Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Clauze stipulate in antecontract

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
Ylen777

Ylen777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 11.10.2021
Buna,

Maine ma voi duce la notar sa semnez antecontractul pentru un apartament mobilat si utilat cumparat de la proprietari prin credit ipotecar si as dori sa stiu ce clauze ar trebui adaugate pentru a nu avea nici un fel de surprize la achizitionarea imobilului.

Multumesc

#2
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Salut,
Poti trece:
1. perioada cat mai mare pt aprobare credit (gen 3 luni),
2. clauza ca daca se razgandeste proprietarul, acesta sa inapoieze dublul avansului,
3. blocare imobil in CF astfel incat proprietarul sa nu mai poate tranzactiona ulterior imobilul,
Cam atat imi vine acum in minte.

Partea cu mobilat utilat nu a trecut-o in contract notarul pe motiv ca nu poate trece asa ceva...

Editat de IngN, 11 octombrie 2021 - 13:42.


#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostIngN, on 11 octombrie 2021 - 13:41, said:

Partea cu mobilat utilat nu a trecut-o in contract notarul pe motiv ca nu poate trece asa ceva...

Când am cumpărat apartamentul, am ținut să menționeze toată aparatura și toate corpurile de mobilier în antecontract. Și a menționat, "TV Samsung - 2 buc, frigider Arctic - 1 buc, canapea - 1 buc, pat - 1 buc", etc.

#4
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View PostSmurfK, on 11 octombrie 2021 - 14:13, said:


Când am cumpărat apartamentul, am ținut să menționeze toată aparatura și toate corpurile de mobilier în antecontract. Și a menționat, "TV Samsung - 2 buc, frigider Arctic - 1 buc, canapea - 1 buc, pat - 1 buc", etc.
Românisme :))))

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.615
  • Înscris: 01.08.2006
Romanisme, neromanisme, dar e bine sa fie stipulat ce contine apartamentul, daca asa e intelegerea. Cum e "romanism" sa scrii in antecontract de masina de spalat, asa e si "romanism" dupa ce ai facut plata pe apartament, sa nu mai exista masina de spalat inauntru. Te poti astepta de la unii.
Si ar fi bine daca s-ar scrie suma in lei de vanzare-cumparare, ca sa nu fii sensibil la cursul euro. Sa se stipuleze ca pretul e de xxxx lei, adica yyy euro, la cursul BNR de zzz, din data dddd. Ma gandesc ca te-ai inteles cu proprietarul la un pret in euro. Mai mari sanse sunt sa creasca euro decat sa scada pana la plata finala.

Editat de bai3tzash, 11 octombrie 2021 - 15:25.


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postkuniva, on 11 octombrie 2021 - 14:28, said:

Românisme Posted Image)))

De ce? Am auzit cazuri unde, când au plecat, au luat și prizele din perete. Și am văzut și eu, am vorbit la telefon despre apartament, mi s-a spus că se dă cu toate, cum este utilat, cum apărea în poze, când am ajuns la fața locului "a, păi nu, că frigiderul în ia, televizorul la fel, la fel și mobila". Cumva lăsau ce era mai nasol. Mobilarea unui apartament sare de 4000 de euro cu chestii banale, ieftine, strictul necesar. E o sumă considerabilă, nu văd de ce nu te-ar interesa aspectele astea și nu le-ai menționa în contract.

Tocmai că românism mi se pare să semnezi un contract și să nu știi ce semnezi, să nu ai toate lucrurile clare în el.

Editat de SmurfK, 11 octombrie 2021 - 15:43.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.127
  • Înscris: 24.02.2006
cand cumperi "un apartament mobilat si utilat" e normal sa faci un act aditional cu obiectele respective.

nici chiar pana la prize si intrerupatoarea, dar obiectele mai mari ar trebui notate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate