Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Reparatie OSB (?)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Salut. Am nevoie de ajutor sau sfaturi legate de repratia unei portiuni dintr-un mobilier. Este o comoda de televizor careia, din neatentie, i-am julit (destul de bine) marginea, vreau sa o repar pentru ca urmeaza sa plec din chirie si nu vreau sa il las pe proprietar cu paguba in brate. Placa pare a fi OSB, cu o margine acoperita de o fasie elastica (plastic?), ce as putea sa fac?

Attached Files


Edited by Konatau, 27 August 2021 - 17:28.


#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,006
  • Înscris: 29.11.2005
Aia nu e julit, e tăiat. Forma o poți repara cu rumeguș și aracet dar nu știu unde o sa găsești folia de culoarea aia. Ia legătura cu cineva care face mobila la comanda.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti incerca sa astupi gaura cu rumegus+ aracet, sa sleguiesti si apoi sa apici un alt colant pe tata suprafata.

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,752
  • Înscris: 06.07.2005
OSB-ul ala e PAL. Pare sa fie cant PVC, daca e asa merge dat jos si inlocuit tot. Compara cu pozele de aici.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,297
  • Înscris: 30.08.2006
Apeleaza la o firma specializata in tamplarie la comanda sa-ti inlocuiasca cu totul acea rama.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Chit auto,slefuit si pus autocolant negru tot cantul ala. Iese ca nou.
Nu-ti bate capul cu rumegus+aracet. Chitul auto e bun si e mai simplu.
  L-ai julit putin? :)  Ala e luat cu toporul :)

Edited by mariovrs, 27 August 2021 - 18:07.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,630
  • Înscris: 30.07.2007
Si mai lasa bautura :P

#8
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
O sa incerc cu chit auto, pe cine am mai intrebat pana acum tot asta mi-a recomandat. Legat de banda aceea de pe margine, am contactat o firma specializata si sper sa poata produce asa ceva. Multumesc mult pentru raspunsuri!

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,698
  • Înscris: 08.03.2017
Chit de cutit universal Den Braven 10 lei la dedeman, 1 carioca maro, 1 carioca negru si iese ca de fabrica , de la 1 metru nu vezi ce se intampla in zona Posted Image
Si noi am "mesterit" un cant de la blatul din bucatarie la o cabana , nu am avut nimic special la mine dar am avut faina - faina cu apa si am colorat cu negru de fum de la carbunii ramasi in soba , de la 2 metri nu vedeai diferenta .

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Iti spun din experienta. Chitul ala de cutit nu merge la cat are de incarcat acolo. Si treaba cu cariocile...:)  Buleala

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,698
  • Înscris: 08.03.2017
" Buleala"
Corect.
Pal-ul NU se poate repara fara sa se observe , daca vrei ceva serios efectiv schimbi panoul afectat .
Cel mai mizerabil material de lucrat dar merge repede, plasticul aplicat este in milioane de culori, place ochiului si cam atat.
Partea negativa nu pot sa o scriu cu liniute ca imi trebuie minim 1 metru de pagina ...

#12
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Toti care au scris au dreptate intr-un fel .
Solutia cea mai la indemina pe care o ai este ( mai ales ca nu te pricepi ) atunci cind pleci spunei propietarului depre treaba asta si dai 50 lei . Este cea mai la indemina solutie si ieftina pentru tine .

#13
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Salut din nou. Multumesc pentru raspunsuri inca o data. Am aplicat alt cant de culoare asemanatoare folosind un fier de calcat si o coala de hartie, nu am mai pus chit auto, doar cantul.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate