Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Banca nu schimba bani. Absurd dar verificat

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 13.03.2005

 Friskey, on 03 noiembrie 2022 - 17:00, said:

Trebuia sa incerci la alta banca. Eu am schimbat recent la Banca Transilvania.

Astia care mancati rahat cu BNR, doar mancati rahat si atat. BNR nu este banca comerciala, nu lucreaza cu publicul, nu are sucursale.
Inseamna ca nu ai calcat in viata ta intr-o sucursala BNR din tara!
BNR lucreaza si cu publicul!
Trist cand dai verdicte, fara sa verifici macar: https://www.bnr.ro/S...687-Mobile.aspx

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lexon, on 03 noiembrie 2022 - 17:07, said:

Pe vremurile de demult stiu ca mai primea maica-mea pensia in bancnote de cate un leu. Opt legaturi a cate 100 si din alea obosite, nu gluma.
Alta lipsa de respect.

#39
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 12.05.2005

 wertyck, on 03 noiembrie 2022 - 17:07, said:

Inseamna ca nu ai calcat in viata ta intr-o sucursala BNR din tara!
BNR lucreaza si cu publicul!
Trist cand dai verdicte, fara sa verifici macar: https://www.bnr.ro/S...687-Mobile.aspx

Sunt si mai multe, acolo nu-s prezente toate agentiile. Intreaga retea aici:
https://www.bnr.ro/R...307-Mobile.aspx

Pentru Bucuresti va puteti duce linistiti pe Lipscani si schimba bani, cumpara numismatica, carti postale etc.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001

 utopium, on 03 noiembrie 2022 - 15:33, said:

Ii depuneai pe card si apoi ii scoteai pe rand, cate 50 de lei de 10 ori si 10 lei de 50 de ori :D
În oraș la mine, bancomatul BCR are doar bancnote de 200 lei. Chiar are mesaj pe ecran că trebuie multiplu de 200.

Însă cum ai intrat în sucursala? La BCR de vreo 2 ani doar cu programare poți intra

#41
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 09.08.2006
Cred ca e cea mai jegoasa banca BCR sincer, iar eu am cont, card si bani la BT, sunt super multumit, plus ca e o banca romaneasca, nu austrieci nenorociti

Edited by ovidiu21, 03 November 2022 - 18:22.


#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai la BT de unde știi că BCR e "jegoasa"?
Io am de +25 ani conturi și card la BCR. Nu îs foarte mulțumit, dar e ok. Din vreo 5 bănci ce erau în oraș, doar BCR a rămas cu sucursala deschisă aici.

#43
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Trendul la BCR este ca unitatile de tip B si C(alea mici de cartier sau din localitati mici unde exista o singura sucursala) sa nu mai lucreze cu , cash. Se pot face doar credite, posturile de casier au fost desfiintate sau urmeaza. In localitatile mari resedinta de judet raman si unitatile care fac diverse operatiuni cash.

#44
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
BNR schimba bani deteriorati, nu bani buni in alti bani buni mai mici.

#45
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 30.07.2008
La megaimage spre exemplu daca vrei sa schimbi bani in felul asta trebuie sa astepti sa inchida casiera un client si sa se deschida sertarul. De abia atunci are acces la bani...deci si cu bunavointa si fara, casiera nu poate schimba banii oricum si oricand. Asta era un exemplu banal, cand uneori chiar le-ar face placere sa schimbe hartii mari din casa pentru a avea rest de dat ulterior DAR procedura din soft, regulament, fisa postului, samd este intr-un fel propriu si particular.

La banca este si mai complicat pentru ca sunt camere vieo, ghisee speciale dedicate lucrului cu numerara si proceduri clare si obligatorii. Cine lucreaza doar cu numerar si, mai ales, cu mult numerar ca sume si tranzactii, stie ca nu e de gluma ... poti sa pierzi bani sau chiar postul. Softul si procedurile permit ca oricand sa poti stii sumele de bani si tipul banilor (cupiura cred ca se cheama). In cazul uni control sau cine stie ce alta activitate daca nu e conform scripticul cu fapticul risti ca angajat sa ai probleme si poate si sucursala ... Daca nu e in soft procedura de schimbare bani in care sa scrii ca x a dat 1*100lei si banca i-a dat 10*10lei nu merge. Trebuie buletin, hartii, soft si daca se chinuie vreuna iti cere si dosar cu sina :)))) ...

#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,711
  • Înscris: 02.09.2006

 pasilla, on 03 noiembrie 2022 - 15:30, said:

Ai cont la BCR ?

Probabil ca esti obisnuit cu activitatea bancilor din alte tari. In RO bancile au alt mod de operare si nu e cel mai prietenos pentru clienti.
nici prin alte tari nu prea schimba bani, eventual contra comision!

 Xelo, on 03 noiembrie 2022 - 15:48, said:

Nu-ti schimba pentru ca au numerarul din casierie inregistrat electronic (cate bancnote de 1/5/10/20/50/100/200/500 are fiecare casierita etc).

Nu exista procedura de sincronizare a sistemului ca sa-ti schimbe tie o hartie de 100 in doua de 50. La finalul zilei o sa aiba discrepanta intre numarul de bancnote fizice si ce a fost inregistrat in sistem in urma operatiunilor si tre' sa dea cu subsemnatul de ce au mai multe/putin bancnote din acea categorie.

Singurul lucru ce-l poti face e sa depui prin casierie bancnota de 100 si sa retragi prin aceeasi casierie doua de 50. In felul asta se sincronizeaza si electronic, si fizic.
cel putin o banca din RO are posibilitatea sa faca aceasta operatiune in gestiunea casieriei!

#47
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 01.10.2004
Cum au mai scris si alti useri, depui banii in MTM si in secunda 2 ii scoti, numai ca este recomandat sa ai card de la banca respectiva. Eu am la BCR, poti ridica sume si mai mici de 200 daca extragi mai putin.
Altfel, da, la orice operatiune cu cash prin ghiseu majoritatea bancilor (care mai lucreaza cu cash) percep comision.

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,711
  • Înscris: 02.09.2006

 bai3tzash, on 03 noiembrie 2022 - 16:04, said:

......................
Daca tragem un pic nota, e cam la fel cu ce a scris cineva mai sus, ca te duci la saormerie si te astepti sa-ti schimbe saorma.
asa ai citit tu???

#49
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,933
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am apelat la BT acum cativa ani cand am vrut sa schimb niste bani in bancnote de 200 lei.
I-am zis lu aia de la ghiseu ca am datorie la un camatar mai scrupulos si ca vrea ala banii exact in bancnotele pe care mi le-a imprumutat, pe langa dobanda, ca altfel ii aduce ghinion. sa aiba mila de degetele mele... n-a zis nimic si mi i-a schimbat, a inghitit galusca.

Edited by laffin, 03 November 2022 - 22:44.


#50
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 16.01.2010
Schimba banca.

#51
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 27.11.2008
Pana la urma exista o modalitate garantata de a schimba bancnote sau monede in alta valoare ? Fie la banci comerciale sau bnr sau altundeva ? Sau e la mica intelegere ?

Edited by Drizzt89, 04 November 2022 - 01:54.


#52
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
Eu, daca as fi comerciant, nu as accepta sa-si schimbe cineva bani mai mari de 50 lei in magazinul meu (o singura bancnota). De unde sa stiu ca nu vine cu bani falsi? Nu cred ca exista comerciant (care NU e casa de schimb valutar) care sa aiba aparat de verificat bani la tejghea/casa de marcat.

#53
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 18.07.2008

 Drizzt89, on 04 noiembrie 2022 - 01:52, said:

Pana la urma exista o modalitate garantata de a schimba bancnote sau monede in alta valoare ? Fie la banci comerciale sau bnr sau altundeva ? Sau e la mica intelegere ?
Da. Din bani mari in mici te duci la mega si iti cumperi o guma. Din mici in mari, ii depui la ATM si apoi retragi.
Pentru monede sunt banci care ofera serviciul depunere de moneda metalica in cont. In functie de banca / contract pe care il ai cu ei, ai comision sau nu.

#54
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,699
  • Înscris: 10.10.2011

 Friskey, on 03 noiembrie 2022 - 19:11, said:

BNR schimba bani deteriorati, nu bani buni in alti bani buni mai mici.

nu mai insista in greseala colegu” .
iti schimba ce bani vrei tu. bonus, in 9 din 10 cazuri primesti si bancnote de alea neuzate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate