Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2096 replies to this topic

#2035
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
Am o poza (cam blurry, sorry) cu al meu si al vecinului (de care am avut si eu). Am cautat codurile si par de 30mA ambele.


UPDATE: am mai cautat acum si au acelasi cod si pentru 30 si pentru 300. Pentru ca de ce nu. Asta noua vad ca e 0.03A, dar nu am o poza decenta sa vad cat aveau cele vechi.

Attached Files


Edited by add, 23 April 2024 - 10:15.


#2036
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,791
  • Înscris: 31.01.2010
Ce coduri? scrie pe el clar 0,03A.
Ca prima masura bazata pe experienta trecuta as da afara firul de comanda de la acel DPS, ne-au facut alea la necazuri de ne-am saturat.
Daca nici ala nu este atunci trebuie schimbat diferentialul cu unu nermal de 300mA si gata.

#2037
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
Cand pica se aprinde DPS-ul ala, intr-adevar.

#2038
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,791
  • Înscris: 31.01.2010
Inseamna ca ala actioneaza diferentialul si nu diferentialul sare, mama lor de porcarii!

#2039
m33alex

m33alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2015

View Postrinaldoparaipan, on 23 aprilie 2024 - 07:32, said:

Asta e regula tuturor OD- cu diferentiala in BMPT (BMPM) ca sa nu furi curent-la propriu.
Adica in loc de faza se trece nulul prin contor (prin elementul de masurare) si apoi se alimenteaza un consumator intre faza si PE.
Contorul nu il simte.
Pai la mine in cartier nu am vazut nici un diferential pus in BMPm/T. Sunt puse sigilii la contor, astfel incat sa nu poti umbla la fire, de cat după siguranta.
Si conteaza si calitatea sigurantei.

#2040
vj_ovidiu

vj_ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.09.2006
Probabil sunt bransamente vechi. diferentialul este obligatoriu. Se zgarcesc multi la cateva sute de lei, si dau vina pe cel din cer cand se putea salva o viata cu 100-200 lei.

#2041
m33alex

m33alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.06.2015
2019-2020. Nu as spune vechi. Evident ca diferentialul este obligatoriu. Dar nu l-as pune pe general fix din motivul expus anterior. As proteja fiecare circuit separat. Sigur, inseamna cateva sute sau mii de lei in plus. Varianta de compromis fiind sa pui pe general.

#2042
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.01.2013
Dar pentru ce se pune in BMPT nu este o regula generala pentru toata tara (ca valoare) ? De ce la unii se pune diferentiala de 300mA, la altii de 30mA, la altii deoc...
Nu exista nici o reglementare oficiala pentru asa ceva?

#2043
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

View Postadd, on 22 aprilie 2024 - 08:38, said:

Salut! Am un sistem hibrid cu un Sun2000 de 5kW, baterie, tot tacamul. De curand (in urma unui spor de putere) mi-au schimbat cei de la distributie diferentialul cu unul mai mare. De atunci tot pica. Dupa mai mult debugging, am realizat ca pica dupa grid recovery waiting time (care la mine e 10 minute), chiar daca siguranta fgenerala din tablou e decuplata. In momentul in care incearca sa se conecteze la grid, sare diferentiala. Mai e in blocul de masura o bobina de descarcare cred ca-i zice, pt supratensiune (280V), dar cel mai probabil sare diferentiala ca se intoarce un curent ceva. Valoarea e de 30mA. Cu cea veche, care era de aceeasi valoare a mers fara probleme. Cei de la distributie ridica din umeri si nu-i intereseaza, zic ca e problema mea.
Are careva vreo idee, nu stiu de unde s-o apuc si cum s-o rezolv. Si cunostintele mele in materie sunt destul de limitate. Posted Image
Spune celui de la OD ca nu avea voie sa-ti puna acolo de 30mA ci de 300mA ,sau tinand cont ca ai acel sistem fotovoltaic sa nu iti puna deloc.

Edited by anaki, 23 April 2024 - 18:45.


#2044
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,791
  • Înscris: 31.01.2010

View Postadd, on 23 aprilie 2024 - 10:30, said:

Cand pica se aprinde DPS-ul ala, intr-adevar.

Oare asta nu inseamna nimic?
Ca daca-i asa poate sa-i puns si disjunctor normal ca tot cade.

Edited by Ion_Bumbu, 23 April 2024 - 19:31.


#2045
vj_ovidiu

vj_ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.09.2006
Ai perfecta dreptate Posted Image , problema e sa gaseasca electricianul care stie/si vrea sa masoare si nulul de lucru, si impamantatea, sau de test, sa il scoata din ecuatie temporar.

#2046
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,443
  • Înscris: 24.05.2022
La bransamentul monofazic am reusit sa scap de acel DPS. M-am trezit intr-o zi fara curent in casa, am iesit sa verific si desi la prima vedere totul parea ok, am realizat ca unul din caini sectionase cablul ce coboara din DPS spre pamant. Am incropit o reparatie pana au venit de la distribuitor si l-au scos din schema.

DPS-ul, nu cainele.

Edited by lexraz, 24 April 2024 - 08:03.


#2047
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
Daca va spun ce discutie am avut ieri cu astia de la distributie...
Practic m-au banat si nu mai trimit echipe la adresa aia pana nu vin in audienta cu un document de la un electrician autorizat ca instalatia mea e conforma. Ma doare capul

Ma gandesc sa pun electricianul sa umble in blocul lor de masura, sa scoata DPS-ul ala sa vedem daca el e de vina si eventual sa schimbam diferentialul cu unul mai mare daca nu e ala. Singura problema e ca sunt instalatiile lor si mi-e sa nu fie ilegal sa umblu eu acolo. Nu s-au mai obosit sa sigileze dulapul, sigilii nu rup.

#2048
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,791
  • Înscris: 31.01.2010
Am avut atitea probleme cu ele incit un coleg s-a apucat sa studieze mai indeaproape unu, a ridicat schema si a gasit un circuit de derivare care declansa daca variatia de tensiune ΔV/Δt depaseste undeva 100V/msec sau ceva in zona aia, bineinteles ca declansa si daca depaseste tensiunea maxima admisa.
In esenta ele sint utile doar ca decupleaza de multe chiar daca tensiunea nu depasese valoarea maxima, am sesizat ca marea majoritate decuplau la RAR-uri, aveam relatie buna cu DET-ul si ne-au confirmat acele RAR-uri in perioada respectiva.

Edited by Ion_Bumbu, 24 April 2024 - 09:49.


#2049
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

View Postadd, on 24 aprilie 2024 - 09:32, said:

Daca va spun ce discutie am avut ieri cu astia de la distributie...
Practic m-au banat si nu mai trimit echipe la adresa aia pana nu vin in audienta cu un document de la un electrician autorizat ca instalatia mea e conforma. Ma doare capul

Ma gandesc sa pun electricianul sa umble in blocul lor de masura, sa scoata DPS-ul ala sa vedem daca el e de vina si eventual sa schimbam diferentialul cu unul mai mare daca nu e ala. Singura problema e ca sunt instalatiile lor si mi-e sa nu fie ilegal sa umblu eu acolo. Nu s-au mai obosit sa sigileze dulapul, sigilii nu rup.
1-I7 si SR-ul precizeaza clar  ce diferential se poate pune in BMP(T),FDCP,PAFS ,descarca i7 si arata celui de la OD ,anunta-l ca vei trimite la ANRE,ce OD ai ?
Ai depus cerere de prosumator ,un ATR ai?

#2050
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
Pff, am gasit in ATR:

Quote

Lucrari pentru realizarea instalaţiei de racordare: lucrari in sarcina OD:-inlocuire protectii monofazate de 25A din BMPM existent
cu protectii monofazate de 40A (protectie la scurtcircuit si suprasarcina 40A, protectie la curent diferential rezidual 300mA,
dispozitiv de protectie la supratensiuni de frecventa industriala (DPST-m) -cu functionare la 270V±10V si la o tensiune pe nul de
50V±5V;);


#2051
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,825
  • Înscris: 05.12.2013

View Postm33alex, on 23 aprilie 2024 - 05:32, said:

Acum mi-am dat seama. Tu ai diferential pe generalul din BMP?
E o porcarie? De ce au ales sa pună diferential acolo, nu am vazut la nimeni pana acum.
De ce e o porcarie? Pentru ca ideal e sa ai diferential pe fiecare circuit in parte, nu pe general, ca daca e vreo problema (ca in cazul tau) ramai fara curent in toata casa.
Multi sunt pe regim TT, si atunci diferentialul e obligatoriu pentru siguranta.
Totusi nu de 30mA ca atunci e distractie toata ziua.

View Postblackiesasha, on 23 aprilie 2024 - 13:18, said:

Dar pentru ce se pune in BMPT nu este o regula generala pentru toata tara (ca valoare) ? De ce la unii se pune diferentiala de 300mA, la altii de 30mA, la altii deoc...
Nu exista nici o reglementare oficiala pentru asa ceva?
Daca ti se separa PEN-ul inainte, atunci poti pune ori MCB ori RCBO. Daca nu se face separatia de PEN, nu poti pune diferential si esti obligat sa pui MCB.
Totusi OD-ul se pare ca pune si ce poate el atunci Posted Image
Dar atentie totusi la sistem, daca e un TN-C-S facut bine, esti ok. Daca esti pe TT (cum sunt multi) e obligatoriu RCD, dar in special cei cu PV-uri care au mai multe impamantari; aici chiar avem TT. E obligatoriu diferentiale ca sa nu, Doamne fereste, o scurgere intre faza si pamant si sa nu deconecteze MCB-ul pt ca nu ai suficient curent de declansare. Later update: mai ales daca aveti un C32/C40... calculati voi curentul necesar ca sa declanseze :) Arde casa pana atunci.

Edited by Ruben56, 24 April 2024 - 16:10.


#2052
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

View Postadd, on 24 aprilie 2024 - 14:16, said:

Pff, am gasit in ATR:
Te-ai lamurit acum?
Cheama-i sa schimbe diferentialul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

8 user(s) are reading this topic

1 members, 7 guests, 0 anonymous users

SoftFarmer

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate