Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Credit auto sau de nevoi personale?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
jamira

jamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.04.2013
Salut, urmeaza sa achizitionez o masina noua si nu detin suma completa pentru ea asa ca doresc sa fac un credit dar nu stiu care ar fi mai benefic. Cei de la reprezentanta au spus ca pot face credit auto la ei prin BRD sau Unicredit dar nu ma pricep in ce consta aceasta. Un credit de nevoi personale nu ar fi mai ieftin?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
credit auto brd. Am facut eu prin dealer ptr cumparare masina noua

#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 26.10.2021
La credit auto ești obligat la casco?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
da, in favoarea bancii

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,134
  • Înscris: 24.02.2006

View Postjamira, on 01 noiembrie 2022 - 23:25, said:

.... credit auto ....Un credit de nevoi personale nu ar fi mai ieftin?

in principiu creditul de nevoi personale este cel mai scump, pentru ca nu vine cu nici o garantie in ceea ce priveste utilizarea banilor. in cazul unui credit auto, banca stie ca-ti vei cumpara o masina cu el, deci in caz de neplata are ce bunuri sa urmareasca.
creditul auto ar trebui sa fie si mai ieftin si mai usor de obtinut.

in particular, cere-le o simulare de credit (la ambele banci) si vezi exact ce conditii iti ofera. eventual mergi si la o banca si intreaba de credite de nevoi personale (sau cauta direct pe site-urile bancilor), sa poti compara.

ps: uite, la o cautare rapida pe google dupa creditele BRD: Credit Compact (auto) - dobanda 7.29%, Credit Expresso (nevoi personale) - dobanda 9.99%

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca "iti permiti" dobanda mai mare de la creditul de nevoi personale, go for it. Daca esti eligibil, il iei rapid si pe asta.
Nu legi masina de banca, iar daca iti apare o perioada neagra in viata vinzi masina si stingi creditul oricand!

#7
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,810
  • Înscris: 12.06.2010

View PostLesbianu, on 02 noiembrie 2022 - 08:08, said:

Daca "iti permiti" dobanda mai mare de la creditul de nevoi personale, go for it. Daca esti eligibil, il iei rapid si pe asta.
Nu legi masina de banca, iar daca iti apare o perioada neagra in viata vinzi masina si stingi creditul oricand!
Va incurca tare daca la proprietar scrie numele bancii iar voi sunteti utilizatori pe durata creditului/leasingului? Se conduce altfel masina sau care e faza? :)))

#8
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021
Pacat ca nu intelegi ce citesti, dar pare ca esti fericit, raportandu.ma la emoticon...dupa textul bolduit de tine, a explicat de ce ar fi mai benefic creditul de nevoi.

Edited by Namidee, 02 November 2022 - 09:10.


#9
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,810
  • Înscris: 12.06.2010
Da, ca daca masina este a bancii nu merge vanduta, credit preluat sau alte variante...
Dar mna, platiti dobanzi mai mari ca POATE o fi vreo perioada neagra :))
fereasca

Edited by alliNdanuTz, 02 November 2022 - 09:12.


#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,850
  • Înscris: 23.04.2007

View PostalliNdanuTz, on 02 noiembrie 2022 - 08:51, said:

la proprietar scrie numele bancii
pe durata creditului
Esti sigur ca la un "credit auto" banca este proprietaru' masinii ?

#11
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021
Iti lipseste experienta de viata ca sa intelegi aceasta gandire si modul de organizare a finantelor personale si pare ca nici nu vrei sa inveti din ce vezi in jurul tau.
Cum zici tu, "fereasca"....dar daca nu te mai "fereasca"?



#12
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,810
  • Înscris: 12.06.2010

View Postadrian_r5, on 02 noiembrie 2022 - 09:18, said:

Esti sigur ca la un "credit auto" banca este proprietaru' masinii ?

Nu, stiu sigur ca la leasing este.
Dar daca la credit nu este, atunci chiar nu inteleg acest "legi masina de banca" Posted Image))

View PostNamidee, on 02 noiembrie 2022 - 09:19, said:

Iti lipseste experienta de viata ca sa intelegi aceasta gandire si modul de organizare a finantelor personale si pare ca nici nu vrei sa inveti din ce vezi in jurul tau.
Cum zici tu, "fereasca"....dar daca nu te mai "fereasca"?

Fie cum zici tu, dar in cazul meu niciun leasing la masina si niciun credit la apartamente nu m-a facut sa imi simt bunurile legate de banca. Chiar nu am motiv sa platesc mai mult cand nu e cazul, strict legat de exemplul credit auto vs nevoi personale. N-are sens.

Edited by alliNdanuTz, 02 November 2022 - 09:25.


#13
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 11.03.2010

View Postadrian_r5, on 02 noiembrie 2022 - 09:18, said:

Esti sigur ca la un "credit auto" banca este proprietaru' masinii ?

Nu e banca, e debitorul. El probabil are leasing sau a vazut la prieteni ca e scrisa banca ca proprietar si a dedus de aici ca la credit e la fel.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,933
  • Înscris: 16.03.2007

View Postjamira, on 01 noiembrie 2022 - 23:25, said:

nu ar fi mai ieftin?

ceri oferta, vezi cat cat are fiecare DAE si le compari. care-i mai mic, ala-i mai ieftin.

#15
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 21.01.2006

View PostalliNdanuTz, on 02 noiembrie 2022 - 09:22, said:

Nu, stiu sigur ca la leasing este.
Dar daca la credit nu este, atunci chiar nu inteleg acest "legi masina de banca" Posted Image))


La credit auto banca iti cere CIV si il tin la ei pana la finalul creditului.

#16
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004
Am avut si eu astfel de ganduri acum cativa ani.
Dar la momentul repectiv, calculand si CASCO-ul propus de Porsche Bank (la Allianz), oferta de creditare devenea total neatractiva.

Ca si comparatie: CASCO facut pe cont propriu la Generali ~400 EUR, la Allianz ~1850 EUR

concluzie: atentie la costul CASCO impus de banca

Edited by amadeus79, 02 November 2022 - 09:47.


#17
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 02.06.2021

View PostalliNdanuTz, on 02 noiembrie 2022 - 09:22, said:


Fie cum zici tu, dar in cazul meu niciun leasing la masina si niciun credit la apartamente nu m-a facut sa imi simt bunurile legate de banca. Chiar nu am motiv sa platesc mai mult cand nu e cazul, strict legat de exemplul credit auto vs nevoi personale. N-are sens.

In cazul meu singura legatura cu banca este transferul salariului, ca nu exista alta varianta in zilele noastre. Altfel, as fi sarit.o din schema daca puteam. Din familie am invatat sa nu am treaba cu bancile si pana acum mi.a iesit, iar de acum incolo nu cred ca as mai avea nevoie de "ajutorul" lor.

#18
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 18.07.2008
De tinut cont ca atunci cand vrei sa iesi din UE (Turcia, Serbia, alte tari in afara UE) cu masina trebuie sa iei de la firma care detine masina (banca / dealer / nea Gigel) o imputernicire auto care sa ateste faptul ca ai dreptul sa folosesti autoturismul in afara tarii.
Mai trebuie sa verifici cu firma de asigurari daca CASCO acopera si tara in care te duci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate