Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
prescriere datorii pariti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Conectare in BMPT

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012
Buna ziua,

Am instalat un BMPT standard, cu doua parti - una sigilata care contine contorul si siguranta master si cea de-a doua care contine regleta cu conexiuni care duc spre casa (ca in poza).

Vreau sa instalez o priza de putere pentru masina si as vrea s-o conectezi direct aici - fie sa inlocuiesc regleta cu una cu doua iesiri, fie sa pun niste cleme de derivatie. Sugestia asta a fost facuta chiar de echipa de la Electrica venita sa monteze BMPT-ul.

Instalatia va fi facuta de un electrician autorizat.

Intrebarea este daca Electrica ar putea comenta ceva cu privire la asta. Am auzit niste pareri cum ca o singura conexiune ar fi permisa acolo, dar as vrea sa verific.

Multumesc.
Attached File  IMG_20221102_120111.jpg   144.87K   68 downloads

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,319
  • Înscris: 07.11.2006
De la bornele contorului toata instalatia este a ta, OD nu se baga. Faci ce vrei pe parcela ta.
De asta ai sigilata partea cu contorul, acolo n-ai ce cauta.In rest faci cum ti-e mai bine.

#3
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
cu impamantarea cum stai? ai facuta separata, la casa?

 mgi7, on 07 noiembrie 2022 - 13:34, said:

Vreau sa instalez o priza de putere pentru masina si as vrea s-o conectezi direct aici -


#4
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012
una la casa si una la bmpt. De ce?

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Ai grija si la grosimea firelor raportat la puterea consumata!

#6
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Partea sigilata nu trebuie sa contina siguranta principala, aia trebuie sa fie accesibila consumatorului.
Daca ar fi dupa mine, as face conexiunea pentru masina in tabloul general al casei, cu un circuit protejat de o diferentiala trifazica cu declansare la 30 mA.

#7
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012
Nu pot sa fac in tabloul principal, pentru ca firele care duc in casa sunt de 6mm si nu tin si casa si statia. O sa pun o siguranta separata pe circuitul nou, afara.

Siguranta principala e in partea sigilata, dar are o fereastra de acces.

#8
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cred ca se poate. Ai loc berechet sa lungesti sina aia DIN si sa mai adaugi o rigleta.

#9
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012
Multumesc pentru raspunsuri!

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

 mgi7, on 07 noiembrie 2022 - 13:34, said:

Buna ziua,

Am instalat un BMPT standard, cu doua parti - una sigilata care contine contorul si siguranta master si cea de-a doua care contine regleta cu conexiuni care duc spre casa (ca in poza).

Vreau sa instalez o priza de putere pentru masina si as vrea s-o conectezi direct aici - fie sa inlocuiesc regleta cu una cu doua iesiri, fie sa pun niste cleme de derivatie. Sugestia asta a fost facuta chiar de echipa de la Electrica venita sa monteze BMPT-ul.

Instalatia va fi facuta de un electrician autorizat.

Intrebarea este daca Electrica ar putea comenta ceva cu privire la asta. Am auzit niste pareri cum ca o singura conexiune ar fi permisa acolo, dar as vrea sa verific.

Multumesc.
IMG_20221102_120111.jpg
Electricianul autorizat stie asta, nu iti bate capul. Daca o face legal nu ca ciubuc in timpul liber.

Edited by jm2010, 08 November 2022 - 11:01.


#11
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012
Eh, nu ar fi bine daca toti electricienii si-ar sti meseria cum trebuie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate