Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sigma 28-45mm F/1.8

BT extragere parere va rog

Legate boxe la 2 surse

Cand ajung banii de la banca dupa...
 Beneficii angajare somer

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 

Prețul la gaz o va lua razna

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
128 răspunsuri în acest subiect

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.940
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcamelia19, on 03 septembrie 2021 - 12:31, said:



Sau se intoarce lumea la sistemul de incalzire centralizat, pe care n-ar fi trebuit sa-l paraseasca niciodata. ;)

Unii nu l-au părăsit pentru că nu au avut parte de el niciodată...

#38
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 587
  • Înscris: 05.05.2018

View Postapocalipsul, on 03 septembrie 2021 - 11:04, said:

de 2 ani, din 2018 s-a separat depozitarea de transport si distributie

scumpiri enorme si lipsa... criza.

care sunt firmele? trasport, depozitare,distributie

Editat de ionfacatoru, 03 septembrie 2021 - 12:59.


#39
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.291
  • Înscris: 10.05.2005
Partea delicioasa la incalzirea centralizata este ca milioane de consumatori nu o au contorizata pe apartament.
Platesc pausal.
Decat sa inchida robinetul si sa plateasca ce consuma altii din bloc mai bine deschid geamurile (daca inchid robinetul le pusca ficatul de ciuda Posted Image )
=> consum de balamuc.

Adaugam si rezervele de gaz pentru iarna undeva la 50%
...oare cat de bine poate sa fie? Posted Image

#40
ionut_p71

ionut_p71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2006

View Postgeorge_alexandru, on 03 septembrie 2021 - 11:10, said:

Dublate deja sunt. Am acum 104 ron/mwh, in piață doar un furnizor are sub 200. Încă nu am primit notificarea de ajustarea preț, conform contactului de pe 15 septembrie o pot face. Aia e, winter is coming.

La ce furnizor esti ? Eu de la CEZ Vanzare am primit notificarea prin email, de scumpire de la 1 oct, de la 120 lei/mwh la 229.

#41
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.658
  • Înscris: 26.01.2014
e ca la electricitate
strict de transport, intretinere retele conducte se ocupa "transgaz", de depozitare se ocupa "depogaz", care facea parte din "romgaz"
de distributie se ocupa "distrigaz" iar de "furnizare", furnizorul cu care ati facut contract...
care teoretic ia gazele de pe unde le gaseste, de pe bursa, le trensporta cu transgaz, le distribuie cu distrigaz si ti le vinde tie...
sta intr-un birou si se numeste generic, "baietii destepti din energie"

Editat de apocalipsul, 03 septembrie 2021 - 13:26.


#42
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postcuculili, on 03 septembrie 2021 - 13:12, said:

Partea delicioasa la incalzirea centralizata este ca milioane de consumatori nu o au contorizata pe apartament.
Platesc pausal.
Decat sa inchida robinetul si sa plateasca ce consuma altii din bloc mai bine deschid geamurile (daca inchid robinetul le pusca ficatul de ciuda Posted Image )
=> consum de balamuc.

Adaugam si rezervele de gaz pentru iarna undeva la 50%
...oare cat de bine poate sa fie? Posted Image

Eu o am contorizata pe fiecare radiator...asta mi s-ar fi parut solutia normala pentru toata lumea, sa nu se ajunga la ce spui tu si e foarte adevarat. Stiu oameni ce stau cu geamurile deschise toata iarna.

#43
ionut_p71

ionut_p71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2006

View PostValmont43, on 03 septembrie 2021 - 11:49, said:

Si daca vom avea o iarna blanda? Posted Image
Lasand gluma la o parte, RO e UNICA tara din UE unde preturile s-au dublat...
Multumim guvernantilor si speculantilor!

Speculantii sunt de fapt baietii destepti din sectorul energie carora li s-a facut sete de bani, nu ca ar fi marit salariile angajatilor sau costurile cu mentenanta. Gazul il scot aproape gratis din pamant si ni-l vand la un pret pe care-l vor ei. Pe site-ul ANRE sunt firme cu un numar mic de angajati si vand energie. Un exemplu este Electric & Gas Power Trade srl cu 2 angajati ! Unul taie facturile si numara banii, iar celalalt e patron.

Editat de ionut_p71, 03 septembrie 2021 - 13:33.


#44
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.940
  • Înscris: 30.08.2017

View Postionut_p71, on 03 septembrie 2021 - 13:23, said:



La ce furnizor esti ? Eu de la CEZ Vanzare am primit notificarea prin email, de scumpire de la 1 oct, de la 120 lei/mwh la 229.

CEZ. Încă nu am primit notificarea. Contract pe 2 ani, preț fix pe 12 luni. Cele 12 luni expiră pe 15. 09 la un contract și pe 01.10 la al doilea contract. Poate se întâmplă o minune și uită de mine :D

View Postionut_p71, on 03 septembrie 2021 - 13:31, said:



Speculantii sunt de fapt baietii destepti carora li s-a facut sete de bani, nu ca ar fi marit salariile angajatilor sau costurile cu mentenanta. Gazul il scot aproape gratis din pamant si ni-l vand la un pret pe care-l vor ei. Pe site-ul ANRE sunt firme cu un numar mic de angajati si vand energie. Un exemplu este Electric & Gas Power Trade srl cu 2 angajati ! Unul taie facturile si numara banii, iar celalalt e patron.

Ăia care îl vând sunt alții față de ăia care îl scot din pământ. Ăia care îl scot îl pun pe piață la vânzare iar ăștia în cumpăra. Și cum e pe piață, prețul urcă rapid la nivelul cotațiilor internaționale, pentru că e cerere mare.

#45
ionut_p71

ionut_p71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.08.2006

View Postgeorge_alexandru, on 03 septembrie 2021 - 13:34, said:

CEZ. Încă nu am primit notificarea. Contract pe 2 ani, preț fix pe 12 luni. Cele 12 luni expiră pe 15. 09 la un contract și pe 01.10 la al doilea contract. Poate se întâmplă o minune și uită de mine Posted Image


Nu te uita astia cand e vb de bani. La mine 6 luni au garantat pretul la contractare si au trecut demult. Acum cateva saptamani am primit notificarea de marire de la 1 oct.

#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.183
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://i.postimg.cc/tRff7wQz/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.235
  • Înscris: 30.08.2006

View Postcuculea, on 03 septembrie 2021 - 11:30, said:

i a arata ne ma si noua ce contrat ai tu ? si la cine? chiar sunt curios unde scrie 24 de luni pret fix
Asta e pasajul din contract cu pretul fix. E de la Engie. Exista un pasaj legat de o posibila notificare la o eventuala modificare a pretului cu posibilitatea denuntarii contractului de catre client. Deocamdata pretul a ramas acelasi.
Nu am idee de ce se mai fac contracte pe un an sau doi daca pretul serviciilor se poate modifica lunar.
Pana la urma sa fie ca un serviciu prepay ca asa si este acum.
Fișier atașat  Screenshot (37).png   184,8K   21 download-uri

Editat de Leo2006, 03 septembrie 2021 - 14:26.


#48
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007
Lasant la o parte majorarile de preturi, cred ca si romanii ar trebui sa isi schimbe obiceiurile legate de incalzirea locuintei:
- maxim 19 grade in dormitor
- maxim 21-22 de grade in sufragerie, care e cea mai calda incapere.

Cand aud pe cate unii cu 25-26 de grade in casa......

#49
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.183
  • Înscris: 23.09.2005

View Postgiuliani, on 03 septembrie 2021 - 14:21, said:

Cand aud pe cate unii cu 25-26 de grade in casa......

Dar tu crezi ca toti indivizii sunt identici ca sa simta confortul la exact aceeasi temperatura?

#50
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postgiuliani, on 03 septembrie 2021 - 14:21, said:

Lasant la o parte majorarile de preturi, cred ca si romanii ar trebui sa isi schimbe obiceiurile legate de incalzirea locuintei:
- maxim 19 grade in dormitor
- maxim 21-22 de grade in sufragerie, care e cea mai calda incapere.

Cand aud pe cate unii cu 25-26 de grade in casa......

Daca as avea 19 grade in dormitor direct as muri. Posted Image  Si la 23-24 stau cu enspe bluze pe mine. Posted Image

#51
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.235
  • Înscris: 30.08.2006
Daca temperatura din camera e mai mare decat cea setata de vecinii cu care ai pereti comuni atunci ai pierderi si catre acesti pereti. Vecinii sunt protejati financiar de catre tine. Posted Image
Eu am termostatul setat pe 19. Vecinul de deasupra mea e nemultumit ca simte frig la picioare.
@Camelia19;  23-24 de grade e temperatura de inceput de toamna.

Editat de Leo2006, 03 septembrie 2021 - 14:34.


#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.355
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcamelia19, on 03 septembrie 2021 - 14:28, said:



Si la 23-24 stau cu enspe bluze pe mine. Posted Image
Si vara?

#53
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcamelia19, on 03 septembrie 2021 - 14:28, said:

Daca as avea 19 grade in dormitor direct as muri. Posted Image  Si la 23-24 stau cu enspe bluze pe mine. Posted Image


la temperaturi de peste 20 de grae ai un somn prost. Si daca la 24 de grade ai nevoie de bluze inseamna ca ai nevoie o adaptare la frig (ma rog, 24 de grade doar frig nu e).

View PostPhobos, on 03 septembrie 2021 - 14:23, said:

Dar tu crezi ca toti indivizii sunt identici ca sa simta confortul la exact aceeasi temperatura?

Normal ca nu, dar la 26 de grade in casa e ok eventual cand afara e canicula de 10 zile.... eu inteleg ca treburile astea vin din comunism, dar vremurile alea au trecut.

#54
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.183
  • Înscris: 23.09.2005

View Postgiuliani, on 03 septembrie 2021 - 14:38, said:

Normal ca nu, dar la 26 de grade in casa e ok eventual cand afara e canicula de 10 zile.... eu inteleg ca treburile astea vin din comunism, dar vremurile alea au trecut.
Hahaha! "Din comunism". Posted Image

Asta-i tare.

Stau si asud in casa si n-am aer de cald ca nu era caldura in comunism. :D

Editat de Phobos, 03 septembrie 2021 - 14:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate