Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Boiler de apa 80-100 litri cu pompa de caldura

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Cum sunt din ce in ce mai mari probleme cu apa calda in Bucuresti am inceput sa ma gadesc serios la o solutie alternativa, eficienta, moderna de incalazire a apei.

Conditiile date:
- Instalarea boilerului in balcon, balconul este inchis prevazut cu aerisiere pasiva, pe peretele cu baia, ideal instalarea unia orizontal. Am vazut ca sunt disponibile cu montare orizontale cele clasice fara pompa de caldura integrate
- Optional panou/panouri solare ce vor ajuta pompa de caldura a boilerului. Optional pentru ca e un apartamenmt intr-un bloc comunist, dar totusi mertia luat in calcul, fiind la ultimul etaj, tavanul balconului e mai jos decat terasa blocului, independet, sigur pentru furt. Vedem ce zic si instalatorii
- Ideal as opta pentru boiler cu pompa integrata dar nu exclud si unitatea separata (pompa de caldura)

Am gasit eu ceva

Cu unitate separat, boler un pic cam mare, ocupa spatiu, buget pe masura :)
https://www.ariston....s-split-150-200

All in one, probabil cel mai simplu
https://www.ariston....nuos-evo-80-110

Acum astea sunt doua modele de la ariston, nu sunt blocat pe brandul asta, pare doar a fi mai prezent pe piata noastra. Partea proasta nu gasesc review-uri, mai multe detalii tehnice legate de eficienta.
Aveti alte recomandari?

PS lasand la oparte panourile sonare suplimentare/optionale ce probabil nu se pot instala legal sa se califice, boilerul se poate incadra la programele in desfasurare pentru casa verede?

Multumesc.

Daca eficienta pompei de caldura este redusa atunci prefer ceva mai simplu cu instalare orizontala
https://www.ariston....ce/velis-evo-ro

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Programul Casa Verde se adresează in special proprietarilor de case
Aia de la bloc trebuie sa se asocieze cu vecinii pentru a putea respecta conditiile de finantare
Cheia este Asociatia - daca sunt oameni cu scoala pe acolo = se poate
Daca nu = Nu prea

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu stiu ca daca boilerul este prezentat pe verticala, nu poate fi montat la orizontala.
Terasa blocului nu este a ta, ci a coloanei, scarii, blocului. Ma indoiesc ca poti monta ce doresti, doar pentru tine. Vor trebui aprobari de la administratia blocului si imediat vor veni problemele cu ceilalti.
Cum spune Naijax, s-ar putea face, dar pentru tot blocul, ca asociatie de proprietari.

Edited by adip1962, 25 October 2022 - 14:48.


#4
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 Naijax, on 25 octombrie 2022 - 14:42, said:

Programul Casa Verde se adresează in special proprietarilor de case
Aia de la bloc trebuie sa se asocieze cu vecinii pentru a putea respecta conditiile de finantare
Cheia este Asociatia - daca sunt oameni cu scoala pe acolo = se poate
Daca nu = Nu prea
Eh, nu e musai, mai degraba sunt interesat de o solutia utila.
PS se pare ca propunerea primariilor sct 1 si 2 cu panouri fotovoltaice si pompe de caldura a fost eliminita de consiliile locale. A fost un trick electoral https://www.hotnews....apartamente.htm
Asta intradevar era o solutie de viitor, dar ...

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
OK - ala e alt program valabil doar pentru Bucuresti Sector 1
Oricum, si pentru ala tot Asociatia e cheia pentru ca cererea trebuie depusa doar de "geniile" de la Asociatie
E un singur Gica-Contra pe acolo =  nu se face nimic

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Pentru apa calda un boiler de 80-100 l se poate folosi confortabil, Ariston este o marca foarte ok.
Pentru incalzire nu cred ca are rost sa te complici cu centrale electrice sau pompe de caldura si sa folosesti doar o solutie de compromis, in genul panourilor radiante care se instaleaza usor, nu necesita deranj prin casa si nu ocupa spatiu.

#7
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Programul primăriei a căzut, a fost anunțat și administratorul, acum ne uitam la alternative site-blocat:clotilde-armand-proiectul-privind-panourile-fotovoltaice-redus-la-doua-blocuri-pnl-s1-primarul-nu-a-venit-cu-un-studiu-de-fezabilitate_892275.html
Nu intenționez sa instalez nimic pe teresa blocului ci doar pe acoperișul balconului meu ce este cu 2 metri mai sub nivelul terasei blocului.
Am și orientarea Sud, Sud-Est iar tavanul balconului e înclinat. Inițial balconul era liber dar la anvelopare a fost acoperit.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,303
  • Înscris: 03.12.2005
Estimeaza ce consum ai avea pentru apa calda si studiaza daca merita financiar boilerul PDC. Altfel, o tona de apa incalzita la 37C costa in cel mai defavorabil caz 33 kWh, vara poate chiar si jumatate. Si e vorba de ce curge efectiv pe para dusului, nu mai trebuie lasata sa curga in prealabil ca sa ajunga la temperatura.
Daca totusi ramane PDC, ia in calcul ca cele monobloc vor avea un nivel de zgomot cat de cat asemanator unui frigider.

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Tot din acelasi motiv ca si tinej, eu mi-am luat un Ariston Velis EVO 50. L-am montat deasupra vasului de toaleta.

Desi apartamentul are 2 balcoane, nu este nici unul in apropierea vreunei bai. Ca sa-l montez in balcon ar fi trebuit sa trag tevi prin toata casa.

Am ales Ariston Velis EVO pentru ca, desi este un boiler clasic (nu pompa de caldura), are 2 rezervoare, fiecare cu rezistenta proprie de 1.5 KW. Consumul maxim al boilerului este 1.5 KW pentru ca rezistentele sunt activate pe rand. Intai incalzeste apa din primul rezervor, apoi pe cea din al doilea. Asta m-a scutit de modificari ale instalatiei electrice.

Boilerul il folosesc numai cand este cazul (apa calda oprita).

Suntem 3 persoane (2 adulti si un copil prescolar) si, setat sa incalzeasca apa la 70 de grade, putem face toti 3 dus unul dupa altul. Evident, e vorba de un dus rapid, nu de balaceala sau SPA.

#10
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 ceocri, on 25 octombrie 2022 - 14:36, said:



All in one, probabil cel mai simplu
https://www.ariston....nuos-evo-80-110
Am 110...
https://forum.softpe.../#entry28843775

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Prea mult chin pentru o economie insignifiantă.
Boiler cu două rezervoare, are ariston modele care se pot monta și orizontal, contract cu hidroelectrica.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,303
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am ca metoda primara de preparare apa calda de mai multi ani un Velis in baie si o dracie mica in bucatarie sub blat pentru ca stau in varful unei cladiri inalte si nu imi place sa astept. Nu pot zice ca am simtit vreodata costurile, iar ca si confort sunt mai ok decat orice centrala fara boiler. Am si dinaia la o alta locuinta si stiu ce vorbesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate