Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...
 

Preturi VTP

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 01.12.2005
Hello. Am primit iar mesaj ca trebuie sa fac VTP la centrala. Si m-am uitat  acum 2 ani cand nu am fost eu prezent ca am platit si taxa deplasare, vtp-ul care era 150 lei si inca ceva manopera de vreo 100 si ceva lei - ceva curatare camera ardere.
In fine, ideea e ca am vazut acum anunturi de la firme autorizate (cautat pe site ISCIR) si pretul e de max 150, fara taxe deplasare si altele.

Care e faza cu VTP-urile? merge ca la RCA, il iei pe "cel mai ieftin"? :) glumesc, dar nici sa arunc cu banii nu vreau, doar ca sa vina o firma mai "mare".
Mersi de orice sfat/idee

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,241
  • Înscris: 07.11.2006
Exact, poti face VTP cu cine doresti din lista aia. Poti cauta si pe site-ul ANRE.
La fel si cu revizia de 10 ani.

#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 01.12.2005
Nici la RCA nu m-am dus niciodata la "cel mai ieftin". Din principiu, la fel cum nu cumpar nici biciclete din Vitan. Dar nu vreau nici sa dau 100 lei pe taxa deplasare si inca vreo 100 pe "curatare", in afara taxei serviciului de autorizare.
Si nici sa vine oricine ca apoi sa existe cumva probleme cu actele.... ca banui ca si in domeniul asta nu sunt toti 100 ok... Multumesc oricum!

#4
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,025
  • Înscris: 01.05.2004

View Postadisz, on 10 septembrie 2022 - 10:06, said:

Exact, poti face VTP cu cine doresti din lista aia. Poti cauta si pe site-ul ANRE.
La fel si cu revizia de 10 ani.
În primul rând, nu e nimeni obligat să răspundă daca nu este sigur pe ce vorbește. ANRE nu are nicio legătură cu VTP la centrale termice. La fel cum nu exista vreo revizie de 10 ani la CT. ANRE si revizia de 2 ani și 10 ani sunt la instalația de gaz.

Da, poți face VTP cu oricine de pe lista ISCIR dar ar fi mai bine să-i soliciți pe aia care se ocupa de centrala ta (revizii, intreținere, defecte) sau unii care sunt in apropiere. și au și marca ta de centrală în portofoliu.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,474
  • Înscris: 08.02.2011
Verificarea inseamna sa semneze o hartie si gata, nu se verifica nimic practic. Normal ca trebuie ales cel mai ieftin care da hartii in regula.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,108
  • Înscris: 28.10.2006
Io am "angajat" o firma cu care am mai colaborat in timp pentru verificare la 2 ani instalatie gaze si mi-au oferit "pachet" de VTP gaze +VTP centrala termica la 250 lei.
Nu au alte costuri ascunse, cum am spus am mai facut cu ei VTP-uri.
Si la centrala au verificat emisia de noxe de fiecare data. Nu am avut reparatii de facut. Actele le depun ei, in termen de 5 zile de la verificari, atat pentru centrala termica cat si pentru gaze.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,024
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSwatKat, on 10 septembrie 2022 - 09:59, said:

Hello. Am primit iar mesaj ca trebuie sa fac VTP la centrala.
Daca esti la Engie intotdeauna trimit la multa lume notificari inclusiv la cei care au deca contcacte pentr VTP si centrala. Eu am contract care de tine in februarie chiar la ei la Engie dar cumva aia cu site-ul nu au inregistrat si ei cred ca nu l-am facut dar nu e cazul.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,647
  • Înscris: 01.12.2001
Acum o săptămână am platit 120 lei VTP centrala
Iar verificarea instalației la 2 ani e 119 lei pt 2 puncte de ardere.
E 50lei/ punct fara TVA.

#9
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

View PostSwatKat, on 10 septembrie 2022 - 09:59, said:

si inca ceva manopera de vreo 100 si ceva lei - ceva curatare camera ardere.
iti mai face inca odata ceva autorizare, ceva whatever

View Postmodoran, on 10 septembrie 2022 - 10:52, said:

Verificarea inseamna sa semneze o hartie si gata, nu se verifica nimic practic. Normal ca trebuie ales cel mai ieftin
fix ala ieftin face asta: doar semneaza

#10
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
100 lei cu acte cu tot, facut cu cei de la care am cumparat centrala.

#11
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 15.03.2009
Noi prahovenii suntem considerati mai bogati,  :(  asa ca preturile-s mai mari la noi : 250 de lei  VTP (Dyrot) si 180 revizia instalatiei de gaze (2 focuri) cu o firma locala , asta cam acum un an.
Cu 2 ani inainte am facut cu Engie - 350 de lei VTP + verificare , cu plata in rate pe factura de gaze.

#12
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 16.04.2006
In Timisoara  250 revizia de 10 ani la gaz si 180 ISCIR-ul-firma mare.Si 150 ISCIR-ul si 350 revizia la 10 ani -firma de apartament cu un singur angajat.Go figure.

Edited by optimus prime, 10 September 2022 - 16:03.


#13
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 01.12.2005

View Postandreic, on 10 septembrie 2022 - 13:33, said:

Daca esti la Engie intotdeauna trimit la multa lume notificari inclusiv la cei care au deca contcacte pentr VTP si centrala. Eu am contract care de tine in februarie chiar la ei la Engie dar cumva aia cu site-ul nu au inregistrat si ei cred ca nu l-am facut dar nu e cazul.
Am primit de la firma unde am facut VTP-ul acum 2 ani. Si unde am platit 85 lei deplasare, 130 manopera curatare si 150 VTP-ul in sine (autorizarea). Si nu mai vreau sa platesc asa in plus degeaba.

View Postdoinastela, on 10 septembrie 2022 - 13:45, said:

iti mai face inca odata ceva autorizare, ceva whatever

fix ala ieftin face asta: doar semneaza

Am explicat mai sus ca am platit si altte costuri in afara de "autorizarea asta".

Eu vreau sa vina unul cu aparatul de masura, il pune pe centrala sa-i dea valori sa imi zica sa valorile alea sunt ok si sa semneze hartia oficiala. Sa platesc 100 si ceva de lei ca da cu peria de sarma in camera de ardere mi se pare cam mult.,,

O sa caut mai atent la ISCIR in lista de firme sa gasesc unul cat de cat apropiat de sectorul 1 si care sa aiba habar si de Ariston.

Multumesc

#14
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

View PostSwatKat, on 10 septembrie 2022 - 20:08, said:

Sa platesc 100 si ceva de lei ca da cu peria de sarma in camera de ardere mi se pare cam mult.,,
iar tehnicianul de service vrea sa fie litrul de motorina 4 Lei !

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,241
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSwatKat, on 10 septembrie 2022 - 20:08, said:

Am primit de la firma unde am facut VTP-ul acum 2 ani. Si unde am platit 85 lei deplasare, 130 manopera curatare si 150 VTP-ul in sine (autorizarea). Si nu mai vreau sa platesc asa in plus degeaba.



Am explicat mai sus ca am platit si altte costuri in afara de "autorizarea asta".

Eu vreau sa vina unul cu aparatul de masura, il pune pe centrala sa-i dea valori sa imi zica sa valorile alea sunt ok si sa semneze hartia oficiala. Sa platesc 100 si ceva de lei ca da cu peria de sarma in camera de ardere mi se pare cam mult.,,

O sa caut mai atent la ISCIR in lista de firme sa gasesc unul cat de cat apropiat de sectorul 1 si care sa aiba habar si de Ariston.

Multumesc

"Tehnicianul" meu, ( care a avut reprezentanta Ariston, eu avand Vaillant - un tehnician adevarat cam are habar de toate marcile si tipurile de cazan) m-a taxat in aprilie 2022 cu 175 de lei, pentru care a masurat noxele, a curatat ce a avut de curatat, prea putin de altfel, completeaza o fisa, etc., (la fiecare verificare face aceste operatii). Si atat, fara alte tarife..Bineinteles, este firma autorizata.
Ti-am scris ca sa vezi un exemplu de tarifare.
Un alt exemplu vezi in postarea 8.

View Postdoinastela, on 10 septembrie 2022 - 20:27, said:

iar tehnicianul de service vrea sa fie litrul de motorina 4 Lei !

Pentru chestia asta l-a taxat separat, 85 de lei, n-ai observat?

Edited by adisz, 11 September 2022 - 10:01.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,647
  • Înscris: 01.12.2001
VTP e diferit de întreținere și curățare.
Ca la ITP la mașina. Nu curata, nu repara, nu reglează.
Doar verifica.
Daca e ok îți dă VTP.
Pt curățare, reglare, reparare se plătește separat.
Strict VTP centrala anul asta 120 lei. Acum 2 ani a fost 100 lei.

O fi și mai ieftin, insa la mine nu am găsit.
Maxim 10 minute cu tot cu completare chitanță și factura manual
Și o măsurătoare ceva la coșul de evacuare și la regulatorul gaz.

#17
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 01.12.2005
Eu am chemat oamenii pentru VTP, acum 2 ani. Nu a zis nimeni, domle trebuie si curatat, platesti sau nu?
Iar partea cu deplasarea, o sa sun si anul asta, dar cei 85 lei au fost acum 2 ani cand chiar era litrul de motorina 4-5 lei!!!

Si va rog nu imi spuneti ca a da cu perie de sarma pe arzator de 2 ori si pe lamelele alea din camera de ardere insemna o operatiune taxabila cu 130 lei.

#18
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006
Avocatul sau Doc poate sa nu-ti facă nimic, și tot plătești tariful orar..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate