Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?
 Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

HR - nota de relatie?

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#109
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 16.05.2012

View Postingersedat, on 25 noiembrie 2021 - 20:45, said:

Nu, nu am primit avansul înapoi, doar am cerut sa imi recuperez avansul de la un alt posibil cumparator. Dar dealerul spune ca masina se vinde doar la pretul pieței, nu la cel contractat de mine.
Atunci trebuie facut altceva cu magarii astia...faci un contract de comodare pe 1 an cu cine vrea sa o cumpere...tu o platesti la magari cu pretul contractat de tine si apoi conform legii (parca 1 an) faci actele finale cu cumparatorul.
Asa el va avea un pret bun la masina, singura lui problema ca un 1 an e pe numele tau.

#110
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021
@Mihaitapantea,ti-a ajuns masina ?
A mea asteapta transport de la Curtici catre dealer.

#111
Mihaitapantea

Mihaitapantea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.11.2016
Salut @danaero,

Da a ajuns Vineri după-amiaza. Merge bine. Sunt foarte mulțumit. Acum caut o metoda sigură prin care sa activez predictive ACC în Romania. Este în sistem dar raportează că nu e disponibil in Romania.

#112
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
Generatia urmatoare a sistemului eHybrid va ramane cu aceeasi cutie de viteze dar va folosi  1.5 tsi (next gen) ai o baterie mult mai mare care sa permita o autonomie mai mare de 100 km WLTC. Am scris asta si intr-o postare anterioara  iar acum o confirmare ca planurile nu s-au schimbat,  de la Herr Karsten:

Attached File  IMG_20211130_100635.jpg   227.69K   31 downloads

Nu ne ajuta mai ales pe noi astia care inca nici macar nu am primit actualul Tiguan eHybrid. Ce se vede in poza este ultima suflare PHEV inainte sa dispara. Asta daca se se aproba EU Green Deal in forma propusa initial si care include "fit for 55".

#113
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 01 decembrie 2021 - 08:16, said:

Generatia urmatoare a sistemului eHybrid va ramane cu aceeasi cutie de viteze dar va folosi  1.5 tsi (next gen) ai o baterie mult mai mare care sa permita o autonomie mai mare de 100 km WLTC. Am scris asta si intr-o postare anterioara  iar acum o confirmare ca planurile nu s-au schimbat,  de la Herr Karsten:

Attachment IMG_20211130_100635.jpg

Nu ne ajuta mai ales pe noi astia care inca nici macar nu am primit actualul Tiguan eHybrid. Ce se vede in poza este ultima suflare PHEV inainte sa dispara. Asta daca se se aproba EU Green Deal in forma propusa initial si care include "fit for 55".
La cum se mișcă ăștia..poate primim mașinile peste un an 😃
Și un articol din septembrie  care ne spune cum și când exact se vor intampla lucrurile.

https://www.electriv...h-100-km-range/

#114
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postingersedat, on 24 noiembrie 2021 - 22:02, said:

Mie mi-a venit Tiguanul, dar nu ma incadrez la finanțare. Oare vrea cineva sa il cumpere? Piele Viena alba, camera 360, pachet iarna, travel assist, etc. Nu are plafon panoramic si nici carlig.

Ce ai rezolvat?  A venit masina?

#115
Adi_P2

Adi_P2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2021

View PostMihaitapantea, on 30 noiembrie 2021 - 21:25, said:

Salut @danaero,

Da a ajuns Vineri după-amiaza. Merge bine. Sunt foarte mulțumit. Acum caut o metoda sigură prin care sa activez predictive ACC în Romania. Este în sistem dar raportează că nu e disponibil in Romania.
Nu cred că se poate, dar măcar să dezactivăm avertizarea că ACC nu e disponibil, este enervantă ...

#116
Jargal82

Jargal82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2021
Pentru ca am urmarit multe video-uri legate de consum si cum e mai bine sa conduci acest Tiguan, revin cu cateva informari legate de aceste detalii din propria experienta de 8000 km si aprox 5 luni:
- consum pe autostrada cu bateria plina la 130 km la ora pe o distanta de 234 km - 7,9 l
- consum cu bateria goala la aceeasi viteza cu mentiunea ca am mai urcat pana la 160 km/h dar doar cateodata, dar am mers si cu 100-120 km/h pt ca erau lucrari -9,2 l
- daca am plecat cu bateria plina si am setat sa o pstreze pentru oras - pe autostrata consum de 10 si a scazut pana la 9 in conditiile in care ultimii 30 km i am facut electric
- distanta reala in oras electric - intre 30-max 35 km in conditii de mers normal
- distanta reala in conditii eco maxim 42 km - dar trebuie sa mergi foarte prudent
- in oras cu bateria plina in mod hybrid - consum 3,4 l
- in oras cu bateria goala - consum 7,8 -8,2
Nu mi se pare un consum prea ok…chiar il vad cam mare.
Pentru mine este in regula pentru ca o incarc in fiecare seara si 90% din drumuri sunt in oras cu o distanta de 40-45 km.
Totusi daca nu o incarci asa des, consumul de combustibil plus costurile de incarcate sunt cam mari.
Astept si alte opinii.Sper sa va ajute.
O seara buna!

View PostAdi_P2, on 02 decembrie 2021 - 09:56, said:


Nu cred că se poate, dar măcar să dezactivăm avertizarea că ACC nu e disponibil, este enervantă ...


Din pacate nu se poate nici una nici alta.Trebuie sa ne abisnuim cu acea avertizare pana cand se va actualiza cu un update…si credeti ma ca va dura😒😒😒.
Sunt afectati doar cei cu travel assist din cate stiu

#117
geru2010

geru2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.04.2013
Travel assist-ul nu l-am vazut la optionale. La ce nivel de echipare este?

#118
Mihaitapantea

Mihaitapantea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.11.2016
Travel Assist face parte din Pachet Assistenta Plus. Eu unul nu îl am pe mașină dar mesajul tot apare.

#119
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
Ca sa inteleg. Doar pACC nu functioneaza si din cauza asta apare afisat un mesaj de avertizare ? Toate celelalte sisteme de asistenta sunt active ?

Din ce imi aduc aminte pACC are nevoie de conexiune de date mobile. Aveti totul activat ca sa poata sa descarce tot ce are nevoie ?


#120
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Vesti bune... Imi va restitui dealerul avansul integral.

#121
Jargal82

Jargal82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2021

View Postr_vlad, on 02 decembrie 2021 - 22:36, said:

Ca sa inteleg. Doar pACC nu functioneaza si din cauza asta apare afisat un mesaj de avertizare ? Toate celelalte sisteme de asistenta sunt active ?
Da toate sunt active. Acc predictive apare ca si eroare deorece nu stie in tara noastra sa franeze si in functie de semnele rutiere.

Edited by althea, 03 December 2021 - 08:09.
scos răspuns din citat


#122
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postingersedat, on 03 decembrie 2021 - 07:17, said:

Vesti bune... Imi va restitui dealerul avansul integral.
Ma bucur pentru tine! Probabil ca și-au dat seama ca e un abuz.

#123
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021

View PostJargal82, on 03 decembrie 2021 - 07:49, said:


Da toate sunt active. Acc predictive apare ca si eroare deorece nu stie in tara noastra sa franeze si in functie de semnele rutiere.
Si mesajul de eroare predictiv Acc apare permanent sau doar când activezi de pe volan Travel Assist ?

#124
Jargal82

Jargal82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2021
Permanent..din pacate

Edited by Dany_Darke, 03 December 2021 - 20:26.


#125
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021
Și e mesaj de eroare acustic, bipaie des sau la un anume interval de timp ?

Edited by Dany_Darke, 03 December 2021 - 20:27.


#126
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Mai avem pe cineva care mai are vesti despre masina, ca primeste anul acesta sau in ianuarie? Sau orice altevesti? Mie nu imi raspunde dealerul!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate