Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Vacanta in Croatia

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#253
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.01.2011
Pe un circuit Omis - Mostar(podul) - Imotski (lacurile) - Omis se mai poate bifa ceva?
Ar fi 250km / 4 ore - dus intors. (plus timpul alocat vizitarii celor 2 locatii).

#254
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Kravica Waterfalls, Blagaj Tekija si Pocitelj.
P.S.1. Mostar inseamna mult mai mult decat podul.
P.S.2. Sa-ti faci timp pt Biokovo Skywalk intr-o zi, cand am fost eu in aprilie nu era deschis inca drumul.

Edited by camelia19, 09 June 2023 - 19:47.


#255
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.01.2011
In urma documentarii si a sprijinului primit din partea voastra, mi-am sintetizat obiectivele abordabile cu plecare din locatia de baza Omis. Ramane de vazut cum le leg intre ele.

a) Vizite
a1) Nord
Split
Ruinele Romane de la Salona
Trogir
Primosten (multumesc camelia19)
Sibenik + Parcul national Krka (multumesc mdt)
Zadar - pare un pic fortat pentru mine ca si distanta

a2) Sud
Imotski
Biokovo Skywalk
Mostar (impreuna cu celelelate obiective din Bosnia, mentionate de camelia19 mai sus)
Dubrovnik / Ston / Trsteno - cred ca sunt un pic cam departe pentru mine (410 km dus intors / 5h si 20 min, fara a lua in calcul timpul petrecut in locatie)

b) Plaje

Velika plaža - Omis - plaja de baza
Cele 3 plaje pentru care am ales Makarska: Punta Rata, Nugal, Tucepi
Insula Brac - Zlatni Rat - doar daca gasesc o modalitate facila de a ajunge acolo

Daca mai aveti idei cu privire la alte puncte de bifat in zona, va multumesc in avans.

Nu stiu daca le vom bifa pe toate...Vom fi 3 familii intr-o vila cu potentiale tentatii: piscina/jacuzzi/sauna/gratar/biliard. Si de obicei, cand ti se ofera motive de relaxare loco, apare lenea...
Mai mult, daca esti somnoros dimineata, exista riscul sa iei din frigider, in loc de cutia de lapte, sticla de bere/vodka/gin...si atunci ramai blocat in locatie toata ziua.

Edited by lazio44, 09 June 2023 - 20:37.


#256
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 12.12.2006
Important e sa va simtiti bine in concediu, nu sa bifati tot de pe lista. Eu fac o ordine a prioritatilor si ce intra, intra. Cu timpul am invatat nici sa nu mai alerg de la una la alta, daca merg intr-un loc stau si il vad ca lumea.

In aceasta idee pe Brac as merge intr-un concediu separat, o saptamana. Nu sunt rele nici concediile de o saptamana pe o insula croata: alternezi plajele intre ele, vizitele in orasele, terasele/restaurantele preferate si iese un mix de relaxare si plimbare foarte bun, fara foarte mult timp petrecut pe masina.

Zlatni rat e spectaculoasa pozata de sus. La fata locului e frumos ca e o padure de pini unde poti sa stai si sa iesi de la umbra doar cand intri in apa. Dar plaje cu paduri de pini in spate sau macar cu copacei care tin umbra din fericire gasesti si pe continent. Noi am mers in excursie de o zi cu ferry din Makarska, dimineata ne-am dus direct la Zlatni Rat iar apoi pt pranz si plimbare in Milna si apoi retur la Sumartin la ferry.

A fost frumos dar ca dezavantaje: trebuie sa fii din timp la ferry si sa-ti pui masina in coada, exista riscul sa nu prinzi loc, apoi se aduna niste costuri: ferry, parcarea la Zlatni Rat (mai scumpa decat in alte parti), pana si toaleta de la plaja era pe bani iar la noi in statiune era gratis, marea era mai rece si mai agitata decat la noi in statiune. Dar as merge in alta vacanta si as sta macar cateva zile pe Brac, cu cazare in Bol.

Daca aveti doar o saptamana de cazare in zona v-as sugera sa lasati insulele pe data viitoare.

Inca ceva: este foarte frumos drumul de coasta, de la Omis in jos. Dar este si aglomerat. Autostrada e mai rapida dar va recomand sa parcurgeti si drumul de coasta macar o data pt frumusetea lui.

Edited by mdt, 09 June 2023 - 22:21.


#257
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 kriiss, on 09 iunie 2023 - 16:34, said:

Ti-am zis :

- Tucepi - Dubrovnik (vizita)- golful Kotor (cazare).
- Kotor- Niksic-Zabljac-Uzice-Belgrad ( cazare). Sau varianta prin Budva-Podgorica-canionul Moraca ( dar e mai lunga si mai aglomerata). Sau varianta hardcore Kotor(oras)  -Cetinje-Podgorica si apoi pe cel precedent. Daca ai mers greu , cazare inainte de Belgrad , in zona submontana din Serbia.
- Belgrad-Cluj

Si nici nu mai pierzi o zi dus-intors pana la Dubrovnik.

Nu stiu daca as lasa dubrovnik chiar pt plecare. Adica mi se pare si putin ciudat sa merg cu masina plina cu lucruri sa o las pe undeva prin dubrovnik ca sa iau la pas in plus ca sa ajung la cazare in muntenegru la timp trebe sa plec din dubrovnik devreme, nu pot sta mai mult pe acolo, si nu stiu daca ajunge timpul, adica chiar dubrovniklul sa il fuseresc pare putin ciudat.

Oricum ce merita mai mulkt kotor sau plitvice ?

#258
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Revin cu niste intrebari punctuale:

1) Prin Omis e ceva de vazut daca tot trecem prin el ?
2) Prin Markarska e ceva de vazut daca tot e la o aruncatura de bat de noi ?
3) Pe insula aia ce leaga Croatia intre ea printr un pod nou construit (vis a vis de Neum) e ceva de vizitat pe ea ?
4) Este taxa de pod pe podul mai sus mentionat, stiu ca pe KRK nu era, dar parca tot voi ati zis ca pe alte poduri se pune taxa.
5) Imotski lacurile, merita vizitate ?
6) Ce e Biokovo Skywalk?
7) Unde sunt Ruinele Romane de la Salona si daca merita vizitate ?
8) Pe Brac cu ferry din Makarska nu merita mers fara masina ? (daca tot numa plaja aia e de vazut ?)
9) Pe insula Ciovo vad o plaja numita Okrug Gornji Beach (desenata mai atipic cu galben pe google maps) e ceva special in ea ?
10) Split, Torgir si Primosten sunt pe acelasi traseu, am doua intrebari aici:
     a) Toate 3 intr-o zi presupun ca e prea mult sau prea scurt timpul, cum ar fi bine sa le impart ?
     b) Daca ar fi sa faceti top 3 rank intre astea 3 de la pozitia 1 cea mai faina si pozitia 3 ultima, cum le-ati ordona ?

Nota. Ma tem putin sa nu luam unul wow si apoi celelalte sa ni se para banale, as prefera invers, poate chiar zile diferite, deasta ma gandeam cum sa le impart ca sa fie bine.

#259
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 12.12.2006
Alex ia si reciteste ce am scris zilele astea ca altfel intram in bucla infinita. La o parte din intrebari s-a raspuns deja.

Autostrada e cu plata, nu stiu daca se plateste extra podul, presupun ca nu, si e inclus in pretul autostrazii.

Ruinele orasului roman Salona se gasesc la Solin, langa Split.

Eu am vizitat tot ce am povestit pe aici in 4 concedii, nu intr-unul.

Edited by mdt, 10 June 2023 - 06:00.


#260
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Poti ramane in zona Dubrovnik seara, ca sa ai mai mult timp. Si pleci in Kotor a doua zi.

Plitvice sau kotor? Nu ai cum sa le compari, sunt 2 chestii total diferite, ambele ff frumoase. Totusi daca chiar ar trebui sa aleg doar unul acela ar fi Kotor. Nu o sa uit niciodata senzatia pe care am avut o cand am intrat in golf prima data, la apus de soare. Nu mai vazusem asa ceva pana atunci.
L am revazut anul trecut, dupa 15 ani. Frumusetea a ramas, fiorul a disparut 😀.
Am batut cu masina tot conturul Adriaticii/Ionice, din Peloponez pana dincolo de Bari (fara insule). Dupa laguna venetiana, Kotor mi se pare cea mai misto zona.
Evident parere person ala, subiectiva

Pe de alta parte tu chiar vrei sa stii tot dinainte? Nu vrei sa descoperi lucruri la fata locului, sa simti fiorul aventurii, sa ramai wow din cand in cand?

Edited by kriiss, 10 June 2023 - 07:38.


#261
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 lazio44, on 09 iunie 2023 - 20:35, said:

b) Plaje

Eu as lasa Zadar, e departe, mi s a parut departe si plecand din Trogir, dar din Omis.
Nu ai mentionat statiunile cele mai celebre de pe riviera Makarska: Brela si Baska Voda, ambele asezate intr un cadru natural superb si aproape de cazarea voastra. Asa ca intr-una din zile as face im felul urmator: Omis - Brela (plaja e frumoasa rau, vedeti si Kamen Brela-simbolul Brelei) - Baska Voda - Makarska (cu Biokovo). Si imediat urmeaza Tucepi.
Legat de Dubrovnik, sa urcati si sus la Restoran Panorama, vederile sunt...de pe alta lume.

#262
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
e adevarat ca biletele in biokovo se iau doar de pe site ?

#263
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
M-am documentat putin despre Biokovo Nature Park. Deci traseul incepe de la acea ghereta si merge pana la Sveti Jure. Undeva la o treime diin drum e acel balcon suspendat celebru.  
Pentru cei care au facut traseul am niste intrebari.

1) merita facut complet ? adica mers pana la Sveti Jure unde pare ca e cel mai inalt punct ?
2) de la un momendat drumul pare ca incape o singura masina si pe o bucata destul de lunga, pun link de google street view aici, cum se procedeaza ? Sunt semafoare? S-a mai schimbat ceva intre timp? Pozele par din 2011 https://www.google.r...i6656?entry=ttu
3) In preajma de Sveti Jure vad putine locuri de parcare, cum se procedeaza acolo? Unde naiba iti lasi masina ?
4) Pare foarte wild, pare ca in orice moment se poate pravali un bolovan peste masina ta, s-a mai securizat zona de atunci ?
5) Cat timp aloc pentru Biokovo Nature Park din pct in care intru in parc ?

Edited by alexandersch, 10 June 2023 - 13:09.


#264
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 12.12.2006
Alexander am scris cu Biokovo. Cand am fost noi nu era nicio bariera, drumul e periculos dar daca esti sofer experimentat pe drumuri inguste de munte si nu ai rau de inaltime e Ok. Incape doar o masina, in dreapta ai stanca, in stanga prapastie. Intersectarea intre masini care vin de pe sensuri contrare se face in putinele locuri in care se poate, unul da in spate daca e nevoie, altul trece si tot asa. Sus parca e o statie meteo ceva si sunt putine locuri de parcare. Mai sunt si microbuze care duc turisti, e distractie cand te intalnesti cu unul.

Pe de alta parte poti sa mergi numai pana acolo la balcon (Skywalk) si pe acolo sa faceti ceva drumetie pt ca este un platou. Din platoul asta mare se face drumul spre varf care e cum l-am descris mai sus.

Cand am fost noi nu era Skywalk-ul construit dar era un punct de belvedere acolo.

Edited by mdt, 10 June 2023 - 14:27.


#265
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 mdt, on 10 iunie 2023 - 14:16, said:

Alexander am scris cu Biokovo. Cand am fost noi nu era nicio bariera, drumul e periculos dar daca esti sofer experimentat pe drumuri inguste de munte si nu ai rau de inaltime e Ok. Incape doar o masina, in dreapta ai stanca, in stanga prapastie. Intersectarea intre masini care vin de pe sensuri contrare se face in putinele locuri in care se poate, unul da in spate daca e nevoie, altul trece si tot asa. Sus parca e o statie meteo ceva si sunt putine locuri de parcare. Mai sunt si microbuze care duc turisti, e distractie cand te intalnesti cu unul.

Pe de alta parte poti sa mergi numai pana acolo la balcon (Skywalk) si pe acolo sa faceti ceva drumetie pt ca este un platou. Din platoul asta mare se face drumul spre varf care e cum l-am descris mai sus.

Cand am fost noi nu era Skywalk-ul construit dar era un punct de belvedere acolo.

Mersi. N-am emotii cu condusul. Mai degraba ma gandeam cum se vor simtii ai mei. Nu i-as stresa cu drumul periculos. Acolo sa te lase masina pe drumul ala ingust ca e circ, nu se mai baga nimeni dupa tine acolo.

#266
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Pentru ca, caracteristica mea principala e modestia nu pot sa spun ca sunt guru la condus, cu toate astea din ce mi-ai explicat tu, drumul spre statia meteo pare mai mult un drum al incapatanarii de a ajunge cat mai sus fara a lua in seama dorinta celorlalti care cu siguranta nu se vor simti neaparat in apele lor cand vor vedea prapastia in dreapta si inainte masina si trebe sa dam cu spatele cu frana apasata. In plus, inafara ca e cel mai inalt punct nu pare nimic wow, atata tot ca poate ai un view mai amplu asupra zonei desi nu sunt convins de asta. Dar daca tot te chinuiesti sa ajungi pana acolo, sa nu ai nici unde sa iti lasi masina e prea de tot. Parerea mea e ca ar trebui sa se inchida traficul unde se nu poate inghesui 2 masini,  ma si mir cum de nu s-au creat ambuteiaje sau sa ramana unii acolo. Daca la unu ii moare masina s-ar putea ca toti cei de deasupra lui sa fie blocati pana ala e tractat dar unde sa tractezi pe culme de prapastie, nici nu vreau sa imi imaginez. Voi face cum ai zis tu. La balcon ne oprim, si apoi ne intoarcem, cel mult mai patrulam putin pe jos. Numa bine ne ramane timp de alte obiective.

#267
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Exista ceva aplicatie care inregistreaza pe unde merg si imi arata in timp real, gen daca intru in cetatea Torgir si vreau sa ma plimb pe toate stradutele sau sa nu trec pe stradute pe care am mai fost sa ma uit pe telefon si sa vad traseul pe care l-am urmat ca sa stiu mereu sa aleg drumuri pe care nu am mai fost si sa cuprind cat mai bine cetatea ?

Dar planner de trip? Eu folosesc Here dar asta desi ma lasa sa pun obiective, nu ma lasa sa le dau nume si descriere....ceea ce mi se pare insanely stupid.

#268
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
TROGIR, nu Torgir!

#269
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 12.12.2006
Eu folosesc aplicatia maps.me , imi salvez pin-uri cu obiective, parcari, restaurante, salvez locul unde lasam masina 😄, caut pe ea orice: toalete, ATM-uri, magazine, samd. Unui pin pot sa-i dau Edit si sa scriu ce vreau la descriere. Nu am incercat sa salvez pe ea traseul pe care l-am facut, nu stiu daca stie asta. Hartile le descarc de acasa si le folosesc offline.

Edited by mdt, 11 June 2023 - 18:10.


#270
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Din ce pare, ruinele romane din Solin pare un obiectiv mai low rated. Mai plictisitor. Adica pare fascinant daca esti interesat strict de asa ceva, dar totusi sunt niste ruine pe o campie pe unde te va praji soarele bine, fara copaci imprejur, ar fi plictisitor situl pentru copiii, corect ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate