Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 

Single-Split schimbat cu Multi-Split

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,102
  • Înscris: 13.07.2011
Salutari dragi colegi forumisti,

vin si eu cu o problema in legatura cu un sistem de aer conditionat single-split si nu stiu cum sa o rezolv.

Acum 2 luni am achizitionat un apartament cu 3 camere. In dormitorul 1 era deja amplasat un sistem aer-conditionat (single split) de la Daikin. Aparatul functioneaza excelent si raceste camera respectiva asa cum trebuie, problema este ca in sufragerie si in dormitorul 2 nu se raceste absolut deloc. Acum a venit caldura si in sufragerie am 30 de grade, pe cand in dormitorul 1 am 21 (datorita a/c-ului).

Am decis sa mai achizitionez un aer conditionat suplimentar pe care il voi monta in sufragerie, dar nu doresc 2 inverteruri la exterior si nu stiu cum sa rezolv aceasta problema cel mai inteligent.

Mie imi da prin cap doar sa achizitionez un sistem multi-split tot de la Daikin, pe care il pun in sufragerie. Si leg a/c-ul din dormitor la sistemul asta din sufragerie (asta in cazul in care se potriveste) si inverterul prezent il vand si o sa am la sfarsit un singur aparat exterior (de la multi-split). Sau pot achizitiona un a/c multi split indiferent de firma?

Aveti idei alternative cum sa rezolv problema sau la ce trebuie sa fiu atent?

Edited by business11, 28 June 2021 - 14:33.


#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Merge, dar sistemul dublu-split costa mai mult decat doua sisteme simple.

#3
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Vezi cât costă multi split comparativ cu 2 single, la orice firmă vrei tu.
Apoi, când iei multi split, vine deja cu ambele difuzoare interioare, n ai nevoie de adaptări. Nici nu s ar potrivi, probabil, incompatibilități pe partea de electronică.
Chiar dacă nu dorești 2 unități exterioare, aia e cea mai buna soluție.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,102
  • Înscris: 13.07.2011
Am inteles, va multumesc pentru informatii. Am observat ca daca achizitionez un single-split ies cu cel putin 50% mai ieftin, decat daca achizitionez un multi-split. Asta inseamna ca sunt "obligat" sa aleg varianta cu 2 unitatii exterioare.

Multumesc mult!

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 24.02.2006
daca mai cauti informatii o sa vezi ca multi-split-ul e o varianta destul de proasta. nu numai ca te costa mai mult, dar uitatea externa e si mai grea (deci o sa fie mai complicat de montat). nemaivorbind ca daca se strica ceva, la multi-split nu mai ai racoare deloc, pe cand la 2 single-split-uri probabil ca nu se vor strica ambele in acelasi timp.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Midea
Se poate achizitiona separat unitatea exterioara si unitatile interioare
O unitate interioara la 9000 costa aprox. 600 lei iar o unitate exterioara costa aprox. 2500 lei
Asta inseamna cam cat un singur Daikin Posted Image

Nu te mai lua dupa cei care spun ca "se strica"
Se strica la fel ca alea single split
Adica foarte rar

#7
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi așa se fac calculele, că 2 loganuri costă cât un Passat ? :)

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Dap ...

Sau un Logan nou costa cat 2 Passat-uri folosite de toti banii  Posted Image

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,102
  • Înscris: 13.07.2011
Multumesc mult pentru informatii, am ales la final o varianta single split si o sa pun inca un aparat exterior, chiar daca doream sa evit acest lucru. In schimb asa cum ati spus si voi preturile la single split sunt mult mai scazute fata de multi-split-uri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate