Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Credit auto sau de nevoi personale?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,850
  • Înscris: 23.04.2007

 alliNdanuTz, on 02 noiembrie 2022 - 09:22, said:

Nu,

 trandafirdoru, on 02 noiembrie 2022 - 09:24, said:

Nu e banca
Asa stiam si eu ...

 alliNdanuTz, on 02 noiembrie 2022 - 09:22, said:

sigur ca la leasing este
Asa este.
In plus la leasing RCA-ul si CASCO sint facute pe "persoana juridica" iar in caz de dauna totala despagubirea o primeste proprietaru' masinii nu utilizatoru'.

 varzeanu, on 02 noiembrie 2022 - 09:34, said:

La credit auto banca iti cere CIV si il tin la ei pana la finalul creditului.
In caz ca perioada de creditare e mai mare de 3 ani ... te primeste la ITP fara CIV ?

Edited by adrian_r5, 02 November 2022 - 10:05.


#20
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 18.07.2008

 adrian_r5, on 02 noiembrie 2022 - 10:05, said:

In caz ca perioada de creditare e mai mare de 3 ani ... te primeste la ITP fara CIV ?

Pentru vehiculele înmatriculate în România trebuie să prezentaţi cartea de identitate a vehiculului (CIV) în original. În cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este acceptată şi prezentarea unei copii a CIV cu mențiunea „conform cu originalul” și ștampilată de proprietar. (sursa https://www.rarom.ro/?p=666).

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 adrian_r5, on 02 noiembrie 2022 - 10:05, said:

In caz ca perioada de creditare e mai mare de 3 ani ... te primeste la ITP fara CIV ?
cine ti-a zis?
tu confunzi credit auto banca cu leasing !
la credit auto inmatriculezi masina pe numele tau, factura de cumparare masina noua de la dealer e pe numele tau

cu banca ai contract de imprumut, te obliga sa faci casco si cam atat
Dupa primul an poti renunta la casco si ura si la gara !

#22
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 22.05.2011

 alliNdanuTz, on 02 noiembrie 2022 - 08:51, said:

Va incurca tare daca la proprietar scrie numele bancii iar voi sunteti utilizatori pe durata creditului/leasingului? Se conduce altfel masina sau care e faza? Posted Image))
Eu cand am cumparat masina cu credit BRD la propietar am fost eu. Casco am facut vreo 3 ani apoi nu am mai facut, nu m-a intrebat nimeni nimic.

#23
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 11.01.2004
am avut si, si. Daca poti si diferenta de dobanda nu e o problema majora, mergi pe 'nevoi personale'. Creditul auto implica extra frasuneala, cartea masinii ramane la banca, iti vor solicita tot felu' de hartiute de la CASCO si, pentru mine, bataia de cap nu renteaza. Mai ales ca, atunci cand vrei s-o vinzi, trebuie rambursat creditul - credit la care, probabil, ai platit deja mai toata dobanda.

LE: ITPul l-am facut cu o copie a CIV :)

Edited by Immortal, 02 November 2022 - 11:36.


#24
jamira

jamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.04.2013
Dealer’ul a spus ca nu este obligatoriu casco la credit auto.

#25
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005
Da, exista banci care nu cer sau carev nu te obliga. E mai avantajos creditul auto, ai dobanda mai mica. Masina e pe numele tau.

#26
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

De tinut cont ca atunci cand vrei sa iesi din UE (Turcia, Serbia, alte tari in afara UE) cu masina trebuie sa iei de la firma care detine masina (banca / dealer / nea Gigel) o imputernicire auto care sa ateste faptul ca ai dreptul sa folosesti autoturismul in afara tarii.
In Serbia sigur nu-ti trebuie la vama, am trecut de zeci de ori cu masina de firma care-i in leasing ( eu nu apar nicaieri in talon), in Turcia nu stiu.  E bine totusi sa o ai pt situatii mai deosebite gen: furt, ridicare de catre autoritati, accident etc.

Edited by binox, 02 November 2022 - 14:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate