Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

Alternativa mai sigura decat Revolut

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 07.01.2014
Clar. Milionarii si miliardarii lumii țin banii cash, la saltea.

Happy Hour au 3 banci la ora actuala: Unicredit, Intesa si Raiffeisen.

ING in limita de 2000€/luna ofera un curs “personalizat”, nu la curs BNR.

#20
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

 alexupb1, on 21 noiembrie 2022 - 12:29, said:

Salutare,
O mica parte din economii o am pe Revolut in valuta (diverse monede). M-am gandit ca in caz de criza in Romania si probleme cu leul, e bine sa am ceva valuta care sa asigure traiul pe 2-3 luni pana te dezmeticesti ce faci. Sa nu tin toate ouale in acelasi cos Posted Image
Pana acum am folosit Revolut pentru ca e foarte usor de folosit, nu sunt comisioane si e cursul bun.
Acum ma gandesc, chiar daca nu este o suma foarte mare, sunt niste bani munciti si nu vreau sa risc pierderea lor.
Daca ma uit in aplicatie, la informatiile aferente fiecarui cont apare ca banii sunt garantati de sistemul bancar din Lituania ...iar la contul in USD nu apare nimic despre garantare. Parca nu imi inspira prea multa incredere...si mai este si razboiul cu Rusia...
Asa ca ma gandesc sa mut conturile in valuta din Revolut la alta banca mai sigura.
Imi puteti spune o banca alternativa care sa implice costuri cat mai mici (ideal ar fi 0 ca la Revolut Posted Image ), sa pot avea conturi in diverse valute (euro, dolar, franci elvetieni etc), internet banking si sa fie cat mai sigura ? Salariul nu as vrea sa il mut la alta banca, il am la ING.
As putea sa fac conversia leilor in valuta cu Revolut si apoi sa transfer valuta la banca mai sigura.
Folosesc Orange Money de la lansare, au curs foarte bun si comisioanele sunt zero.
Ca fapt divers BT m-a taxat cu 150 de lei la plata a 1700 de euro prin booking pentru comisionul bancii centrale a lu peste, Orange mi-a luat zero comision pentru mai bine de 4000 de euro achitati prin ei atat pe booking cat si la POS-uri din UE si nonUE !
Nu mai zic de curs ca am prins si sub BNR !
Altfel Raiffeisen avea ceva ora vesela la schimb valutar !

#21
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 20.05.2013

 daddypuff, on 21 noiembrie 2022 - 18:58, said:

Clar. Milionarii si miliardarii lumii țin banii cash, la saltea.

Happy Hour au 3 banci la ora actuala: Unicredit, Intesa si Raiffeisen.

ING in limita de 2000€/luna ofera un curs “personalizat”, nu la curs BNR.

In completare: Raiffeisen are happy hour numai pt EURO in limita a 1500 euro, Unicredit are happy Hour pt Euro si USD, in limita a 1000 euro/zo ( sau echivalent un USD) iar Intesa are happy hour pt toate valutele in care ai conturi deschise la ei in limiata a 1500 euro /zi sau echivalent in moneda convertita. Comisionul de administrare pe cont curent era cca 4 ron/cont

#22
catalin707

catalin707

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.11.2022

 dtd234, on 21 noiembrie 2022 - 18:25, said:

Banii nu se tin in banca decat daca iti place sa nu fie ai tai.
In banca se tin maxim 2000 de euro, adica fix cat sa ai de cumparaturi cu cardul.
Restul se tin cas, pana la 10.000 de euro, si peste aceasta suma se cumpara ceva de cei, dar nu aur, telefoane, electronice
corect, cum am facut si eu dar cand cash-ul creste si vrei sa iei o proprietate , nu mai ai cum sa ii pui in banca ca te intreaba de unde ii ai :(

#23
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 29.03.2017
Tu faci plăti atunci când cumperi o proprietate cu cash?


#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Ce dragut. E induiosator cum ai senzatia ca in caz de colaps financiar unele banci se duc pe copca si altele raman in picioare.

Daca se duc bancile, ne ia dracu pe toti. Banii fara banci nu mai valoreaza aproape nimic. Adica la propriu, in lipsa unui sistem bancar banii isi pierd 90% din valoare sau mai mult (daca asa cu banci cu tot au pierdut deja 15-20% din valoare).

Nu stiu cati bani ai, dar daca sunt sa zicem sub 10-20k de euro, tine-i intr-un seif acasa. Doar nu te lauda cu asta pe la tovarasi.

Edited by abac, 22 November 2022 - 07:06.


#25
alexupb1

alexupb1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.09.2006

 odastramosilor, on 21 noiembrie 2022 - 14:08, said:

daca-s mici eonomiile, cel mai bine e in oiro.
ce înseamnă oiro?

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,636
  • Înscris: 24.02.2017

 alexupb1, on 22 noiembrie 2022 - 11:45, said:

oiro?


Euro  :)

#27
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 09.01.2010
https://invatagerman...tie-in-germana/

EU
Diftongul eu se pronunță oi. Exemple comune includ cuvinte precum Europa (oiropa) sau Euro (oiro).

#28
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 07.01.2014

 catalin707, on 21 noiembrie 2022 - 23:28, said:

corect, cum am facut si eu dar cand cash-ul creste si vrei sa iei o proprietate , nu mai ai cum sa ii pui in banca ca te intreaba de unde ii ai Posted Image

închiriezi o dubă, angajezi doi zilieri, încărcați duba cu ”cash” și-l duci la bancă.

dacă te întreabă de unde-i ai arăți și tu o poză cu fetițele scoase la muncă din Elveția.

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,636
  • Înscris: 24.02.2017

 catalin707, on 21 noiembrie 2022 - 23:28, said:

corect, cum am facut si eu dar cand cash-ul creste si vrei sa iei o proprietate , nu mai ai cum sa ii pui in banca ca te intreaba de unde ii ai Posted Image


Cine te opreste sa deschizi mai multe conturi mici, la mai multe banci ? In felul asta nu trezesti suspiciuni. Plus ca ai adeverinte de salariu sau alte contracte (depinde ce ai facut in trecut). Sau poate ai vandut o proprietate care isi fusese lasata mostenire. etc.

#30
Cryptofriendly

Cryptofriendly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.05.2020
Eu am cumparat Aur de la Paysera, il pot vinde imediat din aplicatie, si apoi pot transfera RON sau EURO catre orice alt cont bancar.

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,218
  • Înscris: 05.05.2003
Are cineva experiente cu ZEN.COM ?
Este un fel Wise (cred ca nu il depaseste la comisioane) mai exact e multi-valuta.
Mi-am facut cont deoarece are atat fiat cat si cripto cfd pe platforma plus ca exista si o colaborare cu Binance
Nu voi rula sume 10K+ (ma gandesc chiar la sume pana in 4-5K) ma intereseaza doar sa fie ok si sa nu blocheze aiurea, cum se mai intampla la Revolut... taxa de 1 Euro lunar nu ma deranjeaza (sunt pe planul Gold) si nici comisioanele mai mici de 1%

Edited by rz, 22 November 2022 - 18:09.


#32
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 09.01.2010
Doar cu putina bunavointa si doua click-uri, vedeai ca este topic separat.

https://forum.softpe...aa-din-romania/

Edited by mykero, 22 November 2022 - 18:42.


#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,636
  • Înscris: 24.02.2017

 Cryptofriendly, on 22 noiembrie 2022 - 17:15, said:

Eu am cumparat Aur de la Paysera, il pot vinde imediat din aplicatie, si apoi pot transfera RON sau EURO catre orice alt cont bancar.


Paysera este o companie cu capital 100% lituanian.  O fi de bine, o fi de rau ?  Spune-ti voi.

#34
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

 Bogotta, on 23 noiembrie 2022 - 08:27, said:

Spune-ti voi.


Spune-m, spune-m.

#35
Cryptofriendly

Cryptofriendly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.05.2020
Daca ma gandesc cat de repede poate ajunge armata sovietica la Vilnius, e de rau. Daca ma gandesc ca se vor rezuma doar la Ucraina, nu imi fac probleme pt Paysera, au licenta nr 1 emisa de Banca Nationala a Lituaniei acum 10 ani, au avut profit in fiecare an, par destul de seriosi

#36
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 17.05.2010

 iRunaway, on 21 noiembrie 2022 - 13:24, said:

Iti deschizi conturi la Libra (lei si valuta), costuri 0 si fara conditii de incasare salariu la ei etc.
Libra este o bancă minusculă din România. Revolut este una dintre cele mai mari neo-bănci din lume. Eu am mai multă încredere în Revolut decât în Libra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate