Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 

Zeul din Biblie pretuieste oamenii in functie de sex si de varsta (?)

* - - - - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
73 răspunsuri în acest subiect

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.683
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 21 octombrie 2023 - 09:54, said:


Sunt un fan al apostolului Pavel in varianta lui Cornilescu. Daca l-as citi in varianta BVA nu stiu daca as mai putea fi.

Exact!
Suntem obișnuiți cu un anumit tip de limbaj, învechit, pe care-l acceptăm fără să-l fi înțeles în profunzime, fiindcă textul este într-o formă arhaică. Dar dacă citim o traducere actualizată, în limbajul nostru cotidian, pe care-l folosim zi de zi, atunci ne sar în ochi toate contradicțiile, discrepanțele, și toate problemele din Biblie, care sunt atât de multe, dar au trecut neobservate fiind ”incapsulate” într-un limbaj învechit, mai puțin relevant nouă astăzi...

 DayDreamer, on 21 octombrie 2023 - 10:29, said:

(?!)

Da. Eu sunt aici, ca să dau explicații, deci cam ce nu înțelegeți? Aveți o întrebare? Un profesionist este aici ca să vă îndrume. Tot forumul mă recunoaște ca fiind ”Expertul în Biblie”. Vă pot ajuta, gratuit. Deci? :dontgetit:

#56
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.124
  • Înscris: 16.04.2016

 logic1, on 21 octombrie 2023 - 19:17, said:

Era adevărată teologic, în cunoștința israeliților cu credință. Dar în practică, stăpânea țara cel care avea zeul capabil să i-o dea. Era o confruntare între zei, ca la ieșirea din Egipt.

Inseamna ca Iehova si poporul Sau perpetuau o nedreptate: cel (mai) tare il gonea pe cel (mai) slab chiar daca acesta din urma avea radacini pe locul acela. Legea junglei, cum am zis.

 logic1, on 21 octombrie 2023 - 19:17, said:

Nu știau și astfel își asumau riscul să mizeze pe zeii lor. Doar cei mai puțin habotnici și mai mult raționali, cum au fost curva Rahav și gabaoniții, puteau evalua cu clarviziune cum stau lucrurile și să aleagă corect.
Judecam cu doua masuri. De ce zici ca isi asumau riscul si nu zici ca aveau credinta in zeul lor? Ce ar zice Iehova daca evreii ar fi facut pe ei de frica auzind ca nu stiu ce imparat cucereste tot? I-ar fi indemnat sa "evalueze cu clarviziune situatia"?

 dark, on 22 octombrie 2023 - 08:09, said:

Te-a convins atât de mult Isus din Nazaret, așa cum apare prezentat în cele patru evanghelii, căci epistolele pauline nu conțin nimic relevant despre Isus, decât că a fost făcut ”Domnul”?
Eu cand citesc patru feluri de evanghelii n-am puterea sa ma iau dupa ceva din ele. De asta prefer epistolele. Mai bine faramituri din Isus din epistole, daca sunt si faramituri, decat Isus la tona, prezentat in patru feluri si unde nici macar nu sunt cuvintele lui.

 dark, on 22 octombrie 2023 - 08:09, said:


O a doua inepție cristică, propusă pentru astăzi, ar fi:

BVA:
Luca 9:49 Ioan a zis: „Învățătorule, noi am văzut un om care făcea exorcizări în numele Tău; și i-am interzis să le mai facă, pentru că nu aparținea grupului nostru.” 50 Isus i-a răspuns: „Să nu îi mai interziceți acest lucru; pentru că cine nu se manifestă ostil față de voi, este de partea voastră.”


Observi? Aici Isus face apel la un principiu, enunțat de El, ad hoc, cum că cine nu este contra, atunci este pentru.
Dar noi știm că neutralitatea este una din cele mai ”confortabile” stări pentru cei ”căldicei”, care nu iau atitudine, sunt indiferenți, iar nepăsarea aceasta este o stare în care omul nu se va mântui niciodată!Posted Image

Pericopa nu are sens din inca un punct de vedere: Exorcistii, daca ar fi lucrat in numele lui Isus, s-ar fi alaturat grupului de ucenici. Nu e ca si cum simpla rostire a numelui ar scoate draci, ci Dumnezeu actioneaza.

 dark, on 22 octombrie 2023 - 10:29, said:

Suntem obișnuiți cu un anumit tip de limbaj, învechit, pe care-l acceptăm fără să-l fi înțeles în profunzime, fiindcă textul este într-o formă arhaică.

Daca am citi corespondenta dintre doi oameni de stiinta, doi intelectuali, s-ar potrivi limbajul modern, insa citim cuvinte adresate oamenilor simpli, caci din asta era format auditoriul lui Pavel.

Mai e ceva ce contribuie la farmecul unei traduceri: amprenta si stilul traducatorului. Fiind o traducere a unei singure persoane, noi citim un Pavel sa zicem Cornilescian.

#57
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.467
  • Înscris: 10.09.2008

 -Daniel, on 22 octombrie 2023 - 11:51, said:

Inseamna ca Iehova si poporul Sau perpetuau o nedreptate: cel (mai) tare il gonea pe cel (mai) slab chiar daca acesta din urma avea radacini pe locul acela. Legea junglei, cum am zis.


Judecam cu doua masuri. De ce zici ca isi asumau riscul si nu zici ca aveau credinta in zeul lor? Ce ar zice Iehova daca evreii ar fi facut pe ei de frica auzind ca nu stiu ce imparat cucereste tot? I-ar fi indemnat sa "evalueze cu clarviziune situatia"?

Da, fiind probabil necesar în planul de salvare. NT dă soluția în raport cu acele vremuri:

Fapte 17

22 Pavel a stat în picioare în mijlocul Areopagului şi a zis: „Bărbaţi atenieni! În toate privinţele vă găsesc foarte religioşi.
23 Căci, pe când străbăteam cetatea voastră şi mă uitam de aproape la lucrurile la care vă închinaţi voi, am descoperit chiar şi un altar pe care este scris: „Unui Dumnezeu necunoscut!” Ei bine, ceea ce voi cinstiţi fără să cunoaşteţi, aceea vă vestesc eu.
24 Dumnezeu, care a făcut lumea şi tot ce este în ea, este Domnul cerului şi al pământului şi nu locuieşte în temple făcute de mâini.
25 El nu este slujit de mâini omeneşti, ca şi când ar avea trebuinţă de ceva, El, care dă tuturor viaţa, suflarea şi toate lucrurile.
26 El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor,
27 ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
28 Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…”
29 Astfel, dar, fiindcă suntem de neam din Dumnezeu, nu trebuie să credem că Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite cu meşteşugirea şi iscusinţa omului.
30 Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
31 pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…”


Romani 3

23 Fiindcă toţi au păcătuit şi nu ajung la gloria lui Dumnezeu;
24 Fiind declaraţi drepţi în dar prin harul său, prin răscumpărarea care este în Cristos Isus;
25 Pe care Dumnezeu l-a pus în faţă să fie ispăşire prin credinţa în sângele lui, să declare dreptatea lui, pentru trecerea cu vederea a păcatelor din trecut, prin îngăduinţa lui Dumnezeu;
26 Să declare dreptatea lui în acest timp; ca el să fie just şi justificatorul celui ce crede în Isus.



A miza pe zei în probleme de viață și moarte înseamnă a avea credință. Problema este că credința ar trebui să se bazeze pe dovezi.
Nici evreii nu aveau credință când li s-a pus despre un zeu care l-ar înfrunta pe faraon ca să-i scoată din Egipt. Și pe bună dreptate, fiind „uitați” în robie de sute de ani.
Cartea Exodul explică plăgile și minunile drept calea prin care Iehova și-a făcut un nume de zeu real și puternic în fața lui faraon și a evreilor.

#58
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 dark, on 22 octombrie 2023 - 10:29, said:

Da. Eu sunt aici, ca să dau explicații, deci cam ce nu înțelegeți? Aveți o întrebare? Un profesionist este aici ca să vă îndrume. Tot forumul mă recunoaște ca fiind ”Expertul în Biblie”. Vă pot ajuta, gratuit. Deci? Posted Image
Pffff.....saru' mana, de cand asteptam!!!!! Il intrebasem pe celalalt maestru, Don LOGIC, mai demult, dar s-a facut ca ploua.

12. Ferice de cine va astepta si va ajunge pana la o mie trei sute treizeci si cinci de zile!

Cand e data asta, stimabile? Ca vreau sa fiu si io fericit, nu de alta Posted Image

#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.683
  • Înscris: 16.03.2004
Dragule, cartea Daniel este pură ficțiune și toate datele de acolo sunt scoase din burta celui care a scris această carte...:unsure:...

#60
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.124
  • Înscris: 16.04.2016

 logic1, on 22 octombrie 2023 - 15:09, said:

Nici evreii nu aveau credință când li s-a pus despre un zeu care l-ar înfrunta pe faraon ca să-i scoată din Egipt. Și pe bună dreptate, fiind „uitați” în robie de sute de ani.
Cartea Exodul explică plăgile și minunile drept calea prin care Iehova și-a făcut un nume de zeu real și puternic în fața lui faraon și a evreilor.

Nu inteleg de ce Iehova prefera sa-si faca un nume prin facerea de rau si nu de bine. Sau de ce prefera sa fie de temut si nu iubit. Putea sa-i scoata pe evrei din robie dandu-le egiptenilor un somn de cateva zile. Le lasa scris pe pietre - multe pietre - Eu Iehova v-am adormit ca sa nu va fac rau, fiiindca voiam sa scot pe fiii lui Israel din robia in care i-ati adus. Apoi, in desert, pe o suprafata foarte mare facea sa fie iarba, vegetatie, ape etc, ca sa devina locuibila pentru israeliti. Cu siguranta ar fi auzit neamurile de minunile acestea...

#61
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.467
  • Înscris: 10.09.2008
Aș putea și eu să întreb de ce este lumea așa cum este și de ce oamenii doresc să trăiască în ea? Și răspunsul va fi că face dovada unui Creator inteligent și iubitor.
Dacă oamenii ar primi totul în acest fel miraculos, nu ar depăși stadiul unor copii răsfățați, egoiști și nefericiți, imposibil de mulțumit.

#62
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

 zexelica, on 20 octombrie 2023 - 12:30, said:


Aha....si daca a poruncit sa fie saacrificat un porumbel, aia chiar avea vreo relevanta reala? Sau insemna ceva?

25. Ba inca le-am dat si legi care nu erau bune si porunci prin care nu puteau sa traiasca.
Scoti din context, ia citeste mai cu atentie, si vezi care legi:

Ezechiel 20:25 – "Ba încă le-am dat și legi care nu erau bune și porunci prin care nu puteau să trăiască."
Ezechiel 20:26 – "I-am spurcat prin darurile lor de mâncare, când treceau prin foc pe toți întâii lor născuți; am vrut să-i pedepsesc astfel și să le arăt că Eu sunt Domnul.»’"




 zexelica, on 20 octombrie 2023 - 17:17, said:


Tot ce e ceremonial, sabatul, suflatul in trompete, mancarea mielului, etc.....
Ezechiel 20:20 – "Sfințiți Sabatele Mele, căci ele sunt un semn între Mine și voi, ca să știți că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru!›"

Ezechiel 20:24 – "pentru că n-au împlinit poruncile Mele și au lepădat învățăturile Mele, au pângărit Sabatele mele și și-au întors ochii spre idolii părinților lor."

Editat de Elihu_66, 22 octombrie 2023 - 20:05.


#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 dark, on 22 octombrie 2023 - 18:48, said:

Dragule, cartea Daniel este pură ficțiune și toate datele de acolo sunt scoase din burta celui care a scris această carte...Posted Image...
Am inteles....deci ne poti invata, ce? Faci si tu o lista, sa nu intrebam ce nu trebe Posted Image

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.683
  • Înscris: 16.03.2004
Pe Contradicții este totul din Vechiul testament, analizat, inclusiv cartea Daniel.

#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 dark, on 23 octombrie 2023 - 07:33, said:

Pe Contradicții este totul din Vechiul testament, analizat, inclusiv cartea Daniel.
Pana la contradictii trebuie sa stii principiile doctrinei lui Hristos, scrie.

12. In adevar, voi, care de mult trebuia sa fiti invatatori, aveti iarasi trebuinta de cineva sa va invete cele dintai adevaruri ale cuvintelor lui Dumnezeu si ati ajuns sa aveti nevoie de lapte, nu de hrana tare.
13. Si oricine nu se hraneste decat cu lapte nu este obisnuit cu cuvantul despre neprihanire, caci este un prunc.
14. Dar hrana tare este pentru oamenii mari, pentru aceia a caror judecata s-a deprins, prin intrebuintare, sa deosebeasca binele si raul.

1. De aceea, sa lasam adevarurile incepatoare ale lui Hristos si sa mergem spre cele desavarsite, fara sa mai punem din nou temelia pocaintei de faptele moarte si a credintei in Dumnezeu,
2. invatatura despre botezuri, despre punerea mainilor, despre invierea mortilor si despre judecata vesnica.
3. Si vom face lucrul acesta, daca va voi Dumnezeu.


Dar, nefiind inregimentat, te mai las sa zici, numai ca sa mai citesti Scriptura cand te iei in clonț,.
Posted Image

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.683
  • Înscris: 16.03.2004
Iată, dragă Daniel, o drăguță soră din America, o soră în ateism, bineînțeles,Posted Image  într-un clip de pe Tik Tok, observă aceleași chestiuni, despre care este vorba în acest topic creat de tine acum ceva timp:


https://www.youtube....c?feature=share

#67
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.124
  • Înscris: 16.04.2016
Nu vorbeste de acelasi lucru, dar le spune bine... sora intru judecata.

#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.683
  • Înscris: 16.03.2004
Nu chiar, dar pe aproape...

#69
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.683
  • Înscris: 16.03.2004
Oricum, arată mai bine decât Alexandra Ungureanu, care avea nasul cam urât și nici nu gândea prea mult...Posted Image
Fata asta pe care ți-am prezentat-o, o atee convinsă, este inteligentă, frumoasă, binecrescută și nu ai ce să-i reproșezi, se comportă mai bine decât o ”credincioasă”. Pentru că a fost o persoană religioasă în trecut, dar, ca mulți alții, a citit Biblia din scoarță în scoarță și și-a dat seama de multe lucruri...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qaOkoJeDG-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J08bSN0Qo0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k1-rcteBcG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tLbiLUa9kEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://yt3.googleusercontent.com/qmBSH73q53b35Vdm_mw4ilI_6AsykhHvJUz-ogItmMOd3GdDtVlbercNJK4wK4vELm1buvYXWAc=s900-c-k-c0x00ffffff-no-rj - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de dark, 22 ianuarie 2024 - 18:27.


#70
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.124
  • Înscris: 16.04.2016
Baietoasa. Fetelor nu le sta bine sa fie prea bataioase.

#71
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.683
  • Înscris: 16.03.2004
Bine, atunci vom căuta o soră atee mai feminină, pe gustul tău.Posted Image

#72
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.124
  • Înscris: 16.04.2016
Nu sunt ateu. Crestinismul e ca un boxe(u)r ametit, care de-abia se tine pe picioare, care cauta sa-si ia in brate adversarul pentru a nu fi lovit, dar care poate da oricand knock-out ateismului/agnosticismului, daca nu primeste el inainte Posted Image
Plus ca sunt pe trend crescator evreii in ochii mei.
Nici budismului nu i-as spune nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate