Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Problema boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
revox1

revox1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.03.2009
Salut si sarbatori fericite.
Am montat (cu instalator) un boiler ariston velis. Sa zic ca are 2 saptamani, dar de 2-3 zile am observat ceva ciudat. Camd dau drumul la apa calda timp de 3-4-5 secunde iese si ceva aer (fasaie). Mentionez ca se produce dupa ce sta boilerul ceva ore in ‘repaos’, gen 8-9-10 ore.
Mentionez ca s-a montat supapa de siguranta (si sens) si ceva anti (nu stiu ce) magnetic. Probabil pentru rugina ce vine pe tevi. Montate pe teava de apa rece, evident. Plus robineti si pe apa rece si pe calda.

Montarea s-a facut direct deasupra bateriei din cada cu cot + un T (nu cred ca e important asta).

Opinii legat de fasaitul ala? Apa e setata la 45 grade, nu opresc boilerul deloc. ‘Mesterul’ a aberat, in opinia mea, cu o explicatie. N-o zic, pt ca nu vreau sa influentez. Mersi

Edited by revox1, 27 December 2022 - 22:14.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu cred ca e ceva anormal. Acolo, sus se strang niste gaze.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,766
  • Înscris: 01.12.2001
Schimba. Instalatorul

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postrevox1, on 27 decembrie 2022 - 22:05, said:

Salut si sarbatori fericite.
Am montat (cu instalator) un boiler ariston velis. Sa zic ca are 2 saptamani, dar de 2-3 zile am observat ceva ciudat. Camd dau drumul la apa calda timp de 3-4-5 secunde iese si ceva aer (fasaie). Mentionez ca se produce dupa ce sta boilerul ceva ore in ‘repaos’, gen 8-9-10 ore.
Mentionez ca s-a montat supapa de siguranta (si sens) si ceva anti (nu stiu ce) magnetic. Probabil pentru rugina ce vine pe tevi. Montate pe teava de apa rece, evident. Plus robineti si pe apa rece si pe calda.

Montarea s-a facut direct deasupra bateriei din cada cu cot + un T (nu cred ca e important asta).

Opinii legat de fasaitul ala? Apa e setata la 45 grade, nu opresc boilerul deloc. ‘Mesterul’ a aberat, in opinia mea, cu o explicatie. N-o zic, pt ca nu vreau sa influentez. Mersi
EU patesc/pateam asa cand goleam boilerul si uitam sa mai dau drumul la baterie cand umpleam la loc cu apa.
Opreste-l intr-o zi sa nu consumi aiurea si lasa apa sa curga 10-20 minute, poate mai e ceva aer blocat pe acolo incapatanat.

Frumoase boilere. Dupa 4 ani incepuse sa fluiere cand incalzea apa. Era de la calcar pe rezistente.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,325
  • Înscris: 03.12.2005
Velis e in doua camere side by side, ceva mai greu de aerisit. Daca nu ai presiunea apei suficient de mare sa impinga aerul afara, se poate intampla.

Alta optiune e sa nu fie vorba de aer ci de alte gaze. Se intampla la instalatiile cu traseul format din mai multe metale. Mai ales otel si aluminiu amestecate.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,250
  • Înscris: 21.03.2020
Se mai intampla si cand se opreste apa... daca supapa de sens nu inchide corect (scapa apa inapoi pe coloana si intra aer). Nu e nimic deosebit.

#7
revox1

revox1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.03.2009
Hmm, inteleg. Mersi de opinii. :)

#8
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,583
  • Înscris: 13.02.2006
Alimentarea cu apa a boilerului se face din retea sau din hidrofor/pompa?
Daca e din hidrofor, e posibil ca acesta sa scape presiunea Clapet antiretur sau sorb defect) si impreuna cu o supapa de sens a boilerului neetansa, apa pleaca din boiler catre hidrofor si se goleste partial.

#9
revox1

revox1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.03.2009
Retea (bloc).

#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,583
  • Înscris: 13.02.2006
Verifica daca supapa de sens e montata corect-are o sageata pe ea.
Daca da, posibil sa fie defecta-cand scade presiunea pe reteaua de apa rece a blocului, apa iese din boiler si se creeaza o "depresiune" in interior.Care nu poate fi compensata de revenirea presiunii din retea fiindca nu are pe unde sa iasa aerul.
Compensarea se face cand dai tu drumul la apa calda.
Incearca sa inchizi robinetul de apa rece, si vezi daca se repeta fenomenul.

#11
revox1

revox1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.03.2009
M-am gandit si eu la faza cu apa rece aseara dar am zis ca poate’s idiot. Adica e logoc ca daca inchizi.. nu mai pierde apa prin coloana de apa rece si clar e o problema undeva la supapa/filtru magnetic. Mersi, revin.

#12
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.12.2022

View Postrevox1, on 27 decembrie 2022 - 22:05, said:

Salut si sarbatori fericite.
Am montat (cu instalator) un boiler ariston velis. Sa zic ca are 2 saptamani, dar de 2-3 zile am observat ceva ciudat. Camd dau drumul la apa calda timp de 3-4-5 secunde iese si ceva aer (fasaie). i
La mine bolborosește și asta când am montat alt hidrofor de putere f. mică(120W) dar nu mă deranjează!Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate