Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3605 replies to this topic

#3457
Nightcrawl3r

Nightcrawl3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.12.2023

View PostN3mesis, on 10 mai 2024 - 07:20, said:

Nu conteaza ca e Esc sau E1, tot cu fan ajunge la tine, el e problema. Nu ca ceilalti curieri romani ar fi mai breji, pe temu iti ajunge coletul cu avionul in tara dar dureaza 5-7 zile sa se oboseasca dpdul sa il ridice.

La tine e ciudat, probabil fiind voluminos, cum am zis. De ce e foarte improbabil să NU țină de Fan Courier:

1) Am zeci de colete primite prin Fan via Shein în 2023-2024. O grămadă. Absolut toate au ajuns între 4 și 11 zile calendaristice, inclusiv sâmbăta și vorbim de cele din Asia, nu alea cu QuickShip din Budapesta. Media a fost cam de 8 zile. Când se putea urmări pe ExpressOne, niciunul nu făcea mai mult de 48h de la INB - Budapest până acasă.

Pot confirma asta și alți "Shein-iști" bănuiesc. Numai că niciunul nu cred că a avut peste 1,50kg și 40x40x15 și nici valori mari.


2) Până prin februarie, în ziua în care ajungea la stadiul "Received by local delivery company", ăia din Budapesta îi alocau imediat un AWB de România, de tip Fan. Bănuiesc că nu sunt singurul care a contactat Fan-ul și i s-a dat AWB-ul românesc, deși era la unguri. Acum nu se mai întâmplă, probabil pentru că și-au luat prea multă **** și nici ei nu pot controla procesul prin care expediază ăia sau poate li se și rupe până când nu ajunge la ei, dar asta ar fi altă poveste.

3) În dec. am avut două care au ajuns ulterior, după 47, respectiv 59 zile de la "local delivery company" până acasă. După multe e-mail-uri, în ziua nr. 20 și ceva, unul de la ECSC mi-a confirmat că e încă în warehouse-ul lor și că încearcă să "speed up the process". Avea în momentul ăla alocat AWB românesc, apropo. Am ajuns și "șeful" (sau ce-o fi) de la Hub-ul internațional Fan Courier Arad și mi-a răspuns pe subiect, cu detalii, dar părea neputincios și apoi ofensat când i-am zis că lipsa acțiunii lor (va) duce la pierderi majore.


S-a cam adeverit. Nu mai sunt jucătorii principali pe Shein, că aproape toate vin prin SameDay acum (deși culmea e că termenii Fan erau mai mici). Au schimbat politica cu AWB-urile ECSC după ce cu siguranță și-au luat multă **** (că doar n-au schimbat-o degeaba) și continuă să piardă pe partea asta.


4) **actualmente ăla de pe 25 aprilie de la «local delivery company» e tot "dispărut", pe când ăla de pe 29 aprilie îl am de 7 zile deja.


Orice logică aș aplica, dă cu minus și personal nu prea pot da vina pe Fan Courier, cu excepția că nu sunt în stare să pună niște termeni mai "duri" în contractul cu European Chinese Supply Chain sau poate au existat discuții (având în vedere schimbarea politicii cu AWB-urile), dar dacă i-ar pierde și pe ăia, i-ar lua imediat SameDay-ul, DPD-ul sau alții.

#3458
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,475
  • Înscris: 08.02.2011
Pai sameday si dpd au filiala in ungaria, le preiau ei in mod direct de acolo, nu ar mai fi nevoie de ecsc sa le aduca la botul calului pentru fan curier.

#3459
Nightcrawl3r

Nightcrawl3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.12.2023

View Postmodoran, on 10 mai 2024 - 18:42, said:

Pai sameday si dpd au filiala in ungaria, le preiau ei in mod direct de acolo, nu ar mai fi nevoie de ecsc sa le aduca la botul calului pentru fan curier.

SameDay n-are așa ceva: https://www.startupc...din-ungaria.htm

În perioada asta, alea de pe Shein ajung tot la ExpressOne în Budapesta și apoi în România la SameDay, în Hub-urile de la Sibiu sau Chitila.


Legat de ECSC (European Chinese Supply Chain), ăia nu-s doar pentru România, ci pentru mai multe țări europene și tot ar presupune să ajungă într-un Hub al unui curier local, DUPĂ ce ajung la ei, la warehouse-urile din 1133 Budapest, Váci út 76, unde sunt localizați.

Probabil ar fi mai rău dacă să zicem s-ar desființa Fan și ar prelua SameDay-ul ar prelua ce vine prin ECSC, având în vedere timpii mai mari prin care au livrat colete de pe Shein (față de când livra Fan), ei având doar alea două Hub-uri de la Sibiu și Chitila, față de ăla de la Arad al Fan Courier, care e aproape de granița cu Ungaria.


De DPD nu știu, dar din ce zice N3mesis mai sus, se mișcă (și) mai greu.

#3460
mxm1000

mxm1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.04.2012
Toate coletele de pe aliexpress au fost ECSC, comandate in Martie-Aprilie, unele care au ajuns in 7-10 zile, altele care au ajuns in aproape 30 de zile. Toate coletele trimise din China sunt puse intr-o singura punga in Ungaria de ECSC si pe urma lipita o eticheta Fan Courier pentru Romania.

Ultimul colet care continea mai multe comenzi avea cateva pungi cu produse ambalate in China care au fost probabil desfacute in Ungaria, unele produse scoase din coletele cu eticheta din China si aruncate in punga ECSC iar o parte dintr-un produs lipsind din colet, practic partile mai scumpe ale produsului nu erau in colet. Nu stiu daca au fost furate de cei de la ECSC sau sellerul de pe aliexpress a pus doar accesoriile ieftine in colet.

Daca nu primesc refund nu mai comand de pe aliexpress.

A facut cineva chargeback pe aliexpress cu Raiffeisen?

Edited by mxm1000, 11 May 2024 - 08:40.


#3461
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 16.05.2010

View PostNightcrawl3r, on 10 mai 2024 - 18:21, said:

1) Am zeci de colete primite prin Fan via Shein în 2023-2024. O grămadă. Absolut toate au ajuns între 4 și 11 zile calendaristice, inclusiv sâmbăta și vorbim de cele din Asia, nu alea cu QuickShip din Budapesta. Media a fost cam de 8 zile. Când se putea urmări pe ExpressOne, niciunul nu făcea mai mult de 48h de la INB - Budapest până acasă.
Fii antena la organizarea lor:

Quote

10 May 2024
21:57
Shipment in transit to the destination warehouse
Cluj-Napoca
FAN COURIER
10 May 2024
21:41
Shipment sorted
Cluj-Napoca
FAN COURIER
10 May 2024
16:15
Shipment in transit to the destination warehouse
Oradea
FAN COURIER
10 May 2024
11:11
Shipment sorted
Oradea
FAN COURIER
10 May 2024
11:11
Shipment picked up
Oradea
FAN COURIER
10 May 2024
11:11
Hub inbound (RO - Oradea) EXPRESSONE
10 May 2024
11:11
Arrived at inbound gateway facility
Oradea, Romania

De la Budapesta la Oradea. De la Oradea la Arad. De la Arad la dracunpraznic si abia de acolo la mine Posted Image .

Edited by N3mesis, 11 May 2024 - 11:53.


#3462
radumamii80

radumamii80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2009
eu vad doar Oradea-Cluj Napoca. Posted Image

#3463
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 16.05.2010
Pai si la Oradea cum crezi ca au ajuns, prin teleportare? Posted Image

#3464
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 20.02.2014
Acum nu se mai grupeaza pachetele, am pierdut un cablu de 20 de lei, furat de pe cocioc, rusine postei sau curierilor, chinezii au spus ca ei l-au trimis sa ma spal pe cap cu teritoriul esuat, vreti votul meu?
Noi suntem prosti ca suportam hotia !!!

#3465
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 05.02.2009

Vizualizare mesajSwerige, pe 07 mai 2024 - 17:31, a scris:

La mine au început să nu mai ajungă coletele. Rămân împotmolite undeva în vamă din info de care dispun.
Idem !
Attached File  Screenshot_2024-05-12-10-07-11-115_yqtrack.app.jpg   65.39K   17 downloadsAttached File  Screenshot_2024-05-12-10-07-31-649_com.opera.browser.jpg   90.6K   16 downloadsAttached File  Screenshot_2024-05-12-10-08-44-477_com.opera.browser.jpg   86.82K   19 downloadsAttached File  Screenshot_2024-05-12-10-12-00-751_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   70.79K   20 downloads
Am colet ajuns de o lună în Brăila (cu poșta vine acesta) și încă nelivrat.
Cred că este furat acest colet.
Am comandat o seringă mică cu o soluție de se aplică pe ecranul telefonului. Apoi cu lumina UV, acea pastă devine dură.
Și mă gîndesc că poștărița a băgat coletul în buzunar și a dat raport că a fost livrat coletul.
Oricum eu nu semnez niciodată de primire. Deci, coletul îl poate livra ori ba. Nu află nimeni adevărul.

#3466
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 16.05.2010
Incerc sa nu mai cumpar nimic prin posta romana. Sau daca imi trebuie musai, comenzi cat mai mici si dublate/triplate ca sa ajunga si la mine macar una. Ultimile10+ comenzi doar cu choice, adica curieri. Macar la astia mai ai cu cine sa discuti, ca la posta romana nu e inregistrat nimic, nu le apare nimic in sistem, nu primesti banii inapoi daca "dispare" etc.
La ultima comanda disparuta am facut reclamatie. Posta a raspuns ca coletul circula neinregistrat, adica nu raspund in vreun fel. Vedea-i-as in faliment cu astfel de mentalitate.

#3467
Dan131

Dan131

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 12.03.2019
Ma sperii cand vad cate probleme ati avut cu posta, am comandat un telefon de 700 de euro de pe Ali, din greseala nu am bifat livrare cu FedEx, coletul e inregistrat la Posta si spune ca e in procesare la BSI

#3468
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,065
  • Înscris: 13.11.2016
Tocmai pt ca aliexpres trimite prin posta, eu evit pe cat posibil platforma asta.

#3469
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 20.02.2014

 N3mesis, pe 12 mai 2024 - 13:52, a scris:

Incerc sa nu mai cumpar nimic prin posta romana. Sau daca imi trebuie musai, comenzi cat mai mici si dublate/triplate ca sa ajunga si la mine macar una. Ultimile10+ comenzi doar cu choice, adica curieri. Macar la astia mai ai cu cine sa discuti, ca la posta romana nu e inregistrat nimic, nu le apare nimic in sistem, nu primesti banii inapoi daca "dispare" etc.
La ultima comanda disparuta am facut reclamatie. Posta a raspuns ca coletul circula neinregistrat, adica nu raspund in vreun fel. Vedea-i-as in faliment cu astfel de mentalitate.
Da, doar cu choice, dar ai observat ca totul este mai scump

#3470
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.01.2015

View PostNightcrawl3r, on 10 mai 2024 - 18:21, said:


4) **actualmente ăla de pe 25 aprilie de la «local delivery company» e tot "dispărut", pe când ăla de pe 29 aprilie îl am de 7 zile deja.


Am si eu 2 colete, la fel, de pe 25 aprilie  la «local delivery company»
Oare vor mai ajunge?

#3471
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 20.02.2014

View Postph13xlv, on 12 mai 2024 - 17:23, said:



Am si eu 2 colete, la fel, de pe 25 aprilie  la «local delivery company»
Oare vor mai ajunge?
Posibil...cine stie...eu unul nu mai cumpar daca nici cu choice nu imi ajung!

#3472
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 09.01.2010
Pentru coletele blocate în vamă problema nu de trage de la poșta română.

#3473
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 16.01.2010
Eu comand și uit complet, nu ajută deloc să stau cu ochii pe tracking.

#3474
Nightcrawl3r

Nightcrawl3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.12.2023

View PostN3mesis, on 11 mai 2024 - 11:49, said:

De la Budapesta la Oradea. De la Oradea la Arad. De la Arad la dracunpraznic si abia de acolo la mine.

Întreabă la ȘteFAN, scrie "conectează-mà la un agent" mâine și vei fi preluat rapid, să te lămurească de ce face traseul ală (dacă din cauză că e voluminos și poate cu valoare mare) sau ce motiv invocă. Sunt curios.


View Postbdlaur, on 12 mai 2024 - 08:35, said:

Acum nu se mai grupeaza pachetele, am pierdut un cablu de 20 de lei, furat de pe cocioc, rusine postei sau curierilor, chinezii au spus ca ei l-au trimis sa ma spal pe cap cu teritoriul esuat, vreti votul meu?
Noi suntem prosti ca suportam hotia !!!

Se mai grupează, dar nu se mai așteaptă atât de mult. Ultimul care mi-a fost grupat pe 30 aprilie a rămas pe UC...HU, tot cu Poșta.


View Postmcjohn, on 12 mai 2024 - 09:17, said:

Am colet ajuns de o lună în Brăila (cu poșta vine acesta) și încă nelivrat. Cred că este furat acest colet. Și mă gîndesc că poștărița a băgat coletul în buzunar și a dat raport că a fost livrat coletul.

Dude, mai rău induci lumea în eroare, cu mesaje de-astea. Până și eu am crezut că s-a schimbat ceva de curând și că alea cu UC...HU ar fi fost alocate Fan Courier-ului, din mesajele precedente.

Linehaul office = centre de distribuție din Europa de Vest și Centrală. Nu e în Brăila, nici în România, nici în Ungaria. S-a "blocat" acolo și mai durează până ajunge. Am pățit-o destui.

După linehaul urmează "customs", apoi "received by local delivery company", iar apoi "arrived at local delivery center".  Pe parcurs mai pot apărea status-uri cu "Arrived in transit country" / "Leaving transit country" unde iar se mai blochează uneori, dar cele mai frecvente sunt la "Customs" și "Linehaul". Niciunele din astea n-au legătură cu România. După "arrived at local delivery center" se așteaptă câteva zile (că ăla e BSI București) și primiți SMS sau aviz sau prin poștaș.

Dacă nici după 10-12 zile nu primiți nimic, mergeți la oficiul local și rugați să verifice fizic dacă există o trimitere simplă externă pe numele vostru sau măcar în "catalog", deși preferabil să se uite manual printre ce au, dacă nu dați peste babornițe la menopauză. NU ziceți recomandate. Alea sunt altele și sunt puse diferit și nu spuneți de tracking, care devine inutil după intrarea în țară.

Am primit sute de colete din Asia. 98% mi-au ajuns. Mult mai multe mi s-au furat din Europa... Cu o singură excepție mai de demult, mereu am primit banii înapoi.

P.S: Dacă chiar nu mai ajunge după "arrived at local delivery center", deși nu e foarte etic, bifați "item doesn't match the description" și puneți ceva random de pe net. It works, dacă vreți să procedați așa.


Poșta e cam aceeași "mlaștină" de când lumea, iar mai sus am explicat de ce nici Fan Courier-ul nu prea are legătură cu întârzierile. Alții sunt de vină în majoritatea cazurilor, nu românii.

Ne înjurăm între noi degeaba...


View Postph13xlv, on 12 mai 2024 - 17:23, said:

Am si eu 2 colete, la fel, de pe 25 aprilie  la «local delivery company»
Oare vor mai ajunge?

Da. Putem primi ori mâine, ori peste încă vreo 6 săptămâni, though I hope not.

Săptămâna viitoare voi primi două prin Poștă, mai repede decât 3 prin ECSC, toate 5 comandate cam în același timp. O premieră nedorită, într-o perioadă neaglomerată ca asta, în care n-am prins nici 1 mai, nici Choice Days.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate