Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Mini sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postadynis, on May 7 2006, 01:05, said:

cat a costat acest lenco ?...

nu stiu daca e foarte important: 200 de lei.

da' e de precizat ca e alcatuit doar din "tunner" si CD player

#38
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postbrebe85, on May 7 2006, 20:21, said:

nu stiu daca e foarte important: 200 de lei.

da' e de precizat ca e alcatuit doar din "tunner" si CD player
Pai cred ca din raspunsul celor de la Lenco rezulta ca pentru o receptie ok trebuie sa folosesti o antena externa. Nu am inteles daca aparatul ere un conector sau trebuie sa-l desfaci tu ca sa-l gasesti in interior.
Conecteaza dipolul de pe bloc si vezi atunci cum se aude ! Bafta !

#39
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postrvic77, on May 8 2006, 13:20, said:

Pai cred ca din raspunsul celor de la Lenco rezulta ca pentru o receptie ok trebuie sa folosesti o antena externa. Nu am inteles daca aparatul ere un conector sau trebuie sa-l desfaci tu ca sa-l gasesti in interior.
Conecteaza dipolul de pe bloc si vezi atunci cum se aude ! Bafta !

M-am uitat in spate si nu are nicio mufa, cred ca implica deschiderea ei.

In legatura cu dipolul, am doua "fire": masa si plusul. Cum conectez?  :D

#40
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postbrebe85, on May 8 2006, 16:38, said:

M-am uitat in spate si nu are nicio mufa, cred ca implica deschiderea ei.

In legatura cu dipolul, am doua "fire": masa si plusul. Cum conectez?  :D
Evident ca plusul la centrul antenei (i se zice fir cald) si masa la masa  :D. Bafta.

#41
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postrvic77, on May 9 2006, 11:33, said:

Evident ca plusul la centrul antenei (i se zice fir cald) si masa la masa  :D. Bafta.

:deadtongue:  ce dobitoc sunt.... era logic  <_<

#42
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
:D aceeasi problema o am cu un watson luat acum 3 zile (mp3 cd + radio). daca e sa-l compar cu aiwa .... ar cam noi fata de japonezi. din 20 posturi FM cate receptioneaza perfect aiwa, asta abia prinde 10. bune si alea, avand in vedere ca e destinat bucatariei. partea buna e ca m-a costat 85 ron, nou cu garantie :coolspeak:

#43
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004

Quote

un radio de 5 lei este la fel ca unul de 1000 lei; pur si simplu acesta are o defectiune pe care speram sa o remdiez temporar pana il duc maine la garantie.

montajul radio a ajuns atat de simplu incat poate fi facut de oricine cu rezultate destul de bune.

Serios???? :lol: Facem un test- al tau contra Pioneer F-255 meu?Si pe urma  un test intre cele doua si un radio pe tuburi din anii`50? :rolleyes:
Vei constata:
-radio-ul tau e mai putin sensibil de cca 1000x decat Pioneer-ul;
Pioneer-ul e de fix-pix 22x mai putin sensibil decat lada cu lampi;(4-5uV/m!!!)...
Si preturile sunt in aceeasi ierarhie... :console:

#44
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
b

Quote

iggrin.gif aceeasi problema o am cu un watson luat acum 3 zile (mp3 cd + radio). daca e sa-l compar cu aiwa .... ar cam noi fata de japonezi. din 20 posturi FM cate receptioneaza perfect aiwa, asta abia prinde 10. bune si alea, avand in vedere ca e destinat bucatariei. partea buna e ca m-a costat 85 ron, nou cu garantie coolspeak.gif

Quote

Serios???? laugh.gif Facem un test- al tau contra Pioneer F-255 meu?Si pe urma un test intre cele doua si un radio pe tuburi din anii`50? rolleyes.gif
Vei constata:
-radio-ul tau e mai putin sensibil de cca 1000x decat Pioneer-ul;
Pioneer-ul e de fix-pix 22x mai putin sensibil decat lada cu lampi;(4-5uV/m!!!)...
Si preturile sunt in aceeasi ierarhie... console.gif

bune replicile! altfel spus ieftin dai, ieftin porti! :D intamplator lucrez intr-un hypermarket si am vazut destule persoane care isi cumpara tot felul de produse electronice de "firma". :lol: dupa cateva saptamani se intorc cu ele inapoi. de bune ce-s. eu, daca as fi in locul tau as incerca sa merg din nou cu el la magazinul din care l-ai cumparat, l-as da inapoi, as pune o diferenta si as lua ceva mai de doamne ajuta, asta daca se mai poate... concluzia e clara: cu amplificator pentru antena sau fara te vei chinui cu el mult si bine, daca montajul electronic nu e reusit poti sa-i faci ce vrei tu, performante satisfacatoare nu vei obtine niciodata, regret sa-ti spun lucrul acesta.

#45
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostGolem, on Nov 8 2007, 00:13, said:

Serios???? :lol: Facem un test- al tau contra Pioneer F-255 meu?Si pe urma  un test intre cele doua si un radio pe tuburi din anii`50? :rolleyes:
Vei constata:
-radio-ul tau e mai putin sensibil de cca 1000x decat Pioneer-ul;
Pioneer-ul e de fix-pix 22x mai putin sensibil decat lada cu lampi;(4-5uV/m!!!)...
Si preturile sunt in aceeasi ierarhie... :console:
nu cred ca e valabil raportul asta, cum le-ai comparat ? La smetru, la ureche, in db, la dx ?! au am 4 aparate cu radio de la tunner pana la radio de mobil dar n-as zice ca tunnerul merge de 148.5 ori :rolleyes:  mai bine ca cel de pe mobil, conteaza si receptia si filtrele si calitatea audio : situatia e asa : tunner narrow band (160-180khz) - rulz la receptie, ok audio :coolspeak: , tunner wide band (200-210 khz)- ok receptie, super ok audio, Sony7600 (Wide 230 khz) receptie super, filtre selectie varza , impecabil pe sunet, Watsin T4015 - receptie slaba, filtre excelente 180 khz (selectie brici pt. o portabila), audio varza, radio de mobil SE j800i, varza pe receptie, varza pe selectie, ok audio.
Cred ca in radio e ca la femei, poti sa-ti dai cu parerea dar nu poti comensura exact, sa zici ca asta e de 24.5 ori mai buna ca cealalta :thumbup:
M-as baga la un test : Pioneer-ul tau vs tunnerul meu (Tehnics GT550) in conditii de aceiasi antena si amplasament - ar fi interesant de vazut diferente... oricum sa fie din aceiasi clasa, sa nu comparam radio de mobil cu tunner ca e penibil !

#46
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Tunerele chinezesti nu sunt asa proaste, problema e ca circuitele oscilante nu sunt acordate. Fac pariu ca daca tunerul ala are sinteza de frecventa, baietii nu s-au deranjat sa mai acordeza bobina amplificatorului de radiofrecventa.

eu zic sa-l desfaci si sa acordezi bobina amplificatorului sau daca nu are amplificator pt fm ci doar oscilator si mixer prima bobina de la circuitul de intrare si pentru acordul fin vezi daca nu are un trimmer ceva. Daca pe cablaj sunt date gauri si e corodat pentru a tine un preamplificator de rf dar nu este decat o sarma pana la intrarea in mixer monteaza piesele pe cablaj, in general amplificatorul de antena montat extern nu prea are nici un randament si mai mult ca sigur nu o sa fi capabil sa il faci sa functioneze decent.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate