Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Centralele termice de bloc sau de grupuri de bloc pe vremuri

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Aia din interbelic nu conţinea prea multe, dar am luat una din 1952. Nu conţine aşa de multe, dar e interesantă. Menţionează că existau injectoare automate şi semiautomate. Cele automate puteau fi controlate şi de relee, deci ceva automatizare, releele fiind comandate uneori de un termostat! (ca să zică cineva că inteligenţa a apărut doar o dată cu semiconductoarele sau recent). Cred că ceva de genul se putea face şi la cele cu gaze.
Cele cu cărbune (nu prea cred că au fost folosite în Bucureşti astea) aveau şi alimentare cu şurub fără sfârşit (şurubul lui Arhimede), sistem care a fost folosit şi pe unele locomotive cu aburi din S.U.A. (bine că am menţionat, că poate întreb ceva pe un forum din S.U.A. la partea cu locomotive). Habar nu am dacă astea puteau fi automatizate la fel de mult precum cele cu păcură sau gaz. Există la vânzare un catalog cu produse a celor de la Călan din inrerbelic, dar cine dă 500 Euro...
Însă nu am reuşit să găsesc poze. Ceva modele vechi am văzut prin 2 cărţi vechi, am văzut că acele cazane nu erau de tip cilindric, ci aveau corp comun cu partea de arzător, dar dacă nu am dat de vreunul care să mai existe şi să văd cum arată, habar nu am dacă erau toate la fel sau au existat şi alte modele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate