Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zbor Dubai intrebari -primul zbor cu avionul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 06.08.2015

 Cronos1, on 30 aprilie 2022 - 13:40, said:

Colegii au incercat sa te faca sa intelegi ca cel mai bine ar fi sa renunti la vizita asta...
nu inteleg de ce nu se discuta pe subiect

#20
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022

 gogosaru100, on 30 aprilie 2022 - 13:29, said:

Nu am timp in alta luna, din pacate .De aia am ales Iulie, oricum si la 30 grade  34 in alta tara nu ieseam foarte mult . Noaptea macar o sa fie altfel sa zic.


Check-in de obicei cu ~48h inainte. La intoarcere cred ca va fi la aeroport. In legatura cu temperatura, umiditatea este foarte scazuta, deci 30-40 de grade in Dubai vor fi mai suportabile decat 30-40 grade in Romania.

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
La subiect: daca se anuleaza cursa banii ii primesti inapoi foarte greu. In principiu ii primesti inapoi sub forma de puncte din care iti poti lua alt zbor.

#22
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022

 mdt, on 30 aprilie 2022 - 14:37, said:

La subiect: daca se anuleaza cursa banii ii primesti inapoi foarte greu. In principiu ii primesti inapoi sub forma de puncte din care iti poti lua alt zbor.

Daca se anuleaza, primeste banii inapoi in contul bancar. Nu mai suntem in perioada cand pandemia a paralizat zborurile astfel ca pentru a nu pierde, companiile de zbor iti dadeau puncte pentru zbor viitor. Si-a revent intr-o proportie ridicata acest segment din economie. Multe tari nici nu prea mai au restrictii de pandemie, certificat etc.

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Și da, ceckinul se deblocheaza după un timp.
Problema mare nu e cu banii dacă nu zboară încolo, ca bănuiesc ca ai dat în jur de 200 lei, cam asa e biletul în extrasezon. Sa nu se anuleze zborurile de retur, ca scoți 1000 de euro sa ajungi înapoi acasă, cu zboruri de linie și bilete luate din scurt.


#24
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 06.08.2015

 slai, on 30 aprilie 2022 - 14:52, said:

Și da, ceckinul se deblocheaza după un timp.
Problema mare nu e cu banii dacă nu zboară încolo, ca bănuiesc ca ai dat în jur de 200 lei, cam asa e biletul în extrasezon. Sa nu se anuleze zborurile de retur, ca scoți 1000 de euro sa ajungi înapoi acasă, cu zboruri de linie și bilete luate din scurt.
am dat cam 3000 lei pt 2 persoane dus intors.. doar biletele de avion. nu stiu de unde scoateti sumele de genul 200 lei .totusi nu e autobuz. poti sa te uiti pe wizzair pt confirmare.
si nu stiu de ce lumea conidera extra-sezon, preturile sunt la fel si pt bilete, si pentru cazare in iulie-august .
preturi bune am gasit in octombrie-noiembrie decembrie.

 dowski, on 30 aprilie 2022 - 14:23, said:



Check-in de obicei cu ~48h inainte. La intoarcere cred ca va fi la aeroport. In legatura cu temperatura, umiditatea este foarte scazuta, deci 30-40 de grade in Dubai vor fi mai suportabile decat 30-40 grade in Romania.
asa stiu si eu , mai mult pe ideea asta am mers.
oricum daca atunci exista portita, atunci mergem  :) ce sa facem

Edited by gogosaru100, 30 April 2022 - 17:15.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Attached File  Screenshot_1.jpg   135.11K   31 downloads

si nu e perioada de reducere. la astia se cumpara atunci, ca e mai ieftin si-s destul de dese campaniile de reduceri.
tu de la care wizz ai cumparat?

Edited by slai, 30 April 2022 - 17:48.


#26
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 06.08.2015

 slai, on 30 aprilie 2022 - 17:44, said:

Screenshot_1.jpg

si nu e perioada de reducere. la astia se cumpara atunci, ca e mai ieftin si-s destul de dese campaniile de reduceri.
tu de la care wizz ai cumparat?
Se vede experienta ta. Cu bagaje, dupa ce platesti locul, in cel mai bun caz iti da un pret de 1350 lei .
Incearca sa bagi un bagaj de 20 kg minim , dus intors pt un om . Conversam doar sa folosim banda sitului degeaba bag seama .
https://ibb.co/nB67c8W Poftim, cu o oferta selectata fara sa platesti locurile ca sunt incluse in oferta

Edited by gogosaru100, 30 April 2022 - 20:56.


#27
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022

 gogosaru100, on 30 aprilie 2022 - 17:16, said:

asa stiu si eu , mai mult pe ideea asta am mers.


Eu am mers in tari de genul iar afara erau 40 de grade. Insa nu le resimteai ca in Romania, era mult mai lejer. Umiditatea era aproape de zero. Asta facea sa fie foarte suportabil sa stai afara. In schimb am mers in tari asiatice unde umiditatea era foarte ridicata, desi temperatura nu era mare, organismului ii era greu sa se racoreasca, sa transpire.

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014

 slai, on 30 aprilie 2022 - 17:44, said:

Screenshot_1.jpg

si nu e perioada de reducere. la astia se cumpara atunci, ca e mai ieftin si-s destul de dese campaniile de reduceri.
tu de la care wizz ai cumparat?
Mda, tu ai pus wizz de București. Ia pune wizz de cluuuj , ca pentru bosssi. Posted Image

Edited by cristobob, 01 May 2022 - 07:05.


#29
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

 mirel3003, on 29 aprilie 2022 - 20:05, said:

Esti sigur ca vrei sa mergi in Dubai in Iulie?

Eu am fost de 2 ori pana acum in Dubai (Mai si Noienbrie). In Mai a fost extrem de cald, de obicei lunile Mai-Septembrie sunt evitate pentru ca e prea cald.
Cele mai ok luni de mers in Dubai sunt Martie, Aprilie, Octombrie, Noiembrie.
Check-inul se face cu 48 - 8 ore inainte de a decola (ai grija ca daca nu il faci cu pana 8 ore inainte sa decoleze avionul se inchide si il mai poti face doar contra cost in aeroport).

Eu nu mi-am facut asigurare de sanatate dar nu pot fi luat ca exemplu... daca doamne fereste ti se intampla ceva acolo vezi ca sunt extrem de scumpe serviciile medicale.

Alcool-ul e extrem de scump in Dubai, restul preturilor sunt mai mici ca in Romania.... si muuuuult mai mici ca pe litoralul Romanesc.
O sa te simti foarte safe acolo.

 mirel3003, on 29 aprilie 2022 - 20:05, said:

Esti sigur ca vrei sa mergi in Dubai in Iulie?

Eu am fost de 2 ori pana acum in Dubai (Mai si Noienbrie). In Mai a fost extrem de cald, de obicei lunile Mai-Septembrie sunt evitate pentru ca e prea cald.
Cele mai ok luni de mers in Dubai sunt Martie, Aprilie, Octombrie, Noiembrie.
Check-inul se face cu 48 - 8 ore inainte de a decola (ai grija ca daca nu il faci cu pana 8 ore inainte sa decoleze avionul se inchide si il mai poti face doar contra cost in aeroport).

Eu nu mi-am facut asigurare de sanatate dar nu pot fi luat ca exemplu... daca doamne fereste ti se intampla ceva acolo vezi ca sunt extrem de scumpe serviciile medicale.

Alcool-ul e extrem de scump in Dubai, restul preturilor sunt mai mici ca in Romania.... si muuuuult mai mici ca pe litoralul Romanesc.
O sa te simti foarte safe acolo.
Eu am fost intre 8-15 august si nu am patit nimic fiecare persoana are organismul mai slab sau mai
puternic. vezi tu acolo daca mori ,,la umbra,, sau o sa ramai numai in camera de hotel si iesi seara ca ,,lilieci,,😂

Attached Files



#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Nu are nici o treaba cu organismul, in animite conditii mori indiferent cum.
Corpul uman produce caldura dar nu are nici o metoda de racire in afara de transpiratie. Daca temperatura este peste 37 de grade te poti racori numai atita vreme cit corpul tau poate produce transpiratie in rittmul necesar SI daca transpiratia se poate evapora cu viteza necesara (adica aerul e suficient de uscat).
In Arabia Saudita, UAE etc sint zone/zile etc in care conditiile astea nu se implinesc si orice om pus in exterior moare.

#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Te contrazici.
Fiecare organism reacționează diferit la aceleași condiții. De exemplu , eu prefer "sauna" .

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Si fiecare creier reactioneaza diferit la aceeasi explicatie. Cu unii vorbesti degeaba, pur si simplu nu are sens.

#33
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022
De anulat nu mai poate sa anuleze. Deci decat sa piarda banii, mai bine merge in continuare cu calatoria. O sa fie si asta o experienta.

#34
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 gogosaru100, on 30 aprilie 2022 - 20:51, said:

Se vede experienta ta. Cu bagaje, dupa ce platesti locul, in cel mai bun caz iti da un pret de 1350 lei .
Incearca sa bagi un bagaj de 20 kg minim , dus intors pt un om . Conversam doar sa folosim banda sitului degeaba bag seama .
https://ibb.co/nB67c8W Poftim, cu o oferta selectata fara sa platesti locurile ca sunt incluse in oferta

Eu ambele dati cand am fost in Dubai m-au costat biletele de avion aprox 1500 Ron pentru 2 persoane. Am luat 2 trolere micute (bagaj de mana 40 x 30 x 20) si la unu din bilete am luat Priority sau cum dracu ii mai zice si mai aveai dreptul la un troler mediu(55x40x23).
Mie mi-au ajuns 1 troler mediu (55x40x23) + 2 trolere mici (40 x 30 x 20) sa stau 14 zile in Dubai....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate