ce stiu concret, nu de la prieteni: Focal Aria 948 cu 1900 euro perechea din Germania, cu shipping cu tot. De aia am spus 'succes la vanatoare'.
Nu mai zic boxele mele, listate spre 20 mii lei, luate din Fr la buget uman.
Sunt exemple, ca sa stii ca trebuie sa abordezi problema pe termen lung si cu strategie.

In rest, astept sa aflu despre PMC.

#370
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postoverseas, on 08 ianuarie 2024 - 12:28, said:

Eu zic ce stiu concret, nu de la prieteni: Focal Aria 948 cu 1900 euro perechea din Germania, cu shipping cu tot. De aia am spus 'succes la vanatoare'.
Nu mai zic boxele mele, listate spre 20 mii lei, luate din Fr la buget uman.
Sunt exemple, ca sa stii ca trebuie sa abordezi problema pe termen lung si cu strategie.

In rest, astept sa aflu despre PMC.

Daca gasesc la 1900 euro cum ai gasit tu, iti dai seama ca le iau. Trebuie sa stau cu ochii pe reduceri.

#371
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
Cu Focalurile am avut link cu oferta din Germania, am pus pe forum si m-a contactat un coleg pe mesagerie, le-a luat !

La fel am luat Piega Classic 3.0 cu 275 euro, Elvetia.

Nu vad PMC pe la dealeri prin RO, cred ca ai muuuuulte branduri reputate pe care le poti audia in direct, inainte sa iei ceva blind de afara. Zic eu, care mi-am luat mai multe perechi de boxe fara sa fi audiat vreuna...

#372
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postoverseas, on 08 ianuarie 2024 - 13:05, said:

Cu Focalurile am avut link cu oferta din Germania, am pus pe forum si m-a contactat un coleg pe mesagerie, le-a luat !

La fel am luat Piega Classic 3.0 cu 275 euro, Elvetia.

Nu vad PMC pe la dealeri prin RO, cred ca ai muuuuulte branduri reputate pe care le poti audia in direct, inainte sa iei ceva blind de afara. Zic eu, care mi-am luat mai multe perechi de boxe fara sa fi audiat vreuna...

Eu am gasit in RO PMC
https://www.hifi.ro/...c-prodigy5.html
Clar m-as inscrie pentru o auditie inainte de a alege.

#373
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
Baga test si ne spui.

Crossover 1.7 khz...
10 kg bucata, boxe de podea
Pe cate cai!?

Nu pare o constructie clasica.

#374
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postoverseas, on 08 ianuarie 2024 - 13:47, said:

Baga test si ne spui.

Crossover 1.7 khz...
10 kg bucata, boxe de podea
Pe cate cai!?

Nu pare o constructie clasica.


O sa bag test si cu B&W.
Vad ca ai niste nalamuriri referitoare la PMC. Crossoverul nu ti se pare suficient de capabil la valoarea asta?
https://www.whathifi...s/pmc-prodigy-5
Ca design nu e foarte ofertant PMC-ul, mai mult imi place B&W, acum ramane de vazut ce sunet ofera.

Edited by parmaboy77, 08 January 2024 - 14:40.


#375
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007

View Postparmaboy77, on 08 ianuarie 2024 - 14:31, said:

O sa bag test si cu B&W.
Vad ca ai niste nalamuriri referitoare la PMC. Crossoverul nu ti se pare suficient de capabil la valoarea asta?
https://www.whathifi...s/pmc-prodigy-5
Ca design nu e foarte ofertant PMC-ul, mai mult imi place B&W, acum ramane de vazut ce sunet ofera.

Sustin eu discutia in lipsa unor pareri avizate :)

La 10 kg bucata e clar ca merg pe solutii non clasice, troacele mele de ex. au cate 40 kg bucata. La alea clasice, se pare ca masa conteaza.

Crossoverul (si deja incep sa imi prind urechile) nu se pune problema sa fie eficient, e o filtrare/ setare de frecvente intre difuzoare, eu ma miram ca era prea sus pentru 3 cai, dar pare pe 2 cai, deci de la 1.7 khz semnalul se duce pe tweeter, sub 1.7 e pe woofer (13 cm.... sa nu intram in discutii despre cm). La bugete din astea, personal inteleg sa-mi iau boxe pe 3 cai si eventual cu 2 randuri de borne, sa permita bi-wiring. Iar jos au porturi in fata cu fantele alea 'Laminair' care fac si dreg... Si mai zice ca sunt derivate din modelul de raft.

Internally, the Prodigy 5 sport similar overall DNA to the smaller Prodigy 1 standmounts, featuring a 27mm tweeter accompanied by a 13cm mid/bass driver that, says PMC’s head of design, aims to “bring the studio home”. PMC claims to use the same core technology across both its flagship studio products and its home audio speakers, with the Prodigy 5’s drivers aiming to fill a large space thanks to its transmission line technology.
At the bottom of each speaker are a pair of twin ‘Laminair’ vents designed to expand the headroom of the sound which, says PMC, are responsible for expanding the dynamic range of audio reproduction, as well as reducing unwanted air noise in the process.

#376
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postoverseas, on 08 ianuarie 2024 - 14:52, said:

Sustin eu discutia in lipsa unor pareri avizate Posted Image

La 10 kg bucata e clar ca merg pe solutii non clasice, troacele mele de ex. au cate 40 kg bucata. La alea clasice, se pare ca masa conteaza.

Crossoverul (si deja incep sa imi prind urechile) nu se pune problema sa fie eficient, e o filtrare/ setare de frecvente intre difuzoare, eu ma miram ca era prea sus pentru 3 cai, dar pare pe 2 cai, deci de la 1.7 khz semnalul se duce pe tweeter, sub 1.7 e pe woofer (13 cm.... sa nu intram in discutii despre cm). La bugete din astea, personal inteleg sa-mi iau boxe pe 3 cai si eventual cu 2 randuri de borne, sa permita bi-wiring. Iar jos au porturi in fata cu fantele alea 'Laminair' care fac si dreg... Si mai zice ca sunt derivate din modelul de raft.

Internally, the Prodigy 5 sport similar overall DNA to the smaller Prodigy 1 standmounts, featuring a 27mm tweeter accompanied by a 13cm mid/bass driver that, says PMC’s head of design, aims to “bring the studio home”. PMC claims to use the same core technology across both its flagship studio products and its home audio speakers, with the Prodigy 5’s drivers aiming to fill a large space thanks to its transmission line technology.
At the bottom of each speaker are a pair of twin ‘Laminair’ vents designed to expand the headroom of the sound which, says PMC, are responsible for expanding the dynamic range of audio reproduction, as well as reducing unwanted air noise in the process.


Hai zi ceva si de B&W 603 S3... e preferatul meu. :)

#377
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,325
  • Înscris: 09.01.2007
Discutia cu BW a fost demult si ai primit consultanta de la mai multi colegi, inclusiv Edigee.

Ai grija si la dealer, cu cat sunt mai exotici si exclusivisti. Oricum poti urmari un model prin toata EU.

#378
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postoverseas, on 08 ianuarie 2024 - 15:08, said:

Discutia cu BW a fost demult si ai primit consultanta de la mai multi colegi, inclusiv Edigee.

Ai grija si la dealer, cu cat sunt mai exotici si exclusivisti. Oricum poti urmari un model prin toata EU.

Corect!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate