Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Oney 3x4x - carduri (banci) acceptate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
Deoarece Oney Romania are probleme cu protocolul de securitate 3D Secure, am decis sa deschis acest topic doar cu scop informativ: pentru a afla ce carduri sunt acceptate in prezent de Oney 3x4x (si reciproca fiind valabila: ce carduri nu sunt acceptate).
Nu are sens discutia despre utilitatea Oney 3x4x, mie mi-a convenit si am fost multumit de acest serviciu. Daca il considerati inutil, de cacao, scama sau alt motiv, va rog sa discutati acest aspect pe alt topic.

NU SUNT ANGAJAT ONEY, NU AM NICI O LEGATURA CU EI, NU SUNT RUDA CU NICI UN ANGAJAT ONEY.

Pana acum am 2 contracte finalizate cu Oney 3x4x (incepute in decembrie 2020 si martie 2021). Dar comenzile din mai 2021 si iunie 2021 au fost anulate. Raspunsul Oney Romania a fost urmatorul:

Ca urmare a modificării protocolului de securitate (3D Secure) al instituțiilor financiare (conform noii legislații)  momentan, unele comenzi plasate, nu pot fi confirmate. Protocoalele de autentificare DPS2 au fost de fapt activate de o mulțime de bănci la începutul lunii aprilie.  
Această situație are un impact asupra multor clienți în acest moment, iar problema apare în cadrul circuitului de autentificare puternic 3DS, care, după cum probabil știți, este gestionat în întregime de băncile emitente și este în afara a domeniului Oney și a zonei de control.
Întreaga noastră echipă se concentrează în prezent pe colaborarea strânsă cu alte organizații financiare și furnizori  pentru a ajuta la găsirea unor soluții rapide și soluții eficiente pentru clienții noștri.
Vă sugerăm să încercați să plasați o altă comandă folosind un alt card de debit.

Astfel, cei care ati cumparat online cu metoda de creditatare Oney 3x4x si ati reusit sa obtineti creditarea, incepand cu luna aprilie-mai 2021, va rog sa postati ce tip de card ati folosit si de la ce banca. De asemenea, puteti posta si ce carduri/banci NU au fost acceptate, fiindu-va anulate comenzile.

Incep eu: la fel ca si in cazul celor 2 contracte finalizate, ultimele 2 anulate au fost realizate cu acelasi card de debit: Visa Classic de la Banca Transilvania.

#2
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 25.07.2008
In aprilie am facut o comanda cu cardul Visa classic de la BT, comanda a decurs fara probleme. Am autorizat tranzactia cu BTPay.

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007

 urbanreality, on 10 iunie 2021 - 09:02, said:

In aprilie am facut o comanda cu cardul Visa classic de la BT, comanda a decurs fara probleme. Am autorizat tranzactia cu BTPay.
Multumesc pentru raspuns!
Probabil incepand cu luna mai unele tranzactii au esuat. Eu in martie am facut si a fost ok. In mai nu a mai fost ok.

#4
Cristin33l

Cristin33l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2012
In aprilie am facut şi a mers perfect, acum nu mai merge cu nici un card cred, dacă ştie cineva ce carduri mai merg, să lase aici un răspuns. Am facut in aprilie cu ING şi a mers, acum cateva zile am incercat sa fac iar cu ING şi nu a mers, şi nici cu Raiffeisen.

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
Așadar, lista actualizată cu cardurile/băncile care NU sunt acceptate de Oney 3x4x ar fi:

Visa Banca Transilvania
ING
Raiffeisen

#6
Cristin33l

Cristin33l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2012
A mai incercat cineva recent să vadă dacă merge vreun card? am văzut zilele trecute nişte reclame, poate au rezolvat problema cu 3D Secure.

#7
viBe95

viBe95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.09.2017
Salut,

Prin UniCredit funcționează fără probleme.

Edited by viBe95, 11 October 2021 - 16:27.


#8
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Salut. Si prin FirstBank merge.

#9
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 25.07.2008

 cris2d2, on 26 august 2021 - 14:40, said:

Așadar, lista actualizată cu cardurile/băncile care NU sunt acceptate de Oney 3x4x ar fi:

Visa Banca Transilvania
ING
Raiffeisen
Transilvania si ING functioneaza fara probleme. Am testat ieri.

#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007

 urbanreality, on 14 octombrie 2021 - 08:27, said:

Transilvania si ING functioneaza fara probleme. Am testat ieri.
Inseamna ca si-au revenit.

Eu am incercat de doua ori in acest an, la Altex, cu acelasi card Visa BT, dar mi-au fost anulate ambele comenzi.

#11
Cristin33l

Cristin33l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2012

 urbanreality, on 14 octombrie 2021 - 08:27, said:

Transilvania si ING functioneaza fara probleme. Am testat ieri.
Am testat azi cu ING, tot nu merge.

#12
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 25.07.2008
ieri am facut 2 comenzi de moto g60 de la altex, cu reducerea de 500 de lei, si  au functionat ambele carduri fara cusur.

#13
Cristin33l

Cristin33l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2012
Am incercat astăzi iar, ING şi Raiffeisen nu merg, cel puţin la mine, mulţi văd că zic că le merge, foarte ciudată treabă.

#14
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 01.06.2015
Am incercat si eu acest serviciu (Altex) - am folosit Orange Money, VISA. Totul ok. Posted Image

Edited by Nimcid25, 24 December 2021 - 10:07.


#15
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
Aseară am reușit să contractez un credit Oney 3x4x la Altex, cu card de debit VISA de la Orange Money.
Așadar, confirm că Orange Money funcționează cu Oney.

#16
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 01.12.2005
Care e procedura de plata pentru ratele urmatoare Oney? Am facut si eu o comanda la un magazin, au Oney 4x cu DAE 0% si desi comanda apare ok, de pe card am platit prima rata, nu am primit inca vreun email cu confirmare plan rate.
In plus, nu inteleg cum se face plata urmatoarelor rate - cand si in special cum? - iau ei banii automat sau trebuie eu sa ma duc undeva?

Ca daca e asa, mai ca as anula comanda Posted Image insa iar nu stiu cum imi recuperez prima rata si cum am certitudinea ca nu mai imi trag ceva bani pe viitor...

PS stiti care e site-ul unde te poti loga: ca nu am gasit informatia asta.

Edited by SwatKat, 12 June 2022 - 18:15.


#17
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007

View PostSwatKat, on 12 iunie 2022 - 18:12, said:

Care e procedura de plata pentru ratele urmatoare Oney? Am facut si eu o comanda la un magazin, au Oney 4x cu DAE 0% si desi comanda apare ok, de pe card am platit prima rata, nu am primit inca vreun email cu confirmare plan rate.
In plus, nu inteleg cum se face plata urmatoarelor rate - cand si in special cum? - iau ei banii automat sau trebuie eu sa ma duc undeva?

Ca daca e asa, mai ca as anula comanda Posted Image insa iar nu stiu cum imi recuperez prima rata si cum am certitudinea ca nu mai imi trag ceva bani pe viitor...

PS stiti care e site-ul unde te poti loga: ca nu am gasit informatia asta.
Eu de fiecare dată am primit email cu contractul imediat după plată. La fel, două comenzi nu mi-au fost acceptate iar la acestea banii s-au debitat de pe card dar nu am primit nimic pe email.

Eu aici mă loghez: https://login.oney.r...tomer_Home.aspx

Totuși, dacă nu ai primit emailuri cu contractul nu te vei putea loga. Va trebui să contactezi Oney Romania și să afli starea creditului și să le ceri să-ți restituie suma, dacă creditul nu a fost acordat

#18
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 01.12.2005
Am inteles, Multumesc. M-a mancat undeva, gandind ca e la fel de simplu ca la Emag. Doar ca Emag e in urma cu produsele noi Garmin si nu aduc deocamdata, de asta am zis sa incerc asa.

OK, o sa sun de maine incolo sa vad ce si cum.

PS. Am intrat pe cont, e activat, imi apar toate datele personale, inclusiv cardul etc., insa nu imi apare ceva de plata, adica niciun contract activ. Suspect, deoarece (1) comerciantul mi-a zis ca comanda e acceptata si (2) s-au retras banii de pe card pentru prima rata.

PPS. Poate si magazinul o mai avea o bifa de pus, ce sa zic? Le-am scris email, incerc sa si sun sa vad ce se intampla..

Edited by SwatKat, 12 June 2022 - 19:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate