Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...
 Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 

Pareri zona Tei/ Lacul Tei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#1
BasarabiaSaudita

BasarabiaSaudita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 02.04.2022
Dupa aproape un deceniu in Vest, am decis impreuna cu nevasta sa ne intoarcem in Romania.
Cautam un apartament cu 3 camere undeva in nordul Bucurestiului si deocamadata am ramasi fixati pe zona Tei/ Lacul tei. Am gasit cateva apartamente care ar intra in bugetul nostru ( 140k maxim), singura noastra grija ar fi cat de safe este cartierul ?
De ce am ales Tei?
- o sa lucram amandoi in Pipera, de acolo o sa facem maxim 15 min cu masina
- aproape de 2 parcuri mari ( Circului si Tei)
- aproape de Autostrada
- 10-15 min de metrou ( Obor sau Stefan cel mare)
- preturi oarecum accesibile

As aprecia sa citesc si parerile voastre despre acest cartier, iar daca considerati ca Teiul e o alegere proasta, ce alternative considerati ca sunt mai ok?


#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Fara rautate , dar dupa ce am auzit marea majoritate a romanilor din Vest cu Romania e mega nasoala&bla...bla...bla , cum sunt ei mega destepti ca au plecat si cat de dobitoci sunt cei care au ramas , cum acolo e civilizatie si aici mizeria absoluta , pe scurt...asta ca sa nu iau puncte ca bagam 2 pagini de mizeriile pe care le-am auzit de la valorile plecate in Vest , cu respect va intreb de ce va intoarceti aici la nasol . Nu spun ca e cazul vostru dar e o opinie majoritara ! Si doar din acest motiv nu am bagat valorile in ghilimele .

On topic !
O zona mai buna ar fi Aviatiei !
Parcul Circului nici macar parc nu e , ce sa mai vorbesc de mare , niste pomi intre blocuri pline ochi de masini si traseu auto , scurtatura intre Stefan cel Mare si Tei/Barbu Vacarescu .
Parcul Tei , mai seamana a parc dar nu as recomanda nimanui dupa lasarea intunericului .
Aia cu aproape de autostrada m-a amuzat , e plin de masini prin zona aia si mega aglomeratie .
Mai ales zona apropiata de Lizeanu si Colentina nu sunt chiar safe seara si noaptea !
10 minute pana la metrou doar daca esti foarte aproape si mergi repede...sa nu zic atlet Posted Image !

Editat de Alltrack, 23 iulie 2022 - 00:16.


#3
BasarabiaSaudita

BasarabiaSaudita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 02.04.2022

Quote

Fara rautate , dar dupa ce am auzit marea majoritate a romanilor din Vest cu Romania e mega nasoala&bla...bla...bla , cum sunt ei mega destepti ca au plecat si cat de dobitoci sunt cei care au ramas , cum acolo e civilizatie si aici mizeria absoluta , pe scurt...asta ca sa nu iau puncte ca bagam 2 pagini de mizeriile pe care le-am auzit de la valorile plecate in Vest , cu respect va intreb de ce va intoarceti aici la nasol . Nu spun ca e cazul vostru dar e o opinie majoritara ! Si doar din acest motiv nu am bagat valorile in ghilimele .
Eu personal am plecat in Vest din motive pur financiare, planul a fost intotdeauna sa ma intorc in RO si acum am considerat ca e timpul potrivit. Cred ca Romania e una dintre cele mai frumoase tari din toate punctele de vedere si aici poti duce o viata foarte frumoasa cu conditia sa ai o situatie financiara buna.

Quote

O zona mai buna ar fi Aviatiei !
De acord cu tine, dar nu cred ca gasim 3 camere in bugetul nostru acolo.

Quote

Parcul Circului nici macar parc nu e , ce sa mai vorbesc de mare , niste pomi intre blocuri pline ochi de masini si traseu auto , scurtatura intre Stefan cel Mare si Tei/Barbu Vacarescu .
Parcul Tei , mai seamana a parc dar nu as recomanda nimanui dupa lasarea intunericului .
Aia cu aproape de autostrada m-a amuzat , e plin de masini prin zona aia si mega aglomeratie .
Mai ales zona apropiata de Lizeanu si Colentina nu sunt chiar safe seara si noaptea !
10 minute pana la metrou doar daca esti foarte aproape si mergi repede...sa nu zic atlet Posted Image !
O sa ma mai plimb putin pe acolo, nu mai cunosc zona chiar asa de bine.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Am locuit foarte multi ani in zona. Peste 15 ani.
Lacul Tei ramane o zona excelenta, nu acelasi lucru pot spune despre vecinatati.
Inainte de a cumpara ceva, ar trebui sa vezi cu ochii tai/ai vostrii cum e exact in in zona respectiva.
Nu te lua dupa ce spun eu/altii. Lururile pot sta destul de diferit de la o strada la alta, chiar si de la un bloc la altul.

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

 pasilla, on 23 iulie 2022 - 01:04, said:

Nu te lua dupa ce spun eu/altii. Lururile pot sta destul de diferit de la o strada la alta, chiar si de la un bloc la altul.
Ai dreptate ca lucrurile pot diferi de la un bloc la altul dar plimbarile pe jos catre metrou spre Obor si Stefan cel Mare raman aceleasi !
Nu va luati dupa ce spun eu , habar nu am ! Am locuit aproape 15 ani si inca mai locuiesc din cand in cand la apartamentul din Stefan cel Mare !

Editat de Alltrack, 23 iulie 2022 - 01:12.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Stefan Cel Mare e peste drum. Imi pare rau, dar eu nu as sta acolo. Cred ca e cea mai aglomerata si mai zgmotoasa strada din B.
Nu e nevoie sa mergi pe jos de pe Lacul Tei pana la metrou, e posibil sa nici nu ai nevoie de metrou.

Oricum trebuie vazut. Pe Moisil ar putea fi nasol, dar pe Kepler sa fie OK. Sau invers.

Pentru initiator:
Nu cumpara fara sa stii ce cumperi. Vii in RO, in B, inchiriezi un apartament si te apuci sa studiezi problema.

Editat de pasilla, 23 iulie 2022 - 01:31.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

 pasilla, on 23 iulie 2022 - 01:19, said:

Stefan Cel Mare e peste drum. Imi pare rau, dar eu nu as sta acolo. Cred ca e cea mai aglomerata si mai zgmotoasa strada din B.
Nu e nevoie sa mergi pe jos de pe Lacul Tei pana la metrou, e posibil sa nici nu ai nevoie de metrou.
Aglomerat TARE e ! Zgomotos daca stai in interior , in zona verde , NU e , se aud doar putin concursurile de motociclisti noaptea...nu stiu daca i-au potolit si nu vreau sa imi imaginez cum se aud la cei cu geamurile spre bulevard Posted Image !
Acum cu Waze e aglomerat rau si in Tei mai ales pentru cei care vor sa ajunga in Pipera ! Acum cu PIPERA e discutabil , am inteles ca si intre Vacarescu si  sediul central MOBEXPERT ''se dau'' tot in Pipera si tot full e si pe Barbu Vacarescu si pe stradute . Sau daca iesi pe doamna Ghica...sau cum s-o numi aia , ca nu retin prea mult nume de strazi si prinzi o bariera...te dai cu capul de asfalt Posted Image
Omul a zis ca se bazeaza pe metrou , eu doar l-am atentionat !
15 minute cu masina intre orele 07 si 20 din Tei ca sa ajungi in Pipera e gluma anului !

Editat de Alltrack, 23 iulie 2022 - 02:02.


#8
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 332
  • Înscris: 29.10.2006
In teorie nu e rau cartierul, in practica, du-te si fa o plimbare. Eu nu mai fusesem de cateva luni, dupa ce am locuit acolo 20 de ani.
M-a socat, cel putin intersectia Lacul tei cu Maica Domnului, si toata Maica Domnului, parca m-am intors cu 20 de ani in urma fata de alte cartiere din Bucuresti.

Din experienta super indelungata acolo:
Chestii nasoale:
- cartierul s-a hiper aglomerat in ultimii 10 ani+, in sensul ca seara si dimineata se fac niste cozi imense pe strazile adiacente: Vidin, Moisil, etc, intelegi ideea. Cozi si de 4-500m, adica cam toata strada cap coada, si in momentul ala s-a blocat tot, nu mai poti nici sa iesi din parcare, asta daca ai una.
- parcari: e cam dezastru, daca nu ai loc platit, te vei certa cu diversi, vei gasi masina cu stergatoarele ridicate, etc, numai probleme; ESTE FULL DE MASINI! Un vecin avea 3 masini.
- distanta cartier Lacul tei metrou - poti sa uiti, faci intre 20 si 25-30 de minute pana la metrou, nu e deloc facil, decat daca vrei sa slabesti
- oamenii...oamenii, aici e un subiect lung, insa ce pot sa zic este ca sunt cam de CACAT. Multi au lucrat in fabricile din Pipera, sunt niste cocalari, inapoiati, care deranjeaza fara nicio jena, te trezesti ca pun muzica tare pana la 4 dimineata si nu le face nimeni nimic, ca se cunosc cu politistii. Copiilor sunt parca si mai rau, nu mai au nici macar urma de bun simt pe care poate o aveau parintii lor.
- transportul din Lacul tei spre centru sau cam orice alt cartier din Bucuresti este ULTRA DEFICITAR: autobuzele ocolesc mult si stau in trafic bara la bara, la ora de varf, tramvaiul 5 este dezastru, 16-le e mai decent, insa in tramvaie este jeg si nu prea sunt intretinute, sinele sunt si ele dezastru intre Lizeanu si intrarea pe Petricani. Lizeanu este gatuit maxim, stai o gramada pana iesi pe Stefan cel mare.
- pe vremea mea, se auzea muzica tare de la cluburi, mai nou se aud concertele de la nustiuce arena din zona Kaufland, deranjeaza destul de rau
- se mai aud motoare turate de la cei care se dau in parcarile de la Kaufland si fosta Billa(actual carrefour parca).
- scoli in zona de proasta calitate, pline de copii de etnie

Chesti bune:
- parcurile sunt chiar super utile, sunt dragute, iti faci treaba cu ele
- blocurile de 4 etaje care s-au construit in ultimii ani de comunism/primii ani de capitalism, sunt foarte spatioase si misto (de exemplu pentru un cuplu 2 camere acolo este foarte spatios, ai debara, camara, balcon mare, holuri, etc)
- din pacate orice cartier are plusuri si minusuri, deci nici nu as putea recomanda alt cartier in marja de bani pe care ii dai in Lacul Tei
- trotuarele s-au eliberat, s-au pus dale si stalpisori, arata mai ca in vest acum, inainte se parca peste tot pe trotuar
- sunt gradini in jurul blocurilor
- exista si varianta de case in zona, in caz ca sunt bani
- autostrada, iesi numaidecat, daca ai noroc si in 5-10 minute ai iesit din oras, pot sa confirm; una e sa vii din drumul taberei sa te duci spre nord, alta e din Lacul tei, fara discutii esti mai aproape de iesirea pe autostrada; normal, daca e ultra aglomerat, cum au zis si colegii, devine nasol

Editat de Xavier_em, 23 iulie 2022 - 07:12.


#9
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 Alltrack, on 23 iulie 2022 - 00:09, said:

  O zona mai buna ar fi Aviatiei
Mai buna ca ce? Mai scumpa este, dar mai buna nu mi s-a parut niciodata, chiar mi se pare o zona proasta, o zona izolata, lipsita de parc, lipsita de orice... e tipul ala de cartier izolat ce il gasesti prin toate orasele pe langa zona Industriala a orasului

 Alltrack, on 23 iulie 2022 - 00:09, said:

Parcul Circului nici macar parc nu e , ce sa mai vorbesc de mare , niste pomi intre blocuri pline ochi de masini si traseu auto , scurtatura intre Stefan cel Mare si Tei/Barbu Vacarescu . Parcul Tei , mai seamana a parc dar nu as recomanda nimanui dupa lasarea intunericului
Cred ca ai vrut sa spui invers, ca suprafata (de teren sau de alei) sigur parcul Circului e mai mare decat Parcul Tei.
Parcul Tei are noroc ca e aproape lipit de Parcul Plumbuita care e peste strada.

Nu te lua dupa cei care zic ca zona de langa parcuri si parcurile sunt zone dubioase si periculoase. Eu am locuit toata viata pe langa parcuri si ieseam seara la plimbari si alergari prin parcuri si nu numai ca nu am dat de dubiosii aia de care tot vorbesc unii din mituri, dar uneori era atat de pustiu incat puteai sa alergi nud.
Eu chiar ti-as recomanda sa alegi undeva langa parc, mai ales daca esti o persoana activa, nu tipul de persoana care dupa ce iese de la munca unde a stat inchis in cladire sta inchis in apartament. Daca ai si o vedere catre un parc deja e premium, dar e ok sa stai si in randul 2-4 de la blocul cu vedere la parc. Un alt lucru care mi se pare important e sa fie relativ aproape de supermarketuri, adica sa fie pe o raza de 1-2 km mai multe branduri de supermarketuri.
Daca e sa eviti ceva, evita sa alegi ceva foarte aproape de o scoala/liceu/facultate. Niciodata sa nu stai in primul rand de langa asemenea orori. La astea e bine sa stai de la randul 4 in sus.

#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
Mie mi se pare cea mai buna zona din București care sa fie încă ieftină

Mă refer la blocurile de la front cu vedere la parcul Circului. Până în Luigi Galvani, de acolo incepe dezastrul, nu mai merită

Avantaje parcul evident care este unul din cele mai frumoase din oraș, apropierea de Dinamo pt sport, metrou relativ aproape (10 min pe jos), vecinătate cu Floreasca, terase, cluburi, viața socială, centru comercial mare Kaufland, acces rapid spre nord, Băneasa, pipera.

Dezavantaje  este problema cu apa calda RADET pe.acea zona, și romulanii din zona maica domnului.


#11
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.460
  • Înscris: 27.08.2013
Cazul ideal ar fi să găsiți ce vreți în zona parcului Verdi, în zona cuprinsă între Calea Floreasca, Dinamo, strada Ramuri Tei și strada Gheroge Țițeica.
La Dinamic City de pe Dâmbovicioarei am auzit că un apartament de 2 camere este 300 de mii de euro. Dar la blocurile din apropiere „recent” construite dintre strada Glodeni și strada Dâmbovicioarei cât or fi?
Oricum, cât mai departe de bulevardul Ștefan cel Mare și bulevardul Lacul Tei care sunt aglomerate aproape mereu.
De Șoseaua Petricani nici nu are rost să mai zic. Poate cu scuterul să mergeți pe astea la muncă.
Parcul Verdi, parcul cinema Floreasca, strada Glinka Mihail, strada Ceaikovski, străzile cu nume de compozitori, aia e zonă ideală.
Blocuri vechiuțe de 2-3 etaje.

Editat de onisifor12, 23 iulie 2022 - 09:54.


#12
cristina123

cristina123

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 20.09.2006

 BasarabiaSaudita, on 23 iulie 2022 - 00:39, said:


Eu personal am plecat in Vest din motive pur financiare, planul a fost intotdeauna sa ma intorc in RO si acum am considerat ca e timpul potrivit. Cred ca Romania e una dintre cele mai frumoase tari din toate punctele de vedere si aici poti duce o viata foarte frumoasa cu conditia sa ai o situatie financiara buna.


Romania poate, Bucuresti nu prea... Eu ti-as sugera sa cauti un alt oras, eventual prin vestul Romaniei. Nu stiu in ce tip de oras ai locuit in europa, dar in Bucuresti, daca ai peste 30-35 de ani, faimilie, eventual copii, calitatea vietii tinde spre 0. V-as recomanda sa stati macar cateva luni in chirie sa vedeti daca va acomodati. Asa va puteti plimba si sa vedeti si ce zona va place. Eu nu m-as grabi cu achizitia.

Nu am stat in zona tei, dar soseaua Stefan cel Mare, zona Colentina mi se pare foarte aglomerata, nu as sta acolo. Eu as recomanda zona parcul Tineretului sau Titan, daca chiar vreti Bucuresti...

#13
BasarabiaSaudita

BasarabiaSaudita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 02.04.2022

 pasilla, on 23 iulie 2022 - 01:19, said:

Nu cumpara fara sa stii ce cumperi. Vii in RO, in B, inchiriezi un apartament si te apuci sa studiezi problema.
Mersi de sfat, suntem deja in Romania si ferm decisi sa cumparam. Nu ne grabim, deocamdata incercam sa ne decidem in privinta locatiei.

 Xavier_em, on 23 iulie 2022 - 07:03, said:

In teorie nu e rau cartierul, in practica, du-te si fa o plimbare. Eu nu mai fusesem de cateva luni, dupa ce am locuit acolo 20 de ani.
M-a socat, cel putin intersectia Lacul tei cu Maica Domnului, si toata Maica Domnului, parca m-am intors cu 20 de ani in urma fata de alte cartiere din Bucuresti.

Din experienta super indelungata acolo:
Chestii nasoale:
- cartierul s-a hiper aglomerat in ultimii 10 ani+, in sensul ca seara si dimineata se fac niste cozi imense pe strazile adiacente: Vidin, Moisil, etc, intelegi ideea. Cozi si de 4-500m, adica cam toata strada cap coada, si in momentul ala s-a blocat tot, nu mai poti nici sa iesi din parcare, asta daca ai una.
- parcari: e cam dezastru, daca nu ai loc platit, te vei certa cu diversi, vei gasi masina cu stergatoarele ridicate, etc, numai probleme; ESTE FULL DE MASINI! Un vecin avea 3 masini.
- distanta cartier Lacul tei metrou - poti sa uiti, faci intre 20 si 25-30 de minute pana la metrou, nu e deloc facil, decat daca vrei sa slabesti
- oamenii...oamenii, aici e un subiect lung, insa ce pot sa zic este ca sunt cam de CACAT. Multi au lucrat in fabricile din Pipera, sunt niste cocalari, inapoiati, care deranjeaza fara nicio jena, te trezesti ca pun muzica tare pana la 4 dimineata si nu le face nimeni nimic, ca se cunosc cu politistii. Copiilor sunt parca si mai rau, nu mai au nici macar urma de bun simt pe care poate o aveau parintii lor.
- transportul din Lacul tei spre centru sau cam orice alt cartier din Bucuresti este ULTRA DEFICITAR: autobuzele ocolesc mult si stau in trafic bara la bara, la ora de varf, tramvaiul 5 este dezastru, 16-le e mai decent, insa in tramvaie este jeg si nu prea sunt intretinute, sinele sunt si ele dezastru intre Lizeanu si intrarea pe Petricani. Lizeanu este gatuit maxim, stai o gramada pana iesi pe Stefan cel mare.
- pe vremea mea, se auzea muzica tare de la cluburi, mai nou se aud concertele de la nustiuce arena din zona Kaufland, deranjeaza destul de rau
- se mai aud motoare turate de la cei care se dau in parcarile de la Kaufland si fosta Billa(actual carrefour parca).
- scoli in zona de proasta calitate, pline de copii de etnie

Chesti bune:
- parcurile sunt chiar super utile, sunt dragute, iti faci treaba cu ele
- blocurile de 4 etaje care s-au construit in ultimii ani de comunism/primii ani de capitalism, sunt foarte spatioase si misto (de exemplu pentru un cuplu 2 camere acolo este foarte spatios, ai debara, camara, balcon mare, holuri, etc)
- din pacate orice cartier are plusuri si minusuri, deci nici nu as putea recomanda alt cartier in marja de bani pe care ii dai in Lacul Tei
- trotuarele s-au eliberat, s-au pus dale si stalpisori, arata mai ca in vest acum, inainte se parca peste tot pe trotuar
- sunt gradini in jurul blocurilor
- exista si varianta de case in zona, in caz ca sunt bani
- autostrada, iesi numaidecat, daca ai noroc si in 5-10 minute ai iesit din oras, pot sa confirm; una e sa vii din drumul taberei sa te duci spre nord, alta e din Lacul tei, fara discutii esti mai aproape de iesirea pe autostrada; normal, daca e ultra aglomerat, cum au zis si colegii, devine nasol
Apreciez mult raspunsul detaliat, fix asta cautam aici pe forum, perspectiva cuiva care locuieste/a locuit acolo.
Am gasit foarte multe apartamente in zona Maica Domnului, o fi din cauza ca nu sunt cautate apartamente acolo? Inainte auzeam ca sunt majoritare persoanele de etnie acolo, inca mai e cazul?
O sa fac curand o plimbare pe jos pe acolo, e cel mai bine sa vad cu ochii mei.

 thorxx, on 23 iulie 2022 - 07:16, said:

Nu te lua dupa cei care zic ca zona de langa parcuri si parcurile sunt zone dubioase si periculoase. Eu am locuit toata viata pe langa parcuri si ieseam seara la plimbari si alergari prin parcuri si nu numai ca nu am dat de dubiosii aia de care tot vorbesc unii din mituri, dar uneori era atat de pustiu incat puteai sa alergi nud.
Eu chiar ti-as recomanda sa alegi undeva langa parc, mai ales daca esti o persoana activa, nu tipul de persoana care dupa ce iese de la munca unde a stat inchis in cladire sta inchis in apartament. Daca ai si o vedere catre un parc deja e premium, dar e ok sa stai si in randul 2-4 de la blocul cu vedere la parc. Un alt lucru care mi se pare important e sa fie relativ aproape de supermarketuri, adica sa fie pe o raza de 1-2 km mai multe branduri de supermarketuri.
Daca e sa eviti ceva, evita sa alegi ceva foarte aproape de o scoala/liceu/facultate. Niciodata sa nu stai in primul rand de langa asemenea orori. La astea e bine sa stai de la randul 4 in sus.
Mersi de sfaturi, pentru noi este foarte important sa avem si parc/parcuri in apropiere, asta a fost si unul dintre motivele pentru care am ales Lacul Tei ca zona.
De acord cu tine, nu as locui foarte aproape de scoli/licee.

 cristina123, on 23 iulie 2022 - 10:39, said:

Romania poate, Bucuresti nu prea... Eu ti-as sugera sa cauti un alt oras, eventual prin vestul Romaniei. Nu stiu in ce tip de oras ai locuit in europa, dar in Bucuresti, daca ai peste 30-35 de ani, faimilie, eventual copii, calitatea vietii tinde spre 0. V-as recomanda sa stati macar cateva luni in chirie sa vedeti daca va acomodati. Asa va puteti plimba si sa vedeti si ce zona va place. Eu nu m-as grabi cu achizitia.

Nu am stat in zona tei, dar soseaua Stefan cel Mare, zona Colentina mi se pare foarte aglomerata, nu as sta acolo. Eu as recomanda zona parcul Tineretului sau Titan, daca chiar vreti Bucuresti...
De acord cu tine in privinta zonelor Stefan cel Mare si Colentina. Ce zone ai recomanda in Titan? Nu cunosc mai deloc cartierul, dar am auzit pareri mixte despre el.

#14
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.089
  • Înscris: 10.05.2004
Am stat în zona vreo 15 ani pana în 2017, acum locuiesc iarăși acolo.
Este foarte aglomerat, blocurile sunt destul de înghesuite și nu-s opțiuni multe de parcare; chiar dacă ar vrea, primăria nu are ce face, deci asta nu se va schimba în viitor.
Accesul în Pipera este ok - tramvaiul 16 circula rezonabil, chiar dacă arata execrabil. Cu mașina e mai complicat daca pleci după ora 7 sau te întorci după 4. 182 iarăși circula bine, iar acum i-au schimbat traseul și ajunge repede în Ștefan la Dinamo, apoi în Dorobanți / Victoriei /Gara de nord.
Apartamentele sunt ok-ish, dacă vorbim de confort 1 - 3 camere undeva la 65 mp plus balcon încă 4-5. Sunt și blocuri confort 2 - în zona Moisil, de exemplu. Blocurile sunt în general din placi, construite după cutremur, decinsdravene și în mare parte reabilitate termic. E o problema cu termia, Radetul este extrem de deficitar în zona.
Scoli bunicele - pe Mașină de Paine și la rond la Doamna Ghica. Sunt și vreo trei grădinițe.
Parcul Tei este ok, Parcul Circului și mai ok.
Sunt conaționali, dar nu e ceva de speriat în general. Zona de lângă cimitir (Otesani / Grigore Ionescu) ar fi de evitat din punctul asta de vedere.
Nu știu de ce zici de 140k pentru trei camere. Vara trecuta am găsit doua camere la 65k, iar anul asta am văzut același apartament la 75k. Trei camere ar trebui sa gasesti undeva la 85-95k, depinzind de cum arata.

Toate de mai sus se aplica la zona Teiul Doamnei - între Bd Lacul Tei, Mașina de Paine, Teiul Doamnei și Otesani/Grigore ionescu/Maica Domnului.

#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006

 cristina123, on 23 iulie 2022 - 10:39, said:



Romania poate, Bucuresti nu prea... Eu ti-as sugera sa cauti un alt oras, eventual prin vestul Romaniei. Nu stiu in ce tip de oras ai locuit in europa, dar in Bucuresti, daca ai peste 30-35 de ani, faimilie, eventual copii, calitatea vietii tinde spre 0.

Părerea ta
Eu cred că Bucureștiul este top, ai cele mai bune servicii din țară, cele mai dotate spitale, cele mai prestigioase licee și facultăți, concerte, teatre, viața culturală, ești în 2h la mare sau la munte. Aeroport international și toate instituțiile statului

De fapt în Romania nu există decât București și restul

Restul fiind câteva orașe, inferioare, vorbim de Cluj, Iași, Brașov, Oradea, Timișoara.. poate Craiova și Constanța sa mai punem și gata. Restul e paragină

#16
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.626
  • Înscris: 09.09.2017

 Flat, on 23 iulie 2022 - 12:14, said:



Părerea ta
Eu cred că Bucureștiul este top, ai cele mai bune servicii din țară, cele mai dotate spitale, cele mai prestigioase licee și facultăți, concerte, teatre, viața culturală, ești în 2h la mare sau la munte. Aeroport international și toate instituțiile statului

De fapt în Romania nu există decât București și restul

Restul fiind câteva orașe, inferioare, vorbim de Cluj, Iași, Brașov, Oradea, Timișoara.. poate Craiova și Constanța sa mai punem și gata. Restul e paragină
Am ras cu clabuci.
Bucurestiul, capitala-mahala a Europei, e la ani-lumina de ceea ce inseamna capitala civilizata.

#17
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.460
  • Înscris: 27.08.2013
Anii lumină desemnează distanța în spațiu, deci fals. Prea multă poezie.

#18
cristina123

cristina123

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 20.09.2006

 BasarabiaSaudita, on 23 iulie 2022 - 11:02, said:




De acord cu tine in privinta zonelor Stefan cel Mare si Colentina. Ce zone ai recomanda in Titan? Nu cunosc mai deloc cartierul, dar am auzit pareri mixte despre el.

Zona Baba Novac si zona Blv 1 Decembrie. Este o zona foarte verde. Bocurile sunt mai distantate si intre sunt zone cu vegetatie bogata si matura, niste mini padurici. Mie asta imi place. Blocurile sunt vechi, dar cred ca gasesti si dupa 77. Dar e important sa mergeti sa vedeti daca va place, daca va place feeling-ul zonei. Daca va vedeti traind acolo etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate