Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Robinet aragaz - scapa gaze

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
30 răspunsuri în acest subiect

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.662
  • Înscris: 08.03.2017
Asa era contruit si aragazul Carpati ...cand zugraveam in bucatarie inchideam capacul si ma urcam pe el in loc de scara - incearca la unul nou faza asta si sa vezi cum cauti piese Posted Image

#20
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.234
  • Înscris: 04.03.2013

 ldpe, on 06 septembrie 2021 - 11:55, said:

Asa era contruit si aragazul Carpati ...cand zugraveam in bucatarie inchideam capacul si ma urcam pe el in loc de scara - incearca la unul nou faza asta si sa vezi cum cauti piese Posted Image

Al meu aragaz de 4 ani a ruginit deja in locurile unde a sarit vopseaua, si nu, nu am curaj sa pun pe nevasta mea sa se urce pe el

#21
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 15.03.2009
Cenusa de lemn , strecurata in asa fel incat sa ramana doar o pulbere fina se amesteca cu ulei de transformator ; se demonteaza conul din robinet si se unge cu amestecul asta . Se monteaza la loc -fara arc- si se invarteste manual sau la turatie mica cu bormasina pana se blocheaza . Se scoate conul , se spala si se verifica etanseitatea -daca e nevoie se repeta operatiunea .
Rodarea are efect doar daca conul nu e prea uzat -  daca nu are ,, inele ''adanci pe el .

Editat de tinel231, 06 septembrie 2021 - 15:11.


#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu vroiam sa-i spun sa foloseasca scrum de tigara amestecat cu pasta de dinti Posted Image
Robinetul sa-l prinda intr-o mengina si ca sa nu se chinuie "la mina" sa foloseasca o bormasina.

Editat de florin71_skoda, 06 septembrie 2021 - 15:28.


#23
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.857
  • Înscris: 28.10.2010
tinel231  
florin71_skoda

Raspunsurile pe care le asteptam. Sper sa reusesc cu metodele astea. Daca mai sunt si alte solutii, le astept aici. Joi ma apuc de ele si revin cu informatii. Multumesc!

Editat de ekoly, 06 septembrie 2021 - 16:13.


#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Pasta pentru polisat farurile sau caroseria autoturismelor.

Trebuie o pasta abraziva ultra-mega-fina cu care sa refaci conicitatea robinetului. Robinetul are inchiderea pe con, stringe metal pe metal si orice mica mizerie sau zgirietura face sa nu mai inchida.
Ai putea sa desfaci si ceilalti robineti si sa rotesti arcurile intre ele, in ideea ca la robinetul cu probleme prinzi unul mai bun, mai "elastic" si ca da de nu "curge" alt robinet mai putin uzat ca si comicitate, cu un arc mai prost.

#25
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.857
  • Înscris: 28.10.2010
Am arcuri de toate felurile, sigur o sa rezolv problema.Posted Image

#26
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 15.03.2009

 ekoly, on 06 septembrie 2021 - 16:00, said:

tinel231  
florin71_skoda

Raspunsurile pe care le asteptam. Sper sa reusesc cu metodele astea. Daca mai sunt si alte solutii, le astept aici. Joi ma apuc de ele si revin cu informatii. Multumesc!

Metoda pe care ti-am propus-o era folosita pe scara larga pe timpul lui ceasca cand nu se gaseau piese de schimb ; eu am folosit-o de cateva ori la aragazul pe care-l aveam in vremea aia -identic cu al tau- cu succes .
Aragazul a fost cumparat in 1982 si datorita metodei mentionate a supravietui pana acum 10 ani cand a fost schimbat din motive strict estetice . Se pare ca inca functioneaza ok in bucataria de vara a unei rude de la tara.

#27
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 286
  • Înscris: 01.05.2020

 ekoly, on 06 septembrie 2021 - 17:23, said:

Am arcuri de toate felurile, sigur o sa rezolv problema.Posted Image
ai grija sa nu te 'arunce' in aer. Cumpara un aragaz nou si lasa improvizatiile in pace.

#28
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.857
  • Înscris: 28.10.2010
Cine a vorbit de improvizatii? E vorba doar de intretinere, iar metodele oferite de cei 2 colegi sunt cat se poate de simple si de folositoare.

#29
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Solutiile oferite, in miinile unui nepriceput, pot fi o bomba.
Problema ce o are colegul @ekoly, este deasemenea o bomba pentru necunoscatori.
Insa avind in vedere ca colegul @ekoly a descoperit bomba pe care o detine, inseamna ca este capabil sa discerna intre normal si bomba.  Colegul @ekoly pur si simplu a descoperit o bomba la el in casa si doreste sa inlature problema si sa elimine bomba. Asa ca jos palaria si sper sa si reuseasca. Daca nu reusete, sint ferm convins ca este constient la ce pericol se expune si va trata situatia cu seriozitate. Nu degeaba sa plins ca are o problema. si o bomba in casa

#30
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.857
  • Înscris: 28.10.2010
Nici nu ma gandesc sa nu rezolv problema. Am gasit 4 robineti noi, la cineva in alt oras (sper sa fie serios) si astept pe miercuri/joi sa-mi soseasca. Sigur ca, mai intai de toate, voi incerca sa-l remediez pe cel cu scapari, asta pentru experienta mea si intr-un final voi pune unul nou.

#31
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.857
  • Înscris: 28.10.2010
Hai c-am rezolvat problema (sper). L-am desfacut pe cel de pe aragaz si l-am curatat si smirgheluit cu smirghel fff fin+ulei pt. mecanisme fine (am prins conul in bormasina), apoi am inlocuit arcul cu unul mai puternic si acum functioneaza perfect. Desi mi-au sosit ceilalti robineti, inca nu i-am probat momentan, astept sa vad cum se comporta asta in timp, fiindca arata ca nou si nu avea niciun fel de canelura/uzura pe con.
Asa ca, daca vrea cineva 1-2 robineti, gaseste la mine. Ii vand cu cat i-am luat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate