Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

ingropare tevi cupru in tencuiala

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Or sa pocneasca, nu ca or sa se sparga, or sa faca zgomot.

#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 18.10.2011

View Postid-forum, on 06 octombrie 2021 - 22:05, said:

Or sa pocneasca, nu ca or sa se sparga, or sa faca zgomot.
Vorbesti de tevile de PPR?

O sa faca zgomot (oricum e zona zgomotoasa), dar vorba e daca ciclurile dilatare-contractare repetate (cu miile) nu duc la slabirea lipiturilor, de unde si ideea ca nu poti avea pretentii la lipituri sa tina zeci de ani. Pai daca nu tin lipiturile, adio, se ajunge la reparatie.

Pe mine ma intereseaza ceva set and forget. Multe din traiecte le tin neingropate, special ca sa nu am astfel de probleme.

Am mai reparat ceva cu pexal (acum multi ani), a trebuit sa dezgrop tot dupa 2 ani. Cand am dezgropat, mesterul mi-a aratat un fiting prost turnat, deci probabil ca nu era de la pexal. Ce mai conteaza...

Edited by aaaa4567, 07 October 2021 - 07:03.


#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 18.10.2011

View Postfilipxxx, on 06 octombrie 2021 - 14:03, said:

Pune PPR, nu duci grija corodarii si altele la chestii ascunse in pereti. Cupru ala cu imbinari de il lipeste Dorel la lampa cu gaz nu se ingroapa.
Am vazut imbinari PPR lipite de instalatorul ales de administratorul unor blocuri mari, in Bucuresti. A trebuit sa refaca imbinarile dupa cateva zile, ca scapa apa. La coloane de scara, zic. Imbinari din alea cu aparat care incalzeste etc. Eu nu am mai multa pregatire decat un nene d-asta, sa imi aleg instalatorul... Si eu nu ma ocup de din astea, am si eu cateva apartamente de care stiu, si tot am vazut.

Imi dau seama ca trainicia lucrarii depinde si de calitatea lipiturilor, de alti factori (probabil cat de mult si cum sunt indoite tevile etc), dar nu scrie calitatea omului pe frunte. Multi instalatori cu care am lucrat faceau greseli banale. Spre exemplu, mi-au pus un furtun din ala flexibil la o baterie de la chiuveta (un lavoar obisnuit, o lucrare banala). La 3 luni a inceput sa curga. Am citit pe net ca depinde mult de cat este de indoit furtunul (cumva e de common sense), In cazul de fata era destul de mult. Si i-am spus omului ca am nevoie de ceva de calitate, chiar ca sunt dispus sa cumpar ceva mai bun (sunt chestiile alea de inox), dar el a ales solutia asta. N-ai ce economie sa faci, un racord din ala e 10 lei (sau pe acolo), pe cand numai deplasarea omului e vreo 50, plus balamucul, deci iesi clar in pierdere...

Deci ma intereseaza trainicia lucrarii in conditiile de lucru de la noi (incl. calitatea manoperei). Nici nu cred ca exista experienta de lucru pt PPR pe saniatare de 20 de ani. Acum 15-20 de ani eu nu am vazut mesteri sa lucreze cu asa ceva. Adica, ma scuzati, de garantii verbale si teoretice sunt satul...

Edited by aaaa4567, 07 October 2021 - 07:33.


#22
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Ziceam la tevile de cupru ca el de cupru zice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate