Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 

E greu sa pui singur faianta si gresie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,520
  • Înscris: 30.10.2003

 stefan0011, on 09 ianuarie 2023 - 13:14, said:

Nu te roade sa dai tu bani pe scule și sa le folosească ei și la urma sa I si plătești?
Sunt destui barbati care sunt pasionati de unelte. Le folosesc o data si apoi "las sa fie acolo, ca nu se stie niciodata". Eu nu-s genul asta, dar cunosc cativa.

Edited by Bursul, 09 January 2023 - 13:17.


#38
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 01.09.2021
Problema nu e sa le ai tu. Ci sa le dai lor. Vorbim de scule cât de cât uzuale, nu raritati foarte scumpe care le ai folosi o data în viata. Sa pui tabla fără foarfec...e greu ( pt beneficiar)/

Edited by stefan0011, 09 January 2023 - 13:22.


#39
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Conteaza si suprafata frate. Daca ai o baie de aia comunista de 2 pe 2 e o chestie, 100% se poate face din tutoriale. Daca ai o baie pe stil nou, multi metri patrati de gresie si faianta o sa iti blestemi zilele de cate materiale sunt de carat si cata munca e cand tu inveti la locul faptei. Ca referinta, cand faci ceva prima data dureaza minim dublu fata de unul care stie ce face.

#40
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 19.03.2022

 Bursul, on 09 ianuarie 2023 - 11:37, said:

Da, pe YT sunt destule. Insa inainte m-ar interesa cam cu ce se mananca pusul faiantei pe pereti. Poate e vreun coleg care are experienta si ne spune cum sta treaba.
Mi-am facut singur baia de la zero, adica daramat ziduri, ridicat ziduri, tencuieli, placari cu gresie si faianta, montat toata tubulatura , chiar si instalatia electrica,  iar in acest moment sunt in faza finala sa renovez bucataria, si toate la fel ca la baie, pereti curatati, tencuieli, o usa facuta intr-un zid de piatra, placare cu gresie si faianta pe toata suprafata in afara de tavan, mai mi-a ramas de montat mobilierul de bucatarie.
Daca ai mai mult de 8 clase si stii sa citesti niste instructiuni, eu zic ca vei reusi. In rest sa ai chef de munca.Posted Image

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,520
  • Înscris: 30.10.2003

 filipxxx, on 09 ianuarie 2023 - 13:26, said:

Ca referinta, cand faci ceva prima data dureaza minim dublu fata de unul care stie ce face.
Asta ar trebui sa o stie toata lumea. :D

#42
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,439
  • Înscris: 07.05.2018
@bursul, pui gresie la casa pe care voiai sa o faci? :))

#43
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Bursul, on 09 ianuarie 2023 - 13:08, said:



Pare usor...

Si mai ai si satisfactia muncii...."eu am pus gresia asta", uite ce bine a iesit. Parca zici ca Dorel face mai bine...nu face. Tu ai un interes direct sa-ti iasa bine...pe Dorel il intereseaza sa ia banii.

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

 mihaiC1, on 09 ianuarie 2023 - 12:27, said:

Au o "chestie" (gen diamant) cu varf din carburi de otel.. sa nu faci praf Posted Image Gauri poti da cu orice carota diamantata sau SDS fara percutie..
Nu... fara nicio carota - direct cu polizorul unghiular...
Mi-a facut mie faiantarul cand am schimbat in bucatarie.
Am pus sublerul pe gaura ca nu mi-a venit sa cred ce am vazut. Mai putin de 1 mm abatere.

#45
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,629
  • Înscris: 29.07.2013

 Bursul, on 09 ianuarie 2023 - 12:52, said:

Problema e ca meseriasii sunt putini si foarte ocupati.

Gaseste unu'  d-asta ocupat si intreba-l cat iti ia ca sa te tina o zi pe langa el la lucru. E deajuns sa inveti ce si cum :D

#46
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 01.08.2006
Nu e imposibil, asta e clar.
Fie ai indemanare naturala, fie iti maresti indemanarea prin exercitiu. Nu e greu sa pui faianta pe perete, dar intervine indemanarea cand vine vorba sa o pui drept, sa fie uniform de sus pana jos.
La fel, nu e greu sa faci compozitia pentru adeziv, dar e bine sa stii bine dozajul sa nu te trezesti ca-ti cade gresia de pe perete.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005

 sebulbus, on 09 ianuarie 2023 - 12:19, said:

....
distantierii cu pene se folosesc la placi mari, in general la placi rectificate.
la pereti inclusv am tencuit, ca sa indrept peretele.
am avut perete cu rupere de unghi, din cauza turnarii, fix acolo am pus imbibarea dintre placi

la pardoseala torni sapa, faci drept, iar gresia se pune cu adeziv de cativa mm.

#48
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Youtube te invata inclusiv ce scule iti trebuie, in rest timp si rabdare sa ai. Au aparut tot soiul de distantieri autonivelanti care iti usureaza munca.

#49
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,600
  • Înscris: 30.07.2006

 Bursul, on 09 ianuarie 2023 - 11:23, said:

Ma gandesc ca nu e cine stie ce stiinta. Poate trebuie un pic de indemanare.

Cam ce unelte si cunostinte iti trebuie sa te pui sa faiantezi singur baia?

Lasa pe unul care doar asta face.
Nu de alta,dar dupa ce termini treaba-greu sau usor- tot la concluzia asta o sa ajungi. :)

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 arg, on 09 ianuarie 2023 - 13:50, said:

distantierii cu pene se folosesc la placi mari, in general la placi rectificate.
la pereti inclusv am tencuit, ca sa indrept peretele.
am avut perete cu rupere de unghi, din cauza turnarii, fix acolo am pus imbibarea dintre placi

la pardoseala torni sapa, faci drept, iar gresia se pune cu adeziv de cativa mm.
la adeziv pe gresie ce zici tu 1-2 mm se dezlipeste placa
pui pe toata placa si cu gletiera cu zimti se intinde adezivul
sunt distantiere mici ptr gresie si faianta

Bursul ia un mester ocupat,nu cred ca vrei sa stai in genunchi sa dai autonivelanta si sa pui gresia
Am pus acum vreo 15 ani parchet click  in camere, mi-a luat ceva timp cu sotia sa facem. Nu mai repet experienta. Idem si ptr varuit,nu mi-a iesit ok reparatiile de glet.

#51
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 24.05.2010
Taicameo a pus acum 10 ani. Evident nu a iesit ca la cineva care pune zilnic, dar e acolo gresia si faianta dupa 10 ani. E mai dificil sa ramai eficient in materiale insa recuperezi din manopera ce nu o platesti. Dar vezi inainte recomandari despre cum se pune corect.... nu o pune pe mamaligi ca iti bati joc de ea

Edited by MooF2010, 09 January 2023 - 14:14.


#52
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,239
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am o casa de vacanta, unde am pus eu gresie ca si un fel de proiect propriu, pentru simplu fapt ca am fost interesat sa vad cum functioneaza, in perioada 2020 cand ma plictiseam in lockdown. Rezultatul a iesit chiar foarte ok, si inca tine fara probleme de 2 ani de zile.

Prima oara am curatat suprafata foarte foarte bine. Am pus folie de protectie pe perete, pentru ca gresia nu are voie sa vina fix pana in perete. Urmatorul pas a fost sa pun sapa autonivelanta ca sa aduc podeaua la o inaltime identa. Dupa ce se usuca este important sa masori inca odata suprafata si sa faci un plan pe hartie sau digital. Dupaia tragi o linie mijlocie pe verticala si orizontala (ca si o cruce) si incepi sa pui tu faianta in planul respectiv ca sa vezi cum o sa arate si unde o sa trebuiasca sa tai gresia. Eu m-am jucat in Photoshop si tinand cont de faptul ca nu a fost o camera foarte mare, a mers toata treaba destul de repede. Incepe sa pui gresia ori din mijlocul camerei, ori de pe un perete drept.

Dupaia pui adeziv si prima placa de gresie. Ai grija la adeziv sa nu prelucrezi prea mult de la bun inceput pentru ca se usuca foarte repede si fiind incepator nu o sa poti monta foarte rapid placiile de gresie. Plus ca le mai muti, le mai freci, le mai dregi si mai bine sa lucrezi cu mai putin. Dupa ce aplici placa de gresie pe adeziv, apasa foarte usor ca sa elimini aerul de dedesupt si sa se "lipeasca".

Aplica mereu distantiere de nivel, eu am folosit de 1mm. Te vor ajuta super mult sa ai o suprafata curata la sfarsit. Mi-am inchiriat o masina manuala de taiat gresia ca sa finalizez. Eu am avut doar pereti drepti, deci am putut sa tai cu masina fara probleme. Daca ai colturi atunci o sa ai nevoie de taietor de faianta, gen flex. La sfarsit aplici randurile pe perete, eu am pus de 10cm, dar asta in functie de preferinte.

Am lasat 24 de ore sa se intareasca totul si dupaia am aplicat chitul care nu e mare treaba.

Ca si unelte ai nevoie de:
- aparat taiat gresie
- eventual aparat taiere gresie automat (flex) si disc
- gletiera
- ciocan de cauciuc
- distantieri nivel + pene
- drisca cu burete
- mistrie
- boloboc

#53
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,211
  • Înscris: 15.01.2017

 Bursul, on 09 ianuarie 2023 - 11:23, said:

Ma gandesc ca nu e cine stie ce stiinta. Poate trebuie un pic de indemanare.

Cam ce unelte si cunostinte iti trebuie sa te pui sa faiantezi singur baia?

Daca si iohanis si-a pus singur faianta si gresia(el a spus asta), iti dai seama ce inginerie spatiala este. Daca nu ai doua maini stangi iese mai bine ca cea pusa de meseriasul.

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005

 bimmer90f30, on 09 ianuarie 2023 - 14:07, said:

....
folosesc gletiera cu dinti drepti de 10mm... nu iese 1-2 de adeziv ci vreo 2-4mm in punctele cele mai apropiate.
de obieci nu pun si pe placa ci doar pe jos/perete tras drept in asa fel incat sa prinda bule de aer. acoperirea finala fiind peste 80% (probabil cca 90-95%)

folosind cm11 dupa 10min o placa iese doar bucati. efectiv nu o poti scoate intreaga.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate