Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

Brackets vs gutiera dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,705
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdoktoru, on 03 februarie 2023 - 10:46, said:

ldpe.
Pai si Invisalign tot gutiera e! Înainte sa arunci cu invective, daca ești de meserie, trebuia să-ți dai seama ca despre alea e vorba la prețul ala!
Daca nu ești de meserie (sau pe lângă)... cu atât mai mult!
Indiferent , pretul este exagerat ! doar din cauza fitelor , da, fitele se platesc . 4500 Eu da, cand ii faci in 30 minute sunt bani de tigari dar daca muncesti pe un salar cinstit cam tragi .

Edited by ldpe, 03 February 2023 - 12:12.


#20
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 08.04.2008
Cred ca o a doua opinie a unui alt medic ortodont ar fi binevenita. Inainte de inceperea tratamentului ortodontic medicul recomanda sau chiar impune rezolvarea celorlalte probleme dentare existente (detartraj, carii, gingivita/paradontoza). Asa a fost si in cazul meu (a trebuit sa rezolv problemele cu gingia ce se retrasese destul de mult si sangera, vreo doua carii mici, o extractie ce a folosit ca spatiu liber pentru retractia dintilor). In momentul in care se pune aparatul igiena dentara e mai dificala si trebuie sa fie mai stricta.
Daca dintii sunt sensibili si instabili atunci medicul foloseste un "arc" mai subtire pentru o retentie mai delicata. La fel si cu elasticele ce se agata intre bracketi, se folosesc elastice mai subtiri incat sa nu se exercite un stres prea mare pe dinti. La controalele lunare medicul da arcul si elasticele jos si evalueaza dintii. Daca totul e ok, poate pune arc si elastice mai puternice.
Eu am avut aparat dentar fix cu bracketi ceramici pe ambele arcade. L-am purtat aproape 4 ani. Un medic ortodont bun stie ce forte trebuiesc aplicate asupra dintilor incat sa nu le compromita radacina.

Oricum dupa tratatementul cu aparat ortodontic vei purta cam toata viata aparat de contentie care se aplica pe fata interioara a dintilor si ii tine fixati pe pozitia definitiva

Edited by razvaldinho, 03 February 2023 - 12:56.


#21
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Salut. Desi subiectul e vechi, poate pentru alti cititori e de actualitate.
Eu am de ales intre Damon si Invisalign.
In aceeasi idee ca mesajul de mai sus, legata de dintii sensibili: am cativa dinti cu coronite temporare si acolo nu se pot aplica forte mai mari acolo, si atunci solutia este ca tratamentul dureaza mai mult pentru ca se vor aplica forte mai mici care vor duce la rezultat in timp mai lung. Avantajele invisalign : in multe cazuri tratamentul e mai rapid (la mine pe dos, mai lent), igiena (si mai importanta cand porti aparatul pentru ca se deplaseaza dintii!) mai rapid si usor de efectuat, mai usor cu mancatul, fara restrictii, estetica mai buna. Dezavantaj: pretul, si nu se preteaza neaparat la toate cazurile.
Confirm si chestia cu "impune rezolvarea celorlalte probleme dentare existente".

Informatiile de mai sus le am de la ortodont + stomatolog + cautat pe net.

Edited by cornel001, 05 October 2023 - 12:56.


#22
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.01.2024

View PostUnactorgrabit95, on 03 februarie 2023 - 01:19, said:

Am fost la ortodont pentru aparat dentar, după 'n' dosare și radiografii,tomografii, s-a ajuns la concluzia ca nu îmi pot pune aparat metalic cu bracketi ca am dinții foarte sensibili iar la forță puternica de mutare a dinților o sa risc sa îmi cada, sa pierd dintii. Singura soluție ar fii gutiera dentara, 4500 euro ...
Aparat metalic cu bracketi , gutiera , periuta de dinti , pasta dentara , ata dentara , apa de gura , guma de mestecat , dus bucal , etc. , etc. nu constituie decat esecul mintii omenesti in a gasi solutia optima pentru sanatatea danturii noastre . Toate acestea sunt o buna ilustrare a proverbului " Din cauza copacilor nu vezi pădurea "  ( https://dexonline.ro...cauza copacilor )
    Ne pierdem timpul , banii si sanatatea incercand fara succes diverse variante recomandate mai mult sau mai putin profesionist .
    Miliarde de semeni se lupta zi de zi cu afectiunile dentare , fara nici un rezultat notabil , care sa constituie calea de urmat pentru noi toti .
    Ca nu vor sau nu inteleg unii  , n-ar fi o mare problema , da' parca toti sunt hotarati sa o dea in bara .
    Cand solutia e simpla , extrem de avantajoasa , la indemana oricuin - Igiena orala impecabila de maxima eficienta .
       Vointa sa fie !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate