Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Necesar robineti instalatie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 01.12.2005
Salut. In curand (cand isi face timp instalatorul, asta e) modific instalatia ca sa adaug o BEP si 2 pompe si as vrea sa incep sa mai iau si din fitting-uri, sa astept instalatorul pregatit. Momentan nu am robineti sub centrala, sunt pusi pe coloana, dar am facut o schita si va intreb daca sunt prea multi sau prea putini si daca i-am pozitionat (relativ) bine.

- e ok sa am robineti fix la iesirea din centrala asa cum am mai vazut prin poze - desi banui ca chiar daca as aschimba centrala, nu exista un standard adica sa se potiveasca fix la fel - sau ma insel?)
- nu vad rostul de avea robinet si la BEP, e din ppr si as pune doar olandezi sau poate chiar direct lipita de tevile de intrare cu mufe?
- robineti am mai pus la cele 2 pompe ca sa poata fi schimbate la nevoie simplu - banui ca e ok, nu?
- filtru Y pe retur se pune dupa BEP spre centrala sau pe fiecare circuit de retur, inainte de BEP? (iar daca pompele trebuie puse pe retururi, banui ca si filtrele Y e bine sa fie puse inainte de ele.
- mai trebuie 2 robineti si pe celelalte 2 circuite de tur/retur (unde nu sunt montate pompele)
- valva de sens se mai pune undeva? sau trebuie 2, pe fiecare sens?

Am atasat o schita sumara si as aprecia cateva sugestii/observatii. Multumesc

Attached Files



#2
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Ar trebui un filtru Y pe retur intre bep si centrala. Sau poate un filtru de namol magnetic. Pe bep nu mai ai ce robineti sa pui pentru ca o poti izola complet la nevoie. Robinetii de la centrala nu sunt neaparat pentru schimbat centrala, dar e bine sa ii ai. Mai bine sa stea nefolositi, decat sa ai nevoie de ei si sa nu ii ai. Pentru filtrele Y, ca sa le poti curata e nevoie din nou de robineti sa le poti izola si sa nu curga prea multa apa din instalatie.

#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 01.12.2005
Si robinet Y pun doar 1 buc intre centrala si BEP sau 2 bucati pe retururile de la circuite? Ca in acest caz as avea 2 variante:
- daca pompele se pun si ele pe retur, atunci pot sa izolez si pompa si filtru Y intre robineti;
- daca pompele se pun pe tur atunci am nevoie de robineti si la pompe si la filtrele Y de pe retur

Ramane si intrebarea cu clapeta de sens, am citit ca ar fi indicat sa existe pe fiecare circuit in parte..?

#4
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Nu prea are sens sa pui filtre Y pe fiecare ramura care vine din casa. Oricum bep are un rol de a scapa de diferite reziduuri pentru ca apa circula incet si nu antreneaza particulele din ea si acestea ajung sa se depuna pe funcdul bep (teorie). Aici ar trebui sa ai un robinet de purjare sa poti scapa de acele impuritati care se aduna. Apoi ce trece de bep se opreste in filtrul Y inainte de centrala ca sa nu intre in ea sa se depuna pe acolo. Robinet trebuie sigur intre filtrul Y si centrala. Si acum m-am prins, nu ai pus robineti pe retur inainte de bep. Ar fi buni ca sa poti izola complet fiecare ramura un parte. Daca ii pui pe astia nu mai trebuie robinet inainte de filtrul Y pentru ca inchizand toti robinetii (centrala tur-retur, bep tur-retur) cand desfaci filtrul nu mai curge decat apa aia din el ca nu mai sta in presiune. Atentie la montajul filtrului Y. Se pune pe o bucata orizontala de teava ca mizeria sa se adune in el si sa o poti elimina.

Clapete de sens... De regula se pun cand ai ramificatii ca sa nu o ia apa in sensul in care nu doresti. La bep nu prea e cazul pentru ca in afara de termosifonare nu prea are cine sa iti impinga apa pe o anumita ramura daca nu merge pompa corespunzatoare. Nu stiu de ce, eu mi-am pus dupa pompele care trag din bep. Daca pui si tu, poti scapa de robinetii de dupa pompe.

Intrebare: De ce ai doua iesiri din bep? Iesirea de jos va fi tot timpul defavorizata. Daca pe amandoua ramurile ai calorifere, pe ramura de jos caloriferele vor fi mai mult reci. Ideal e cu o singura iesire mai groasa din care te imparti in doua. Asa temperaturile pe cele doua ramuri vor fi comparabile.

#5
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc. Am 2 iesiri pentru ca vreau 2 circuite fiecare controlat cu termostatul lui. Tocmai de aia fac si miscarea asta, pana acum iesea teava din centrala, trecea prin distribuitorul de la un etajul unde e centrala si continua apoi la celalalt etaj in alt distribuitor. Asa aduc ambele coloane separate la BEP si controlez fiecare etaj cu ajutorul pompei de pe circuitul respectiv

#6
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Poti sa faci acelasi lucru si cu o singura iesire din bep, iesire care apoi se ramifica si pe fiecare ramificatie pui o pompa controlata de termostatul corespunzator. Repet, apa in bep se stratifica iar caldura se duce sus si drept urmare iesirea de jos din bep va fi mult defavorizata. Eu am tot asa cu doua iesiri, dar cea de jos merge la incalzirea in pardoseala. Cea de sus se duce la calorifere si e diferenta mare de temperaturi intre ele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate