Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Cousteau !

Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Generator 4-12Hz

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Pai scrie 4-12Hz.

Edited by miron1947, 27 December 2009 - 18:32.


#20
nelucristian2009

nelucristian2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.06.2009

View Postmiron1947, on 27th December 2009, 18:31, said:

Pai scrie 4-12Hz.

Daca citeai mai sus, ai fi vazut ca am postat urmatorul mesaj:

Salut,

As dori sa-mi contruiesc un emitator de frecvente extrem de joase (0.03 - 40 Hz) utilizand integratul 555.
Am un oscilator facut cu NE555 care poate emite frecvente cuprinse intre 0.03 si 40 Hz, dar problema e ca nu stiu cum se le transmit in aer. Puterea emitatorului as vrea sa fie foarte mica, sa emita pe o distanta maxima aproxmativa de 1 m.

Ma poate ajuta cineva cu vreo schema ?


Multumesc anticipat




Eu facusem un nou topic pentru acesta intrebare, dar un moderator mi-a mutat mesajul pe topicul "emitator 4-12 Hz"

Edited by nelucristian2009, 27 December 2009 - 22:35.


#21
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Este aceeasi situatie. OK?

#22
nelucristian2009

nelucristian2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.06.2009
Nu are nimeni nici o schema de emitator de frecventa foarta joasa ?

#23
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Mult mai simplu ar fi sa fol. PC-ul .Intr-un program de editare audio ( Cooledit de exemplu)   generezi pe un canal un semnal de 500hz iar pe cealalt canal generezi   500Hz+f     unde f=frecv dorita .
   Presupunand ca ai o pereche de boxe PC ( oricat de slabe pentru ca nu ai nevoie decat sa redea o frecv de aprox 500Hz) ,  apropii cat mai mult cele  boxe , mentinand membranele in acelasi plan (practic apropii cat mai mult boxa stanga de cea dreapta , fara a le roti ) . O sa auzi trei semnale :
  500Hz
  500+500+f =  1kHz+f
  500-500  -f =  f

#24
nelucristian2009

nelucristian2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.06.2009
interesant, nu am stiut asta.
Dar din cate stiu eu in acest fel doar mintea este infleuntata,  si nu cred ca are nici o influenta asupra unei persoane surde. Nu-i asa ?
Cum as putea emite in aer frecvente ultra-joase(0.03Hz-40Hz) ? Ca si unde radio

Oricum, si asa folosind boxele, tot ar fi ceva.

Mersi pentru info

#25
nelucristian2009

nelucristian2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.06.2009
Topicul poate fi inchis. Am aflat ce am vrut sa aflu

#26
t1000_Android

t1000_Android

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.08.2007
Salut!

Am gasit intr-o carte de cibernetica o chestie destul de interesanta si anume: undele electromagnetice de frecvente foarte joase ( 2-4 Hz ) au un efect benefic asupra creierului. Am facut o schema de oscilator sinusoidal cu punte Wien care genereaza oscilatii de la 300 mHz la 15 Hz. Intrebarea mea este cum propag cel mai bine aceste unde in spatiu? Vreau ca intensitatea lor sa fie cat mai mare...  :D

Edited by t1000_Android, 20 February 2010 - 15:46.


#27
udaniel89

udaniel89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2010
Unde electro-magnetice nu poti emite la frecvente asa de joase. Acestea nu se incadreaza in spectrul radio.
Poti genera un camp magnetic utilizand o ditamai bobina.

#28
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
De ce nu cauti informatii despre ELF (Extremely Low Frequency)?

Poti incepe de aici: http://en.wikipedia....y_low_frequency - informatie in sensul strict al cuvantului
Pe urma te poti informa putin in legatura cu terapia ELF: http://www.bodyalche...Terapie ELF.pdf - informatie oferita intr-un mod putin comercial
Apoi putina teorie legata de campurile magnetice de frecventa extrem de joasa: http://www.encyclope...G1-4684112.html

Si niste aplicatii (cred ca s-a mai amintit pe aici despre ele): http://harpgamer.com...?showtopic=3527
http://media.photobu...e/ELF_comms.jpg

#29
t1000_Android

t1000_Android

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.08.2007
Udaniel89, pai asta si vreau: sa generez un camp magnetic cu frecventa foarte joasa si putere mare. Cand ai spus "ditamai bobina", la ce dimensiuni te refereai?

Pelikanu multumesc pentru raspunsuri, se pare ca undele asa joase au si efecte benefice si efecte negative.

#30
udaniel89

udaniel89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2010
http://www.vlf.it/ea...p/_easyloop.htm iata un site in care este tratat subiectul dimensionarii unei antene pentru frecvente extrem de joase.
Desi ei vorbesc acolo despre receptie, calculul este valabil si pentru emisie.

#31
t1000_Android

t1000_Android

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.08.2007
Multumesc udaniel89. Mi-am facut si eu ceva timp de cautare si am dat peste asta:

http://images.google...p...&tbs=isch:1

#32
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009
Salutare !
Am si eu o rugaminte la cei profesionisti de pe acest forum,doresc si eu o schema de generator de frecventa joasa(0,5-30hz)cu reglaj intre aceste valori.poate sa mai discutat despre acest lucru dar eu nu am gasit.mentionez ca sunt un amator in domeniu,adica sunt chiar la inceput.
Va multumesc anticipat. :D

#33
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
ai uitat sa ne spui, cam ce-ar trebui sa genereze acel generator. pt semnale dreptunghiulare, cel mai simplu cred c-ar fi unul cu un 555. e un integrat de uz general, se gaseste peste tot ,aproape gratis.

#34
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

View Postkorsar, on 17th June 2010, 20:35, said:

ai uitat sa ne spui, cam ce-ar trebui sa genereze acel generator. pt semnale dreptunghiulare, cel mai simplu cred c-ar fi unul cu un 555. e un integrat de uz general, se gaseste peste tot ,aproape gratis.
pai si o schema ceva ?repet sunt un incepator si sincer...nu am pe nimeni sa ma ajute... ideea mea e sa-mi construiesc un ELF,sunt sigur ca stiti despre ce e vb,ceva de genu,si sa pot ajusta frecventa intre 0,5-30hz

Edited by House13, 17 June 2010 - 19:55.


#35
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,153
  • Înscris: 25.02.2007
Am vazut pe aici cereri de 0.0ceva Hz. Si am zis sa va dau o sugestie.. Luati un magnet, ii puneti un motoras (poate cu un reductor) si gata ciorba electro-magnetica.
Pentru domeniul acustic.. ceva similar. Un ventilator invartit cu totul (sau invartit ghidul de aer peste ventilator).

Si asa puteti face cele mai joase frecvente pe care le doriti.

p.s. la ventilator, se mai poate varia turatia elicei si inversarea sensului de rotatie (motor de c.c.)

#36
SorinMT

SorinMT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.08.2008

View Postnelucristian2009, on 27th December 2009, 18:30, said:

Nu cred ca exista difuzor care sa poata reproduce frecvente mai mici de 1 Hz

Frecventa de 1Hz este un impuls pe secunda, deci se aude un pocnet in difuzor, depinde de amplitudine si de forma semnalului ( sinusoidal, impuls dreptunghiular, etc.). NE555 genereaza semnal dreptunghiular. Pentru ce iti trebuie ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate