Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#1045
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
Filtrul original nu include codul de produs al producatorului ci doar cel VW, 5Q0.819.669. Pe filtru apar insa atat sigla Valeo cat si cea MANN. Valeo este producatorul blocului de climatizare si cel mai probabil cumpara filtre MANN pe care le monteaza in bloc si apoi livreaza ansamblul in fabrica VW. De aici sigla Valeo pe filtru. In schimb MANN CUK26009 arata ca filtrul inlocuit de mine. In plus am vazut ca pe un Tiguan eHybrid livrat in Germania a fost pus MANN FP26009 (varianta cu polifenol si filtrare ultrafina, PM 2.5). Adica tot asa fara cod producator dar dupa aspect arata ca si FP26009.

#1046
aletag

aletag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 02.12.2021
Si la voi apare la fel nivelul din rezervor? Uneori in km alteori in procente.

Attached Files



#1047
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
Nu se schimba in km daca atingi procentele cu degetul ca si in cazul starii de incarcare a bateriei ? La mine arata in continuare doar autonomia (Android).

Edited by r_vlad, 10 March 2023 - 11:06.


#1048
aletag

aletag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 02.12.2021

View Postr_vlad, on 10 martie 2023 - 11:01, said:

Nu se schimba in km daca atingi procentele cu degetul ca si in cazul starii de incarcare a bateriei ? La mine arata in continuare doar autonomia (Android).
Nu, se schimba cand are chef. Nici setari nu am gasit. Acum e in km.

Edited by aletag, 11 March 2023 - 07:24.


#1049
aletag

aletag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 02.12.2021
https://www.carexper...ching#gallery-1

Sper ca e o gluma. Mi se pare hidos rau de tot.

#1050
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
Nu va arata asa :). E plin de autocolante care ii ascund formele si il fac sa semene cu actualul Tiguan.

#1051
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,330
  • Înscris: 22.07.2005
Am si eu o intrebare, in general poate ca nu e foarte importanta chestia asta, dar pentru mine este...
Cate contacte importa computerul masinii voastre prin BT, in momentul sincriozarii, fara sa discutam de CarPlay?

Ma intereseaza pentru ca am aproape 10.000 de contacte si Golf-ul meu din 2017, nu incarca decat 2.000.
Voi aveti o alta generatie de Discovery...

Edited by floraur, 21 March 2023 - 13:36.


#1052
Jargal82

Jargal82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2021
Salut!De curand m am uitat in aplicatie sa vad in cat timp se incarca si este prima oara cand imi arata 9 h la priza normala.
Am fost si la mall si am pus incarcarea mai rapida si imi arata in 8h si 40 min.A mai observat cineva asa ceva?o fi vreo problema cu bateria?

#1053
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
Ai verificat in Weconnect sau in E-manager din masina sa nu fie selectata incarcarea la putere redusa ?
Attached File  Screenshot_20230326_222633_We Connect.jpg   70.1K   11 downloads

#1054
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021
Observ o diminuare a autonomiei in mers în mod  electric fata de anul trecut.Are cineva idee unde  se poate face o măsurare a stării de sănătate a bateriei dar nu la VW?O sa le solicit și lor dar as verifica și în alta parte.

#1055
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Ce inseamna diminuare?

Pe frig masina merge semnificativ mai putin electric decat pe cald.

#1056
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021

View Postabac, on 19 aprilie 2023 - 07:56, said:

Ce inseamna diminuare?

Pe frig masina merge semnificativ mai putin electric decat pe cald.
Asta știu deoarece am masina de aproximativ 1 an și jumătate .De exemplu 5°C,medie orara 30km/h am parcurs undeva la 30km.

#1057
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
Eu nu am sesizat inca. Nu mi se pare autonomie mica in conditiile descrise daca ai folosit si incalzirea. De cand s-a incalzit si am trecut la rotile de vara chiar am facut un test de autonomie cu incalzirea oprita. Am reusit un ~18 kWh / 100 km si ~42 km autonomie electrica.

#1058
laurentiucl

laurentiucl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.08.2021
De curiozitate, in utimele luni a mai primit cineva autoturismul comandat? Se mai livreaza/comanda?
Rog pe cei care au sistemul de camere 360 sa imi trimita o foto cu imaginea compusa din cele 4 camere (eagle) si una cu camera din fata (de deasupra nr de inmatriculare).

#1059
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021
Am ajuns la 45 000Km si am descoperit uzura sporita la ambele serii de anvelope(iarna si vara).Motivul invocat de VW ar fi geometria rotilor pe ambele axe.Stiind ca ,ce tine de trenul de rulare este oarecum relativ, va rog sa imi  spuneti care este punctul vostru de vedere .multumesc

#1060
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
A mea are ~40.000 km. Nu am remarcat uzura neobisnuit de mare raportat la numarul de kilometri.
Sau te referi la uzura neuniforma ? Daca da singura explicatie este geometria. In cazul asta este putin neobisnuit sa fie ambele axe cu probleme.

View Postlaurentiucl, on 09 mai 2023 - 13:54, said:

De curiozitate, in utimele luni a mai primit cineva autoturismul comandat? Se mai livreaza/comanda?
Rog pe cei care au sistemul de camere 360 sa imi trimita o foto cu imaginea compusa din cele 4 camere (eagle) si una cu camera din fata (de deasupra nr de inmatriculare).
N-am mai verificat pe site la DRPCIV dar la mine in sat s-au inmultit. S-a vandut bine si cred ca incepand cu August 2022 au si livrat in ritm mai OK.

Poze cu camerele. Cea din fata este partial obturata de suportul numarului de inmatriculare. N-am avut chef sa il schimb.

Attached File  20230509_213056.jpg   313.12K   32 downloads
Attached File  20230509_213109.jpg   344.13K   31 downloads

#1061
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021

View Postvcs_silviu76, on 11 mai 2023 - 11:14, said:

Am ajuns la 45 000Km si am descoperit uzura sporita la ambele serii de anvelope(iarna si vara).Motivul invocat de VW ar fi geometria rotilor pe ambele axe.Stiind ca ,ce tine de trenul de rulare este oarecum relativ, va rog sa imi  spuneti care este punctul vostru de vedere .multumesc

View Postvcs_silviu76, on 11 mai 2023 - 11:14, said:

Am ajuns la 45 000Km si am descoperit uzura sporita la ambele serii de anvelope(iarna si vara).Motivul invocat de VW ar fi geometria rotilor pe ambele axe.Stiind ca ,ce tine de trenul de rulare este oarecum relativ, va rog sa imi  spuneti care este punctul vostru de vedere .multumesc
Răspunsul comerciantului de anvelope cât și cel de la WV este același ca uzura  se datorează  geometriei rotilor.Poate ca așteptările mele legate durata de viata mai mare a anvelopelor nu era reala,poate ca dereglarea geometriei rotilor la  numărul acesta de km trebuia luata în calcul . Nu stiu dacă asta e realitatea dar se pare ca nu am de ales și va trebui în toamna sa îmi cumpăr alte anvelope de iarna după doar doua ierni rulate.
.

#1062
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 12.02.2008
Uzura pronuntata dar uniforma sau uzura inegala in exterior, centru si interior ?
Marca si model anvelope ?

Eu am prins doar o iarna cu anvelopele de iarna. Am facut 10000-12000 km cu ele. Nu am masurat inaltimea initiala a profilului dar ochiometric nu observ uzura accentuata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate