Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Zbor Dubai intrebari -primul zbor cu avionul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 06.08.2015
Buna seara! Am gasit o oferta buna in Dubai si mi-am rezervat biletele din timp pentru wizz air, le-am si achitat. E prima data pentru mine, cand zbor cu avionul, asa ca nu am experienta .
Dupa ce am achitat, ce trebuie sa fac mai exact cu checkinul?imi spune ca e in 52 zile, dar excursia e in Iulie .am achitat 8 lei pentru un check in automat online dar imi spune ca nu e disponibil pt dubai . daca are cineva experienta si ma poate ajuta, imi e de mare ajutor. Si dupa check-in daca mai trebuie parcurs un pas.
Daca stie cineva sa imi spuna despre asigurarea de sanatate, daca este obligatorie pentru Dubai ?
Si nu in ultimul rand, daca zborur se anuleaza , ce trebuie sa fac? imi returneaza banii sau ?
Multumesc, astept sfaturi

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007
Esti sigur ca vrei sa mergi in Dubai in Iulie?

Eu am fost de 2 ori pana acum in Dubai (Mai si Noienbrie). In Mai a fost extrem de cald, de obicei lunile Mai-Septembrie sunt evitate pentru ca e prea cald.
Cele mai ok luni de mers in Dubai sunt Martie, Aprilie, Octombrie, Noiembrie.
Check-inul se face cu 48 - 8 ore inainte de a decola (ai grija ca daca nu il faci cu pana 8 ore inainte sa decoleze avionul se inchide si il mai poti face doar contra cost in aeroport).

Eu nu mi-am facut asigurare de sanatate dar nu pot fi luat ca exemplu... daca doamne fereste ti se intampla ceva acolo vezi ca sunt extrem de scumpe serviciile medicale.

Alcool-ul e extrem de scump in Dubai, restul preturilor sunt mai mici ca in Romania.... si muuuuult mai mici ca pe litoralul Romanesc.
O sa te simti foarte safe acolo.

Edited by mirel3003, 29 April 2022 - 20:06.


#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,338
  • Înscris: 21.06.2016
Zona aia e remarcabila ca poti sa mori stind afara la umbra, fiind sanatos tun. Sint locuri unde temperatura si umiditatea sint de asa natura ca organismul nu se poate (fizic) raci. De aia era biletul ieftin.

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 29.09.2006
Mai bine pentru primul zbor sa alegi o companie de linie.
Dacă as fi zburat cu o companie low cost prima data nu as fi călcat în avion a doua oara.
Știu destule persoane în situația de mai sus, prefera să meargă 2000 km cu mașina doar sa nu urce în avion.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,988
  • Înscris: 25.01.2007
fa-ti asigurare. in iulie, daca o sa ai tupeul sa te plimbi pe strada, sunt sanse mari sa ai nevoie de ea.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmirel3003, on 29 aprilie 2022 - 20:05, said:

Esti sigur ca vrei sa mergi in Dubai in Iulie?

Eu am fost de 2 ori pana acum in Dubai (Mai si Noienbrie). In Mai a fost extrem de cald, de obicei lunile Mai-Septembrie sunt evitate pentru ca e prea cald.
Cele mai ok luni de mers in Dubai sunt Martie, Aprilie, Octombrie, Noiembrie.
Check-inul se face cu 48 - 8 ore inainte de a decola (ai grija ca daca nu il faci cu pana 8 ore inainte sa decoleze avionul se inchide si il mai poti face doar contra cost in aeroport).

Eu nu mi-am facut asigurare de sanatate dar nu pot fi luat ca exemplu... daca doamne fereste ti se intampla ceva acolo vezi ca sunt extrem de scumpe serviciile medicale.

Alcool-ul e extrem de scump in Dubai, restul preturilor sunt mai mici ca in Romania.... si muuuuult mai mici ca pe litoralul Romanesc.
O sa te simti foarte safe acolo.
Adică Dubai-ul e gol în mai bine de juma' de an ? ( Intreb, ca mi se pare ciudat . Ca tre' sa încep sa mănânc doar iaurt, ca să pot și eu, o data-n viata ... )

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,338
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e gol, e indoors.

#8
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Daca ai platit si locurile in avion, poti sa faci check-inul cu 2 luni inainte, daca nu o sa il poti face doar cu 48 de ore inainte. La fel, wizz are o optiune unde platesti in plus un fel de asigurare pe bilet (atentie, nu de sanatate) unde in caz ca se intampla ceva, vrei sa schimbi data, etc iti returneaza banii, dar nu este obligatorie si nici nu recomand. Daca chiar se intampla ceva cu zborul, poti sa iti iei banii inapoi + ceva extra, dar asta doar prin cerere si etc, e mai complicat, dar sunt firme care se ocupa de tot procesul, doar le areti biletul.

Acuma sa va zic si prima mea experienta cu zburatul, am nimerit langa un tip care parea normal, cand a inceput avionul sa decoleze, o inceput sa il ieie dracii, si-o luat o punga si respira in ea la fel ca aurolacii. Cand l-am vazut, cautam si eu punga :)). Apoi pe durata zborului, si-a deschis masuta, a pus capul pe ea si a dormit. La aterizare o venit stewardesa si i-a inchis masuta, apai sa vezi cum facea, ziceai ca era la exorcizare, iar cum era langa mine, s-a transmis ... eram amandoi ca 2 nebuni, de ziceai ca atunci ne prabusim :)))))))))))))

La inaltime o sa ti se infunde urechile, asa ca iti recomand sa ai dopuri de urechi sau casti in ear.

La jumatatea drumului o sa vina tanti aia sa te serveasca cu un suc, o ciocolata snickers si ce snacksuri mai au ei pe acolo, totul la supra pret, poti sa dai si tu 2 euro pe o ciocolata sau ce vand aia acolo, ca toti isi cumpara iar daca te zgarcesti se uita tot avionul la tine :))

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,338
  • Înscris: 21.06.2016
Parca asistam la discuții despre drumul de fier.

#10
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 09.09.2006

View Postgogosaru100, on 29 aprilie 2022 - 19:49, said:

[...]Am gasit o oferta buna in Dubai [...] excursia e in Iulie [...]
Si dupa check-in daca mai trebuie parcurs un pas.
Daca stie cineva sa imi spuna despre asigurarea de sanatate, daca este obligatorie pentru Dubai ?[...]
Topicul despre Dubai are peste 300 de pagini, era bine dacă dădeai o tură pe-acolo (măcar ultimele 50 de pagini) înainte să faci rezervarea.
Nu de alta, dar sunt destui colegi care dezbat fix temele astea (zburatul cu panarama de wizz, asigurările, ce să faci și unde, reduceri, acces la internet etc.)
Tot de acolo ai fi aflat și de ce iulie nu e o idee chiar măreață pentru dxb decât dacă vrei să stai în mall, și că asigurarea de sănătate e bună s-o ai dar nu ți-o cere nimeni în mod explicit.

View Postmirel3003, on 29 aprilie 2022 - 20:05, said:

[...]Check-inul se face cu 48 - 8 ore inainte de a decola (ai grija ca daca nu il faci cu pana 8 ore inainte sa decoleze avionul se inchide si il mai poti face doar contra cost in aeroport).[...]
Detaliază aspectul ăsta te rog. Nu am zburat cu wizz ever, dar nici nu am auzit să se ceară bani pentru check-in undeva.

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpaco rabanne, on 29 aprilie 2022 - 20:58, said:

Mai bine pentru primul zbor sa alegi o companie de linie.
Dacă as fi zburat cu o companie low cost prima data nu as fi călcat în avion a doua oara.
Știu destule persoane în situația de mai sus, prefera să meargă 2000 km cu mașina doar sa nu urce în avion.
Bullshit, Wizzair are avioane mai noi/bune decat Lufthansa, ca sa nu zic decat Tarom. Sunt chiar ok avioanele lor, mie mi se face rau cand merg cu autobuzul de exemplu, dar cu avionul n-am nici o treaba. Si un Airbus de asta modern zboara chiar lin fata de tractoarele de la Tarom (daca prinzi unul de ala mai vechi, cu elice). In plus intretinerea avioanelor Wizzair o face tot Lufthansa.

Poti sa faci checkinul cu 2 zile inainte de zbor (daca nu achiti o taxa extra sa-l faci mai devreme). Asigurare de sanatate/calatorie iti faci cel mai usor la o agentie travel, de obicei e undeva la vreo 10 euro pe saptamana de persoana. In Europa e bine sa ai si card european de sanatate emis de statul roman, cel putin in UE ai acces in spitalele de stat cu el, nu stiu in Dubai (banuiesc ca ii zice european cu un motiv, o fi valabil in UE/Europa doar).

View Postbuntzi, on 30 aprilie 2022 - 05:51, said:

Detaliază aspectul ăsta te rog. Nu am zburat cu wizz ever, dar nici nu am auzit să se ceară bani pentru check-in undeva.
Se inchide checkinul cu cateva ore inainte, iar daca nu il faci si nici nu ai setat sa ti-l faca automat, de obicei trebuie sa platesti checkinul la aeroport (desi in unele aeroporturi e gratis). Am patit o data ca mi s-a inchis si a trebuit sa-l fac la aeroport.

View Postlogy, on 30 aprilie 2022 - 04:30, said:

La jumatatea drumului o sa vina tanti aia sa te serveasca cu un suc, o ciocolata snickers si ce snacksuri mai au ei pe acolo, totul la supra pret, poti sa dai si tu 2 euro pe o ciocolata sau ce vand aia acolo, ca toti isi cumpara iar daca te zgarcesti se uita tot avionul la tine Posted Image)
Supra-pret fata de super market, pe ansamblu insa nu sunt chiar asa de scumpe (de exemplu in Cluj e clar mai ieftin sa-ti iei de la Wizzair ceva decat de la magazinele din aeroport) ... adica o apa plata/cafea/etc va fi la pret de restaurant ieftin.

Si nu, nu se uita nimeni la tine daca nu cumperi, nobody cares daca cumperi sau nu ceva, dimpotriva, sa bucura, ca ajunge tanti mai rapid la ei sa-si cumpere ceva Posted Image (si oricum nu vad de ce ti-ar pasa daca s-ar uita cineva "ciudat" la tine daca nu cumperi nimic, problema e la el, nu la tine). Eu de obicei imi iau o apa si gata, eventual ii iau la fiica-mea un croissant sau ceva daca doreste, de obicei mai mult de un croissant sau ceva de rontait si o apa nu prea doreste nici ea. La zborul tipic de 2-3 ore nu prea ti se face foame in mod normal ...

Edited by utopium, 30 April 2022 - 07:46.


#12
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017

View Postlogy, on 30 aprilie 2022 - 04:30, said:

La jumatatea drumului o sa vina tanti aia sa te serveasca cu un suc, o ciocolata snickers si ce snacksuri mai au ei pe acolo, totul la supra pret, poti sa dai si tu 2 euro pe o ciocolata sau ce vand aia acolo, ca toti isi cumpara iar daca te zgarcesti se uita tot avionul la tine Posted Image)
Who gives a fuck? Asta e mentalitate pura de roman... Am vazut melteni in fata mea pe zbor de max 2 ore - Milan-Bucuresti care au cumparat diverse rahaturi de rontait si baut de vreo 50 EUR doar asa sa para ei interesanti, de parca dadea cineva doi bani pe treaba asta. Din punctul meu de vedere, idiot sa fii sa platesti preturile alea pe un zbor scurt.
De regula, apa si cafea imi cumpar, in rest chiar nu vad rostul.
Pana in Dubai ce-i drept faci cam 5 ore, acolo da, trebuie ceva mai consistent Posted Image

Edited by mannyx92, 30 April 2022 - 07:52.


#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 15.01.2014

View Postgogosaru100, on 29 aprilie 2022 - 19:49, said:

am achitat 8 lei pentru un check in automat online dar imi spune ca nu e disponibil pt dubai .

Probabil doar dus poți face ckeck-in online. La întors, din Dubai, o să trebuiască să faci check-in la aeroport, un aspect care nu mă miră.
N-am fost niciodată acolo, cine știe mai bine poate să confirme (sau să infirme).

#14
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View Postgogosaru100, on 29 aprilie 2022 - 19:49, said:

E prima data pentru mine, cand zbor cu avionul, asa ca nu am experienta .
Ai cumva rau de masina ? De exemplu daca stai pe scaunul din dreapta si masina ia curba, simti cumva ca iti vine greata ?
Cand mergi la munte si urci la o cota (peste 1000 de metrii) incepe cumva sa te doara capul(datorita schimbarii presiunii atmosferice + prezenta ozonului)  ?
Daca da, la ambele, ce ai spus tu acolo mai sus, sunt ultimele tale probleme, tinand cont de ce se intampla intr-un avion care decoleaza. Posted Image

Edited by AlaDinCopac, 30 April 2022 - 10:00.


#15
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 29.09.2006
@utopium
Știu că nu există low cost din punct de vedere al siguranței.
Vorbesc din experienta mea... Chiar la ultimul zbor din Catania, trepida avionul din toate șuruburile și pilotul insista să urce la 90 de grade aproape.
Chiar vorbeam cu cei cu care eram... Cred ca pilotul nu a putut ajunge astăzi și s-a oferit un steward să încerce să fie pilot, că a mai văzut cum se face.

#16
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 06.08.2015

View Postbuntzi, on 30 aprilie 2022 - 05:51, said:

Topicul despre Dubai are peste 300 de pagini, era bine dacă dădeai o tură pe-acolo (măcar ultimele 50 de pagini) înainte să faci rezervarea.
Nu de alta, dar sunt destui colegi care dezbat fix temele astea (zburatul cu panarama de wizz, asigurările, ce să faci și unde, reduceri, acces la internet etc.)
Tot de acolo ai fi aflat și de ce iulie nu e o idee chiar măreață pentru dxb decât dacă vrei să stai în mall, și că asigurarea de sănătate e bună s-o ai dar nu ți-o cere nimeni în mod explicit.


Detaliază aspectul ăsta te rog. Nu am zburat cu wizz ever, dar nici nu am auzit să se ceară bani pentru check-in undeva.
Nu am timp in alta luna, din pacate .De aia am ales Iulie, oricum si la 30 grade  34 in alta tara nu ieseam foarte mult . Noaptea macar o sa fie altfel sa zic. Oricum topicul era despre altceva,

View PostAlaDinCopac, on 30 aprilie 2022 - 10:00, said:

Ai cumva rau de masina ? De exemplu daca stai pe scaunul din dreapta si masina ia curba, simti cumva ca iti vine greata ?
Cand mergi la munte si urci la o cota (peste 1000 de metrii) incepe cumva sa te doara capul(datorita schimbarii presiunii atmosferice + prezenta ozonului)  ?
Daca da, la ambele, ce ai spus tu acolo mai sus, sunt ultimele tale probleme, tinand cont de ce se intampla intr-un avion care decoleaza. Posted Image
nu am rau de masina, merg oricat .cel mai mult am facut 4000 km dintr-o bucata, doar dus la wc si atat.

View Postutopium, on 30 aprilie 2022 - 07:42, said:

Bullshit, Wizzair are avioane mai noi/bune decat Lufthansa, ca sa nu zic decat Tarom. Sunt chiar ok avioanele lor, mie mi se face rau cand merg cu autobuzul de exemplu, dar cu avionul n-am nici o treaba. Si un Airbus de asta modern zboara chiar lin fata de tractoarele de la Tarom (daca prinzi unul de ala mai vechi, cu elice). In plus intretinerea avioanelor Wizzair o face tot Lufthansa.

Poti sa faci checkinul cu 2 zile inainte de zbor (daca nu achiti o taxa extra sa-l faci mai devreme). Asigurare de sanatate/calatorie iti faci cel mai usor la o agentie travel, de obicei e undeva la vreo 10 euro pe saptamana de persoana. In Europa e bine sa ai si card european de sanatate emis de statul roman, cel putin in UE ai acces in spitalele de stat cu el, nu stiu in Dubai (banuiesc ca ii zice european cu un motiv, o fi valabil in UE/Europa doar).


Se inchide checkinul cu cateva ore inainte, iar daca nu il faci si nici nu ai setat sa ti-l faca automat, de obicei trebuie sa platesti checkinul la aeroport (desi in unele aeroporturi e gratis). Am patit o data ca mi s-a inchis si a trebuit sa-l fac la aeroport.


Supra-pret fata de super market, pe ansamblu insa nu sunt chiar asa de scumpe (de exemplu in Cluj e clar mai ieftin sa-ti iei de la Wizzair ceva decat de la magazinele din aeroport) ... adica o apa plata/cafea/etc va fi la pret de restaurant ieftin.

Si nu, nu se uita nimeni la tine daca nu cumperi, nobody cares daca cumperi sau nu ceva, dimpotriva, sa bucura, ca ajunge tanti mai rapid la ei sa-si cumpere ceva Posted Image (si oricum nu vad de ce ti-ar pasa daca s-ar uita cineva "ciudat" la tine daca nu cumperi nimic, problema e la el, nu la tine). Eu de obicei imi iau o apa si gata, eventual ii iau la fiica-mea un croissant sau ceva daca doreste, de obicei mai mult de un croissant sau ceva de rontait si o apa nu prea doreste nici ea. La zborul tipic de 2-3 ore nu prea ti se face foame in mod normal ...
deci sa inteleg ca check-inul ala se deschide automat dupa o perioada de zile(cum e la mine 52 zile ramase) iar daca merge il pot face online anticipat?
daca totusi din unele motive nu merge, merge sa il fac la aeroport cu cateva ore inainte de zbor?

Totusi nu mi-a spus nimeni, daca se anuleaza zborul, banii ii primesc inapoi?

#17
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Colegii au incercat sa te faca sa intelegi ca cel mai bine ar fi sa renunti la vizita asta...

#18
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 09.07.2005
Este recomandat sa stai indoors intre 10 dimineata si 5 dupa amiaza. Daca ai chef de o sauna... poti iesi si la pranz dar incearca sa stai a umbra, nu ca te-ar ajuta cumva cand asfaltul se topeste cand temperatura de este de 50 grade la umbra.. Eu am lucrat in Qatar in miezul verii si era cam naspa, nu ieseam nici batut intre 11 si  15. Doar vinerea cand aveam liber stateam la piscina, preferabil in apa la umbra barului din piscina cu o bere in nas. Asigurarea este obligatorie... nu cred ca iti poti permite o spitalizare acolo. Eventual sa-ti vinzi casa/un rinichi/nevasta (daca-i blonda)....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate