Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android
 HR - nota de relatie?

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...
 

Cont Facebook spart

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,241
  • Înscris: 30.08.2006
Facebook are gauri de securitate catastrofale. Eu primesc mesaje pe mail de la facebook legate de alte conturi ce-mi permit resetarea parolei si a numarului de telefon pentru recuperarea lor. Practic Facebook imi solicita sa-mi recuperez paginile altora. Dupa ce am reusit foarte usor sa sterg un numar de telefon de recuperare al unui utilizator din America Latina, am bagat toate mesajele de la Facebook in spam. Nu am nici o incredere in reteaua asta si pentru mine nu exista Facebook. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce poate face un hacker experimentat la reteaua asta svaiter. Acum cu aparitia AI-ului, o sa fie o bagatela sa spargi orice cont de Facebook.
Un exemplu:
Attached File  Screenshot_11.png   55.92K   27 downloadsAttached File  Screenshot_12.png   35.86K   25 downloads

Edited by Leo2006, 12 July 2023 - 09:28.


#20
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012

View Postthalon8, on 27 mai 2023 - 22:57, said:

Salut, vreau sa vin cu o solutie pentru voi, am trecut si eu de 2 ori prin aceasta situatie si am experienta in a recupera contul. In primul rand nu trebuie sa va panicati, este usor de recuperat un cont de facebook, aveti nevoie doar de un dispozitiv pe care ati mai fost conectat. Daca aveti un dispozitiv pe care ati fost conectat tot ce trebuie sa faceti este sa selectati optiunea „am uitat parola” sa introduceti emailul sau numarul de telefon si daca nu mai aveti acces la ele sau daca au fost schimbate sa selectati optiunea „nu am acces la acestea” si sa urmati procesul de recuperare, va recomand sa folositi metoda prin care sa va confirmati identitatea prin documente, adica carte de identitate (ID). Este foarte important sa folositi o adresa de email noua pentru a va recupera contul, astfel sunt sanse mult mai mari sa il recuperati. Daca folositi un cont care a fost folosit in trecut impreuna cu un cont de facebook sunt sanse sa nu primiti emailul cu datele de recuperare sau sa il primiti foarte tarziu. IMPORTANT. Daca nu mai stiti ID-ul contului este simplu sa il aflati, doar trebuie sa intrati de pe un pc pe facebook pe profilul dumneavoastra si la adresa URL, cea din partea de sus a browserului, va scrie si ID ul contului (ex: https://www.facebook.com/anonim2344, in aceasta adresa ID ul este anonim2344). Nu uitati ca trebuie sa folositi un dispozitiv cu care ati fost conectat la cont in trecut si care sa nu fi fost formatat sau sterse datele aplicatiei sau aplicatia. Facebook nu salveaza adresa ip a dispozitivului si salveaza local in datele aplicatiei log-urile. Sper sa va fie de ajutor si daca aveti alte intrebari le puteti lasa aici si o sa incerc sa intru sa va raspund in limita timpului meu disponibil.
Am facut toate astea. am incarcat si cartea de identitate, am intrat si de pe alt dispozitiv, am folosit alta adresa dai mail pentru recuperare si ma lovesc mereu de aceeasi problema: in loc sa primesc mail cu codul de recuperare, primesc o notificare criptata e la Facebook, cu 2 fisiere criptate atasate care nu se pot deschide.

#21
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Va salut!
Intampin si eu o problema: De vreo 2 zile, neputand sa mai accesez FB,  am primit mesaj de la FB cum ca mi-au blocat contul pt. ca l-ar fi accesat altcineva. (ceea ce personal nu prea as crede, folosesc laptopul o data la cateva zile, nu intru pe pagini aiurea , are windows11, am 10 prieteni maxim pe FB, nu dau aiurea add, nu trimit mesaje la necunoscuti, nu accesez contul de pe telefon etc).

Imi cere sa confirm contul, trimit poza cu buletinul, imi spune ca e ok si ca mi-au deblocat contul si il pot folosi. Cand sa ma conectez...pauza, imi spune ca acest cont a fost blocat(pot relua procedura de deblocare, incarc iar buletinul, imi zice ca e ok...). Pot schimba parola, pot vedea pe mail sugestii noi de prieteni sau daca cineva mi-a trimis vreun mesaj dar nu ma pot conecta.

Am incercat sa ma conectez si de pe telefon si imi zice ca : Am analizat contul tau si am constatat ca in continuare nu respecta standardele comunitatii privind identitatea autentica si integritatea conturilor ( asta dupa ce ei au zis ca e ok, eu am poze cu mine reale si s-a putut compara cu poza de buletin). Si imi zice ca mi s-a dezactivat contul si ca nu mai pot cere alta analiza a acestei decizii.

Ce as mai putea face? Multumesc!

Edited by sandu222, 28 April 2024 - 16:10.


#22
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
E ironic ca in continuare primesc mesaje de la Facebook pe whatsupp care suna asa: ^inca nu ai deblocat contul de FB. Linkul de deblocare va expira pe mai 12 2024 at 4:58PM. Te rugam sa te conectezi la cont inainte de aceasta data. Mai jos am link cu Deblocheza-ti contul.

De parca eu n-am incercat sa deblochez contul....

Edited by sandu222, 29 April 2024 - 16:04.


#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,241
  • Înscris: 30.08.2006
E am patit la contul de twitter sa mi-l inchida pentru ca nu respect nu stiu ce. Nu l-am folosit niciodata si acesta e primul mail primit de la ei. M-au amenintat sa nu incerc sa-mi fac un alt cont si sa nu i-au legatura cu suportul pentru ca voi fi ignorat. Inafara ca mi-am facut cont la ei pe la inceputuri si eu i-am ignorat permanent.
Conturile sunt proprietatea lor impreuna cu toate informatiile pe care le scrieti. Nu va atasati de niste conturi ce nu va apartin. Asa cum s-a evaporat yahoo messenger asa si facebook o sa dispara pana la urma. Nu mi-as da niciodata datele personale unei retele de socializare care le pot folosi in scopuri de marketing. Au metode sa ocoleasca regulamentele UE.

Edited by Leo2006, 29 April 2024 - 18:31.


#24
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 21.05.2019
Nu ai ce sa mai faci. Daca ti-a sters nr de telefon! Sanatate!

#25
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.04.2007
OK. Mi-a fost si mie spart contul de facebook. Cu toate cam descoperit in mai putin de o ora problema, nu am reusit sa fac nimic urmand pasii si tutoriale de pe net.
Am primit:
mail1 : ca am adaugat o adresa de email noua (ceva locatie USA)
mail2:  ca am resetat parola
mail3 : ca am sters adresa veche (adresa mea)
Aveam nr. de telefon asociat contului. Cand incerc pasii de recuperare imi zice ca adresa mea de email nu este asociata nici unui cont si sa-mi fac cont nou. Numarul de telefon: zice ca gaseste unul foarte asemanator dar i-a schimbat prefixul cu unul de SriLanka. Numarul in sine e acelasi dupa terminatie doar prefixul difera. Si uite asa ma invart intr-un cerc vicios: mi se pare un sisitem de tot kktul acest Facebook.

Aveti vreo idee cum as putea recupera contul?

#26
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 21.05.2019
Nu ai cum, am incercat si eu sa recuperez un cont furat. Daca ti-a scos mailul si ti-a schimbat nr de telefon, adios! Am facut alt cont respectivei persoane si aia e!

#27
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.04.2007
Am reusit sa recuperez contul: din ce am studiat pe net eu am reusit sa intru de pe browserul edge de pe laptopul de la munca. In mod normal cand intram de la munca foloseam google chrome. La fel si de acasa tot google chrome utilizam. Citind pe net, unde tot gaseam ca sa te conectezi cu device cu care ai mai fost logat in trecut, am incercat cu browserul edge si am tot introdus user si parola veche (chiar daca emailul era schimbat, la fel si parola si nr de telefon).
Si da la fel am patit si eu: ma invarteam intr-un cerc vicios cu sisitemul facebook recovery, care te duce intr-o bula: ideea este sa nu te dai batut. Si am mai trimis si email la o adresa de [email protected] si [email protected] unde am atasat o copie dupa buletin si am dat detalii despre ce s-a intamplat: gen adresa de email, mi-a fost hackuit contul, au atasat adresa "x" de email, aveam nr de telefon y atasat la cont, a fost schimbat etc.

Sper sa ajute si pe alti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate