Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC
 Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!
 

Problema incalzire pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,328
  • Înscris: 03.12.2005
N-ai ce face cu 40-50 grade ca nu e calorifer. Ia si deschide debitmetrele alea pana saiba coboara in crestatura inelului de pe el si lasa-le asa pana maine.

#20
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008
Am pus pompa inapoi pe verde si mai verific de dimineata. Tot e diferenta intre temperatura setata in centrala (am scazut la 50, cat e maxim), si 40 cat arata dupa acel robinet, dar astept sa vad daca se schimba ceva pana maine.
Revin :)
Multumesc tuturor pentru ajutor!

#21
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 28.11.2017
"pana maine" teoretic inseamna pana ar veni cei ce se ocupa de garantie.
Sa nu dea cu aiureli cum ca "de ce ai umblat acolo" si sa faca figuri cu garantia.

Dar si eu as face aceiasi chestie, as da actuatoarele jos, as tine temperatura pe 50c timp de o ora si dupa as pune-o pe 30-35.
Macar sa ai caldura!

problema e electrica!

De panarea s-ar face cu un multimetru si acces la centrul de comanda.
ori nu dau termostatele comanda, ori centrul de comanda nu da mai departe comanda, ori actuatoarele fac figuri (slabe sanse sa faca toate).
Trebuie verificate voltaje!

Montarea lor la loc se va face cu "cerere de caldura" sa stea deschise!

#22
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 Razorel2k, on 13 decembrie 2022 - 20:56, said:

Am pus pompa inapoi pe verde si mai verific de dimineata. Tot e diferenta intre temperatura setata in centrala (am scazut la 50, cat e maxim), si 40 cat arata dupa acel robinet, dar astept sa vad daca se schimba ceva pana maine.
Revin Posted Image
Multumesc tuturor pentru ajutor!

Ai grup pompare amestec (o porcarie, am si eu), nu o sa ajungi veci pururi pe circuit cu 50, eu vad ca ai vreo 43 de grade pe circuit, unde ai gresie aproape ca te arde la picioare.
Oricum, misto instalatie, 3 termometre, nice, cine a facut-o a bagat ceva bani in dansa :) problema e utilizatoru :))

Edited by Ythrixium, 13 December 2022 - 23:00.


#23
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008
Am rezolvat.
Am sunat la cei ce se ocupa de garantie, si mi-au explicat prin telefon ce trebuie facut. Se pare ca e o problema cunoscuta la blocurile astea...
Un amarat de filtru, ce pare ca n-a fost curatat niciodata, gatuia tot sistemul. Am curatat ala si brusc si-au revenit toate, inclusiv temperatura. Posted Image
Acum o sa scad de la 50 de grade si o sa ajustez debitul, ca si asta merge acum.
Multumesc tuturor de ajutor!

Attached Files


Edited by Razorel2k, 14 December 2022 - 11:24.


#24
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

 Razorel2k, on 14 decembrie 2022 - 11:23, said:

Un amarat de filtru, ce pare ca n-a fost curatat niciodata, gatuia tot sistemul. Am curatat ala si brusc si-au revenit toate, inclusiv temperatura. Posted Image
Daca nu ma insel si ce ai scos este sita de la filtrul Y din stanga robinetului de amestec atunci ai o problema si nu ai rezolvat decat partial deoarece ai toata instalatia plina de moloz si trebuie curata din mai multe motive

#25
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,520
  • Înscris: 03.11.2009

 Ythrixium, on 13 decembrie 2022 - 22:54, said:



Ai grup pompare amestec (o porcarie, am si eu)
... problema e utilizatoru :))
Ai cam dat-o-n bara cu comentariul asta (ma rog, tu ai dat-o-n bara si cu incalzirea ta in pardoseala), utilizatoru' a rezolvat problema simplu, rapid si elegant.
Daca tot vrei sa te dai rotund ca "stii", evita sa spui ca GPA la IPAT este o porcarie 🤪

#26
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,520
  • Înscris: 03.11.2009

 Razorel2k, on 14 decembrie 2022 - 11:23, said:

Am rezolvat.


Bravos 👍

O sa se mai acumuleze ceva mizerie, mai cureti filtrul ala dupa vreo saptamana 😉

#27
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008

 bansh3, on 16 decembrie 2022 - 01:10, said:

Daca nu ma insel si ce ai scos este sita de la filtrul Y din stanga robinetului de amestec atunci ai o problema si nu ai rezolvat decat partial deoarece ai toata instalatia plina de moloz si trebuie curata din mai multe motive

 Costi_68, on 16 decembrie 2022 - 05:38, said:

Bravos ��
O sa se mai acumuleze ceva mizerie, mai cureti filtrul ala dupa vreo saptamana ��
Da, de acolo este filtrul.
O sa il curat cam la 2 saptamani, cateva luni la rand, la recomandarea astora. Sper sa fie suficient :)

Edited by Razorel2k, 16 December 2022 - 08:53.


#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,328
  • Înscris: 03.12.2005
Ar fi bine sa clatesti pe rand fiecare circuit daca poti duce un furtun pana la distribuitorul ala. Nu imi dau seama din ce balta au luat apa cand au umplut instalatia aia.

Daca inchizi toate circuitele de pardoseala poti sa impingi apa curata si in restul instalatiei, dar sa o prinzi la iesire pe la filtrul ala, nu tot prin distribuitor.

#29
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 Costi_68, on 16 decembrie 2022 - 02:09, said:

Ai cam dat-o-n bara cu comentariul asta (ma rog, tu ai dat-o-n bara si cu incalzirea ta in pardoseala), utilizatoru' a rezolvat problema simplu, rapid si elegant.
Daca tot vrei sa te dai rotund ca "stii", evita sa spui ca GPA la IPAT este o porcarie ��

Daca in cazu de fata omu' a rezolvat elegant situatia, nu inseamna ca gpa-u nu e o porcarie, dar in loc sa imi spui mie ca am dat-o in bara, ca mai mult nu poti, demonstreaza cat de expert esti si explica ce rol are gpa-u ala, ca eu nu vad vreun avantaj sa amesteci apa rece cu calda cand ai doar 40-50 de grade din centrala.

#30
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,520
  • Înscris: 03.11.2009

 Ythrixium, on 18 decembrie 2022 - 15:53, said:


... demonstreaza cat de expert esti si explica ce rol are gpa-u ala, ca eu nu vad vreun avantaj sa amesteci apa rece cu calda cand ai doar 40-50 de grade din centrala.

Deci, eu sunt departe de a fi expert, sunt doar simplu utilizator, dar am inteles rolul GPA.

Tu ai dreptate pana la un punct, cand spui ca nu vezi avantajul sa amesteci apa rece cu cea calda. De fapt chiar si aici esti lejer pe langa subiect, pentru ca de fapt se amesteca apa din tur cu cea din retur.

Practic, GPA limiteaza cresterea/scaderea brusca a temperaturii in circuitele de incalzire in pardoseala, deci aportul de caldura se face incet, astfel incat sa se evite dilatatia/contractia sapei si a finisajului, ceea ce in timp duce la crapaturi, chiar daca nu le vezi... ele sunt acolo daca fortezi sistemul.

Mai mult decat atat, GPA nu da voie sa bagi agent cu 50*C in circuite, ci doar un maxim de 32-35... pentru ca un IPAT construit dupa carte nu are nevoie de mai mult, astfel incat sa obtii o temperatura de comfort de 22-24 in camera.

IPAT nu este calorifer, ai inteles ceva pana acum? 😉

Edited by Costi_68, 19 December 2022 - 06:00.


#31
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Eu am inteles, din pacate tu nu ai inteles...sau nu stii sa citesti.
Eu te-am intrebat care e rolul unui gpa in cazul unei centrale care stie sa regleze singura caldura, ca nu mai suntem pe centrale din 1980.
Care e diferenta intre a da direct 35 pe centrala (35 pe circuit-fara gpa) si 45 in centrala pe care il mixezi cu returu sa ai tot 35 pe circuit? Sau iti place sa pierzi din randamentul condensarii?
Ah stai, nu stii, pentru ca nu esti expert, bine ca imi dai mie lectii, sa te simti bine ca esti cool pe forum, mai ai de mancat costica.

#32
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,520
  • Înscris: 03.11.2009

 Ythrixium, on 19 decembrie 2022 - 12:56, said:


Ah stai, nu stii, pentru ca nu esti expert, bine ca imi dai mie lectii...

M-ai intrebat de rolul GPA, ti-am dat un raspuns, legat de "A" 😉

Presupun ca deja stii, asa ca nu esti interesat sa afli parerea mea despre "P"

Bafta 👍

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate